Naku*wiam Zen

Maria Peszek ...
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów
Naku*wiam Zen
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów

Opis

(Wydanie I, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa, 2022)

"Naku*wiam Zen" - Kiedy Maria w kryzysie życiowym i twórczym przychodzi do Jana po pomoc, ten nagle ma zawał i prawie umiera. Zanim umrze, dobrze byłoby jednak dowiedzieć się kilku rzeczy...
Szczera do bólu, porywająca książka o nieszablonowej relacji dwojga wybitnych artystów, którzy są także ojcem i córką. Zderza się w niej absurd i powaga, euforia i rozpacz, rzeczy święte i puszczanie bąków. Jest też o przyzwoitości w sztuce i w życiu. I o wolności.
Rozmawiają o najważniejszych sprawach: miłości, śmierci, seksie, Bogu, sztuce i sensie, z bezpardonową otwartością, która może wzbudzić zazdrość. Że można tak ze sobą rozmawiać. Że taka relacja, przekraczająca wszystko, do czego nas przyzwyczajono, jest możliwa. Bo może to, co wydaje się ekstremalne, tak naprawdę jest po prostu prawdziwe? Przecież tak właśnie rozmawiamy. A jeśli nawet nie, to może byśmy chcieli.
Wzruszający, śmieszni, tragiczni, bezpruderyjni i nieobliczalni.
Maria i Jan Peszek. Żywi ludzie.

Tym razem nie używam zapałek. Nie wzniecam rewolucji. Nie krzyczę: „Róbmy dym”. Zeszłam z barykad. Chcę się podzielić opowieścią o niełatwej, ale wspaniałej relacji z ojcem, i ogrzać nią serca. Chcę zabrać was w podróż do źródła mojej siły, a przy okazji sama zrozumieć, skąd się wzięłam, taka, a nie inna. To opowieść o sensie rozmowy i szansie na szczęście w każdych okolicznościach. O afirmacji życia. Jest trochę jak kompas, dzięki któremu łatwiej nawigować przez niespokojny czas.

 • Karta redakcyjna
 • Od Autorki
 • Wstęp
 • Zakręt
 • Grzyby
 • Ośmiornica
 • Spalenie. Absolutnie. Kremacja
 • Wesołowska umiera
 • Janeczka
 • To coś
 • Jajka
 • Psitki
 • Puste kościoły
 • Dużo drobnych
 • Zwykły, szary człowiek
 • Przestrzeń
 • Bagna
 • Prysznic
 • Kac
 • Wory. Mroki. Cienie
 • Dupa nie jest z mydła
 • Imponderabilia
 • MW2
 • Posłowie
 • Przypisy
Data wydania: 2022-10-12
ISBN: 978-83-67406-51-2, 9788367406512
Wydawnictwo: Marginesy
Stron: 350
dodana przez: Catta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Maria Peszek Maria Peszek
Urodzona 9 września 1973 roku w Polsce (Wrocław)
Maria Teresa Peszek – polska aktorka, piosenkarka i autorka tekstów piosenek. Zadebiutowała w 1993 roku jako aktorka filmowa i teatralna. Występowała m.in. na scenie Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru Studio i Teatru Narodowego w Wars...

Pozostałe książki:

Naku*wiam Zen Maria Awaria Bezwstydnik
Wszystkie książki Maria Peszek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Szczera rozmowa córki z ojcem

1.11.2022

Zapis rozmów prowadzonych na przestrzeni kilku lat między Marią Peszek i jej ojcem Janem Peszkiem to kronika spotkania dwojga wybitnych artystów, ludzi wrażliwych, otwartych, niebojących się mówić o sprawach trudnych i bolesnych. Dostaliśmy dialog do bólu szczery, czasami ocierający się o ekshibicjonizm, na przykład Jan nie waha się wyciągać na wi... Recenzja książki Naku*wiam Zen

@almos@almos × 27

Skąd we mnie ta ciemność

19.10.2022

Jako osoba mająca dwadzieścia jeden lat przyznaję, że nie kojarzyłam ani Marii Peszek, ani jej ojca Jana. Jednak gdzieś piosenki pani Marii w przeszłości słyszałam. Od samego początku poczułam ciekawość i fascynację książką Nakur*wiam zen. Nie spodziewałam się, że wciągnę się w nią ta mocno a lektura okaże się niesamowitą przygodą. Zarazem będę p... Recenzja książki Naku*wiam Zen

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@oliwa
2023-03-05
7 /10
Przeczytane Biografie, wspomnienia Polska

Trafiła mi się okazja przesłuchania audiobooka, z czego skwapliwie skorzystałam. I tak sobie myślę, że gdybym miała do czynienia z gołym tekstem, a nie z głosami Jana i Marii, to dałabym tej książce niższą ocenę. Chyba równie często budziła mój sprzeciw czy wątpliwości co poczucie, że o, to to, masz pan/pani rację. Ale z drugiej strony to chyba dobrze, wszak wg wielkiego Lévi-Straussa sens rodzi się w przeciwieństwie.

× 22 | Komentarze (1) | link |
@ogrod.ksiazek
2022-10-25
9 /10
Przeczytane

Książka dostępna w aplikacji empik go jako audiobook i ebook
Czasami trafia w ręce książka, która jest jak przyjaciel. Nie owija w bawełnę, nie słodzi, nie barwi sztucznie świata. Do tego jest szczera do bólu i nie boi się poruszać żadnego tematu.
Właśnie taka jest ta lektura, wywiad rzeka, raz spokojny, czasami lekko burzliwy, ale zawsze zmierzający w jedną stronę, stronę poznania.

Czasami czytałam , ale były momenty gdy włączałam audiobooka, słuchanie tego duetu to dodatkowa przyjemność.

Jedna z ciekawszych rozmów jakiej mogłam być świadkiem.

Odkrywanie po plasterku przeszłości tej pięknej i takiej, która uderza i woła o protest. Tu nie ma miejsca na udawanie kogoś innego. Tu może być prawda i tylko prawda.

Mówią, że mądrego dobrze posłuchać, a co gdy mamy takie dwie osobowości? Niegłupie, wrażliwe, ciekawe świata i ludzi, ale dbające o swój wewnętrzny świat. Cóż wtedy jest podwójnie dobrze słuchać.

Ten wywiad daje sporo emocji, mogłam się wzruszyć, roześmiać, ale przede wszystkim dane mi było wpaść w refleksję, tu nie ma bezmyślności nawet u czytelnika. Wciąż kołatało mi się w głowie a co ja? Jak byłoby ze mną?

Możemy lepiej poznać Jana Peszka, ale również Marię Peszek. Ta rozmowa to zderzenie dwóch światów, które razem czują się wyśmienicie.

Moja ocena to 9/10 dodatkowy punkt za rewelacyjną wersję audio 💚

× 3 | link |
@sylwia923
2022-11-07
7 /10

Maria Peszek „Naku*wiam Zen”

To nie jest zwykły wywiad. Lecz rozmowa między córką Marią Peszek a jej ojcem Janem Peszkiem. Poruszonych tematów jest tu od groma. Nie sprawiło to natomiast, że jesteśmy przytłoczeni tym o czym między sobą dyskutują.

Nietypowa relacja ojciec – dziecko. Dziecko, które stoi na życiowym zakręcie gdyż dopadł je kryzys twórczy. Ma nadzieję, że rozmowa z Janem pomoże jej podjąć decyzję, w którą stronę zamierza pójść. I nie chce typowej odpowiedzi typu: Mario Twoje dzieła są świetne, nie przestawaj ich tworzyć. Chce zrozumieć co w życiu kierowało ojcem, że jest tu gdzie jest. Czy też miał chwile zwątpienia.

Jan opowiada o swoich początkach, o swoich wzlotach i upadkach. I choć dostajemy znacznie więcej informacji o samym Janie aniżeli Marii to i tak uważam, że warto zapoznać się z tym co mają sobie do powiedzenia.

Ich światopogląd może się różnić od tego co my uważamy za ważne bądź mniej ważne. Ale.. Warto, naprawdę warto spędzić z nimi wieczory i poznać ich zdanie, oraz dowiedzieć się, czy Maria odnajdzie wewnętrzną wiarę w siebie. I nie podda się bez walki.

Nie ma tu owijania w bawełnę. Rozmowa, która czasami bywa trudna, ale jest prawdziwa. Bez udawania. Maria przyznaje się, że całe dzieciństwo żyła w strachu o ojca. Bywały tygodnie, że nie było go w domu. Nadużywał alkoholu. Gdy wracał, nie miała odwagi powiedzieć jak bardzo go kocha. Z perspektywy czasu, wie, że swoje emocje warto wyrażać na głos.
...

× 2 | link |
@paula_9191
@paula_9191
2022-11-05
Przeczytane

Już na samym początku dostajemy informacje że nie jest to książka dla każdego.
Nie tylko dla fanów, chociaż nie znając podejścia Jana i Marii do niektórych tematów można się zrazić.

Nie jest to zwykła książka - wywiad rzeka - lecz rozmowa córki z ojcem, artysty z artystą, dwóch mocnych charakterów. Rozmowa o życiu, poglądach, wspomnieniach. Bez tematów tabu, bez owijania w bawełnę, prosto z mostu. Czasem śmiesznie, absurdalnie ale czasem też poważnie i z powagą.

Bardzo mnie ruszyło to że i Maria i Jej brat Błażej całe swoje dzieciństwo żyli w strachu. W strachu o ojca. Często zostawiani sami sobie. Jak również podejście do Jana do żony - z jednej strony wielka miłość, ekscytujące pożycie, z drugiej zaś zdrady.

W książce pojawiają się zdjęcia z rodzinnego albumu Paszków. Które dodają smaku całej treści rozmowy.
Czasem pojawiajace się niecenzuralne słowa oraz dziwne odgłosy (np prykanie Jana) dodają autentyczności oraz uczucia że jest się obok i samemu tego słucha.

× 1 | link |
@dzizzz
2022-11-17
8 /10
Przeczytane

Jestem pod wrażeniem całości, pomimo tego, że niektóre historie mnie nużyły. Porwała mnie szczerość tych rozmów. Lubię poczucie humoru Peszków, ich wzbogacanie świata różnymi rytuałami, zabawami językowymi i pijackie opowieści.
Podzielam ich zdanie w wielu kwestiach, dlatego książka jest mi bliska.
Zaczęłam się zastanawiać nad tym jak wyglądałaby rozmowa z moim tatą. To piękne uwiecznienie chemii między ojcem i córka.

| link |
@piotr.todorczuk
@piotr.todorczuk
2024-02-02
8 /10
Przeczytane
@bwalkiewicz72
@bwalkiewicz72
2024-01-29
8 /10
Przeczytane Dla relaksu
@Leman
2023-12-31
10 /10
Przeczytane Best of the best
@jantarek
@jantarek
2023-09-07
7 /10
Przeczytane Życiowe
@Proteus
2023-04-18
7 /10
Przeczytane -E-KSIĄŻKI- -POSIADAM-
@KaKa_2
2023-04-12
3 /10
Przeczytane
RE
@rentap
2023-04-06
10 /10
Przeczytane
@Syndzia
2023-04-26
10 /10
Przeczytane
@agajot1
@agajot1
2023-03-10
10 /10
AM
@mastalerzyk
2023-03-02
4 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Naku*wiam Zen. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl