Nasze drzewa są jeszcze młode

Wioletta Sawicka
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Nasze drzewa są jeszcze młode
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Kontynuacja opowieści o zakazanej miłości i sile nadziei w czasach, kiedy świat ogarnęła mordercza wojna.

Prusy Wschodnie, II wojna światowa. Lizka nadal przebywa w Hohenbruch, gdzie śmierć zbiera obfite żniwo. Nadzieja, że spełni się wszystko, co kiedyś obiecali sobie z Franzem Reiterem, pozwala jej przetrwać obozowe piekło. Pokrzepienie w niedoli daje także przyjaźń z Bogną, wierzącą niezłomnie, że jeszcze nie pora umierać, że dopiero zaczną żyć i kochać, a drzewa, z których kiedyś zostaną zrobione ich trumny, są jeszcze młode.

Franz i Augusta robią, co w ich mocy, aby wydostać Lizkę z lagru, niestety, bez skutku. Dzięki pomocy więźniarek udaje jej się uciec z Hohenbruch razem z nowo narodzonym dzieckiem jednej z kobiet. Lecz droga do domu okaże się dłuższa niż odległość od niego.

Tymczasem zachłystującym się ideologią Trzeciej Rzeszy starszym braciom Reiterom los zaczyna wystawiać pierwsze rachunki za popełnione zbrodnie. Jak powiedziała Augusta, po czasie winy przychodzi czas kary.

Wydanie 1 - Wyd. Prószyński i S-ka
Data wydania: 2024-01-22
ISBN: 978-83-8352-185-5, 9788383521855
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Opowieść warmińska, tom 3
Stron: 336
dodana przez: Sabina

Autor

Wioletta Sawicka Pisarka, twórczyni powieści obyczajowych oraz dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Urodziła się i mieszka na Warmii, a dokładniej w Olsztynie. Z wykształcenia jest pedagogiem, choć zawodowo zajmuje się przede wszystkim pracą dziennikarską - ws...

Pozostałe książki:

Oleńka. Panienka z Białego Dworu Franka. W obcym domu Dzień cudu Maria. Dziewczyna z kwiatem we włosach Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wyspy szczęśliwe Ocali nas miłość Anna. Gorzki smak miodu Czas próby Klątwa Langerów Nasze drzewa są jeszcze młode Piękna miłość Będzie dobrze kotku Jeśli się odnajdziemy kotku Wilcze dzieci Wyjdziesz za mnie kotku ? Wyjdziesz za mnie, kotku? cz.1 Wyjdziesz za mnie, kotku? cz.2
Wszystkie książki Wioletta Sawicka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wbrew wszystkiemu

18.03.2024

𝑆𝑒𝑟𝑐𝑒 𝑘𝑜𝑐ℎ𝑎 𝑛𝑎 𝑐𝑎ł𝑒 ż𝑦𝑐𝑖𝑒, 𝑎 𝑑𝑢𝑠𝑧𝑎 𝑛𝑎 𝑤𝑖𝑒𝑐𝑧𝑛𝑜ść. 𝑂𝑝𝑜𝑤𝑖𝑒ść 𝑤𝑎𝑟𝑚𝑖ń𝑠𝑘𝑎 zajęła w moim sercu szczególne miejsce. Jej bohaterów pokochałam od pierwszego tomu, a z każdą kolejną częścią moja miłość do nich wciąż rośnie. Coraz bardziej się do nich przywiązuję, a ich losy śledzę z zapartym tchem. 𝑁𝑎𝑠𝑧𝑒 𝑑𝑟𝑧𝑒𝑤𝑎 𝑠ą 𝑗𝑒𝑠𝑧𝑐𝑧𝑒 𝑚ł𝑜𝑑𝑒, przyprawiły mnie o szybsze b... Recenzja książki Nasze drzewa są jeszcze młode

@gala26@gala26 × 26

Nasze drzewa są wciąż młode

6.05.2024

„Nasze drzewa są jeszcze młode” to trzecia część Opowieści Warmińskich. Poznajemy w niej dalsze dzieje rodziny Langerów i Reiterów. Jest rok 1940 w Prusach Wschodnich. Główna bohaterka Elżbieta Langer wciąż przebywa w obozie koncentracyjnym Hohenbruch, a Franz Reiter próbuje ją z niego wydostać. Któż z nas nie marzy o wielkim uczuciu, romantycz... Recenzja książki Nasze drzewa są jeszcze młode

@emol@emol × 3

Nasze drzewa są jeszcze młode

12.04.2024

"Serce kocha na całe życie, a dusza na wieczność, a ona kochała go jednym i drugim." Towarzyszył jej w snach i w chwilach największego zwątpienia. Wspomnienie jego ciepłego uśmiechu rozpraszało wszechobecny mrok, dając siłę i nadzieję. Lizka, myśląc o mężu, choć na chwilę zapomina o cierpieniu, zimnie, głodzie, który doskwiera coraz mocniej, c... Recenzja książki Nasze drzewa są jeszcze młode

Świetna książka

24.04.2024

To moje kolejne spotkanie z twórczością autorki. Książka "Nasze drzewa są jeszcze młode" jest trzecim tomem sagi #opowieśćwarmińska i zarazem kontynuacją powieści "Klątwa Langerów" oraz "Ocali nas miłość", więc książki te należy czytać w odpowiedniej kolejności żeby zrozumieć wszelkie zależności oraz ciąg przyczynowo - skutkowy wszystkich wydarzeń... Recenzja książki Nasze drzewa są jeszcze młode

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Gosia
2024-03-11
10 /10

„Nasze drzewa są jeszcze młode” to już trzeci tom Opowieści Warmińskiej. Przyznam szczerze, że ja w tej serii zakochałam się już od pierwszego tomu! To jak emocjonalnie autorka pisze, jak bardzo przeżywam przedstawioną przez nią historię, dosłownie jest nie opisania słowami.

Cała seria przybliża nam historię uczucia Lizki oraz Franza, którym przyszło się zmierzyć z trudnymi czasami, w jakich żyli. Lizka przebywa w Hohenbruch, w obozie koncentracyjnym, gdzie przeżywa najgorsze chwile swego życia. Kobieta mimo traumatycznych wydarzeń jakie widziała, a także których sama doświadczyła, żyje nadzieją powrotu do życia u boku Franza. Autorka pokazuje czytelnikowi traktowanie więźniów przez okupantów, ich bezwzględność i okrucieństwo. Czytając niejednokrotnie płakałam, nie mogłam powstrzymać łez, które same cisnęły się do oczu! W tej części dostrzegamy jednak również nieco sprawiedliwości, która dosięga powoli rodziny Reiterów.

Zdecydowanie mogę powiedzieć, że jest to jedna z piękniejszych i bardziej poruszających serii jakie miałam okazje czytać. Już nie mogę doczekać się kolejnej części, którą z wielką przyjemnością planuję przeczytać. Ale w tym przypadku zdecydowanie polecam zachować kolejność, bo czytając nie po kolei zdecydowanie wiele stracimy!

Książka, którą bardzo serdecznie polecam! Emocjonalna, poruszająca, wywołująca smutek, ale dająca nadzieję. Wspaniała historia, obok której nie można przejść obojętnie.
...

× 2 | link |
@z_ksiazka_w_plecaku
2024-03-02
10 /10

Dzisiaj coś dla fanów książek z historią w tle. „Nasze drzewa są jeszcze młode” to 3 tom „Opowieści Warmińskich”. To książka o pięknej miłości Niemca i Polki. Miłości, która nigdy nie powinna wydarzyć się w czasach II Wojny Światowej. I rzadko się zdarza, ale myślę, że ten tom jest najlepszy ze wszystkich. Dostarcza wielu emocji i nie jeden raz ściśnie Was za serce.

Lizka nadal przebywa w obozie, w którym panuje głód, brud i choroby. Tylko dzięki miłości i nadziei, że jeszcze spotka ukochanego i dzięki Bognie, która wierzyła, że jeszcze nie pora umierać, że jeszcze nie urosły drzewa, z których zrobione będą ich trumny, Lizka przetrwała to piekło. W obozowych warunkach jedna z kobiet rodzi synka. Porodu jednak nie przeżywa i to Lizka przy pomocy paru innych więźniów ucieka z dzieckiem. Jednak czym jest wolność, gdy wszędzie jest niebezpiecznie i jest się skrajnie wycieńczonym?

Jestem pod wielkim wrażeniem tej lektury. Dostarczyła mi ona wielu emocji. Od złości na brata Franza i jego matkę, którą próbowałam zrozumieć, wzruszenie podczas narodzin małego człowieczka w tak nieludzkich warunkach, po nadzieję, że jeszcze los uśmiechnie się do Lizki.

Autorka bardzo dokładnie oddała to co naprawdę wydarzyło się na Warmi, które w czasie II Wojny Światowej były Prusami Wschodnimi. To jak traktowano księży w obozie, szczuto psami ludzi i bito ich 20 razy po gołym ciele podczas przyjmowania. Brak opieki medycznej i warunków...

| link |
@paulaczyta
2024-03-15
Przeczytane

Prusy Wschodnie. Drugą wojna światowa.

Lizka na co dzień widzi śmierć przebywając w Hohenburch. Nie da się uciec od tego mroku i okropieństwa wojny. Jak przetrwać w takich czasach? Jedyna silą jest dla niej wiara.

Wiara, że to co obiecali sobie z Franzem jeszcze kiedyś się spełni. Że kiedyś będzie lepiej.

W takich czasach gdy ludzie życie zdaje się być tak kruche, bardziej docenia się te drobne rzeczy, go co naprawdę cenne. I choć może wydawać się to trudne, w takich czasach także można znaleźć przyjaźń. Taka jak ta Lizki i Bogny.

Ona na piękną wiarę. Wiarę, że nie pora jeszcze umierać, że dopiero zaczną żyć i kochać, a drzewa z których kiedyś zostaną zrobione ich trumny, są jeszcze młoda. To naprawdę piękne.

Tymczasem Franz robi co może aby uwolnić Lizke, tej z pomocą innych udaje się uciec wraz z dzieckiem jednej z więźniarek. Ucieczka to jednak dopiero połowa sukcesu, bo droga do domu wydaje się być niezwykle wyboista.

W tej historii jest wielu bohaterów po różnych stronach. Poznajemy także braci Reiterow, którzy byli zadecydowanie po stronie Trzeciej Rzeszy, a teraz okazuje się że los karze im zapalić za zbrodnie.

Zakazana miłość. Nadzieja w mroku wojny. To historia ludzkich istnieć w takich ciężkich czasach, wzruszające, danego do myślenia, pokazujące to, co w życiu nauce niego. Pięknie napisana.

| link |
@emol
2024-05-06
7 /10
Przeczytane
@paulinkusia1991
2024-04-24
10 /10
@objazd.kulturalny
2024-04-15
8 /10
Przeczytane W domowej biblioteczce Przeczytane 2024
@Spizarnia_ksiazek
2024-04-12
9 /10
Przeczytane
@gala26
2024-03-18
10 /10
Przeczytane 2024 Marzec 2024 Moja prywatna biblioteczka Obyczajowe Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie Z historią w tle
@Sabina
2024-02-23
7 /10
Przeczytane Powieści obyczajowe

Cytaty z książki

O nie! Książka Nasze drzewa są jeszcze młode. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Klątwa Langerów
Klątwa Langerów
Wioletta Sawicka
8.8/10
Pierwszy tom nowej porywającej sagi Wioletty Sawickiej. W roku 1919 w rodzinie młodych Langerów, p...
Ocali nas miłość
Ocali nas miłość
Wioletta Sawicka
8.7/10
Fascynująca opowieść o zakazanej miłości i sile nadziei w czasach, kiedy świat zmierzał ku mordercz...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl