Anna. Gorzki smak miodu

Wioletta Sawicka
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Anna. Gorzki smak miodu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Skończyła się wojna. Anna ma prawie 13 lat. Mieszka w Tilsti z rodziną biologicznego ojca, która nadała jej imię Elise. Jest dobrze traktowana. Mimo prób całkowitego zniemczenia i przekonania, że matka nie żyje, Hoffenbergom nie udało się do końca wyprzeć z pamięci dziecka polskiej przeszłości.
Zimą 1945 roku do Prus wchodzi Armia Czerwona. Hoffenbergowie nie zdążyli uciec. Giną. Umiera zgwałcona przez Sowietów żona Klausa, a rodzeństwo nie wraca z wyprawy po żywność.

Anna szybko pojmuje, że w zdobytym przez wroga, obróconym w gruzy i głodnym mieście, w którym szerzy się terror Sowietów, przeżyje tylko ten, kto jest sprytniejszy. Nie dać się zabić, znaleźć bezpieczne schronienie i zdobyć cokolwiek do jedzenia - to najważniejsze cele zaradnej trzynastolatki.
Tuż po wojnie, w sowieckich już Prusach Wschodnich ukrywały się w lasach tysiące niemieckich sierot. Później nazwano je "wilczymi dziećmi". W poszukiwaniu chleba, ryzykując, że zostaną zastrzelone przez sowieckich żołnierzy, przekradały się na Litwę, by szukać pracy u tamtejszych chłopów. Anna sama próbuje dotrzeć do Wilna, które pamięta z wczesnego dzieciństwa, żeby odnaleźć kogoś z polskiej rodziny albo ciocię Ester.


Data wydania: 2021-08-10
ISBN: 978-83-8234-204-8, 9788382342048
Wydawnictwo: Prószyński Media
Stron: 400
dodana przez: Catta

Autor

Wioletta Sawicka Pisarka, twórczyni powieści obyczajowych oraz dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Urodziła się i mieszka na Warmii, a dokładniej w Olsztynie. Z wykształcenia jest pedagogiem, choć zawodowo zajmuje się przede wszystkim pracą dziennikarską - ws...

Pozostałe książki:

Oleńka. Panienka z Białego Dworu Franka. W obcym domu Dzień cudu Maria. Dziewczyna z kwiatem we włosach Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wyspy szczęśliwe Ocali nas miłość Anna. Gorzki smak miodu Czas próby Klątwa Langerów Nasze drzewa są jeszcze młode Piękna miłość Będzie dobrze kotku Jeśli się odnajdziemy kotku Wilcze dzieci Wyjdziesz za mnie kotku ? Wyjdziesz za mnie, kotku? cz.1 Wyjdziesz za mnie, kotku? cz.2
Wszystkie książki Wioletta Sawicka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Wilcze dzieci"

3.09.2021

Cykl stworzony przez Wiolettę Sawicką zatytułowany Wiek miłości, wiek nienawiści uważam za jeden z ciekawszych, od momentu pojawienia się na rynku Cukierni pod Amorem Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk. Z niecierpliwością więc oczekiwałam kolejnego tomu dziejów polskiej rodziny z wileńskich Kresów – rodu Ostojańskich. Maria cały czas uparcie i wy... Recenzja książki Anna. Gorzki smak miodu

@jorja@jorja × 17

Historia, obok której nie da się przejść obojętnie- "Anna gorzki smak miodu"

30.12.2023

Moja znajomość twórczości pani Wioletty Sawickiej, zaczęła się trochę od tyłu, bo najpierw przeczytałam „Wilcze dzieci”, a dopiero potem postanowiłam poznać serię „Wiek miłości, wiek nienawiści”, opowiadającą o trudnych i burzliwych losach wileńskiej rodziny, rozgrywających się na tle ważnych dziejów historycznych. Tom 4, „Anna, gorzki smak miodu”... Recenzja książki Anna. Gorzki smak miodu

@gabi_feliksik@gabi_feliksik

Utracona tożsamość

16.09.2021

“Anna. Gorzki smak miodu” będąca czwartą częścią cyklu “Wiek miłości. Wiek nienawiści” to niewątpliwie najbardziej wyczekiwana przeze mnie pozycja w ostatnim czasie. Jej poprzedniczki “Franka ” oraz “Maria” mnie zachwyciły, zatem “Annę” przeczytałam jednym tchem. Niestety jest zdecydowanie słabsza od poprzednich części. Aby dobrze ją zrecenzować m... Recenzja książki Anna. Gorzki smak miodu

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@reniarenia
2022-05-25
8 /10
Przeczytane

Piękna powieść pokazujące losy Polaków pozostałych za Bugiem po II wojnie światowej. Kolejny tom sagi "Czas miłości czas nienawiści" przenosi nas na Kresy i do Królewca. Książka oparta jest faktach, czytałam ze łzami w oczach. Polecam

× 6 | link |
@agulkag
2022-08-26
Przeczytane

Oficjalnie II wojna światowa zakończyła się w 1945, ale w wielu regionach walki toczyły sie jeszcze długo. Przykladem jest choćby pogranicze wschodnie, gdzie kłopotem stały się ziemie nowo dołączone do Polski. a co za tym idzie ludzie je zamieszkujący.
I podobnie stało się z Anną i jej rodzeństwem. ze względu na pochodzenie zarowno dla Litwy jak i dla Polski stali się niewygodnymi osobami. Jedynym wyjściem była proba pzredostania się do Niemiec. Niestety wpadają w ręce specjalnej brygady rosyjskiej, ktorej zadaniem było wyłapywanie ukrywających się niemieckich dzieci( tzw. wilcze dziec)i, po to, aby je odesłać do obozu pracy na dalekim wschodzie.
Autorka znakomicie przedstawiła drogę córki niemieckiego oficera poszukującej swoich korzeni. Trudy ucieczki do Polski, cięzka praca w obozie zmienily dziewczynę. Sprawiły, że nie potrafiła odnaleźć się w domu i wciąż w głębi siebie tęskiniła za domem w Niemczech. Miłość, tęsknota, dramatyczne wydarzenia przeplatają się z pięknymi krajobrazami, z opisami tradycji litewskich. Piękna powieść i już czekam aby przeczytać o Wiktorii i jej dziejach.

× 5 | link |
@asiazaleska
2021-11-24
8 /10
Przeczytane

Czwarta część cyklu Wioletty Sawickiej trzyma poziom trzech pozostałych.W tej części autorka skupia się na losach Anny,córki Marii,która jako dziewczynka zostaje porwana przez ojca brutalnego oficera SS.Rodzina ojca próbuje ją zniemczyć,jednak w dziewczynce pozostają wspomnienia z okresu ,kiedy mieszkała z matką w Ostojanach. Czasy są trudne,na Kresach panoszą się Sowieci,którzy wyłapują niemieckie dzieci,Anna wraz z przyrodnimi braćmi musi ukrywać się w lesie,gdzie dosłownie walczy o przetrwanie.
Autorka świetnie oddaje realia powojennych czasów,a pisze w taki sposób że książkę czyta się tak jakby oglądało się film akcji.Polecam.Warto!!

× 1 | link |
@gabi_feliksik
@gabi_feliksik
2023-12-30
8 /10
@m_opowiastka
@m_opowiastka
2023-03-11
8 /10
Przeczytane
@MalaMi_2
2022-12-09
7 /10
Przeczytane
@Remma
2022-11-28
8 /10
Przeczytane II wojna światowa kresy Rosja/ZSRR
@monica
2022-07-17
7 /10
Przeczytane
@a_ziemniewicz
2021-09-16
7 /10
@jorja
2021-09-03
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Anna. Gorzki smak miodu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl