Oleńka. Panienka z Białego Dworu

Wioletta Sawicka
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów
Oleńka. Panienka z Białego Dworu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów

Opis

Dramatyczne dzieje polskiej rodziny ziemiańskiej z wileńskich Kresów.

Pierwszy tom opowieści o niezłomnych kobietach, które w czasach wzniosłych spraw i wielkiej historii, kiedy miłość przeplatała się z nienawiścią, musiały sobie radzić z trudną codziennością.

Wileńszczyzna, 1913 rok. Hrabia Aleksander Ostojański jest właścicielem ogromnego rodzinnego majątku ziemskiego, imponującego pałacu, gorzelni i stadniny, gdzie hoduje wspaniałe konie czystej krwi. Od pokoleń Ostojańscy żyją w poczuciu, że ich obowiązkiem jest umacnianie polskiego ducha na opanowanej przez zaborcę ziemi.

Osiemnastoletnia Oleńka, najmłodsza spośród trojga dzieci hrabiego, jego ulubienica, została wychowana na gorącą patriotkę, ale także, inaczej niż jej rówieśnice, na samodzielną, pewną siebie kobietę, która wie, czego pragnie od życia.
A pragnie Joachima, ubogiego nauczyciela z sąsiedztwa. W świecie, gdzie urodzenie stawia się nad uczucia, hrabiostwo Ostojańscy nie dopuszczą do mezaliansu córki.

Zbliża się pierwsza wojna światowa. Pewnego poranka w ostojańskim pałacu dochodzi do tragicznych wydarzeń, które nieodwracalnie zmieniają przyszłość "panienki z Białego Dworu".

Data wydania: 2022-09-22
ISBN: 978-83-8295-219-3, 9788382952193
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Wiek miłości, wiek nienawiści, tom 1
Stron: 368
dodana przez: Catta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Wioletta Sawicka Pisarka, twórczyni powieści obyczajowych oraz dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Urodziła się i mieszka na Warmii, a dokładniej w Olsztynie. Z wykształcenia jest pedagogiem, choć zawodowo zajmuje się przede wszystkim pracą dziennikarską - ws...

Pozostałe książki:

Oleńka. Panienka z Białego Dworu Franka. W obcym domu Dzień cudu Maria. Dziewczyna z kwiatem we włosach Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wyspy szczęśliwe Ocali nas miłość Anna. Gorzki smak miodu Czas próby Klątwa Langerów Nasze drzewa są jeszcze młode Piękna miłość Będzie dobrze kotku Jeśli się odnajdziemy kotku Wilcze dzieci Wyjdziesz za mnie kotku ? Wyjdziesz za mnie, kotku? cz.1 Wyjdziesz za mnie, kotku? cz.2
Wszystkie książki Wioletta Sawicka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wiek miłości, wiek nienawiści. Tom I

24.02.2021

Uwielbiam czytać wszelkiej maści historie rodzinne. Rozbudowane postacie, wgląd w codzienne życie danej rodziny, pokolenia, w danej epoce. Śledzić uważnie ich miłostki, rozterki, smutki i radości, niepokoje, to dla mnie prawdziwy rarytas. A jeśli do tego w książce jest rozbudowane tło historyczne, to lektura jest dla mnie szczególnie ponętna. Wiol... Recenzja książki Oleńka. Panienka z Białego Dworu

@jorja@jorja × 19

Wileńszczyzna w czasie gorączki niepodległościowej.

10.10.2020

" W nieludzkich czasach trudno być ludzkim człowiekiem." W takie nieludzkie czasy zabiera czytelników autorka i umiejscawia akcję powieści w Ostojanach tuż przed wybuchem I wojny światowej. Bohaterami staje się rodzina Ostojańskich : Aleksander, głowa rodziny jego żona Marynia oraz córka Oleńka osiemnastoletnia panienka z głową pełną ideałów. Do r... Recenzja książki Oleńka. Panienka z Białego Dworu

@agulkag@agulkag × 9

Pomiędzy dobrem i złem

28.02.2023

To pierwsza część, osadzonej w historycznych realiach, sagi "Wiek miłości, wiek nienawiści ". Opowieść rozpoczyna się sielsko w przepięknym dworku na Wileńszczyźnie. Jest rok 1913 i nic nie zapowiada jeszcze krwawej przyszłości. Majątek otaczają żyzne pola, chłopi sumiennie pracują, a rodzina hrabiego Aleksandra Ostojańskiego wiedzie spokojne życi... Recenzja książki Oleńka. Panienka z Białego Dworu

@m_opowiastka@m_opowiastka × 6

Oleńka. Panienka z Białego Dworu

16.05.2021

Wstyd się przyznać, ale dopiero teraz sięgnęłam po cykl Wioletty Sawickiej Wiek miłości, wiek nienawiści. Przeczytałam wszystkie dotychczasowe książki autorki i wiedziałam, że mogę się spodziewać dobrej lektury. Dobrej, ale nie genialnej. Oczarowała mnie Oleńska. Panienka z Białego Dworu i w zasadzie to kończę już drugą część pt. Franka w obcym d... Recenzja książki Oleńka. Panienka z Białego Dworu

@rudemysli71@rudemysli71 × 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@reniarenia
2022-05-14
6 /10
Przeczytane

Dość nudny początek powieści, ale z każdą stroną akcja się rozkręca. Trochę historii, trochę romansu, trochę akcji. Ale ogółem książka wciągająca.

× 7 | link |
@book_matula
2023-05-16
10 /10

Oleńka. Panienka z Białego Dworu


Dziś na tapet mój debiut z twórczością autorki, a mowa o Wioletcie Sawickiej i jej książce „Oleńka. Panienka z Białego Dworu” tom 1, który skradł moje serce od pierwszych stron. Jestem fanką historii, w której rozgrywają się losy rodzin nie tylko tych na włościach, ale tych prostych chłopów, którzy są na dorobku u swojego pana dobrodzieja. Przed wami Wileńszczyzna rok 1913 i zbliżająca się I wojna światowa, która nie zapuka i nie zapyta, czy może ugościć się w twoim domu.
Różnica klasowa i kulturowa, jaka dzieli szlachtę od chłopów w takich książkach, jak ta daje sporo do myślenia i zastanowienia się nad tym, co sami posiadamy oraz jak podchodzimy do życia. Ile serca wkładamy w wychowanie naszych pociech. Książki jak ta (nie wiem, jak u was), ale we mnie wybudzają nadzieję, że dopóty, dopóki dobro istnieje ten świat nie zniknie, nie zgnuśnieje. Dla tych, co lubią wiedzieć, o czym jest książka zapraszam na strony, takie jak Lubimy Czytać, czy strona wydawnictwa Prószyński w celu zapoznania się z opisem. Tytułowa Oleńka to osiemnastoletnia kobietka, która swoją pierwszą miłość zapamięta do końca życia. Dziewczyna, która ma przed sobą długą drogę do pokonania. Będzie kręta i trudna. Jej losy/przygody sprawiają, że zastanawiam się, która dziś dziewczyna byłaby gotowa na takie poświęcenia co Ola? Dla mnie kolejne potwierdzenia tego, że siła jest kobietą i w sytuacji beznadziejnej zawsze znajdzie cień szansy, m...

× 1 | link |
KA
@Kama_19
2021-04-06
7 /10
Przeczytane

Książka stanowi pierwszą część cyklu pt. "Wiek miłości, wiek nienawiści". Druga część mam już na swojej półeczce, więc zabiorę się za nią wkrótce.
Akcja książki zaczyna się w 1913 roku. Tytułowa Oleńka jest najmłodszym z trójki dzieci hrabiego Aleksandra Ostojańskiego. Mieszka oczywiście w pięknym pałacu na wileńszczyźnie, a jej ojciec posiada stadninę koni, browar itd. Dziewczyna zakochuje się w ubogim nauczycielu Joachimie. Gdy rodzice oznajmiają jej, że o jej rękę stara się bogaty przyjaciel rodziny Oleńka stanowczo sprzeciwia się. Wkrótce wybucha pierwsza wojna światowa a żołnierze wdzierają się do pałacu i mordują całą rodzinę. Oleńka cudem unika śmierci jednak musi uciekać i ukrywać się a jest to tym bardziej niełatwa sprawa gdyż okazuje się, że spodziewa się dziecka.
Książka wprost kipi emocjami i czyta się ją bardzo dobrze. Nie mamy do czynienia ze zwykłym romansidłem, lecz z książką która ma w sobie coś więcej. Głowna bohaterka mimo młodego wieku potrafi walczyć z przeciwnościami losu. Mimo, iż nie przywykła do warunków w jakich przyszło jej żyć nie załamuje się, nie narzeka tylko prze do przodu.
Myślę, że obok tej pozycji nie można przejść obojętnie.

× 1 | link |
@agawastag
2023-11-18
6 /10
Przeczytane
@aniasolska
2023-08-16
7 /10
Przeczytane
@m_opowiastka
@m_opowiastka
2023-02-28
8 /10
Przeczytane
@MalaMi_2
2022-11-20
7 /10
Przeczytane
@Remma
2022-11-17
8 /10
Przeczytane cykl kresy
@rudemysli71
@rudemysli71
2021-05-16
9 /10
Przeczytane
@Morella
2021-03-05
9 /10
Przeczytane Posiadam Ulubione
@jorja
2021-02-24
7 /10
Przeczytane
@agulkag
2020-10-10
6 /10
Przeczytane
@a.anna.sozanska
@a.anna.sozanska
2020-08-19
10 /10
Przeczytane
MA
@Madmad35
2020-08-09
8 /10
Przeczytane
@andzelikajaczynska
@andzelikajaczynska
2020-07-10
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Miłość nasza w wiosenne suknie się ustroiła. Kwiaty we włosy wpięła i ruszyła korowodem pląsów, nienawiści śmiejąc się w twarz.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Franka. W obcym domu
Franka. W obcym domu
Wioletta Sawicka
7.7/10
Co zrobi matka dla ratowania dzieci? Oleńka, teraz już Franka Wyrobek, dla ratowania dzieci poświęc...
Maria. Dziewczyna z kwiatem we włosach
Maria. Dziewczyna z kwiatem...
Wioletta Sawicka
8.5/10
Dramatyczne dzieje polskiej rodziny ziemiańskiej z wileńskich Kresów. Trzeci tom opowieści o niezło...
Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny
Viktoria. Miłość zza żelazn...
Wioletta Sawicka
7.9/10
Piąty tom sagi o dramatycznych losach ziemiańskiej rodziny z wileńskich Kresów. Jest rok 1952. Ann...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl