Klątwa Langerów

Wioletta Sawicka
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Klątwa Langerów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwszy tom nowej porywającej sagi Wioletty Sawickiej.

W roku 1919 w rodzinie młodych Langerów, polskich Warmiaków, rodzi się pierwsze dziecko - dziewczynka, której dano na imię Lizka. W dniu jej narodzin w chałupie Langerów niespodziewanie pojawia się kilkuletni Franz, syn miejscowego niemieckiego krezusa.
Od chwili gdy miejscowa znachorka ujrzała te pochodzące ze skrajnie różnych światów dzieci, prześladują ją dziwne wizje.
Tymczasem Polacy na Warmii, mimo niemieckich szykan, szykują się do plebiscytu, który ma zdecydować, czy Święta Warmia będzie należeć do odrodzonej Polski, czy do Prus.
Niezwykła opowieść o zwykłych ludziach, którym przyszło żyć w trudnych czasach.
Kochali za mocno i wierzyli za bardzo. To stało się ich klątwą.
Za wierność swoim ideałom zapłacili wysoką cenę.

Po bestsellerowej kresowej sadze "Wiek miłości, wiek nienawiści" o ziemiańskiej rodzinie Ostojańskich, w pierwszym tomie serii "Opowieść warmińska" poznajemy losy ubogiej rodziny Joachima Langera, ukochanego Oleńki Ostojańskiej.
Data wydania: 2023-03-07
ISBN: 978-83-8295-290-2, 9788382952902
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Opowieść warmińska, tom 1
Stron: 264
dodana przez: Tanashiri

Autor

Wioletta Sawicka Pisarka, twórczyni powieści obyczajowych oraz dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Urodziła się i mieszka na Warmii, a dokładniej w Olsztynie. Z wykształcenia jest pedagogiem, choć zawodowo zajmuje się przede wszystkim pracą dziennikarską - ws...

Pozostałe książki:

Oleńka. Panienka z Białego Dworu Franka. W obcym domu Dzień cudu Maria. Dziewczyna z kwiatem we włosach Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wyspy szczęśliwe Ocali nas miłość Anna. Gorzki smak miodu Czas próby Klątwa Langerów Nasze drzewa są jeszcze młode Piękna miłość Będzie dobrze kotku Jeśli się odnajdziemy kotku Wilcze dzieci Wyjdziesz za mnie kotku ? Wyjdziesz za mnie, kotku? cz.1 Wyjdziesz za mnie, kotku? cz.2
Wszystkie książki Wioletta Sawicka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Polskie serce

WYBÓR REDAKCJI
27.03.2023

[…]𝑢 𝑤𝑎𝑠 𝑛𝑖𝑒 𝑧𝑑𝑟𝑜𝑤𝑦 𝑟𝑜𝑧𝑠𝑎𝑑𝑒𝑘 𝑏𝑖𝑒𝑟𝑧𝑒 𝑔ó𝑟ę, 𝑡𝑦𝑙𝑘𝑜 𝑖𝑑𝑒𝑎ł𝑦. 𝐴𝑙𝑏𝑜 𝑐𝑜ś 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑑𝑙𝑎 𝑤𝑎𝑠 𝑐𝑧𝑎𝑟𝑛𝑒, 𝑎𝑙𝑏𝑜 𝑏𝑖𝑎ł𝑒, 𝑎𝑙𝑏𝑜 𝑤𝑎𝑠𝑧𝑎 𝑟𝑎𝑐𝑗𝑎, 𝑎𝑙𝑏𝑜 ż𝑎𝑑𝑛𝑎. 𝐾𝑡𝑜 𝑛𝑖𝑒 𝑧 𝑤𝑎𝑚𝑖, 𝑡𝑒𝑛 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑐𝑖𝑤 𝑤𝑎𝑚. 𝑁𝑖𝑐 𝑝𝑜ś𝑟𝑜𝑑𝑘𝑢. 𝐷𝑙𝑎𝑡𝑒𝑔𝑜 𝑚ó𝑤𝑖ę, ż𝑒 𝑡𝑎 𝑤𝑎𝑠𝑧𝑎 𝑧𝑎𝑐𝑖ę𝑡𝑜ść 𝑖 𝑤 𝑘𝑜𝑐ℎ𝑎𝑛𝑖𝑢, 𝑖 𝑤 𝑛𝑖𝑒𝑛𝑎𝑤𝑖𝑑𝑧𝑒𝑛𝑖𝑢 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑗𝑎𝑘 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑘𝑙𝑒ń𝑠𝑡𝑤𝑜, 𝑘𝑡ó𝑟𝑒 𝑚𝑜ż𝑒 ś𝑐𝑖ą𝑔𝑛ąć 𝑛𝑖𝑒𝑠𝑧𝑐𝑧ęś𝑐𝑖𝑒. 𝑇𝑜 𝑤𝑎𝑠𝑧𝑎 𝑘𝑙ą𝑡𝑤𝑎. 𝐾𝑙ą𝑡𝑤𝑎 𝐿𝑎𝑛𝑔𝑒𝑟ó𝑤 to kolejna s... Recenzja książki Klątwa Langerów

@gala26@gala26 × 27

W objęciach nienawiści

8.08.2023

@Obrazek „Jeśli kto sobie w niebie przeznaczony, nawet piekło temu nie przeszkodzi.” Często bywa tak, że czytając jakąś historię o ludzkich losach poznajemy wiele postaci, które wzbudzają w nas bogactwo emocji i różnorodnych uczuć. Każda z powieści zawiera mnóstwo ciekawych osobowości, które wpływają na atrakcyjność danej fabuły. Z reguły sku... Recenzja książki Klątwa Langerów

@Mirka@Mirka × 4

Świetna książka

30.08.2023

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, słyszałam o jej wcześniejszych powieściach jednak nie miałam przyjemności żadnej przeczytać, postanowiłam to zmienić właśnie przy okazji książki "Klątwa Langerów" rozpoczynającej nową sagę #opowieśćwarmińska. Do sięgnięcia po historię rodziny Langerów zachęcił mnie interesujący opis i piękna, klima... Recenzja książki Klątwa Langerów

Klątwa Langerów

20.03.2023

"Klątwa Langerów" jest pierwszy tomem cyklu "Opowieść warmińska" Wioletty Sawickiej. Autorka stworzyła niezwykły klimat. Tę książkę słuchałam pod postacią audiobooka. Czytała go Anna Dereszowska. Idealny głos dla tej historii. Uwielbiam sagi, których akcja toczy się w XX wieku. W tym czasie dużo się działo. Niestety niekoniecznie dobrego. A jak t... Recenzja książki Klątwa Langerów

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@agulkag
2024-03-10
Przeczytane

No i po raz kolejny zostałam kupiona przez autorkę. Już myślałam, że po Wieku miłości, wieku nienawiści nic nie może byc lepszego, a tu pojawiła się Opowieśc Warmińska, która zmiotła mnie.
Bohaterów poznajemy w ważnym dla nich momencie zycia, bo młodym Langerom rodzi się dziecko. Nieoczekiwana sytuacja sprowadza do domu również małego Frantza, syna majętnego Niemca., któremu Jan ratuje życie. Niestety jest to powod do zaostrzenia niechęci wobec sąsiadów.
Autorka wykorzystała okoliczności polityczne, w tym przypadku nadchodzący plebiscyt, aby pokazać jak wyglądało życie na Warmii tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Niestety nie były to lata dobre dla Polaków zamieszkujących te tereny, bowiem nacja niemiecka przyspisywała sobie prawo do tych ziem i Polacy byli traktowani jako intruzi.
Losy polskich rodzin zależały od wyniku plebiscytu, oczywiście mocno zafałszowanego i nie pozostawiajacego żadnych iluzji co do wyniku.
Dramatyczne wydarzenia poprzedzajace głosowanie wpływaja na los rodziny Langerów. Tytułowa klątwa wydaje się działać, bo rzucona zostaje przez ojca rodziny na syna.
Autorka w niesamowity sposób buduje napięcie przez całą powieść. Tu nie ma miejsca na nudę, bo zagmatwane losy bohaterów skutecznie trzymaja w napieciu. Dużo tu smutku, bo czasy trudne, smutne, a i przyszłość bardzo niepewna.
Tajemnicza postać znachorki dodaje jeszcze smaczku, bo tak naprawdę nikt nie wiem kim jest i dlaczego tak mocno zaangażowała sie w pomoc po...

× 4 | link |
@Spizarnia_ksiazek
2024-03-31
Przeczytane

"Ta wasza zaciętość i w kochaniu, i w nienawidzeniu jest jak przekleństwo, które może na was ściągnąć nieszczęście."

Klątwa Langerów otwiera poruszającą sagę "Opowieści Warmińskiej" autorstwa Wioletty Sawickiej, która zabiera nas w niespokojne czasy, gdy na Warmii trwają przygotowania do plebiscytu, który ma zadecydować o przyłączeniu ziem do nowo powstałego państwa polskiego lub o pozostawieniu ich w granicach Prus. Poznajemy historię rodziny Langerów, świętującej właśnie cud narodzin. Młodzi małżonkowie tworzą piękny obraz miłości "jaka chyba się nie zdarza" nieświadomi zbliżających się dramatów, które wkrótce staną się ich udziałem. W obliczu zbliżającego się głosowania relacje z niemieckimi sąsiadami stają się coraz bardziej napięte. Wszelkie przejawy obnoszenia się ze swoimi przekonaniami oraz patriotyzmem są surowo karane. "Langerowe przekleństwo ten upór, który waszą klątwą się stanie, jeśli nie odpuścicie." W sercach tlił się żar, miłość do ojczyzny i bunt przeciwko szerzącej się germanizacji. Dokąd zaprowadzi ich ta zawziętość? Cena za wierność ideałom okaże się bardzo wysoka.

To powieść, którą przeżywa się wraz z bohaterami, czujemy ich emocje, troski i drobne radości. Wszystkie postacie są wyraziście i realistycznie nakreślone. Polubiłam charyzmatyczną miejscową znachorkę Augustę, której upiorne wizje zwiastują czyhajacy w ukryciu mrok. Swoim szorstkim obyciem wzbudzająca respekt i poniekąd lekki strach w spo...

× 2 | link |
@book_matula
2023-05-19
10 /10

Moja przygoda z autorką dopiero się zaczyna, więc jestem mocno podekscytowana tymi książkami, które już są wydane. Moją pierwszą, jaką przeczytałam była „Oleńka. Panienka z Białego Dworu” tom 1 serii Wiek miłości, wiek nienawiści, którą z całego serca polecam. Klątwa Langerów to historia rodziny męża Oleńki Langerów (nie wiedziałam tego wcześniej), i to jest kolejny plus, jaki uwielbiam, że książki są ze sobą w jakimś tam stopniu powiązane. Jeżeli lubicie książki z historią w tle, książki o walce Polaków o ojczyznę i przynależność, o traktowanie każdego na równi sobie to tutaj macie to i o wiele więcej.
Kolejny raz napiszę, że opisów tej historii jest pełno w internecie, więc jeżeli czytasz je, to polecam. Przybliży tobie choć trochę przygody i historie naszych bohaterów. Muszę jednak ostrzec, że to, co jest najciekawsze nie znajdziecie w tych opisach (chyba że ktoś będzie spoilerować) W rodzinie Langerów rodzi się córka, a z nią nowa rzeczywistość. Przez przypadek po porodzie w domu Langerów pojawia się kilkuletni Franz, syn miejscowego niemieckiego krezusa, z którym nasza rodzina nie ma łatwego współżycia, a to za sprawą pewnego przyszłego głosowania o przynależność. Czy cudowna Warmia będzie należeć do odrodzonej Polski, czy do Prus? Nie muszę pisać, że gdzie głosowanie tam pełno afer, dziwnych zbiegów okoliczności, takich jak pożar jednego z budynków gospodarczych itp. wybite szyby, kupowanie głosów, szantaże więcej nie napisze, bo cał...

× 1 | link |
@z_ksiazka_w_plecaku
2023-03-22
10 /10

Miłka i Jan poznali się jeszcze przed Wielka Wojna. Później pobrali się i dziewczyna zaszła w ciąży. Chociaż on cieszył się gdy powiedziała mu, że jest przy nadziei to teraz gdy urodziła mu się córka nie chciał na nią patrzeć nawet. Miłka krwawi bardzo po porodzie i potrzebne są zioła. Dziecko również jest słabe. Potrzebne były zioła, po które Janek pojechał do Augusty. Zielarki, której wszyscy bali się i mieli ją za dziwaka. Kobieta potrafiła przewidzieć również przyszłość. Gdy wracał z nią do domu spotkali syna Raitera, który uciekł z domu. Czy to spotkanie będzie miał wpływ na przyszłość rodziny Langerów?

Autorka wspomina również o Joachimie. Najmłodszym synu Zinki i Jakuba, który po trzech latach wraca do domu. Ale nie na długo. Dlaczego?

Oprócz opisu zwykłego życia ludzi na Warmii w 1919, autorka porusza wiele innych spraw. Między innymi przygotowania Polaków do plebiscytu, który ma zdecydować czy w Święta Polacy spędzą w odrodzonej Polsce czy w Prusach.

„Klątwa Langerów” to wciągająca opowieść o ludziach, którym przyszło żyć w trudnym okresie. Były to czasu tuż po zakończeniu I Wojny Światowej, kiedy to Niemcy pomimo zaprzestania walk, wciąż zarządzali Polską. Autorka wspomina o germanizacji, o różnicach społecznych, o biedzie na polskiej wsi.

Pani Wioletta bardzo dobrze oddała klimat okresu międzywojennego. Wspaniale wykreowała postacie. Ich wzajemną miłość, przywiązanie, patriotyzm i niechęć do Prus. Końcówka książki jest smutn...

| link |
@objazd.kulturalny
2024-02-23
8 /10
Przeczytane W domowej biblioteczce Przeczytane 2024
@alinaz5
2023-12-26
6 /10
Przeczytane
@paulinkusia1991
2023-08-30
9 /10
@aniasolska
2023-08-16
7 /10
Przeczytane
@Mirka
2023-08-07
10 /10
Przeczytane
@gala26
2023-03-27
9 /10
Przeczytane 2023 Marzec 2023 Moja prywatna biblioteczka Obyczajowe Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie Wyzwanie 2023
@mommy_and_books
2023-03-20
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Klątwa Langerów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Ocali nas miłość
Ocali nas miłość
Wioletta Sawicka
8.7/10
Fascynująca opowieść o zakazanej miłości i sile nadziei w czasach, kiedy świat zmierzał ku mordercz...
Nasze drzewa są jeszcze młode
Nasze drzewa są jeszcze młode
Wioletta Sawicka
8.9/10
Kontynuacja opowieści o zakazanej miłości i sile nadziei w czasach, kiedy świat ogarnęła mordercza ...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl