Wilcze dzieci

Wioletta Sawicka
9.4 /10
Ocena 9.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Wilcze dzieci
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.4 /10
Ocena 9.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Dziecko wobec wojny jest zawsze ofiarą, niezależnie po której stronie frontu się urodziło.

Historie i świadectwa "wilczych dzieci", czyli wojennych sierot z obecnych terenów Warmii i Mazur oraz Obwodu Kaliningradzkiego, które jeszcze długo po 1945 roku ukrywały się w lasach.
Upadek Trzeciej Rzeszy rozpoczął się z chwilą wkroczenia Armii Czerwonej do Prus Wschodnich, pierwszego terytorium Rzeszy, do którego dotarli sowieccy żołnierze. Rosjanie wystawili Niemcom bardzo wysoki rachunek za zbrodnie popełnione przez nazistów na froncie wschodnim.

Bojowy szlak czerwonoarmistów znaczyły stosy bestialsko pomordowanych bezbronnych ludzi, masowe gwałty, grabieże, pożary i powszechna dewastacja mienia. Nikt nie był bezpieczny od żądnych zemsty sowieckich zdobywców. Śmiertelne żniwo wśród ludności cywilnej zbierał też przeraźliwy głód. Gdy umierały matki, dzieci, często kilkuletnie, zostawały same.

Według różnych źródeł w lasach i ruinach tych terenów ukrywało się około dziesięciu tysięcy sierot. Niektóre źródła podają, że nawet dwadzieścia tysięcy. By zdobyć cokolwiek do jedzenia, przemierzały pieszo wiele kilometrów. Przekradały się też na Litwę, gdzie żebrząc o żywność, miesiącami, czasem latami, tułały się od wioski do wioski. Kilka dekad później nazwano je wilczymi dziećmi.

Ktoś mógłby rzec - co to za nazwa! Ale czyż nie jesteśmy trochę, jak wilki? Razem z wilkami spędzaliśmy czas w lasach - mówi jedno z byłych "wilcząt".
To jest prawdziwa opowieść o nich.
Data wydania: 2022-10-11
ISBN: 978-83-8295-196-7, 9788382951967
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 220
dodana przez: Vernau

Autor

Wioletta Sawicka Pisarka, twórczyni powieści obyczajowych oraz dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Urodziła się i mieszka na Warmii, a dokładniej w Olsztynie. Z wykształcenia jest pedagogiem, choć zawodowo zajmuje się przede wszystkim pracą dziennikarską - ws...

Pozostałe książki:

Oleńka. Panienka z Białego Dworu Franka. W obcym domu Dzień cudu Maria. Dziewczyna z kwiatem we włosach Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wyspy szczęśliwe Ocali nas miłość Anna. Gorzki smak miodu Czas próby Klątwa Langerów Nasze drzewa są jeszcze młode Piękna miłość Będzie dobrze kotku Jeśli się odnajdziemy kotku Wilcze dzieci Wyjdziesz za mnie kotku ? Wyjdziesz za mnie, kotku? cz.1 Wyjdziesz za mnie, kotku? cz.2
Wszystkie książki Wioletta Sawicka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wilcze dzieci

20.10.2022

Tej tytuł mną wstrząsnął. Osobiście bardzo często i bardzo chętnie sięgam po literaturę wojenną czy obozową. Nie są to łatwe książki, niemniej jednak jestem przekonana, że warto poznawać naszą historię. Nawet jeśli jest to wyłącznie fikcja literacka, to zawsze przedstawia wydarzenia w tym trudnym czasie. Książka "Wilcze dzieci" Wioletty Sawickiej ... Recenzja książki Wilcze dzieci

@Gosia@Gosia × 5

Dziecko wobec wojny jest zawsze ofiarą niezależnie po której stronie frontu się urodziło

27.10.2022

Autorka podjęła się bardzo trudnego i bolesnego tematu,czyli opisała los dzieci z Prus Wschodnich ( dzisiejszy obszar Warmi i Mazur oraz okręg Kaliningradu) po natarciu Armii Czerwonej w 1945 roku. Ludność miała zakaz opuszczania swoich terenów oraz miała ich bronić za wszelką cenę ale w starciu z armią sowiecką nie miała szans. Rozpoczął się kosz... Recenzja książki Wilcze dzieci

Wilcze dzieci

24.10.2022

Kim są "Wilcze dzieci"? To niemieckie dzieci bez rodzin z terenów Prus Wschodnich od 1945 roku. Część z nich została adoptowana przez miejscowe litewskie rodziny. Adoptowane dzieci musiały nauczyć się nowego języka, a to spowodowało wyparcie się ojczystego języka. Jaką drogę przeszły te dzieci, dowiecie się z najnowszej powieści Wioletty Sawickie... Recenzja książki Wilcze dzieci

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@wiktoria.wasilewska
2022-10-12
10 /10
Przeczytane

Kolejna dobra książka za mną.
Nawet nie zdajecie sobie sprawy jak miło jest przeczytać książkę w dzień/dwa i odczuwać satysfakcję z lektury. Niestety, książki, które ostatnio czytam są tak trudne, że nie ma przy nich mowy o relaksie. Po zamknięciu moją głowę bombarduje milon myśli.
Najczęściej przejawia się pytanie - "Dlaczego?". Jak człowiek mógł drugiemu człowiekowi zgotować takie piekło?

Tym razem sięgnęłam po książkę, która jest zbiorem wspomnień Niemców, których za czasów II wojny światowej zaatakowali Sowieci, zaraz po klęsce Hitlera.
Nawet nie wyobrażacie sobie jak straszne rzeczy się tam działy. Ruscy, w porównaniu do nazistów, nie potrzebowali do zabijania obozów koncentracyjnych ani komór gazowych.
Wystarczyła sadystyczna wyobraźnia i broń nie tylko palna. Gwałcili, mordowali nie bacząc na wiek czy płeć ludzi. Począwszy od malutkich dzieci, na starcach skończywszy.
Historia lubi się powtarzać. Znowu ruscy używają tej samej taktyki na Ukrainie.

"Dziecko wobec wojny jest zawsze ofiarą, niezależnie po której stronie frontu się urodziło".

Książka " Wilcze Dzieci " skupia się głównie na losach dzieci w czasie wojny. Pozostawione same sobie sieroty, które nie raz widziały śmierć rodziców i bliskich, a mnóstwo z nich padło ofiarami brutalnego mordu.
Pozostała na świecie zaledwie garstka Wilczych dzieci. Niektórzy zdążyli złożyć zeznania, spisać wspomnienia swoich przeżyć. Niestety nie każdy miał na to czas.
Nie do...

| link |
@madbed
2022-10-21
Przeczytane

... Dziecko w obliczu wojny jest zawsze ofiarą...

"Wilcze dzieci" to książka, która jest prawdziwą opowieścią i została napisana bazując na wspomnieniach osób, którym wojna odebrała rodziców, dzieciństwo i tożsamość.
Doświadczyły one koszmaru jakiego nie powinno zaznac żadne dziecko, bez względu na narodowość.
Autorka przedstawia historię "wilczych dzieci", czyli wojennych sierot z obecnych terenów Warmii i Mazur oraz obwodu kaliningradzkiego, które jeszcze po 1945 roku ukrywały się w lasach.
Porusza temat piekła kobiet, jakiego Doświadczyły kobiety po wkroczeniu sowietów.
Nie można jednoznacznie określić ile kobiet zostało brutalnie zgwałconych przez armie sowiecką. Uważali, że skoro trzeci rok bronią Polski to mają do tego pełne prawo.
Według historyków w zemście sowieci zgwałcili ponad dwa miliony Niemek.
Gwałty byly brutalne o niewyobrażalnej skali bestialstwa.
Na ulicach leżały setki ciał nagich kobiet.
Nikt nie był bezpieczny w obliczu żądnych zemsty sowieckich zdobywców.

Według źródeł w lasach ukrywało się około dziesięciu tysięcy sierot. By zdobyć cokolwiek do jedzenia przemierzały pieszo wiele kilometrów w stronę Litwy, gdzie żebrały o żywność.
"Wilcze dzieci" to książka pełna bólu i łez. Opowiadane historie są tak przerażające, że ciężko było spokojnie o tym czytać. Nie wspomnę już o tym, że samo wyobrażenie i tym co musiały przeżywać te biedne dzieci, które niejednokrotnie były naocznymi świadkami gwałtów s...

| link |
@Czytanna
2023-08-28
8 /10
Przeczytane
@moj.drugiswiat
2022-10-27
10 /10
Przeczytane biografie/ wspomnienia literatura obozowa / wojenna literatura faktu
@mommy_and_books
2022-10-24
9 /10
Przeczytane
@Gosia
2022-10-20
10 /10

Cytaty z książki

Dziecko wobec wojny jest zawsze ofiarą niezależnie po której stronie frontu się urodziło
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl