Nic tu po was

Kevin Wilson
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Nic tu po was
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Wydawało się, że Lillian i Madison do siebie nie pasują: pierwsza – utalentowana, ale biedna jak mysz kościelna; druga – piękna i bogata. A jednak w elitarnym liceum z internatem były nierozłącznymi przyjaciółkami. Ich ścieżki rozeszły się, gdy Lillian w wyniku skandalu musiała opuścić szkołę, ale kontakt nigdy całkiem nie ustał.

Po latach Lillian otrzymuje list, w którym Madison błaga o pomoc: chce, by przyjaciółka zajęła się opieką nad jej przybranymi dziećmi, bliźniętami z pierwszego małżeństwa męża. Jest jednak pewien haczyk: gdy bliźniaki za bardzo się czymś ekscytują, ulegają… samozapłonowi. Ich skóra staje w płomieniach w przedziwny, ale i piękny sposób.

Lillian jest przekonana, że Madison robi jej kawał, okazuje się jednak, że wszystko, co napisała, jest prawdą. Nie mając nic do stracenia poza bezcelowym życiem w rodzinnym domu, Lillian przystaje na propozycję przyjaciółki. Na przestrzeni parnego i ciężkiego lata ona i bliźniaki będą musiały nie tylko sobie zaufać, ale też unikać płomiennej ekscytacji i nie wchodzić w drogę mężowi Madison, spiętemu politykowi.

Zaskoczona tym, jak ważne stają się dla niej te przedziwne dzieci, Lillian dochodzi do wniosku, że potrzebuje ich tak samo, jak one potrzebują jej. Może właśnie to jest życie, o jakim zawsze marzyła? Ale czy na pewno?

Geniusz tej powieści polega na tym, że Wilson odwraca twoją uwagę za sprawą dziwacznych bohaterów i oszałamiająco śmiesznych zdań, żeby uderzyć, kiedy najmniej się tego spodziewasz. Śmiejesz się tak bardzo, że nawet nie zauważasz, że sama właśnie stanęłaś w płomieniach.

Taffy Brodesser-Akner, autorka Pana i pani Fleishman w New York Times Book Review

Ta powieść jest jak oda do trudów i dziwactw rodzicielstwa. To kolejna rodzinna historia w wykonaniu Wilsona, tak przecudnie osobliwa, jak szczera i autentyczna.

Library Journal

Zachwycająca opowieść o tym, co to znaczy być rodziną.

– The Sunday Times

Zabawna, surrealistyczna i czuła.

– The Observer

Data wydania: 2021-08-25
ISBN: 978-83-268-3694-7, 9788326836947
Wydawnictwo: Agora
Stron: 312
dodana przez: chudini0505

Autor

Kevin Wilson Kevin Wilson
Urodzony w 1978 roku w USA (Sewanee, Tennessee)
Kevin Wilson jest autorem dwóch zbiorów opowiadań: Tunneling to the Center of the Earth (2019), za który otrzymał Alex Award i Shirley Jackson Award, oraz Baby You’re Gonna Be Mine (2018), a także trzech powieści: Rodziny na pokaz (2011), Perfect Li...

Pozostałe książki:

Rodzina na pokaz
Wszystkie książki Kevin Wilson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Która rodzina jest idealna?

4.10.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Nic tu po was” Kevina Wilsona zapowiadała się na lekką lekturę obyczajową z nutką surrealizmu. Tymczasem okazała się niezwykle bogatą opowieścią, która pod przykrywką rozrywki dostarcza inspiracji do ważnych przemyśleń o tym, czym jest rodzina, o relacjach między rodzicami a dziećmi, które nie spełniają ich oczekiwań oraz o akceptacji odmienności... {} Recenzja książki Nic tu po was

@LiterAnka@LiterAnka {}× 13

Nic tu po was, nie pasujecie tu

31.08.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Jak zapewne wiecie, szukam zawsze książek, które skrywają w sobie wartości, niosą za sobą jakieś przesłanie. Lubię, gdy każda z powieści zostawia coś po sobie. “Nic tu po was” jest właśnie jedną z nich. Wyjątkowa, wzruszająca, symboliczna i surrealistyczna, ale jestem pewna, że zostanie w człowieku na długo. Dlaczego? Nie czułam się naturalnie... {} Recenzja książki Nic tu po was

Nic tu po was!

18.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Lilian i Madison poznały się w elitarnej szkole z internatem. Nie trzeba być wyjątkowo spostrzegawczym by zorientować się, że dzieli je praktycznie wszystko – od statusu społecznego, przez priorytety życiowe, po urodę. Madison to ta ładniejsza i bogatsza. Lilian mniej zamożna i nie przywiązująca się do wyglądu. W wyniku incydentu spowodowanego prz... {} Recenzja książki Nic tu po was

@justyna_@justyna_ {}× 4

Nic tu po was

14.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Kevin Wilson "Nic tu po was", Passa dobrych książek, które mam przyjemność czytać, trwa. Pod tą z pozoru dziwną, chociaż opowiedzianą w dosyć lekki sposób, historią, kryje się jednak ważne przesłanie, myślę że nawet więcej niż jedno, bo "Nic tu po was" każdy ma szansę odebrać na swój osobisty sposób. To jak wiele ważnych tematów ukrywa pomiędzy... {} Recenzja książki Nic tu po was

@toptangram@toptangram {}× 4

Moja opinia o książce

Opinie

@mewaczyta
2021-10-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Pokłady zazdrości, tłumionej złości i uprzedzeń. Tego zdecydowanie najwięcej czytelnik może znaleźć w tej powieści. Obserwuje, jak pieniędze ustępują miejsca uczuciom, a każdy, kto nie może wpisać się w obraz idealnej rodziny, traktowany jest jak zbędny. A dzieci, które pod wpływem silnych emocji zaczynają płonąć, już szczególnie. Z takimi miło byłoby nie mieć nic wspólnego i nieważne, że dopiero co straciły matkę czy że znalazły się w zupełnie nieznanym dla siebie świecie. Są problemem, z którym coś trzeba zrobić, ale to coś nie musi być dla nich najlepsze. Po prostu mają nie stać na drodze do politycznej kariery swojego ojca. Na prośbę swojej dawnej przyjaciółki (choć ich relacja dla jednej z nich jest przyjaźnią, dla drugiej bardziej toksycznym zauroczeniem, które ciągnie się od lat) Lilian właśnie takimi dziećmi ma się zająć i chwała jej za to, bo jej szczerość czy niezdarność potrafi poradzić sobie z trudnymi emocjami. Cudzymi, nie jej własnymi, oczywiście.

„Nic tu po was" to pozornie lekka i pozornie zabawna opowieść o trudnych relacjach i trudnych emocjach. Kevin Wilson ugryzł poruszane przez siebie tematy z nieoczywistej strony i trochę z przymrużeniem oka, przez co towarzyszyło mi wrażenie pozornej naiwności. Autor nie stworzył powieści na długo zapadającej w pamięć czy takiej, którą można po prostu pokochać (a przynajmniej według mnie tak jest), ale miło z nią spędza się czas, a i takie lektury są ważne. Tym bardziej, gdy nie są banalne.

tłum....

{}× 1 | link |
@boguslawpiotr12
2021-10-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
MO
2021-09-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@justyna_
2021-09-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@toptangram
2021-09-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@stos_ksiazek
2021-09-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@a_ziemniewicz
2021-09-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@LiterAnka
2021-09-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Zrecenzuję
@StartYourDayWithBooks
2021-09-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@aalexbook
2021-08-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@zkotemczytane
2021-08-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“- Chcę mieć władzę – odparła. – Chcę być kimś, kto decyduje o wielkich sprawach, żeby ludzie byli mi winni tyle przysług, że nigdy nie mogliby mi się zrewanżować. Chcę być tak ważna, że jeśli ...”
{}× 1
#
“Byłam wobec siebie na tyle szczera, by wiedzieć, że spokojnie mogę zacząć od zera, bo w moim życiu nie ma nic, za czym mogłabym tęsknić.”
{}× 1
#
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe