Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne

Ursula K. Le Guin
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Nagroda HUGO 2017 Ursula K. Le Guin o absurdzie, jakim jest zaprzeczanie własnej starości: Jeśli mam dziewięćdziesiąt lat, a wierzę, że mam czterdzieści pięć, sama proszę o trudne chwile przy wychodzeniu z wanny. O kulturowej percepcji fantasy: Kierunkiem ucieczki zawsze jest wolność. A zatem, o co właściwie oskarża ‘eskapizm’? O śniadaniu: Jedzenie jajka ze skorupki wymaga nie tylko praktyki, ale i stanowczości, nawet odwagi, być może gotowości popełnienia przestępstwa. Ursula K. Le Guin od dziesięcioleci prowadziła czytelników do wyobrażonych światów. Teraz stanęła na ostatnej wielkiej granicy życia: starości. Bada nowe terytorium literackie: blog, forum, gdzie jej opinie błyszczą pełnym blaskiem - ostre, inteligentne, równie krytyczne co pełne współczucia. "Nie ma czasu" to zbiór najlepszych sieciowych tekstów Le Guin, prezentujących perfekcyjnie krystaliczne przemyślenia o tym, co teraz jest dla niej istotne, jej troski, jej niegasnący zachwyt i zadziwienie naszym światem: Jak bogaci jesteśmy w tę wiedzę, i we wszystko wokół nas, czego jeszcze możemy się nauczyć. Jesteśmy miliarderami, co do jednego.  
Tytuł oryginalny: No Time To Spare
Data wydania: 2019-04-02
ISBN: 978-83-8169-054-6, 9788381690546
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Po raz pierwszy w jednym tomie
Stron: 272
dodana przez: Mirko

Autor

Ursula K. Le Guin Ursula K. Le Guin
Urodzona 21 października 1929 roku w USA (Berkeley)
Amerykańska pisarka, autorka książek SF i fantasy, z których wiele weszło do klasyki gatunku. Stworzyła cykle Ziemiomorze i Ekumena. Wielokrotnie wyróżniana nagrodami Hugo i Nebula. Wyraźnie widoczne w jej twórczości było zainteresowanie antropolog...

Pozostałe książki:

Czarnoksiężnik z Archipelagu Grobowce Atuanu Ziemiomorze 2 Ziemiomorze Najdalszy brzeg Tehanu Lewa ręka ciemności Świat Rocannona Inny wiatr Kotolotki Opowieści z Ziemiomorza Ziemiomorze Dary Jesteśmy snem Wydziedziczeni Miasto złudzeń Miejsce początku Słowo "las" znaczy "świat" Planeta wygnania Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne Lawinia Morski trakt Opowiadanie świata Urodziny świata Kotolotki z wizytą u mamy Nowa Atlantyda Oko czapli Wszystkie strony świata Dotąd dobrze Droga do science fiction. Od Heinleina do dzisiaj Epopeja. Legendy fantasy Legendy Rakietowe szlaki 2. Opowiadania fantastyczno-naukowe. Sześć światów Hain Dziewczyny Buffalo i inne zwierzęce obecności Malafrena Cała Orsinia Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2012 Księga Drogi i Dobra Opowieści orsiniańskie Rybak znad Morza Wewnętrznego Stare dobre czasy To, co najlepsze w SF 1 Wielka księga opowieści o czarodziejach, tom 2 Wracać wciąż do domu Zewsząd bardzo daleko Cztery drogi ku przebaczeniu Dalekie horyzonty Fantasy & Science Fiction. Edycja Polska, #1 (Zima 2010) Fantasy & Science Fiction. Edycja Polska, #4 (Jesień 2010) Nowe legendy Otwarte przestworza i inne opowiadania Playboy. Opowiadania Wielcy mistrzowie pióra SF Jesteśmy snem Utopia według Ursuli K Le Guin Wracać wciąż do domu
Wszystkie książki Ursula K. Le Guin

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@jatymyoni
2020-05-18
7 /10
Przeczytane L. amerykańska Nagroda Hugo Biografie, autobiografie, pamiętniki Dobra ksiązka

Zabrałam z sobą książkę w miejsce gdzie miałam czekać. Chciałam ją przyjrzeć, gdyż z dużą ostrożnością podchodzę do zapisów z bloga. Jednak jak zaczęłam czytać, to nie potrafiłam już od niej się oderwać. Le Guin zaczęła pisać bloga po ukończeniu osiemdziesiątki, pod wpływem tekstów jeszcze starszego blogera Jose Saramago. Pani Fowler we wstępie określa te wpisy jako „archiwum medytacji nad wieloma sprawami”. Można by je określić krótkimi esejami o sprawach, które zwróciły uwagę wielkiej pisarki. Zaczyna od siebie i swojego wieku. Wyśmiewa się z ludzi, którzy jej powiadają, że nie jest stara. Kpi z ludzi, którzy powtarzają, że człowiek ma tyle lat, ile uważa. Przypomina, że starość to nie stan umysłu, ale sytuacja egzystencjalna, z którą się trzeba pogodzić. Niezwykle mądrze, ale też dowcipnie pisze o swojej starości. Jej eseje można by podzielić na dwie ścieżki. Jedne dotyczą dnia codziennego , któremu się przygląda z uwagą. Takimi są eseje o jajku na miękko, choince, słuchaniu muzyki, o odnajdywaniu szczęścia w zatrzymanych chwilach i obrazach. Drugą ścieżką są tematy ogólne np.: o wielkiej powieści amerykańskiej, wulgaryzmach w literaturze, ekonomii, edukacji, a nawet o Homerze. Jest też akcent polski. Wszystko jest przeplatane opowieściami o ukochanym kocie. Teksty niezwykle błyskotliwe, przenikliwe, zabawne, ale czasami gorzkie, napisane wspaniałym językiem. Przy tej książce nie sposób się nudzić, ale czasami się człowiek zamyśli.
Polecam wszystkim nie tylko miło...

× 9 | Komentarze (2) | link |
@Airain
2020-01-18
7 /10
Przeczytane

Książka trochę w kategorii "rachunków z pralni": jeśli lubię autora, przeczytam cokolwiek. Ale, no cóż, lubię autorkę, więc przeczytam. I tu przyjemne potwierdzenie opinii - lubię autorkę i podoba mi się to, co pisze prywatnie. Kawałki o kocie słodkie dla każdego felinofila. Społeczna wrażliwość, poglądy na świat - tudzież. No co ja poradzę, Ursula, którą kocham za twórczość, mogłaby być także moją kumpelką w codzienności. Za późno, ale i tak miło pomyśleć.

× 3 | link |
@zooba
@zooba
2019-11-27
6 /10
Przeczytane Audiobooki 2019

"Nie ma czasu" to wybór tekstów z bloga Ursuli Le Guin, niestety dość nierówny w moim odbiorze. Część tekstów genialna - lekka, z dowcipem, dystansem do siebie, zwłaszcza do starości. Oczarowała mnie autorka tekstem o jedzeniu jajek na miękko, o choince, o ankiecie z Harvardu, o listach od czytelników i przyjaciółce Le Guin. Osobne brawa za opisy życia z kotem, a małe co pomyślałabym, że lepiej mieć kota niż psa.
Z drugiej strony czasami Ursula przynudzała, ale komu się to nie zdarza?

Polecam miłośnikom prozy Ursuli Le Guin oraz czytelnikom lubiącym refleksję nad mijającym życiem.

× 2 | link |
AK
@beata_6
2023-12-08
7 /10
Przeczytane
@lordofthedreams9
2022-04-16
9 /10
Przeczytane 📚 posiadam
KA
@ZenonMarian
2020-06-26
5 /10
Przeczytane Legimi 2020
MB
@mariusz.balik
2020-01-30
10 /10
Przeczytane
@Beata_
2019-11-03
8 /10
Przeczytane Posiadam Papierowe
@MgorzataM
2019-11-03
5 /10
Przeczytane Y: 2019

Cytaty z książki

Teraz wiem, jak wygląda świat dla tych małych piesków z grzywkami nad oczami. Wygląda włochato.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl