Czarnoksiężnik z Archipelagu

Ursula K. Le Guin
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 121 ocen kanapowiczów
Czarnoksiężnik z Archipelagu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 121 ocen kanapowiczów

Opis

Klasyka powieści fantasy!

Opowieść o naukach pobieranych przez młodzieńca z wymyślonej krainy u mędrców, którzy posiedli kunszt czarnoksięski. Zarazem jest to opowieść realistyczna o kształtowaniu się osobowości, dorastaniu wśród przeciwieństw, o tym, jak zapalczywa lekkomyślność przeradza się w dojrzałość. Jest to, wreszcie, przypowieść o tym, jak – nie czując upadlającego strachu – pogodzić się z myślą o śmierci.

„Czarnoksiężnik z Archipelagu” to pierwsza część czterotomowego cyklu „Ziemiomorze” Ursuli K. Le Guin, przez znawców zgodnie obwołanego arcydziełem światowej literatury fantasy.

Saga o Ziemiomorzu to nic innego jak opowieść o dojrzewaniu, o wyzbywaniu się młodzieńczej pychy i ducha rywalizacji, dorastaniu do wewnętrznej harmonii i mądrości, a też zrozumienia ograniczoności ludzkich działań. Im większa moc i im większa władza, tym większa odpowiedzialność – przestrzega Le Guin. „Wysokie obcasy”

Ursula K. Le Guin urodziła się 21 października 1929 r. w Berkeley. Przez znawców i miłośników fantasy jest wymieniana jednym tchem obok Johna Ronalda Reula Tolkiena i Andrzeja Sapkowskiego. Jej utwory stały się klasyką nie tylko fantastyki. To już kanon literatury pięknej, analizowany, poddawany badaniom literackim, antropologicznym i psychoanalitycznym. Pisze dla dorosłych, młodzieży i dla dzieci. Jest autorką scenariuszy filmowych i esejów oraz tekstów dla wykonawców muzyki. Została uhonorowana wszelkimi możliwymi nagrodami przyznawanymi twórcom science fiction i fantasy, z Nebulą i Hugo na czele. Od 1958 mieszka Portland w stanie Oregon.

Data wydania: 2022-03-07
ISBN: 978-83-8295-590-3, 9788382955903
Wydawnictwo: Prószyński Media
Cykle: Ziemiomorze, tom 1, Ekumena, tom 7
Seria: Nowa Fantastyka [Seria książek]
Stron: 240
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 12 innych wydań tej książki

Autor

Ursula K. Le Guin Ursula K. Le Guin
Urodzona 21 października 1929 roku w USA (Berkeley)
Amerykańska pisarka, autorka książek SF i fantasy, z których wiele weszło do klasyki gatunku. Stworzyła cykle Ziemiomorze i Ekumena. Wielokrotnie wyróżniana nagrodami Hugo i Nebula. Wyraźnie widoczne w jej twórczości było zainteresowanie antropolog...

Pozostałe książki:

Grobowce Atuanu Ziemiomorze 2 Ziemiomorze Najdalszy brzeg Tehanu
Wszystkie książki Ursula K. Le Guin

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Arcydzieło Literatury Fantasy

24.04.2014

Dzisiaj trochę inaczej. Zaproponuję Wam, tak jak w tytule, arcydzieło fantastyki. Szczerze powiedziawszy, nie znałem wcześniej ani Le Guin, ani jej cyklu Ziemiomorze, książka trafiła do mnie przypadkowo podczas wycieczki do biblioteki, a gdy tam przeczytałem opis wydawcy, zdecydowałem, że zapoznam się z książką autorki. Pierwsze wydanie Czarnoksi... Recenzja książki Czarnoksiężnik z Archipelagu

"Czarnoksiężnik z Archipelagu", czyli klasyk, który trzeba przeczytać!. Ursula K. Le Guin

18.07.2012

Klasyka powieści fantasy! Taki napis zaatakował mnie na tyle okładki w opisie książki. Czy jednak ta pozycja zasługuje na miano klasyki? Ta pozycja opowiada o losach chłopca o imieniu Dunny, który mieszka w niewielkiej wiosce Dziesięć Olch na wyspie Gont. Tam też zafascynowany magią zaczyna pobierać nauki u swojej ciotki, okolicznej zielarki, która... Recenzja książki Czarnoksiężnik z Archipelagu

Czarnoksiężnik z Archipelagu - Ursula K. Le Guin

22.02.2011

Muszę powiedzieć, że czytam przede wszystkim fantastykę i rzadko zdarza mi się sięgnąć po coś innego. Bardzo dobrze czuję się w takiej tematyce, a moje czytelnicze wymagania zaspokojone są w każdym względzie. Dlatego wstyd mi się przyznać, że do tej pory nie sięgnęłam po żadną książkę pani Ursuli K. Le Giun. O dorobku tej amerykańskiej pisarki możn... Recenzja książki Czarnoksiężnik z Archipelagu

Czarnoksiężnik z Archipelagu - Ursula K. Le Guin

20.01.2014

To moje drugie spotkanie z Ursulą Le Guin. Po powieści Wydziedziczeni, która niestety nie przypadła mi do gustu, Czarnoksiężnik z Archipelagu stanowi niezwykle przyjemną odmianę. Powieść do przeczytania, której będę dziś zachęcać, to pierwszy tom cyklu Ziemiomorze i niekwestionowany klasyk fantasy. Autorka otrzymała za tą powieść nagrodę Boston Glo... Recenzja książki Czarnoksiężnik z Archipelagu

Moja opinia o książce

Opinie

@Lavon
2012-08-17
5 /10
Przeczytane

Zachęcona tak wspaniałymi opiniami, sięgnęłam w końcu po pierwszy tom Czarnoksiężnika Geda. Niby 'płynęło' się przez tą książkę tak szybko, jak wiatry, które potrafił wywołać Ged i szybko przekartkowałam ostatnią stronę, ale.. sama nie wiem. Mam mieszane uczucia, bardziej jestem rozczarowana, aniżeli zachwycona. Ogólnie ciekawa, zgrabnie napisana - ale to tylko tyle, nic więcej. Zero emocji, przeżywania historii razem z bohaterami.. Do tego wiele niemiłosiernie skróconych wątków. Była postać - a potem nagle puff, rach ciach i jej nie było. Tak po prostu sobie zginęła i nic (chyba, że objawi się w kolejnych tomach). Szczerze mówiąc czytałam o niebo lepsze pozycje w tym gatunku, które nie były okrzykiwane klasykami i arcydziełami, a to właśnie one wciągnęły i zafascynowały mnie o wiele bardziej niż ów Czarnoksiężnik z Archipelagu. Sama nie wiem kiedy przeczytam kolejne tomy. Nie ciągnie mnie aż tak jakbym chciała do dalszych losów Geda, a szkoda..

× 2 | link |
@Soshy
2012-04-25
3 /10
Przeczytane

Pomimo niepozornych rozmiarów książka zabrała mi bardzo wiele czasu i po prostu zmęczyła. Nie wciągnęła mnie w ani jednym momencie, historia opowiadana jest w bardzo monotonny sposób, niezależnie czy właśnie opisywana była zwykła podróż czy też walka. Ogólnie miałam wrażenie panującej w powieści ponurości, bohaterowie, w tym niestety i ten główny - nudni i bez wyrazu. Spodziewałam się po prostu dużo akcji i magii a wyszła powieść drogi (morza) i nie wiem, czym można się w tej książce zachwycić.

× 2 | link |
@wiedzma.sol
2019-12-14
6 /10
Przeczytane Fantastyka na luzie, lista lektur Mam na półce Wyzwanie 52 książki w 2019

Klasyka. Podstawa. Inspiracja dla kolejnych pokoleń. Książka - Ikona.
Tak, to wszystko prawda. Nie mogę się nie zgodzić, że Czarnoksiężnika z Archipelagu, jak i z pewnością kolejnych tomów na które przyjdzie czas, nie można nie znać. To jedna z tych pozycji, na temat których trzeba mieć własne zdanie. Zwłaszcza, jeśli kocha się fantastykę.

Odniesienia i inspiracje są liczne w literaturze. Mimo mojego czytania w odwrotnej kolejności widzę to i jestem wdzięczna Ursuli K. Le Guin za stworzenie Ziemiomorza. Gdyby nie ono, wiele dobrych książek pewnie by nie było tym czym są albo nawet nie powstało.

Tyle, że... To nie jest lekka lektura. Nie jest łatwa, przyjemna i do przejścia na raz. Mimo naprawdę skromnej objętości przedzieranie się przez wręcz kronikarsko-reporterską narrację było trudne. Ach ten stary styl. Opowiadaj, nie pokazuj, opisy zamiast dialogów... Dla przyzwyczajonych do 'nowoczesnej' formuły książek nie jest to łatwe.
Prawdę mówiąc gdyby nie fakt, że czytałam w towarzystwie, że byłam mobilizowana i czeka mnie fantastyczna dyskusja z fantastycznymi ludźmi, pewnie odłożyłabym Czarnoksiężnika całkiem prędko.
A w zasadzie to byłoby błędem.

Mimo oporów, mimo trudności, mimo akcji która nie pędzi ale dzieje się powoli, warto. To książka, która zostaje w czytelniku, tworzy kawałek duszy miłośnika fantasy, jest jej brakującym puzzlem.
Nie zostanę wielką fanką przygód Geda i spółki, nie będę wracać do tej historii co i rusz. Ale ci...

× 1 | link |
@Maynard
2010-04-11
10 /10
Fantasy anglosaska i amerykańska Andrzej Sapkowski rekomenduje czyli Kanon Fantasy

Wstyd się przyznać ale dopiero teraz, długo po tym jak przeczytałem prawie wszystkie książki z klasyki gatunku, wpadła mi w ręce ta kanoniczna powieść pani le Guin. Do "Czarnoksiężnika..." zabierałem się jak przysłowiowy pies do jeża, próbowałem czytać w oryginale, śledziłem liczne aukcje i wydania, aż wreszcie...po prostu wypożyczyłem ją z biblioteki i to w dodatku w wydaniu "cała polska czyta dzieciom". No, muszę przyznać, że robi wrażenie i zasługuje na liczne nagrody, wyróżnienia oraz wysokie (drugie lub trzecie) miejsce w licznych zestawieniach i kanonach. Co wyraźnie widać po przeczytaniu powieści, z prozy Guin czerpały później, podświadomie lub z premedytacją, liczne autorki gatunku lub podgatunku m.in Rowling, Canavan, McKillip. Konstrukcja opowieści o Gedzie, miejscami troszkę chaotyczna, jest czymś jedynym w swoim rodzaju a liczne wątki oraz pomysł na krainę utorowały drogę nurtowi epic fantasy. Ged ewoluuję niczym bohater powieści egzystencjalno-empirycznej, dostaje życiowe nauczki tylko po to by ze ściganego zmienić się w ścigającego i podążając za swoim przeznaczeniem stanąć oko w oko z odpowiedzialnością (w postaci swojego rewersu, "Cienia"). Mi to przypomina liczne późniejsze wątki w tym stylu z Neo vs. Smithem na czele. Skojażenia niezbyt adekwatne gatunkowo ale zawsze. Nie przedłużając, powieść zdecydowanie warta rekomendacji dla czytelników w każdym wieku. Jedyny warunek: nieograniczona wyobraźnia.

× 1 | link |
@hotaru
2007-09-03
8 /10
Przeczytane Hugo Awards Hugo Awards Nebula Awards Nebula Awards Posiadane

Pierwszy tom tetralogii "Ziemiomorze". Czytelnik poznaje Geda, najpierw jako młodego pastucha kóz z wyspy Gont, potem udaje się z nim na Roke, gdzie młodzian zdobywa magiczne wykształcenie, i gdzie jego pycha sprowadza go na manowce. Następnie, wraz z nim Czytelnik stara się naprawić wyrządzone zło.Zastanawiam się, co czyni książki Le Guin tak charakterystycznymi. Należą do klasyki fantasy, ale innej niż tej tolkienowskiej - skierowanej do wewnątrz. Autorka szczególnie upodobała sobie ludzką naturę, nie tylko w jej najbardziej oczywistych aspektach, ale tych głębszych, o których w większości nie zdajemy sobie sprawy. Przez to, kiedy Czytelnik - wraz z bohaterem - dochodzi do pewnych wniosków, to wydają się tak oczywiste, że czasem aż trywialne. Ale tutaj liczy się droga i dążenie do celu, nie tylko osiągnięcie go.

× 1 | link |
@iziu08
2011-12-25
10 /10
Przeczytane Czary mary! Hokus Pokus!

Zabierałam się za nią i zabierałam, aż w końcu udało mi się ją przeczytać i strasznie mi się spodobała. Niby zwykła opowieść o młodym czarnoksiężniku walczącym z przeciwnościami losu, jednak gdzieś spod interesującej fabuły wyziera jakby drugie dno, nadając powieści już trochę inny sens. Czyta się lekko, szybko i przyjemnie, a stworzony przez autorkę świat po prostu zachwyca. Warta spędzonego nad nią czasu. Polecam!

× 1 | link |
@Edhiel
2010-04-15
10 /10
Przeczytane Na półce Na półce

Książka jest świetna . Pani Le Guin w czterech opowiadaniach stworzyła społeczeństwa, w których losy bohaterów poznajemy od czasów dzieciństwa po czasy dorosłego życia. Opowieści traktują o sprawach uniwersalnych ( życie, śmierć, miłość i seks ). Pani Le Guin ma niesamowitą wyobraźnię. Jest to kolejna książka zaliczana do cyklu Ekumeny ( Hain ). Polecam!

× 1 | link |
@margaret_pap
2009-03-07
10 /10
Przeczytane

Tak, to swietna pozycja. Kladzie nacisk na samego czlowieka, a jego wedrowka to w rzeczywistosci proba zglebienia siebie, swojego cienia oraz sily. A to ktora ze stron przewazy w czlowieku, zalezy tylko od niego samego, jego woli i wyborow. Pozycja obowaiazkowa dla kazdego, kto ceni dobre fantasy

× 1 | link |
@szarikow
2011-06-10
5 /10
Przeczytane Przeczytane Na półce domowej biblioteczki "Żadne krzyki, żadne jęki nie przekonają nas, że białe jest białe, a czarne jest czarne"

Jak dla mnie książka jest nadzwyczaj przeciętna. Świat w niej przedstwiony jest tandetny i stylizowany na innych pisarzy fantastyki tudzież Tolkina, Pratcheta, aczkolwiek pani Guin nie wyszło to kompletnie. Książka nudna, urywające się wątki i ciężko się ją czyta dla mnie 3- z tużym minusem

× 1 | link |
@enedtil
2011-02-22
8 /10
Chcę przeczytać Fantastyka U mnie na półce ...

Polecam tę książkę młodszym, jak i starszym czytelnikom. Osoba lubiącym fantastykę, jaki i tym, którzy nie sięgają po książki z tej dziedziny literatury. Myślę, że każdy znajdzie w "Czarnoksiężniku z Archipelagu" coś, co go zaciekawi i sprawi, że będzie on dla Was przepiękną lekturą.

× 1 | link |
@Estijana
2011-08-02
Przeczytane

Kocham cytaty z tej książki: ,,Aby słyszeć, należy milczeć" ,,Mądrzy nie muszą pytać, głupiec pyta na próżno" ,,Nawet głupstwo jest niebezpieczne w rękach głupca" ,,Tylko w milczeniu słowo, tylko w ciemności światło, tylko w umieraniu życie: na pustym niebie jasny jest lot sokoła"

× 1 | link |
@Zmotywowany
2012-08-16
5 /10
Przeczytane Posiadam

Wiele razy spotykałem się z wypowiedziami, że Ursula K. Le Guin to wielka pisarka. Przeczytałem więc "Czarnoksiężnika..." z nadzieją, że sięgnę też po następne powieści z serii "Ziemiomorze". Niestety, książka mnie rozczarowała, a szkoda, bo opis wydawał się interesujący.

× 1 | link |
@ida
2007-05-22
8 /10
Przeczytane

Jedna z książek, do których wracałam wielokrotnie. Wciągała gdy miałam lat 10, 15, 20.. Przygody chłopca, który zostaje czarnoksiężnikiem tylko z opisu moga przypominać Harrego Pottera. Ptrzeczytaj, bo zobaczyć, jak inaczej można opisać taką drogę.

× 1 | link |
@SYSTEM
2007-09-03
10 /10
Chcę przeczytać ebooki

Klasyka gatunku. Niezwykła opowieść o dorastaniu, walce z własnymi wadami i konieczności brania odpowiedzialności za swoje błedy. U. Le Guin udowadnia, że można napisać wspaniałą powieść fantasy nie potrzebując do tego kilkuset stronic

× 1 | link |
@Eta
2010-06-05
Przeczytane

Mój nauczyciel j. angielskiego polecił mi tę książkę. Jednak jeszcze nie zaczęłam poszukiwań w lokalnych bibliotekach. Czy moglibyście mi podać tytuły kolejnych części "Ziemiomorza"?

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Nawet głupstwo jest niebezpieczne w rękach głupca.”
#
“Kto zna imię człowieka, ten ma w swojej mocy jego życie.”
× 2
#
“- Idź do łóżka; kto zmęczony, ten głupi. ”
#
“Od owego czasu wierzył, że człowiek mądry to taki, który nigdy nie stroni od imnych żywych stworzeń, niezależnie od tego, czy posiadają mowę, czy też nie; i później długo starał się nauczyć te...”
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Grobowce Atuanu Ziemiomorze 2
Grobowce Atuanu Ziemiomorze 2
Ursula K. Le Guin
8.5/10
Dziewczynka wstała i z trudem zeszła na dół, gdzie dwie wysokie kobiety odziały ją w czarną szatę i ...
Ziemiomorze. Najdalszy brzeg
Ziemiomorze. Najdalszy brzeg
Ursula K. Le Guin
8.3/10
Trzeci tom cyklu Ziemiomorze. Do szkoły czarnoksiężników na wyspie Roke przybywa Arren, syn ksi...
Tehanu
Tehanu
Ursula K. Le Guin
8/10
Wszystko się zmieniło. Mężczyźni zachowują się jak obcy, choć są wśród swoich. Kobiety przyłączają ...
Ziemiomorze Inny wiatr
Ziemiomorze Inny wiatr
Ursula K. Le Guin
8.1/10
Na tronie Morreda zasiadł król, na Roke nie ma Arcymaga. Lecz stało się coś więcej, znacznie więcej....
Opowieści z Ziemiomorza
Opowieści z Ziemiomorza
Ursula Barff, Auguste Guinnard, Ursula K. Le Guin, Brian Ridley
8.1/10
Kontynuacja słynnego cyklu Ziemiomorze Na Roke znalazł jednocześnie więcej i mniej, niż sugerowała n...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl