Czarnoksiężnik z Archipelagu

Czarnoksiężnik z Archipelagu
4.31
Ocena 4.31 na 5 możliwych
Na podstawie 58 ocen kanapowiczów
Klasyka powieści fantasy! Opowieść o naukach pobieranych przez młodzieńca z ...
Klasyka powieści fantasy! Opowieść o naukach pobieranych przez młodzieńca z wymyślonej krainy u mędrców, którzy posiedli kunszt czarnoksięski. Zarazem jest to opowieść realistyczna o kształtowaniu się osobowości, dorastaniu wśród przeciwieństw, o tym, jak zapalczywa lekkomyślność przeradza się w...
Pełny opis
Data wydania: 2010
ISBN: 9788376484570
Wydawnictwo: Prószyński Media

Recenzje

Czarnoksiężnik z Archipelagu
Duny to chłopiec obdarzony niezwykłą mocą. Gdy ratuje on swoją wioskę przed najazdem zapada w śpiączkę. Aby go wybudzić do wioski przybywa czarodziej Ogion. Nadaje on mu prawdziwe imię- Ged, ale wszyscy nazywają go Krogulcem. Czarodziej zabiera chłopca ze sobą do domu i uczy go magii. Ged niedług...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Maynard
@Maynard 2010-04-11
Wstyd się przyznać ale dopiero teraz, długo po tym jak przeczytałem prawie wszystkie książki z klasyki gatunku, wpadła mi w ręce ta kanoniczna powieść pani le Guin. Do "Czarnoksiężnika..." zabierałem się jak przysłowiowy pies do jeża, próbowałem czytać w oryginale, śledziłem liczne aukcje i wydania, aż wreszcie...po prostu wypożyczyłem ją z biblioteki i to w dodatku w wydaniu "cała polska czyta dzieciom". No, muszę przyznać, że robi wrażenie i zasługuje na liczne nagrody, wyróżnienia oraz wysokie (drugie lub trzecie) miejsce w licznych zestawieniach i kanonach. Co wyraźnie widać po przeczytaniu powieści, z prozy Guin czerpały później, podświadomie lub z premedytacją, liczne autorki gatunku lub podgatunku m.in Rowling, Canavan, McKillip. Konstrukcja opowieści o Gedzie, miejscami troszkę chaotyczna, jest czymś jedynym w swoim rodzaju a liczne wątki oraz pomysł na krainę utorowały drogę nurtowi epic fantasy. Ged ewoluuję niczym bohater powieści egzystencjalno-empirycznej, dostaje życiowe nauczki tylko po to by ze ściganego zmienić się w ścigającego i podążając za swoim przeznaczeniem stanąć oko w oko z odpowiedzialnością (w postaci swojego rewersu, "Cienia"). Mi to przypomina liczne późniejsze wątki w tym stylu z Neo vs. Smithem na czele. Skojażenia niezbyt adekwatne gatunkowo ale zawsze. Nie przedłużając, powieść zdecydowanie warta rekomendacji dla czytelników w każdym wieku. Jedyny warunek: nieograniczona wyobraźnia.
@Lavon
@Lavon 2012-08-17
Przeczytane (2012-08-17)
Zachęcona tak wspaniałymi opiniami, sięgnęłam w końcu po pierwszy tom Czarnoksiężnika Geda. Niby 'płynęło' się przez tą książkę tak szybko, jak wiatry, które potrafił wywołać Ged i szybko przekartkowałam ostatnią stronę, ale.. sama nie wiem. Mam mieszane uczucia, bardziej jestem rozczarowana, aniżeli zachwycona. Ogólnie ciekawa, zgrabnie napisana - ale to tylko tyle, nic więcej. Zero emocji, przeżywania historii razem z bohaterami.. Do tego wiele niemiłosiernie skróconych wątków. Była postać - a potem nagle puff, rach ciach i jej nie było. Tak po prostu sobie zginęła i nic (chyba, że objawi się w kolejnych tomach). Szczerze mówiąc czytałam o niebo lepsze pozycje w tym gatunku, które nie były okrzykiwane klasykami i arcydziełami, a to właśnie one wciągnęły i zafascynowały mnie o wiele bardziej niż ów Czarnoksiężnik z Archipelagu. Sama nie wiem kiedy przeczytam kolejne tomy. Nie ciągnie mnie aż tak jakbym chciała do dalszych losów Geda, a szkoda..
@hotaru
@hotaru 2007-09-03
Przeczytane (2007-08-26)
Pierwszy tom tetralogii "Ziemiomorze". Czytelnik poznaje Geda, najpierw jako młodego pastucha kóz z wyspy Gont, potem udaje się z nim na Roke, gdzie młodzian zdobywa magiczne wykształcenie, i gdzie jego pycha sprowadza go na manowce. Następnie, wraz z nim Czytelnik stara się naprawić wyrządzone zło.Zastanawiam się, co czyni książki Le Guin tak charakterystycznymi. Należą do klasyki fantasy, ale innej niż tej tolkienowskiej - skierowanej do wewnątrz. Autorka szczególnie upodobała sobie ludzką naturę, nie tylko w jej najbardziej oczywistych aspektach, ale tych głębszych, o których w większości nie zdajemy sobie sprawy. Przez to, kiedy Czytelnik - wraz z bohaterem - dochodzi do pewnych wniosków, to wydają się tak oczywiste, że czasem aż trywialne. Ale tutaj liczy się droga i dążenie do celu, nie tylko osiągnięcie go.
@iziu08
@iziu08 2011-12-25
Przeczytane (2011-01-01)
Zabierałam się za nią i zabierałam, aż w końcu udało mi się ją przeczytać i strasznie mi się spodobała. Niby zwykła opowieść o młodym czarnoksiężniku walczącym z przeciwnościami losu, jednak gdzieś spod interesującej fabuły wyziera jakby drugie dno, nadając powieści już trochę inny sens. Czyta się lekko, szybko i przyjemnie, a stworzony przez autorkę świat po prostu zachwyca. Warta spędzonego nad nią czasu. Polecam!
@margaret_pap
@margaret_pap 2009-03-07
Przeczytane (2016-09-07)
Tak, to swietna pozycja. Kladzie nacisk na samego czlowieka, a jego wedrowka to w rzeczywistosci proba zglebienia siebie, swojego cienia oraz sily. A to ktora ze stron przewazy w czlowieku, zalezy tylko od niego samego, jego woli i wyborow. Pozycja obowaiazkowa dla kazdego, kto ceni dobre fantasy
@Estijana
@Estijana 2011-08-02
Przeczytane (2011-08-02)
Kocham cytaty z tej książki: ,,Aby słyszeć, należy milczeć" ,,Mądrzy nie muszą pytać, głupiec pyta na próżno" ,,Nawet głupstwo jest niebezpieczne w rękach głupca" ,,Tylko w milczeniu słowo, tylko w ciemności światło, tylko w umieraniu życie: na pustym niebie jasny jest lot sokoła"
@Zmotywowany
@Zmotywowany 2012-08-16
Przeczytane (2012-08-16)
Wiele razy spotykałem się z wypowiedziami, że Ursula K. Le Guin to wielka pisarka. Przeczytałem więc "Czarnoksiężnika..." z nadzieją, że sięgnę też po następne powieści z serii "Ziemiomorze". Niestety, książka mnie rozczarowała, a szkoda, bo opis wydawał się interesujący.
@SYSTEM
@SYSTEM 2007-09-03
Przeczytane (2007-09-13)
Klasyka gatunku. Niezwykła opowieść o dorastaniu, walce z własnymi wadami i konieczności brania odpowiedzialności za swoje błedy. U. Le Guin udowadnia, że można napisać wspaniałą powieść fantasy nie potrzebując do tego kilkuset stronic
@Eta
@Eta 2010-06-05
Przeczytane (2012-01-01)
Mój nauczyciel j. angielskiego polecił mi tę książkę. Jednak jeszcze nie zaczęłam poszukiwań w lokalnych bibliotekach. Czy moglibyście mi podać tytuły kolejnych części "Ziemiomorza"?
@Elyemel
@Elyemel 2008-01-27
Przeczytane (2008-01-27)
Wspaniała, czarująca. Przedstawiony tu magiczny świat intryguje i wciąga skłaniając do refleksji i zapadając na długo w pamięć.
Współtworzący tą stronę
puchar @JoeBlack @JoeBlack pierwsza opinia