Niedźwiedź i słowik

Katherine Arden
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 62 ocen kanapowiczów
Niedźwiedź i słowik
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 62 ocen kanapowiczów

Opis

W Rusi, na skraju pustkowia, zima trwa większą część roku, a podczas długich wieczorów Wasilisa i jej rodzeństwo lubią siadać razem przy piecu i słuchać bajek, które opowiada im niania. Wasia uwielbia zwłaszcza bajkę o Mrozie, błękitnookim demonie zimy. Mądrzy Rosjanie boją się go, gdyż zabiera zbłąkane dusze, szanują także duchy chroniące ich domostw przed złem. Pewnego dnia owdowiały ojciec Wasi przywozi z Moskwy nową żonę, Annę. Fanatycznie nabożna macocha Wasi zakazuje rodzinie składać ofiary domowym duchom, chociaż Wasia obawia się, co wyniknie z takiej postawy. I rzeczywiście na wioskę zaczynają spadać kolejne nieszczęścia. Jednak surowość macochy tylko się nasila. Anna z uporem wprowadza w wiosce swoje porządki, a zbuntowaną pasierbicę postanawia albo wydać za mąż, albo wysłać do klasztoru. Gdy wioska staje się coraz bardziej bezbronna, a zło z lasu podkrada się coraz bliżej, Wasilisa musi przywołać swoją, skrywaną dotąd, magiczną moc – by obronić rodzinę przed niebezpieczeństwem rodem z najbardziej przerażających bajek starej niani. Cudowna wyprawa do średniowiecznej Rusi, gdzie magia jest częścią codziennego życia.
Data wydania: 2018-04-18
ISBN: 978-83-287-0827-3, 9788328708273
Wydawnictwo: Muza
Cykl: Trylogia Zimowej Nocy, tom 1
Kategoria: Fantasy
Stron: 448
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Katherine Arden Katherine Arden
Urodzona w 1987 roku w USA
Studiowała język francuski i rosyjski w Middlebury College, chcąc zostać tłumaczką. Mieszkała w kilku miastach Francji i w Moskwie, a także na Haiti, gdzie napisała „Niedźwiedzia i słowika”. Jej najnowsza powieść nosi tytuł „Dziewczyna z wieży” (201...

Pozostałe książki:

Niedźwiedź i słowik Zima czarownicy Dziewczyna z wieży
Wszystkie książki Katherine Arden

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Magia czasem wkracza w życie...

WYBÓR REDAKCJI
25.04.2020

Nie potrafię powiedzieć skąd wypływa mój zachwyt. To jest coś niesamowitego, dlatego nie chcę szukać zbyt głeboko. Czytałam z wypiekami na policzkach, z niesamowitym odczuciem szczęścia, ciekawości, pasji i zaangażowania. Dałam się porwać kompletnie. To baśń nader realna. Dorastałam u babci na wsi i wiele z kart SŁOWIKA znajduje odbicie w klimacie... Recenzja książki Niedźwiedź i słowik

Nawet w baśni życie kobiety jest ciężkie...

18.11.2019

Niemal idealna baśń dla dorosłych, mroczna i barwna, przerażająca i dająca nadzieję, niezwykle nastrojowa, oparta na słowiańskiej mitologii i chrześcijańskich wierzeniach. Jak w każdej baśni dobro walczy ze złem, ale co jest dobre, co złe? Sami musimy sobie odpowiedzieć? Średniowieczna Ruś z jej obyczajowością i surowością życia jest doskonałym ... Recenzja książki Niedźwiedź i słowik

@beata87@beata87 × 6

Zachęcam

16.11.2019

Niedźwiedź i słowik - ja już wiem, kim oni są i Was również zachęcam do ich poznania. Jest tylko jeden warunek - trzeba przebrnąć przez przydługawe wprowadzenie do tej niezwykłej historii, no i trzeba lubić baśnie, szczególnie te nietypowe. Kilka razy miałam ochotę odłożyć tę książkę, właśnie z powodu wspomnianego, długiego wstępu, nie będę ukrywa... Recenzja książki Niedźwiedź i słowik

@Nina@Nina × 3

Niedźwiedź i słowik

23.02.2021

XIV wieczna północna Rosja. Na ten moment, wszystko zaczyna się dobrze, szczęśliwa rodzina Władimirowiczów przyzwyczajona do trudnych warunków, wiedze swój skromny żywot w zgodzie z dziką naturą. Maja dobre serce i hołdują utartym tradycjom. Nic jednak nie trwa wiecznie, zachodzą zmiany. Wszystko się komplikuje wraz z pojawianiem się nowych postac... Recenzja książki Niedźwiedź i słowik

Moja opinia o książce

Opinie

@Malpa
2019-11-21
10 /10

Wspaniała zimowa opowieść. Niby tak się niepozornie zaczyna, gdzieś w wioseczce na Rusi żyją sobie ludzie. I Zwierzęta. Cała niepozornosc się kończy wraz z pierwszymi słowami Konia. Potem jest tylko więcej magii i snu. Opowieść o tym że jeśli istnieje Dobro musi też istnieć Zło. I jak łatwo je ze sobą pomylić. Coś dla słowiańskiej duszy która rwie się do śpiewu i pogańskiego tańca. Bo kiedyś człowiek slawił Naturę i jej moc. Teraz chwali się bogów okrutnych i będących sprzeciwem wobec Natury. Po co? Ja wolałabym mieć w domu piec kaflowy i domowika. Niech wazila dba o konie w stajni, chętnie zostawię mu w podziękowaniu porcję owsa. I niech czarno odziani głupcy omijają moje domostwo.

× 5 | link |
@Tymciolina
2019-10-31
7 /10

Dyskretny urok baśni.

Katherine Arden mnie uwiodła. Niedźwiedź i Słowik to perfekcyjna mieszanka rosyjskiego folkloru, pogańskich wierzeń i baśniowości. Bohaterowie urzekają, a niespiesznie prowadzona akcja pozwala wczuć się w magię wylewającą się ze stron.

Życzę sobie więcej takich powieści fantasy. W powodzi wyrobów literaturopodobnych znalezienie takiej pozycji, zdarza się raz na ruski rok.

× 4 | link |
@Nigrum
2019-03-17
10 /10
Przeczytane Posiadam

Jeśli miałabym wskazać książkę, która aż iskrzy magią to będzie to z pewnością "Niedźwiedź i słowik" Katherine Arden.
Rzadko wzruszam się podczas czytania, jednak ta książka nieprzyzwoicie często wywołuje syndrom mokrych oczu. Może to przez magię płynącą z każdej strony, działającej drażniąco na spojówki nienawykłe cudom. A "Niedźwiedź i słowik" to właśnie taki czytelniczy skarb dla zakręconych na punkcie Słowiańszczyzny.
Ja oszalałam totalnie na jej punkcie.
Matka Wasilisy Pietrownej umarła przy po rodzie zostawiając Leśną Ziemię, męża i dzieci. Opiekę nad całą rodziną przejmuje niania Dunia, lubująca się w snuciu bajek o Żar-ptaku, o dzielnym sokole, o Iwanie carewiczu i szarym wilku... Wasia i reszta jej rodzeństwa wiele wieczorów spędzają z nianią przy ogniu i cieplej zupie. Jednak ich spokój mija pewnego dnia, kiedy ojciec dziewczyny postanawia sprowadzić do domu nową żonę. Wraz z przyjazdem Anny Iwanowny zaczyna się dziać źle w wiosce, dobre duchy sprawujące pieczę nad ludźmi odwracają się od nich. Władzę nad Rusią przejmuję sroga zima, przykrywając pustkowia bezmiarem śniegu. Śmierć i głód zaglądają w oczy wieśniaków, a nieszczęścia nie ustają. Jedynie Wasia wie dlaczego wioska podupada i kto jest temu winien. Na domiar złego odkrywa, że potrafi widzieć więcej niż inni.
Ruś - skute mrozem odludzie - pełne zabobonów, czczenia starych bogów, składania ofiar dobrym i złym duchom to świat Katherine Arden i aż tętni życiem, wzbudza zachwyt. Zwłaszcza, że ...

× 3 | link |
@Bibliotecznie
2021-02-18
8 /10
Przeczytane

Bardzo byłam ciekawa tej baśniowej atmosfery i mogę już stwierdzić, że owszem - JEST! Koresponduje z nią piękna okładka, pełna drobnych elementów związanych z fabułą powieści. Miniaturowe domki, zwierzęta i rośliny, a między nimi kości, czaszki i krew obiecują ciekawą historię.

W niewielkiej wsi mieszka Piotr Władimirowicz z ukochaną żoną Mariną Iwanowną, dziećmi i nianią Dunią. Zima w tych rejonach trwa długo i jest mroźna, zatem wieczory rodzina spędza przy ciepłym piecu, słuchając bajek opowiadanych przez starą opiekunkę. Największą popularnością cieszy się opowieść o demonie zimy, Mrozie. Kiedy na świecie pojawia się najmłodsza córka Piotra Władimirowicza, Wasilisa, jego żona umiera, zostawiając dzieci pod opieką męża i niani. Wasia rośnie zdrowo i szybko okazuje się, że nie jest podobna do reszty rodzeństwa. Marina marzyła, by jej mała córeczka była taka, jak jej matka i to się sprawdza. Mieszkańcy wioski dziwnie na nią patrzą, bo mała wyrasta na chłopczycę, którą interesuje głównie las, chodzenie po drzewach i konie. Poza tym dziewczynka widzi upiory i domowe duchy, które chronią chatę przed tymi pierwszymi.
Kiedy pewnego dnia Piotr przywozi z Moskwy nową żonę, a później zmarłego popa zastępuje ojciec Konstanty, życie Wasilisy bardzo się zmienia. Anna, macocha Wasi, jest bardzo pobożna, choć w Moskwie uważano ją za obłąkaną, bo wszędzie widziała demony. Kobieta zabrania składania ofiar domowym duchom, przez co słabną one i nie mogą już skute...

× 2 | link |
@katala
2019-11-18
7 /10
Przeczytane Zwykłe ludzkie życie 2019 Fantastycznie i paranormalnie

Bywają takie książki, które wciągają czytelnika w swoje historie niemal od pierwszych stron. Bywa, że na to wciągnięcie trzeba chwilę poczekać, ale później człowiek nawet nie wie kiedy staje się nie tylko czytelnikiem, ale i uczestnikiem opowiedzianych wydarzeń.
Niedźwiedź i słowik to historia jaka wydarzyła się dawno, bardzo dawno temu na dalekiej Rusi. W czasach kiedy w zostawiało się okruszki dla duchów chroniących domostwa przed złem. W lesie, w stajniach, na polach wszędzie były i czekały, aby za niewielką opłatę utrzymywać prawdziwe zło od ludzkich siedzib. Ale co się wydarzy jeśli ludzie sami zło zaproszą w swoje progi, a pamięć o ich niewidzialnych pomocnikach zaniknie?
Na świat z pięknookiej matki i rosłego Pana przychodzi mała Wasia. Dziewczynka pełna dziecięcej radości, niesforna, niemal nie do opanowania. Przychodzi na świat, który opuszcza jej matka. Jednak niczym za dotknięciem dobra w dziewczynce pozostaje cała wiara matki w to, co zachowuje równowagę na ziemi. Wasia widzi więc swoich duchowych mieszkańców, dba o nich, trzyma w ryzach, nie pozwala szkodzić ludziom. W tle pojawia się błękitnooki demon zimy Mróz, ale i inne złe i dobre stworzenia.
I tak, to jedna z tych książek w których zło ludzkie bywa znacznie gorsze od tego, którego boimy się od przysłowiowych złych stworzeń. Ludzkie zło, pycha, zadufanie, szaleńcza i obłąkańcza wiara potrafią uczynić dużo, dużo złego.
Niedźwiedź i słowik to przepiękna baśń osadzona w realiach zamierzchłej Ru...

× 2 | link |
@wojciechowska.am
2019-11-24
9 /10
Przeczytane Posiadam

Tyle sie nasluchalam o tej powiesci, ze pod wplywem impulsu zapytalam o nia w ksiegarni i bardzo nie zaluje. Podoba mi sie, ze przenosimy się do dawnej i dalekiej Rusi, gdzie w głębokich lasach, niezniszczonych ludzką ręką, ludzie żyją zgodnie z naturą i wierzą w magię, bóstwa, demony i bożków. Autorka prowadzi nas przez ten swiat, stopniujac go językowo i stylistycznie wraz z dojrzewaniem Wasi, kapitalnie oddajac przy tym latwosc z jaka przychodz wykluczenie jedostki ze społeczności, szczegolnie kiedy jest ona kobietą nie dającą sie wsadzic w konkretne role spoleczne; pokazuje, na przykladzie mlodego batiuszki jak bardzo potrafimy obwinic innych, siejąc ferment, aby tylko ukryć wlasne grzechy i pragnienia, udajac niezkazitelnosc. I chyba tutaj, oprocz magicznosci, tkwi sila tej powiesci - w jej uniwersalnym i przejrzstym przekazie. Na początku bałam sie, ze bedzie to typowa młodzieżowka (basn dla dzieci jakos bym zniosła), jednak warto było zaryzykowac bo powiesc ma swoj mroczny sznyt. Polecam!

× 2 | link |
@Urzad_Ksiazki
2020-01-13
9 /10
Przeczytane

Nie ulega wątpliwości, że jestem oczarowana lekturą. Nie jest to z pewnością dzieło wybitne, czy wiekopomne, jednak historia zdaje się pisać tutaj sama. Płynie własnym tempem, nie gna na łeb na szyję, ale i tak trudno oprzeć się wrażeniu, że ta baśń dla dużych dzieci kończy się zdecydowanie przedwcześnie. Niezmiernie cieszy mnie fakt, iż jest to pierwszy tom trylogii i będę miała jeszcze możliwość zanurzyć się w tym świecie jak ze snów.

× 1 | link |
@krysztyna
2022-01-04
6 /10
Przeczytane

Książka była dobra, aczkolwiek fabuła nie wciągnęła mnie tak, jak się spodziewałam po opisie. Niemniej jednak, książka warta przeczytania.

× 1 | link |
@miedzyksiazkami
2020-04-12
7 /10
Przeczytane

W średniowiecznej Rusi żyje Piotr Władimirowicz wraz z żoną i dziećmi. Zima w tej części świata trwa niemal większą część roku, dlatego życie na tych terenach jest bardzo trudne. Wasilisa i jej rodzeństwo uwielbia siadać przy kominku i słuchać opowiadań starej niani Duni. Dzieci majbardziej lubią słuchać opowiści o demonie mrozu- Morozku. Wasia różni się swojego rodzeństwa, potrafi widzieć to czego inni nie dostrzegają. Rosjanie składają domowym duchom ofiary i wierzą, że domowik pilnuje ogniska domowego a waziła czuwa nad końmi. Gdy po śmierci swojej żony Piotr sprowadza do domu bogobojną macoche zakazuje ona skaładania darów duchom. Wasia zaprzyjaźnia się ze zjawami i wbrew zakazom swojej macochy wciąż je dokarmia. Anna wraz z popem wprowadza w wiosce nowe porządki, a swoją nieposłuszną pasierbicę chce wydać za mąż. Czy Annie uda się poskromić Wasię? Czy domowe duszki pomogą Wasi w walce dobra ze złem? Czy dziewczynka ulegnie swojej rodzinie i wyjdzie za mąż? Tego wszystkiego dowiecie się czytając tą cudowną książkę. Wspaniała baśń, która przeniesie was do czasów Rusi w której znajdziemy mnóstwo magii, słowiańskich demonów, oraz rusałki. Piękny baśniowy świat, który przeniesie nas do czasów dzieciństwa.

| link |
@gala26
2019-11-28
6 /10
Przeczytane 2019 Wypożyczone z biblioteki


„ Niedźwiedź i słowik”, to debiutancka powieść Katherine Arden, historia z mrocznym baśniowym klimatem, czarami, rosyjskimi akcentami, plastycznymi opisami przyrody napisane prostym, pięknym językiem. Początek Trylogii Zimowej Nocy nie porwał mnie jednak tak bardzo jak na to liczyłam, bo w porównaniu z „ Dziewczyną z wieży „ wypadła dużo słabiej. Książki nie czyta się zbyt szybko, zwłaszcza początek powieści nie zachwyca wartką akcją, która raczej jest dość mozolna i rozwleczona w czasie. Jednakże ta wolno rozwijająca się fabuła w pewnym sensie wypadła na plus, gdyż spowodowała, że powoli poddawałam się unikalnemu nastrojowi, mrocznej atmosferze, z której nie mogłam się otrząsnąć długo po zakończonej lekturze. Upiory powstające z grobu, mocne naturalistyczne opisy sprawiły, że towarzyszył mi nieustający niepokój i dreszcz grozy. Mimo, małych zastrzeżeń polecam warto przeczytać tę niesamowitą powieść fantasy, ale moim zdaniem jest to lektura dla dorosłego czytelnia, a ja czekam na ostatnią część trylogii.


| link |
JO
2020-11-19
8 /10

Kocham baśnie. Moje kulturoznawcze i bibliotekarskie serduszko bije właśnie dla takich historii. Magiczna opowieść dziejąca się na Rusi w czternastym wieku, niepokorna córka i Morozko. Nie można spędzić lepiej chłodnych jesienno-zimowych wieczorów. Polecam z całego serducha!

| link |
@alien125
2018-12-04
10 /10
Przeczytane

Już samo to, że akcja dzieje się w dawnej Rusi intryguje, do tego magia, czary i folklor :)

| link |
@Set
2022-05-27
10 /10
Przeczytane Moje!
@miriady
2022-02-07
7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2022
@saskia9
2022-01-12
7 /10
Przeczytane Fantasy⚡️✨
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“„ Po prostu jesteś. A ponieważ jesteś, możesz chodzić, dokąd chcesz, w spokoju, w nieświadomości, w palącym ogniu, ale to zawsze ty dokonujesz wyboru. „”
#
“Pojedziesz tam, gdzie ziemia styka się z niebem. Narodzisz się trzykrotnie: raz ze złudzeń, raz z ciała i raz z ducha. Będziesz zrywała przebiśniegi w środku zimy,opłakiwała słowika i umrzesz ...”
× 1
#
“Jestem dziewczyną z bajki, pomyślała. To mój posag. A teraz on odwiezie mnie do ojcowskiego domu zasypaną podarunkami. Przypomniała sobie jego dłonie nocą, tych kilka momentów czułości. Nie, t...”
× 1
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Dziewczyna z wieży
Dziewczyna z wieży
Katherine Arden
8.1/10
W średniowiecznej Rusi młoda kobieta ma niewielki wybór: małżeństwo albo życie w klasztorze. Wasia...
Zima czarownicy
Zima czarownicy
Katherine Arden
8.8/10
Bestseller "New York Timesa" Niesamowite zakończenie "Zimowej Trylogii"! Wasia i Morozko powrac...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl