Dziewczyna z wieży

Katherine Arden
8.0 /10
Ocena 8.0 na 10 możliwych
Na podstawie 27 ocen kanapowiczów
Książka Dziewczyna z wieży
Książka Dziewczyna z wieży
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.0 /10
Ocena 8.0 na 10 możliwych
Na podstawie 27 ocen kanapowiczów

Opis

 W średniowiecznej Rusi młoda kobieta ma niewielki wybór: małżeństwo albo życie w klasztorze. Wasia wybierze trzecią drogę: magię.
 
 Na dworze Wielkiego Księcia Moskiewskiego trwają walki o władzę i narastają niepokoje. Tymczasem na okoliczne wsie napadają bandyci, którzy podpalają domy i porywają dziewczynki. Wielki Książę i jego wierny druh, brat Aleksander, wyruszają, by pokonać rozbójników. Po drodze spotykają młodzieńca na wspaniałym koniu. Jedynie Sasza, mnich wojownik, rozpoznaje w tym znakomitym jeźdźcu swoją młodszą siostrę, Wasię, w rodzinnej wiosce uznaną za zmarłą oraz za czarownicę. Kiedy jednak dziewczyna sprawdza się w walce, Sasza dochodzi do wniosku, że musi zachować w tajemnicy jej tożsamość – być może jedynie Wasia zdoła ocalić Moskwę przed zagrożeniami zarówno ze strony ludzi, jak i tajemnych mocy…
 
 Piękna zimowa opowieść, pełna magii, potworów i problemów związanych z dorastaniem. 
 

źródło opisu: materiały wydawnictwa

Data wydania: 2019-03-13
ISBN: 978-83-287-1160-0, 9788328711600
Wydawnictwo: Muza
Cykl: Trylogia Zimowej Nocy, tom 2
Stron: 345
dodana przez: monica

Autor

Katherine Arden Katherine Arden
Urodzona w 1987 roku w USA
Studiowała język francuski i rosyjski w Middlebury College, chcąc zostać tłumaczką. Mieszkała w kilku miastach Francji i w Moskwie, a także na Haiti, gdzie napisała „Niedźwiedzia i słowika”. Jej najnowsza powieść nosi tytuł „Dziewczyna z wieży” (201...

Książki Katherine Arden

Wszystkie książki Katherine Arden

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dawno, dawno temu, na Rusi...

{} WYBÓR REDAKCJI
18.07.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Nie czytałem tomu pierwszego cyklu i w związku z tym obawiałem się, czy nie będę miał kłopotów ze zrozumieniem fabuły powieści, ale w trakcie lektury okazało się, że w akcję wchodzi się gładko, bez problemów i wątpliwości, mogę więc zapewnić, że nieznajomość wydarzeń wcześniejszych, nie stanowi jakiejś istotnej przeszkody. Choć na pewno by się prz... {} Recenzja książki Dziewczyna z wieży

@Meszuge@Meszuge {}× 5

MAGIA i ZYCIE

27.06.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Niesamowite są części tej trylogii. Tym razem 2 tom "Dziewczyna z wieży". Drugi i jakże niesamowity, jakże nadzwyczajny. Wasia, bo ona tu stanowi sedno powieści i wokół jej życia toczy się fabuła, zostaje wojownikiem-rycerzem w przebraniu... chłopca. Dziewczyna musi mieć męża - wymóg tradycji i zasad starych, jak świat - lub w zakonie. Nie ma inny... {} Recenzja książki Dziewczyna z wieży

W krainie rosyjskiej baśni

28.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Kto nigdy nie był dzieckiem, nie może stać się dorosłym”. - Charles Chaplin Na czytanie baśni nigdy nie jest za późno, chociaż jeszcze do niedawna myślałam, że jestem zbyt dojrzała na tego typu literaturę. Ale lektura „ Dziewczyny z wieży „ zupełnie zmieniła mój światopogląd. Opowieść Katherine Arden przeniosła mnie w magiczny, baśniowy świat... {} Recenzja książki Dziewczyna z wieży

@gala26@gala26 {}× 3

Liczyłam na coś innego

24.10.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Na dworze Wielkiego Księcia Moskiewskiego trwają walki o władze, na okoliczne wsie napadają bandyci, którzy podpalają domy i porywają małe dziewczynki. Wielki książę i jego przyjaciel Aleksander wyruszają by znaleźć i pokonać nieprzyjaciół. Okazuje się jednak, że wyprzedził ich młody chłopak na niesamowitym koniu. Aleksander rozpoznaje w młodzieńc... {} Recenzja książki Dziewczyna z wieży

Moja opinia o książce

Opinie

@Nina
2020-05-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane E-book 2020

“Dziewczyna z wieży” to druga część trylogii zimowej autorstwa Katherine Arden. Dla przypomnienia, pierwsza nosi tytuł „Niedźwiedź i Słowik”. Zalecam czytać po kolei, żeby w pełni zrozumieć historię Wasi. Obie części są przecudowne, magiczne, bajkowe, przesiąknięte historią średniowiecznej Rusi i tak fascynujące, że niełatwo jest oderwać się od lektury. Pamiętajcie, nigdy nie jest się zbyt dorosłym na czytanie baśni 😊

Wasia nie jest zwyczajną dziewczyną. Nie zamierza wychodzić za mąż, nie chce trafić do klasztoru, nie chce wieść typowego dla tych czasu kobiecego życia. Wybiera swoją drogę, drogę magii, czarów, bożków, duchów i duszków. Czy ta droga pozwoli jej ocalić rodzinę? Czy uda jej się pomóc Wielkiemu Księciu Moskiewskiemu? Czy Moskwa zostanie uratowana?

Jestem pełna podziwu dla autorki, „Niedźwiedź i słowik” była jej debiutem, „Dziewczyna z wieży” to druga książka w dorobku Katherine Adler. Jej fascynacja historią Rosji jest widoczna w jej książkach i udziela się czytelnikowi. Płynna narracja, lekkie pióro, znajomość tematu, szczypta magii, garść przygód, to przepis na sukces.

Bardzo się cieszę, że trzecia część jeszcze przede mną.{}× 18 | link |
@Nigrum
2019-03-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadam

"Dziewczyna z wieży" to bezpośrednia kontynuacja przygód Wasylisy Pietrownej, którą mieliśmy okazję dobrze poznać w książce "Niedźwiedź i słowik".
Pierwsza cześć powieści Katherine Arden kończy się w momencie ucieczki bohaterki z Leśnej Ziemi - w obawie o swe życie oraz przez oskarżenia o czarodziejstwo Wasia opuszcza rodzeństwo i wieś, by poszukać szczęścia gdzieś w świecie. Dziewczyna wyrusza ze Słowikiem, wiernym koniem w podróż pełną niebezpieczeństw, zbirów, ludzkich i leśnych demonów. Przybiera męskie imię i upodabnia się do mężczyzny - to ustrzegą ją przed niechcianymi spojrzeniami zbójników.
Wszystko byłoby wspaniale gdyby nie śmierć z zimna od której ratuję ją jej anioł stróż i król zimy w jednym - Morozko. Wasia ma u niego dług - rosnący za każdym razem, kiedy demon mrozu pomaga dziewczynie. Zaczyna tworzyć się między nimi niepokojąca więź, która nie ma prawa istnieć.
Wasia/ Wasylij posiada zadziwiającą umiejętność pchania się w same serce niebezpiecznych sytuacji, tak więc nie kto inny niż ona, wpada na trop bandytów i podpalaczy wiosek. Ratuję z ich rąk dziewczynki, które Tatarzy z nieznanych przyczyn kolekcjonują, a uciekając przypadkowo trafia na swojego brata i Wielkiego Księcia Moskiewskiego. Brat Aleksander rozpoznaję w tajemniczym nieznajomym siostrę, jednak nie mówi o tym nikomu, co powoduję jedynie lawinę problemów w której epicentrum znajduję się Wasia. Dziewczyna jako chłopak staje się bohaterem narodowym, poskramiaczem koni i niewieścich se...

{}× 3 | link |
@Tymciolina
2019-10-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Bajko trwaj, jesteś piękna!

Wszystkie komplementy jakie składałam pod adresem Niedźwiedzia i Słowika są tak samo zasadne w przypadku jego kontynuacji. W Dziewczynie z wieży autorka umiejętnie pogłębia wcześniejsze wątki i konsekwetnie buduje postacie. Równocześnie zachowana została cecha, która mnie najbardziej urzekła w pierwszym tomie - baśniowość.
Zanurzyłam się po szyję w rosyjskim folkorze i wprost nie mogłam się od książki oderwać.

Naprawdę warto przeczytać. Nie tylko dla miłych doznań.

{}× 3 | link |
@Matylda_Saresta
2019-11-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Ta część ciutkę gorsza od poprzedniej. Mniej mroku i magii, więcej spisków, wojny i chłopów;)
Polecam czytać jedną za drugą, wtedy człowiek nie wybija się z rytmu.

Cała seria świetna - polecam!

{}× 3 | link |
@WolneLitery
2019-03-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Przepiękna, magiczna i bajkowa! Ta książka przeniesie Was w zupełnie inny wymiar. Wymiar pełen magi i czarów. Zobaczycie piękną i tajemniczą Moskwę i uwierzcie mi! Przepadniecie w historii Wasi. W książce ukazaną mamy XIV w. Ruś, która pełna jest zabobonów, prawosławia i powstającej wiary. To czas, gdy wierzono w czarownice, palono je na stosie i pozbywano się ich. Wasia trafia na dwór Wielkiego Księcia Moskiewskiego, w tym miejscu mieszka zarówno jej siostra Olga, jak i brat. Nikt jednak za jej przeszłość nie postanawia stać za nią murem.
Mamy mnóstwo intrygi, mamy spiski i próbę obalenia władcy. Uda się to zrobić?
Mamy tutaj pięknie połączone realia wraz z magicznymi baśniami. Wszystko lekko się przeplata i uzupełnia. Mamy duszki, południce, demony i różne inne magiczne stwory! Autorka stworzyła fantastyczny i pełen emocji świat. Świat do którego ja chętnie wrócę i już nie mogę doczekać się kolejnej części! Najbardziej jestem ciekawa jak to będzie z Wasią i Morozem!

{}× 2 | link |
@katala
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Historycznie 2019 Twoja książka, moja opinia Fantastycznie i paranormalnie

Nie wyobrażam sobie rozpoczynania trylogii od drugiej części. Zanim więc zaczęłam czytać Dziewczynę z wieży, przeczytałam Niedźwiedzia i słowika. I jedno jest pewne - każda, każda z nich warta jest każdej minuty jaką spędziłam w bajkowym świecie średniowiecznej Rusi.
Niedźwiedź i słowik kończą się w momencie gdy rodzina Wasi pozbawiona zostaje opieki ojca i macochy, a sama dziewczyna postanawia poszukać przyszłości w świecie. Dziewczyna z wieży rozpoczyna się niemal w tym samym momencie, ale w innym miejscu Rusi. Jesteśmy w Moskwie w wieży razem z ukochaną siostrą Wasi, która w zaawansowanej ciąży z dziećmi przy boku, otoczona innymi kobietami oczekuje powrotu brata. Sasza wraca, a wraz z nim w spokojny świat młodej kobiety, wkrada się poznany wcześniej Konstanty. W tym czasie pod przebraniem chłopca Wiesia rozpoczyna swoją przygodę. Wyłamując się z przypisanego tradycją i obyczajnością losu żony, matki i gospodyni, rusza w świat. W drogę pełną niebezpieczeństw, groźnych ludzi, którzy bez skrupułów dążą do realizacji swoich celów. Nie jest bezpiecznie, nawet przy boku spotkanego w klasztorze Saszy.
Historia nie obejdzie więc bez strachu przeplatanego odwagą, dramatycznych, wręcz okrutnych scen z udziałem głównej bohaterki i jej rodziny, śmierci i zniewolenia. Razem z bohaterką poznamy smak łez, ale i smak radości, szczęścia, magię zaczarowanego świata, istoty przemykające się między ludźmi lecz widzialne jedynie dla wybranych. Wiele spraw zostanie rozwiązanych, ale p...

{}× 1 | link |
@LetMeRead
2019-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Wygrane/Recenzenckie

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Muza oraz agencji Business&Culture. I od razu biję się w piersi, bo przyjmując go, nie doczytałam, że „Dziewczyna z wieży” jest drugim tomem cyklu. Jestem przekonana, że nieznajomość pierwszej części miała wpływ na odbiór kolejnej. Niech wybaczą mi więc wielbiciele „Niedźwiedzia i słowika”, wyczekujący mocno na „Dziewczynę z wieży”, gdy odnajdą w tej recenzji fragmenty, które ich oburzą.
Autorka przenosi nas do średniowiecznej Rusi, gdzie snuje swoją przygodową baśń, a my natychmiast kostniejemy od przejmującego mrozu, smagani lodowatym wiatrem i przysypani śniegiem. Wrażenie zimna utrzymuje się przez całą lekturę. Przekleństwem głównej bohaterki, Wasi, jest jej nieokiełznany charakter, który w połączeniu z płcią oraz umiejętnością widzenia innych światów i istnień może zwiastować tylko kłopoty. Jest to dziewczyna niedająca się osadzić w ramach, ograniczyć i spętać – jak jej koń, Słowik. Znajduje schronienie daleko od rodzinnej Leśnej Ziemi, u demona mrozu, króla zimy, boga śmierci. Ten niejednokrotnie ją ratuje – i nie przestając być istotą fantastyczną, o wielkiej, tajemnej mocy, niemożliwej do zmierzenia czasem i przestrzenią – staje się jednak odrobinę ludzki. Wasia ma dobre serce, po drodze ratuje trzy dziewczynki porwane z rodzinnej wsi przez okrutnych Tatarów, trafia do Moskwy, znajduje brata – wielbionego przez wszystkich mnicha Saszę, szybko – bystrością umysłu, sprytem i odwagą – zdobywa przychylność Wielkiego Księc...

{}× 1 | link |
@Ewelina229
2019-11-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Egzemplarz recenzencki Posiadam

Ach, co to był za magicznie spędzony czas... Baśniowa trylogia, gdzie przenosimy się do świata Wasi, nadzwyczajnej dziewczyny dla której magia i czary to codzienność.

W średniowiecznej Rusi niezwykle silna i charyzmatyczna Wasia ma do wyboru, albo małżeństwo albo życie w klasztorze... Wasia jednak nie należy do uległych kobiet, czego od Niej oczekiwano i wybiera magię. Dziewczyna wyrusza w podróż wraz ze Słowikiem - najwierniejszym przyjacielem,gotowa przeciwstawić się wszelkim czyhającym niebezpieczeństwom, a będzie ich naprawdę sporo.
Wasia jednak żeby nie stać się celem zbirów i aby czuć się bezpieczniej i anonimowo postanawia udawać chłopca. Pomysł ten z jednej strony może okazać się pomocny, z drugiej jednak może ściągnąć na dziewczynę wielkie niebezpieczeństwo.

Los jednak, jak to często bywa okaże się przewrotny a na drodze Wasi ponownie pojawi się Jej brat, siostra ale i książe Moskiewski. Czy przebywanie na dworze księcia będzie dla Wasi bezpieczne? Czy jest w ogóle miejsce, w którym dziewczyna może czuć się bezpieczna?

Kochanie, miałam obawy ponieważ nie czytałam pierwszego tomu, ale tutaj fabuła jest tak poprowadzona, że świetnie i bez problemu można się odnaleźć w losach bohaterów.
Piękna baśń - na długo pozostanę oczarowana.

Serdecznie polecam

{}× 1 | link |
@wojciechowska.am
2020-03-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

"Dziewczyna z wieży" jest drugą częścią Trylogii Zimowej Nocy, a którą przeczytałam na fali zachwytu częścią pierwszą. Niestety, mimo, iż powieść jest w dalszym ciągu bardzo dobra stylistycznie i narracyjnie (czytałam w oryginale) to mój poziom zachwytu trochę spadł. Być może ze względu na to, że Wasia dorasta, i już nie patrzymy na świat oczami dziecka, czy może dlatego, że nie ma już sielskiej i baśniowej Leśnej Ziemi - w każdym razie, druga część była zdecydowanie mniej magiczna. Na pewno duży swój udział miała Moskwa, ze swoimi układami, knowaniami i intrygami, nawet jeśli jedną z nich uknuł ktoś znacznie potężniejszy niż "najlepsi szpiedzy cesarstwa".
Mam nadzieję, że w kolejnej części dowiem się czegoś o przeszłości Wasi, i mam nadzieję, że część trzecia wróci do swojej baśniowości, która tak bardzo skradła mi serce. Mam nadzieję na więcej przestrzeni niż mury miasta, w którym niezależną dziewczynę nazywa się czarownicą i pali na stosie.

{}× 1 | link |
@jenny777
2019-04-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

„Dziewczyna z wieży” jest drugą częścią trylogii. Jednak nieznajomość poprzedniej – „Niedźwiedź i Słowik” – niekoniecznie przeszkadza. Opowieść wciąga od pierwszych stron. Łatwo można wejść w ten częściowo fantastyczny, po części historyczny rosyjski świat.

Bardzo podoba mi się ta opowieść o „wolnym duchu” - wyprzedającej swoją epokę walecznej dziewczynie, walczącej o wolność Moskwy przy pomocy duchów i baśniowych mar. Katherine Arden stworzyła powieść nieco na wzór Harry’ego Pottera. Choć – by nie zasiać błędnych porównań – mam na myśli tylko i wyłącznie wprowadzenie w świat magiczny, który wydaje się być gdzieś obok. Można odczuć, że odnajdując właściwe wejście, możemy w niego wejść sami, że jest na wyciągnięcie ręki.

{}× 1 | link |
@gala26
2019-11-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Otrzymane w prezencie Moja prywatna biblioteczka 2019 Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie

„Kto nigdy nie był dzieckiem, nie może stać się dorosłym”. - Charles Chaplin

W krainie rosyjskiej baśni

Na czytanie baśni nigdy nie jest za późno, chociaż jeszcze do niedawna myślałam, że jestem zbyt dojrzała na tego typu literaturę. Ale lektura „ Dziewczyny z wieży „ zupełnie zmieniła mój światopogląd. Opowieść Katherine Arden przeniosła mnie w magiczny, baśniowy świat, który wciągnął mnie niczym wir w rzece i nie wypuścił aż do końca. Wszystkie sprawy straciły na znaczeniu a otaczający świat w oka mgnieniu przestał dla mnie istnieć. Oczarowało mnie czyste piękno, tajemnice i dzikość. Świat rzeczywisty i nierzeczywisty zarazem.

Nie czytałam, co prawda pierwszej części, ale bez problemu odnalazłam się w tej historii, chociaż jest wiele odwołań do wydarzeń z pierwszego tomu i brak jego znajomości nieco utrudniało mi zrozumienie niektórych wątków. Wprawdzie narracja biegnie wielu kierunkach to nie mniej jednak zdecydowanie Wasia jest główną bohaterką tej powieści, która nie jest zwykłą dziewczyną. Widzi i czuje więcej niż inni a posiadanie tych umiejętności nie raz uratuje jej życie, ale również przysporzy kłopotów.

Autorka stworzyła przepiękną opowieść o sile, odwadze i poszukiwaniu własnej drogi. Nawet wbrew panującym obyczajom. Niesamowitą baśniową opowieść pełną mroku o Wasi, którą pokochałam od pierwszej chwili. Dziewczynie, która chciała więcej niż w tamtych czasach życie oferowało kobietom. Mogła wyjść za mąż lub pójść do kla...

{} | link |
@thallier3012
2020-07-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Meszuge
2020-07-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
@witwona
2020-05-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
IL
2020-05-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Dziewczyna z wieży”- Katherine Arden

Książka Niedźwiedź i słowik
Niedźwiedź i słowik Katherine Arden
{}8.4/10
W Rusi, na skraju pustkowia, zima trwa większą część roku, a...
Książka Zima czarownicy
Zima czarownicy Katherine Arden
{}8.8/10
Niesamowite zakończenie "Zimowej Trylogii"! Wasia i Morozk...
Książka Noc między Tam i Tu
Noc między Tam i Tu Marta Krajewska
{}8/10
Bajka ze świata Wilczej Doliny! Oto wzruszająca historia sie...
Książka Katedra
Katedra Tomek Bagiński
{}8.4/10
7 minut i 37 stron do Hollywood Katedra nominowana do Oskara...
Książka Każde martwe marzenie
Każde martwe marzenie Robert M. Wegner
{}8.6/10
Deana d’Kllean, niegdyś Pieśniarka Pamięci i mistrzyni miecz...

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziewczyna z wieży. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Książka Niedźwiedź i słowik
Niedźwiedź i słowik Katherine Arden
{}8.4/10
W Rusi, na skraju pustkowia, zima trwa większą część roku, a...
Książka Zima czarownicy
Zima czarownicy Katherine Arden
{}8.8/10
Niesamowite zakończenie "Zimowej Trylogii"! Wasia i Morozk...
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe