Nowy wspaniały świat

Aldous Huxley
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 152 ocen kanapowiczów
Książka Nowy wspaniały świat
Książka Nowy wspaniały świat
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 152 ocen kanapowiczów

Opis

Nowy wspaniały świat to jedna z najsłynniejszych antyutopii w literaturze XX wieku. Przedstawiona w powieści Huxleya wizja przyszłego społeczeństwa, które osiągnęło stan całkowitego zorganizowania i zrealizowało ideał powszechnej szczęśliwości, jest wizją przerażającą. W roku 2541 (czyli w 632 roku nowej ?ery Forda?) obywatele Republiki świata powstają w rezultacie sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od niemowlęcia poddawani są wszechstronnemu psychologicznemu i biologicznemu warunkowaniu - po to, by w wieku dojrzałym stać się cząstkami kastowej społeczności, złożonej z pozbawionych wyższych uczuć ludzkich automatów. Czy ten ?wspaniały świat?, w którym dominuje seks, prymitywne rozrywki, narkotyk soma, jest tylko zrodzoną w wyobraźni pisarza fantasmagorią?...
ISBN: 978-83-7495-869-1, 9788374958691
Wydawnictwo: Muza
Serie: Arcydzieła Literatury Współczesnej, Biblioteka Bestsellerów, Everyman Classics, Fantastyka i Groza, Kanon Na Koniec Wieku
Stron: 249
Mamy 19 innych wydań tej książki

Autor

Aldous Huxley Aldous Huxley
Urodzony 26 września 1894 roku w Wielkiej Brytanii (Godalming)
Aldous Leonard Huxley – angielski powieściopisarz, nowelista, eseista, poeta. Jego ojcem był Leonard Huxley, pisarz i wydawca, a dziadkiem, Thomas Huxley, znany biolog i eseista. Matka zmarła w 1908 roku, kiedy Huxley miał 13 lat. Wstępną edukację ...

Książki Aldous Huxley

Wszystkie książki Aldous Huxley

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Aktualnie nie ma ogłoszeń, ale 2 osoby szukają tej książki.
{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Oto Człowiek

22.02.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Pozycja ponadczasowa, którą trzeba znać, przeczytać, przemyśleć i samodzielnie wyciągnąć wnioski. Nie będą przyjemne, lecz ile wniosą do dyskusji o sensie istnienia i porządku świata! Teraz dygresja: Nieoczekiwanie dla siebie, ja również znalazłam we "Wspaniałym świecie" własny smaczek. Dwa słowa: "Lenina" i "Huxley". Wyobraźnia z punktu podsuwa ... {} Recenzja książki Nowy wspaniały świat

@Jagrys@Jagrys {}× 15

Nowy wspaniały świat

3.09.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Ostatnio postanowiłam sięgnąć po klasykę. Za sprawą nauczyciela od etyki zabrałam się za książkę „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxley’a. Jest to gatunek sci-fi. Mamy do czynienia z antyutopią, czyli wizją z pozoru idealnej przyszłości, która okazuje się bardziej przekleństwem niż błogosławieństwem. Świat idealny, kraina szczęśliwości, raj na ziem... {} Recenzja książki Nowy wspaniały świat

@skorupa@skorupa {}× 3

"Wspólność, Identyczność, Stabilność."

5.05.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Kto z nas nie marzył choć przez chwilę żeby się nie starzeć, żeby zawsze być szczęśliwym, zadowolonym ze swojego życia? Żeby mieć zawsze swoje miejsce w świecie, nie gonić ciągle króliczka i nie rozmyślać co by było gdyby? Świat idealny. Bez bólu, bez chorób, z ciągłym zadowoleniem i twarzą wykrzywioną w wiecznym uśmiechu... Jest rok 2541. Nie jes... {} Recenzja książki Nowy wspaniały świat

Recenzja

8.05.2019

Wszyscy ci którzy mnie znają, lub śledzą moje poczynania wiedzą, że sci-fi to nie moja bajka. Skąd więc w moich rękach książka z tego gatunku? Należę do facebookowej grupy Okonki w sieci prowadzonej przez Marcina Okoniewskiego. Wpadł on na pomysł fajnej akcji #światura, która polega na wspólnym czytaniu książkowych klasyków. Dzięki temu, ten rok ... {} Recenzja książki Nowy wspaniały świat

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-05-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Bardzo dobra książka Fantastyka L. angielska Moje lektury

Nadrobiłam wreszcie zaległości lekturowe i wysłuchałam tą najsłynniejszą antyutopię XX wieku. Książka ta nie traci na aktualności, a wręcz z latami coraz bardziej zyskuje. Przeczytała później „Cząstki elementarne” i te książki łączą się ze sobą. W „Cząstkach elementarnych” widzimy sposoby jak dojść do "nowego wspaniałego świata". W takim świecie można żyć tylko dzięki środkom chemicznym, ale czy to jest prawdziwe życie. Po zakończeniu zastanawiałam się co pomaga, a co przeszkadza w naszej rzeczywistości powstaniu takiego świata? Czy pragniemy takiego świata? Ale na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sam.
Książka, która powinna się znaleźć w podstawowych lekturach każdego miłośnika książek. Gorąco polecam.

{}× 11 | Komentarze (1) | link |
@Anna_GP
2020-04-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Wstyd mi, bo nie umiem się zachwycać jak wszyscy.
Wstyd mi, bo nie chiało mi się kończyć tej książki.
Za stara jestem na płynięcie z prądem i udawanie, że zależy nmi a opinii innych.

Nie znalazłam dla siebie nic wartego przemyśleń. Cały czas towarzyszyło mi uczucie, że Ameryki autor nie odkrywa.

Być może powinnam spojrzeć na nią z perspektywy czasu, kiedy była pisana.
Być może powinnam się przerazić wizją autora.
Być może powinnam się zadumać nad tym, w którą stronę zmierzamy i jak w sumie nadaleko nam do tej wizji.

Ale nie spojrzałam, nie przeraziłam się, nie zadumałam.
Znudziłam się.
Chyba ZA BARDZO jest ta książka. Preferuję subtelniejszy przekaz.

{}× 7 | link |
@19emilka93
2020-01-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Dzieło uznane za kultowe. Przybierałam się do niego już od dawna i w końcu, eureka, udało się. Jakie są moje odczucia?
Po pierwsze spodziewałam się grubego tomiska, a dostałam cieniutką powieść, niespełna 300 stron. Ale niech nikogo nie zmyli grubość powieści. Bo jest to "coś" o czym długo będziecie myśleć i rozważać przesłanie.
Nowy świat jest niemal idealny. Ludzie są szczęśliwi, nie ma negatywnych emocji. A wszystko to zasługą starannej selekcji, tworzenia ludzi do określonych celów i braku wyższych emocji. Szczęście, którego jesteś niewolnikiem. Brak złych emocji, ale brak też dobrych. Brak wolności.
Kiedy skończyłam "Nowy wspaniały świat" zastanawiałam się czy faktycznie wykreowana przez autora rzeczywistość jest taka zła? W końcu bohaterowie, w większości, są zadowoleni ze świata w którym funkcjonują. Nie ma chorób, wszyscy piękni i młodzi, "każdy należy do każdego". Ale czy chciałabym przez całe życie być emocjonalnym dzieckiem? Mieć co chcę, ot tak, niczym się nie przejmować, nie być świadomym ile tracę? Nie mieć wyboru?
A. Huxley stworzył niemal idealny świat, który po wniknięciu w niego jest przerażający. Świat, gdzie nie ma jednostki. Gdzie rządzi Tobą inny człowiek, a Ty nawet tego sobie nie uświadamiasz.
Wolę nasz, nieidealny, ale w gruncie rzeczy po prostu ludzki świat.
A powieść polecam każdemu. Warto by było, gdyby dzieło znalazło się na liście lektur obowiązkowych.
W pełni zasłużone miano kultowej powieści.

{}× 2 | link |
@piratksiazkowy
2020-10-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane

Bardzo chciałem, żeby Nowy Wspaniały Świat mi się podobał i do lektury podchodziłem z pewnym dystansem, wiedząc, że książka ma już przecież prawie 100 lat.

Przedstawiony w niej świat jest ciekawy, jednak sama lektura jest ciężka i kłamałbym pisząc, że przyjemna. Już od pierwszego rozdziału zostajemy zarzuceni potokiem liczb, które ciężko zrozumieć.

Samo przedstawienie cywilizacji i braku zasad moralnych, które dla nas są codziennością jest interesujące, a niektóre postaci są dobrze rozwinięte. Mamy okazję poznać Dzikusa, który przeciwstawia się ogólnie przyjętym zasadom, nierzadko odnosząc się do dzieł klasycznych, jak chociażby Szekspira.

Zdecydowanie bardziej polecam 1984, który powstał później i jest po prostu lekturą przyjemniejszą. Cieszę się, że Nowy Wspaniały Świat przeczytałem, ale z pewnością nie trafi do mojego grona ulubieńców.

{}× 2 | link |
@aceed
2009-10-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Właśnie skończyłem czytać tą książke poraz 4ty. Pierwszy raz czytalem ją w wieku 17 lat. I widziałem w niej antyutopię. Byłem po stronie dzikusa. Po 15 latach, z czego 10ciu pracy w reklamie i badaniach. Moge powiedizeć z cała pewnością, że nie tylko wizja przdstawiona w książce jest kwestią max parudziesięciu lat, ale przedewszytkim jest to jedyny sensowny i możliwy wariant. Zresztą w dużej cześci już zrealizowany. Choć może jeszcze nieco subtelniej. Napewno mądra i przenikliwa wizja przyszlosc, niezwykle aktualna mimo, ze ksiażka ma juz prawie 80 lat. Zbuntowanym romantykom polecam kilkakrotnie przeczytac zakonczenie - rozmowe u Mustafy Monda :]

{}× 2 | link |
@Tymciolina
2019-10-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

A miało być tak pięknie.

Świat pozornej, wiecznej szczęśliwości, mający z prawdziwym szczęściem mało wspólnego. Czy euforia uzyskana za pomocą tabletki zapewnia reczywisty błogostan? A może radość docenia się dopiero gdy nie istnieje w próżni? Czy wprogramowanie ludziom zadowolenia z życia jest genialnym posunięciem czy pretekstem do wprowadzenia zawoalowanego niewolnictwa. Taką wizję świata wykreował Huxley i na Boga już dziś widać, że mógł być prorokiem.

Zdecydowanie polecam. Pozostaje tylko zastanowić się czymże rodzaj ludzki zawinił, że wszyscy wieszczą mu nędzny koniec.

{}× 2 | link |
@wojciechowska.am
2019-11-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

"Nowy Wspaniały Świat" przeczytałam na fali "1984" ale obie książki są tak różne, że mimo iż chciałam, to nie sposób ich nawet porównywać.
Huxley poprzez, mam wrażenie, satyrę pokazuje nam wizję społeczeństwa warunkowanego fabrycznie, na którym absolutnie nic nie robi wrażenia i na nic zdaje się jakikolwiek głos protestu. Przerażająca wizja ogłupiania społeczeństwa poprzez propagandę samozadowolenia. Polecam.

{}× 2 | link |
@keji
2012-05-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Niesamowita. Ciężko uwierzyć, że została napisana aż osiemdziesiąt lat temu, można wręcz przypuszczać, iż Huxley był swego rodzaju jasnowidzem... Mam wrażenie, iż niewiele potrzeba jeszcze czasu, aby książka przestała należeć do gatunku sci-fi....Mimo wszystko obraz w niej przedstawiony odrzuca, obrzydza, ale i...jednocześnie fascynuje, każe przewartościować swoje poglądy.

{}× 2 | link |
KA
2010-07-29
Przeczytane

Ciekawie napisana książka. Świat w niej opisany jest po wizjonersku. Nie jest typ literatury czytanej przeze mnie często ale jeśli chodzi o tą książkę to warto ją przeczytać aby zrozumieć dokąd zmierza nasz świat na przykład po przez próby klonowania komórek.Książka ta daje przede wszystkim do zrozumienia czy naprawdę warto to robić.Polecam.

{}× 2 | link |
@Qavtan
2007-08-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Warto przeczytać, bo książka może poruszyć.Chciałoby się, aby jak najwięcej ludzi pozostało jednak 'Dzikimi'. Bo wizja przedstawiona przez autora, według mnie, nie jest warta trwania.Sztuczne szczęście i brak człowieczeństwa przekreśla sens życia.

{}× 1 | link |
@Kassandra
2009-08-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Moja ulubiona antyutopia. Poruszyła mnie nawet bardziej niż "Rok 1984".Co do chwili jej przeczytania wydawało mi się niemożliwe.Gorąco polecam wszystkim miłośnikom gatunku :)

{}× 1 | link |
@illonaaa
2008-12-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Wciągająca,niesamowita opowieść o przyszłości.Osadzona w realiach świata,w którym człowiek "jest bogiem".Jest to książka o głębokiej wymowie.Jak najbardziej godna polecenia.

{}× 1 | link |
@Jagrys
2019-10-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Posiadam Polecam
@snaky_reads
2020-03-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Genialny... Spodziewałem się utopii(przez tytuł), dostałem antyutopię. Przerażająca wizja tego, jak mógłby wyglądać świat... Całkowicie odwrócony system wartości. Czasami(szczególnie na początku) bardzo skomplikowane, naukowe słownictwo. Pozycja zdecydowanie skierowana do starszych, bardziej doświadczonych czytelników.

{} | link |
@frodo
2008-02-28
Przeczytane

Brave New World. Klasyczna antyutopia. Dla mnie jedna z ważniejszych lektur. Może trochę dziś staroświecka, ale nadal robiąca wrażenie.

{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Nie konsumuje się wiele, gdy się siedzi i czyta książki”
{}× 1
#
“Wolność jest nieefektywna i przykra. Wolność to okrągły kołek w kwadratowej dziurze. ”
{}
#
“Warunkowanie tanatyczne zaczyna się w osiemnastym miesiącu życia. Każde dziecko spędza dwa poranki tygodniowo w szpitalu umierających. Są tam najlepsze zabawki, a w dniach zejścia podaje się d...”
{}× 1
#
“Ja tam wolę być nieszczęśliwy, niż pozostawać w stanie tej fałszywej, kłamliwej szczęśliwości, w jakiej tu się żyje.”
{}× 1
#
“Siedem i pół godziny lekkiej, niewyczerpującej pracy, potem racja somy, gry, seks bez ograniczeń i czuciofilmy. Czegóż jeszcze mogliby chcieć?”
{}
#
Przeglądaj
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe