Nowy wspaniały świat

Aldous Huxley
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 138 ocen kanapowiczów
Książka Nowy wspaniały świat
Książka Nowy wspaniały świat
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 138 ocen kanapowiczów

Opis

Nowy wspaniały świat to jedna z najsłynniejszych antyutopii w literaturze XX wieku. Przedstawiona w powieści Huxleya wizja przyszłego społeczeństwa, które osiągnęło stan całkowitego zorganizowania i zrealizowało ideał powszechnej szczęśliwości, jest wizją przerażającą. W roku 2541 (czyli w 632 roku nowej ?ery Forda?) obywatele Republiki świata powstają w rezultacie sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od niemowlęcia poddawani są wszechstronnemu psychologicznemu i biologicznemu warunkowaniu - po to, by w wieku dojrzałym stać się cząstkami kastowej społeczności, złożonej z pozbawionych wyższych uczuć ludzkich automatów. Czy ten ?wspaniały świat?, w którym dominuje seks, prymitywne rozrywki, na rkotyk soma, jest tylko zrodzoną w wyobraźni pisarza fantasmagorią?...
ISBN: 978-83-7495-869-1, 9788374958691
Wydawnictwo: Muza
Serie: Kanon Na Koniec Wieku, Fantastyka i Groza, Biblioteka Bestsellerów, Arcydzieła Literatury Współczesnej
Mamy 14 innych wydań tej książki

Autor

Książki Aldous Huxley

Wszystkie książki Aldous Huxley

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Wspólność, Identyczność, Stabilność."

Kto z nas nie marzył choć przez chwilę żeby się nie starzeć, żeby zawsze być szczęśliwym, zadowolonym ze swojego życia? Żeby mieć zawsze swoje miejsce w świecie, nie gonić ciągle króliczka i nie rozmyślać co by było gdyby? Świat idealny. Bez bólu, bez chorób, z ciągłym zadowoleniem i twarzą wykrzyw... czytaj dalej »

Recenzja

Wszyscy ci którzy mnie znają, lub śledzą moje poczynania wiedzą, że sci-fi to nie moja bajka. Skąd więc w moich rękach książka z tego gatunku? Należę do facebookowej grupy Okonki w sieci prowadzonej przez Marcina Okoniewskiego. Wpadł on na pomysł fajnej akcji #światura, która polega na wspólnym cz... czytaj dalej »

@Iwona_Nocon @Iwona_Nocon

Moja opinia o książce

Opinie
@Jagrys
2019-10-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
Pozycja ponadczasowa, którą trzeba znać, przeczytać, przemyśleć i samodzielnie wyciągnąć wnioski. Nie będą przyjemne, lecz ile wniosą do dyskusji o sensie istnienia i porządku świata!
Teraz dygresja: Nieoczekiwanie dla siebie, ja również znalazłam we "Wspaniałym świecie" własny smaczek. Dwa słowa: "Lenina" i "Huxley". Wyobraźnia z punktu podsuwa mi obraz sympatycznej buzi Sandry Bullock. Jeśli "Nowy wspaniały świat" zmienia światopogląd - "Człowiek-demolka" nie będzie już dla mnie taki sam. Panowie Lenko i Reneau - doceniam dowcip. Koniec żartów, bo bądźmy uczciwi: od "Nowego wspaniałego świata" wieje grozą.
W kasandrycznej wizji Huxleya najbardziej poraża to, że zamiast tracić - co...
{}× 1 | link |
@Kassandra
@Kassandra
2009-08-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Moja ulubiona antyutopia. Poruszyła mnie nawet bardziej niż "Rok 1984".Co do chwili jej przeczytania wydawało mi się niemożliwe.Gorąco polecam wszystkim miłośnikom gatunku :)
{}× 1 | link |
@aceed
@aceed
2009-10-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Właśnie skończyłem czytać tą książke poraz 4ty. Pierwszy raz czytalem ją w wieku 17 lat. I widziałem w niej antyutopię. Byłem po stronie dzikusa. Po 15 latach, z czego 10ciu pracy w reklamie i badaniach. Moge powiedizeć z cała pewnością, że nie tylko wizja przdstawiona w książce jest kwestią max parudziesięciu lat, ale przedewszytkim jest to jedyny sensowny i możliwy wariant. Zresztą w dużej cześci już zrealizowany. Choć może jeszcze nieco subtelniej. Napewno mądra i przenikliwa wizja przyszlosc, niezwykle aktualna mimo, ze ksiażka ma juz prawie 80 lat. Zbuntowanym romantykom polecam kilkakrotnie przeczytac zakonczenie - rozmowe u Mustafy Monda :]
{} | link |
@Tymciolina
2019-10-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
A miało być tak pięknie.

Świat pozornej, wiecznej szczęśliwości, mający z prawdziwym szczęściem mało wspólnego. Czy euforia uzyskana za pomocą tabletki zapewnia reczywisty błogostan? A może radość docenia się dopiero gdy nie istnieje w próżni? Czy wprogramowanie ludziom zadowolenia z życia jest genialnym posunięciem czy pretekstem do wprowadzenia zawoalowanego niewolnictwa. Taką wizję świata wykreował Huxley i na Boga już dziś widać, że mógł być prorokiem.

Zdecydowanie polecam. Pozostaje tylko zastanowić się czymże rodzaj ludzki zawinił, że wszyscy wieszczą mu nędzny koniec.
{} | link |
@wojciechowska.am
2019-11-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
"Nowy Wspaniały Świat" przeczytałam na fali "1984" ale obie książki są tak różne, że mimo iż chciałam, to nie sposób ich nawet porównywać.
Huxley poprzez, mam wrażenie, satyrę pokazuje nam wizję społeczeństwa warunkowanego fabrycznie, na którym absolutnie nic nie robi wrażenia i na nic zdaje się jakikolwiek głos protestu. Przerażająca wizja ogłupiania społeczeństwa poprzez propagandę samozadowolenia. Polecam.
{} | link |
@keji
@keji
2012-05-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Niesamowita. Ciężko uwierzyć, że została napisana aż osiemdziesiąt lat temu, można wręcz przypuszczać, iż Huxley był swego rodzaju jasnowidzem... Mam wrażenie, iż niewiele potrzeba jeszcze czasu, aby książka przestała należeć do gatunku sci-fi....Mimo wszystko obraz w niej przedstawiony odrzuca, obrzydza, ale i...jednocześnie fascynuje, każe przewartościować swoje poglądy.
{} | link |
KA
@kameliaband
2010-07-29
Przeczytane
Ciekawie napisana książka. Świat w niej opisany jest po wizjonersku. Nie jest typ literatury czytanej przeze mnie często ale jeśli chodzi o tą książkę to warto ją przeczytać aby zrozumieć dokąd zmierza nasz świat na przykład po przez próby klonowania komórek.Książka ta daje przede wszystkim do zrozumienia czy naprawdę warto to robić.Polecam.
{} | link |
@Qavtan
@Qavtan
2007-08-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Warto przeczytać, bo książka może poruszyć.Chciałoby się, aby jak najwięcej ludzi pozostało jednak 'Dzikimi'. Bo wizja przedstawiona przez autora, według mnie, nie jest warta trwania.Sztuczne szczęście i brak człowieczeństwa przekreśla sens życia.
{} | link |
@illonaaa
@illonaaa
2008-12-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Wciągająca,niesamowita opowieść o przyszłości.Osadzona w realiach świata,w którym człowiek "jest bogiem".Jest to książka o głębokiej wymowie.Jak najbardziej godna polecenia.
{} | link |
@frodo
@frodo
2008-02-28
Przeczytane
Brave New World. Klasyczna antyutopia. Dla mnie jedna z ważniejszych lektur. Może trochę dziś staroświecka, ale nadal robiąca wrażenie.
{} | link |
@direth
@direth
2008-12-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Genialne...świetny język...wyjątkowy opis "tworzenia człowieka" i warunkowania-ciemna strona psychologii i biologii/medycyny...
{} | link |
@Ania.Kitty
@Ania.Kitty
2014-08-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
Interesująca, ale nie porywająca czy wciągająca... przeczytałam ją i nie pozostawiła po sobie nic.
{} | link |
@tysssia
@tysssia
2010-05-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Genialna antyutopia! Zmusza do refleksji, zdecydowanie warta poświęconego jej czasu:)
{} | link |
@MacochaKopciuszka
@MacochaKopciuszka
2010-03-05
zaczęłam czytać ale wydała mi się nudna więc odłożyłam.. ale myślę że do niej wrócę
{} | link |
@Anjali
@Anjali
2009-04-20
Przeczytane
Najlepsza antyutopia, jaką przeczytałam. Bije na głowę "Rok 1984". Chylę czoła.
{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Nowy wspaniały świat”- Aldous Huxley

Książka Pani Bovary
Pani Bovary Gustave Flaubert
{}7.8/10
Nigdy pani Bovary nie była tak piękna jak w owym czasie, pi...
Książka Nieznośna lekkość bytu
Nieznośna lekkość bytu Milan Kundera
{}8.9/10
Historia, rok 1968 i jego następstwa nadają miłości bohateró...
Książka Lot nad kukułczym gniazdem
Lot nad kukułczym gniazdem Ken Kesey
{}9.1/10
McMurphy, szuler, dziwkarz i zabijaka, udaje wariata, żeby s...
Książka Lolita
Lolita Vladimir Nabokov
{}8.4/10
Lolita - najgłośniejsza powieść Nabokova, jednego z najwybit...
Książka Władca much
Władca much William Golding
{}8.7/10
Nagrodzona Noblem klasyka światowej literatury O książce Jed...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}