O literaturze i sztuce

Fiodor Dostojewski
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
O literaturze i sztuce
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Fiodor Dostojewski, wybitny przedstawiciel literatury rosyjskiej XIX wieku, posiada w swym bogatym dorobku twórczym również liczne wypowiedzi publicystyczne, ogłaszane przeważnie na łamach redagowanego przez siebie czasopisma "Wriemia" oraz na kartach wydawanego systematycznie, począwszy od roku 1973 jako dodatek do pisma "Grażdanin", "Dziennika pisarza". Wypowiedzi te stały się podstawą dokonanego przez znaną tłumaczkę Marię Leśniewską wyboru publicystyki kulturalnej i eseistyki autora "Zbrodni i kary". Jak tytuł książki wskazuje, uwzględniono przede wszystkim teksty dotyczące literatury i sztuki. Uwaga znakomitego pisarza i publicysty skupia się wokół odwiecznego problemu tradycji kulturowej, czyli problemu rodzimości i uniwersalności ojczystej literatury. Dostojewski, bardzo rosyjski w sposobie patrzenia na świat, walczył niezmordowanie z dręczącym świadomość jemu współczesnych kompleksem zaściankowości własnej kultury. W publicystyce jego, której obszerny wybór oddajemy do rąk Czytelnika, znalazł też wyraz specyficzny typ myślenia pisarza, określany w najnowszym literaturoznawstwie mianem "polifonii", a polegający na uwzględnianiu zawsze poglądów strony przeciwnej, zakładaniu jakby opozycyjnego systemu odniesienia.
Data wydania: 1976-11-01
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Kategoria: Publicystyka i Esej
Stron: 344

Autor

Fiodor Dostojewski Fiodor Dostojewski
Urodzony 11 listopada 1821 roku w Federacji Rosyjskiej (Moskwa)
Fiodor Dostojewski był jednym z najwybitniejszych rosyjskich powieściopisarzy. Okrzyknięty został mistrzem prozy psychologicznej. Do jego najwybitniejszych powieści zalicza się ,,Zbrodnię i karę", ,,Biesy", ,,Idiotę", ,,Braci Karamazow" oraz ,,Wspomn...

Pozostałe książki:

Zbrodnia i kara Bracia Karamazow Idiota Biesy Wspomnienia z domu umarłych Gracz Łagodna i inne opowiadania Białe noce Opowieści fantastyczne Biedni ludzie Opowieści niesamowite : groza i niesamowitość w prozie rosyjskiej XIX i początku XX w. Młokos Skrzywdzeni i poniżeni Wieczny mąż Uczciwy złodziej i inne opowiadania Zimowe notatki o wrażeniach z lata Aniele, Stróżu mój. Listy do żony Gracz. Opowiadania 1862-1869 Opowieści Opowieści niepokojące. Od Gogola do Bułhakowa Paskudna historia i inne utwory Sen Wujaszka "Twój bez reszty". Listy do żony Bezimienna miłość. Opowieści z życia pisarzy rosyjskich Cudza żona i mąż pod łóżkiem Dziennik pisarza. Tom 1: 1847-1874 Dzieła wybrane III Notatki z podziemia. Gracz O literaturze i sztuce O miłości Opowieści niesamowite. Literatura rosyjska. Tom 2 Petersburskie senne widziadła wierszem i prozą Sobowtór i inne opowiadania: 1846-1848 Wieczny mąż i inne utwory Wspomnienia z domu umarłych. Gracz Bracia Karamazow. Tom 1 Bracia Karamazow. Tom 2 Królowa pocałunków. Opowiadania o miłości Literatura na świecie 2/1971 (2)
Wszystkie książki Fiodor Dostojewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę O literaturze i sztuce? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Zorg
@Zorg
2022-03-29
1 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka O literaturze i sztuce. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl