Wieczny mąż

Fiodor Dostojewski
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Wieczny mąż
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Wieczny mąż, podobnie jak inne utwory Dostojewskiego, zbudowany jest na charakterystycznych dla prozy rosyjskiego pisarza „przeklętych problemach”. Wiarołomstwo, żądza zemsty, topienie własnych lęków i rozpaczy w alkoholu, psychologiczny sadyzm i masochizm – oto, co dręczy jego bohaterów. Dostojewski ukazuje ich w całym wewnętrznym skomplikowaniu, jako jednostki głęboko nieszczęśliwe, napiętnowane poczuciem klęski i winy.

Późną nocą mieszkanie Wielczaninowa niespodziewanie odwiedza Trusocki, znajomy gospodarza sprzed lat. Po śmierci swej żony Natalii Trusocki dowiedział się o jej dawnym romansie z Wielczaninowem. Jedną z konsekwencji tego związku było dziecko...

Tytuł oryginalny: Вечный муж
Data wydania: 2024-04-24
ISBN: 978-83-8241-003-7, 9788382410037
Wydawnictwo: MG
Kategoria: Dramat zagraniczny
Stron: 160
dodana przez: Vernau
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Fiodor Dostojewski Fiodor Dostojewski
Urodzony 11 listopada 1821 roku w Federacji Rosyjskiej (Moskwa)
Fiodor Dostojewski był jednym z najwybitniejszych rosyjskich powieściopisarzy. Okrzyknięty został mistrzem prozy psychologicznej. Do jego najwybitniejszych powieści zalicza się ,,Zbrodnię i karę", ,,Biesy", ,,Idiotę", ,,Braci Karamazow" oraz ,,Wspomn...

Pozostałe książki:

Zbrodnia i kara Bracia Karamazow Idiota Biesy Wspomnienia z domu umarłych Łagodna i inne opowiadania Gracz Białe noce Opowieści fantastyczne Biedni ludzie Opowieści niesamowite : groza i niesamowitość w prozie rosyjskiej XIX i początku XX w. Młokos Skrzywdzeni i poniżeni Wieczny mąż Uczciwy złodziej i inne opowiadania Zimowe notatki o wrażeniach z lata Aniele, Stróżu mój. Listy do żony Gracz. Opowiadania 1862-1869 Opowieści Opowieści niepokojące. Od Gogola do Bułhakowa Paskudna historia i inne utwory Sen Wujaszka "Twój bez reszty". Listy do żony Bezimienna miłość. Opowieści z życia pisarzy rosyjskich Cudza żona i mąż pod łóżkiem Dziennik pisarza. Tom 1: 1847-1874 Dzieła wybrane III Notatki z podziemia. Gracz O literaturze i sztuce O miłości Opowieści niesamowite. Literatura rosyjska. Tom 2 Petersburskie senne widziadła wierszem i prozą Sobowtór i inne opowiadania: 1846-1848 Wieczny mąż i inne utwory Wspomnienia z domu umarłych. Gracz Bracia Karamazow. Tom 1 Bracia Karamazow. Tom 2 Królowa pocałunków. Opowiadania o miłości Literatura na świecie 2/1971 (2)
Wszystkie książki Fiodor Dostojewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ten trzeci

25.04.2024

Gdy bierzesz do ręki Dostojewskiego, to wiesz, że historia może i będzie należała do lekkich, ale już lektura wymagać będzie czasu i kontemplacji. Że to nie powieść, przy której się odpoczywa, czy relaksuje. Że to nie powieść, którą czyta się w jakimkolwiek miejscu, czy otoczeniu. Dostojewski ma swoją godność, uzurpuje i ciebie i twój umysł na wył... Recenzja książki Wieczny mąż

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@anetakul92
@anetakul92
2021-02-24
8 /10
Przeczytane

WIECZNY MĄŻ to nowela o sile gniewu, chęci zemsty i dążeniu do kary.
Dostojewski mocno zarysował charaktery, nadał postaciom niekiedy groteskowość.
Fabuła uraczy nas puentą, która krzyczała już od pierwszych stron.

Po latach spotykają się Aleksy Iwanowicz Wielczaninow z dawnym znajomym Pawłem Pawłowiczem Trusockim. Wielczaninow wegetował, jego hipochondria i wieczne użalanie się nad sobą, odbierały mu sił. W jego życiu sprawy zaczynają przybierać nieoczekiwanych obrotów, gdy niespodziewanie Trusocki oznajmia, że właśnie owdowiał. Natalia Wasilewna była kiedyś kochanką Wielczaninowa.
Mężczyzna nie wie, że kochanka zostawiła „pamiątkę” po tych relacjach.

„Wieczny mąż”, tym określeniem zwracał się Wielczaninow do Trusockiego.
Mężczyzna ten miał świecić przykładem i lojalnością, gdy pod maską skrywał fałsz i odrazę.
Trusocki to postać przedstawiona jako alkoholik, wylewa za kołnierz i nie przeszkadza mu, że pod swoimi skrzydłami sprawuje opiekę nad małoletnią Lizą.
Wielczaninow pomimo swoich wad, jest przedstawiony w bardziej korzystnym świetle.
Aleksy Iwanowicz wywyższa się nad Pawłem Pawłowiczem, nie omieszka z niego kpić i wytykać mu błędów. Dawni znajomi będą siebie karać, łajać i mścić. Jeden z nich będzie wystawiony na poważną próbę, która o włos uniknie wielkiego dramatu.

Uważam, że to jedna z najgłębszych historii tego wielkiego pisarza.
Uczucia są opisane obrazowo, autor nie szczędzi nam męki, przez jaką mus...

× 18 | link |
@maslowskimarcinn
2024-05-09
7 /10
Przeczytane
@aga.kusi_poczta.fm
2024-04-25
8 /10
Przeczytane
@Zorg
@Zorg
2022-03-29
1 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Wieczny mąż. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl