Biesy

Fiodor Dostojewski
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 38 ocen kanapowiczów
Biesy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 38 ocen kanapowiczów

Opis

Wielowątkowa, diaboliczna opowieść o tym jak szlachetne idee indywidualnej wolności w umysłach ludzi na wolność niegotowych, kształtowanych w uściskach carskiego samodzierżawia, przeradzają się w idee nihilizmu, bezwładne rewolucyjne ruchy i terroryzm. Gęste od mrocznych emocji, mieszaniny obłudy i szlachetności, nienawiści i współczucia, niewinności i amoralnego cynizmu są Biesy krzywym zwierciadłem ówczesnych – jakże czasami aktualnych w opisanych postawach – inteligenckich marzeń o ludzkiej utopii i proroczą zapowiedzią powstania stalinowskiej wersji totalitaryzmu.
Tytuł oryginalny: Бесы
Data wydania: 2015-09-30
ISBN: 978-83-7779-304-6, 9788377793046
Wydawnictwo: MG
Cykl: Z dzieł Fiodora Dostojewskiego, tom 4
Seria: Złota Seria
Stron: 670
Mamy 14 innych wydań tej książki

Autor

Fiodor Dostojewski Fiodor Dostojewski
Urodzony 11 listopada 1821 roku w Federacji Rosyjskiej (Moskwa)
Fiodor Dostojewski był jednym z najwybitniejszych rosyjskich powieściopisarzy. Okrzyknięty został mistrzem prozy psychologicznej. Do jego najwybitniejszych powieści zalicza się ,,Zbrodnię i karę", ,,Biesy", ,,Idiotę", ,,Braci Karamazow" oraz ,,Wspomn...

Pozostałe książki:

Wspomnienia z domu umarłych Zbrodnia i kara Bracia Karamazow Idiota Łagodna i inne opowiadania
Wszystkie książki Fiodor Dostojewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dramat dramatem pogania

{} WYBÓR REDAKCJI
26.12.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Nie wiem, co we mnie jest takiego - być może bies jakiś - co każe mi podchodzić do Dostojewskiego ironicznie, momentami cynicznie wręcz. Nie znaczy to, że nie uważam ,,Biesów'' za wielką powieść, co to to nie! To historia monumentalna, zawiła, szczegółowa, zbudowana z dbałością o każdy detal. To powieść tragiczna - i być może poruszyłaby mnie bard... {} Recenzja książki Biesy

@Chassefierre@Chassefierre {}× 32

Światy Dostojewskiego

4.06.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

W sumie to dobrze, że 'Biesy' zostały mi 'na koniec' czytania dzieł Dostojewskiego, gdyż odebrałam dzieło jako najtrudniejsze z tych czterech arcydzieł mistrza. Myliły mi się imiona postaci i najtrudniej było mi wczuć się w fabułę. Może dlatego, że czytałam ją urywkami ze względu na brak czasu. Poprzednie powieści Dostojewskiego cechowały się wiel... {} Recenzja książki Biesy

@Renax@Renax {}× 13

Biesy

27.12.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

W Biesach Fiodora Dostojewskiego akcja rozgrywa się około roku 1870 w małym miasteczku w Rosji. Druga połowa XIX wieku to czas, w którym rozwijał się moralny nihilizm wśród rosyjskiej społeczności, anarchizm dopominający się zniszczenia obecnego porządku społecznego, czego efektem stają się próby rozpoczęcia rewolucji. Stiepan Trofimowicz Wierchow... {} Recenzja książki Biesy

Dostojewski w nowej odsłonie

22.12.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Nadchodzi zły czas. Biesy powracają ze zdwojoną mocą. Po latach od ukończenia studiów polonistycznych, wciąż chętnie powracam do klasyki literatury pięknej. „Biesy” Fiodora Dostojewskiego były na liście obowiązkowej. Wtedy nie miałam nawet swojego egzemplarza. Pamiętam wydanie, które pożyczył mi wujek – dwutomowe, które pochłonęło mnie na kilka... {} Recenzja książki Biesy

@Zaneta@Zaneta {}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@anetakul92
2020-12-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10

BIESY jest to powieść napisana bogatą prozą, która wprowadzi nas do świata rosyjskiej śmietanki towarzyskiej.
Poznamy losy pisarzy, którzy będą żyli od siebie w bardzo skrajnych warunkach.

Narratorem, a właściwie „sekretarzem” ówczesnych zdarzeń jest Antoni Ławrentowicz (jego imię zostaje wymienione tylko jednokrotnie). Mężczyzna jest towarzyszem opisywanych bohaterów.
Obserwator ten nie stara się zachować obiektywizm, łatwo można odgadnąć kogo darzy szacunkiem i sympatią, często też wyprzedza fakty.
Nie wiemy o narratorze nic, gdyż całą swoją uwagę skupia na opisywaniu pozycji i wpływów tam panujących.

BIESY zawierają w sobie zagadkę, (a przynajmniej nie od razu czytelnik insynuuje swoje podejrzenia), czym jest tajne stowarzyszenie, oraz kto zasila krąg „piątki”.
Nie szczędzono nam czytać konwersacji o nihilizmie oraz proklamacjach.
Chęć panowania nad innymi, być indywidualną jednostką, która jest w stanie zapanować nad społeczeństwem zmęczonym po buncie. Obawa przed denuncjacją.
Początkowe wybuchy rewolucji, tak szeroko komentowane przez elitę, która nie zadowala się cieszeniem swoim towarzystwem.

Jaką cenę będzie trzeba zapłacić?
Czy ogromne wpływy są w stanie uchronić od kary?

Zakończenie jest smutne, nostalgiczne, wzbudza sporo refleksji.
Konkluzja krzyczy, że nie warto ważyć istnienie Boga, a zabawa w Niego, może gorzko smakować.
Najmroczniejsze postępki ujrzą światło dzienne, a przed konsekwen...

{}× 20 | link |
@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Współpraca

Fiodor Dostojewski, to jeden z najwybitniejszych prozaików światowych.Do jego najbardziej znanych dzieł zaliczamy "Bracia Karamazow", czy Zbrodnia i kara".

"Biesy", jest kolejną książką, tegoż autora, po którą sięgnąłem.Trudno, napisać jakąś sensowną wypowiedź o tej powieści, mając w pamięci, setki, a może nawet tysiące interpretacji tego tekstu.Różnorodność postaci, jak i wątków, to jedno, ale sama złożoność tej opowieści, zasługuje na osobną książkę.

Mamy, tu takie ciekawe postaci, jak zwariowany Piotr Wierchowieński, który, wykorzystuje naiwność młodych ludzi, wmawiając im najbardziej szalone teorie spiskowe.Popycha ich do zachowań, które, w innym przypadku,stanowiłyby, barierę, nie do przekroczenia.Czy też naiwna młoda panna, która wierzy, we wszystko, co usłyszy,gdyż, nie umie przyjąć do wiadomości, że ktoś, może chcieć ją oszukać.Wyalienowana, zastraszona przez brata, jednak potrafi często, spojrzeć na daną sytuację z innej perspektywy.
Oczywiście, jest tu, też miejsce dla amoralnego typa, który wykorzystuje swoją pozycję do własnych celów.Oczywistością jest, że jak na klasyka przystało, nie wszystko kończy się tak, jakby czytelnik oczekiwał.Zbrodnia zostaje ukarana, dobro wynagrodzone, ale czy na pewno?

Analizę tej pozycji, pozostawiam, mądrzejszym ode mnie.Przed czym nas ostrzega autor, w swoim utworze? Być może, przed fanatyzmem, przed ślepym dążeniem do celu, nieważne, jakimi środkami, byle tylko, zrealizować swoje zamierzenia.Przed st...

{}× 2 | link |
@jaro82
2011-09-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

To co mnie urzekło w tej powieści to po mistrzowsku przedstawione ludzkie słabości i leki oraz fakt jak takie wady mogą zostać sprytnie wykorzystane przez szarlatanów. Jak podszept, obawa, komplement potrafią sprowadzać ludzi na manowce.

{}× 2 | link |
@PonuryDziadyga
2021-12-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2013

Razu pewnego, w ciepłe popołudnie, przyszedł mi do głowy pomysł wyjątkowo głupi. Nie żeby to była jakaś odmiana, bo takie rzeczy się zdarzają, ale pomysł ten nastręczał wielu problemów i trzeba by było trochę nad nim pogłówkować. O co chodziło? O coś w stylu: „et! Machnę sobie recenzję , czemu nie!”. No i jest problem. Bo jak napisać o lekturze dotykającej tak wielu wątków, a przez ten fakt opasłej i rozbudowanej?

Punktem wyjścia dla Dostojewskiego jest tutaj krytyka idei rewolucyjnych, socjalistycznych, samych agitatorów (tytułowych biesów) i ich ofiar- często głupich, znudzonych i przejawiających instynkt stadny przedstawicieli klasy średniej. Ukazuje zezwierzęcenie jakie może ogarnąć grupę społeczną, jeśli przedstawi się mu w odpowiedniej formie nawet najbardziej niedorzeczne i barbarzyńskie pomysły. Trzeba tu zaznaczyć, że motyw przewodni nie jest fantazją autora. Raczej przelał na papier wcześniej przeanalizowane wydarzenia, jakie miały miejsce w Rosji drugiej połowy XIX wieku. Wtedy to swoją działalność rozpoczął młody terrorysta o fanatycznych poglądach- Sergiusz Nieczajew, którego książkowym odpowiednikiem jest Piotr Stiepanowicz Wierchowienski.

Oprócz tego głównego tematu, dorzucone są również odwieczne dyskusje odnośnie Boga, ateizmu, wpływu tychże na sztukę, rewolucjonizm i mateczkę Rosję. Miejscem tych dyskusji jest bliżej nieokreślona prowincjonalna mieścina, z której co rusz wyjeżdżają młodzi na podbój Petersburga, Moskwy, czy wojaże zagra...

{}× 1 | link |
@Potania
2012-08-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Na mojej półce

Książka warta przyjrzeniu się i wróceniu po kilku latach do jej treści. Jest to kolejny klasyk, który warto znać. Nie polecam natomiast audiobooka, bo wiele wątków ucieka.

{}× 1 | link |
@frodo
2008-07-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Rosyjska XIX i XX wiek

Biesy również są totalnym klasykiem. Te same problemy które nurtowały pisarza w pozostałych książkach: Dobro, Zło, Kara, Odkupienie. Czyta się.

{}× 1 | link |
@Doszka
2008-04-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Jedna z najlepszych książek Dostojewskiego. Podobała mi się nawet bardziej niż "zbrodnia i kara"

{} | link |
@interplaygirl
2012-09-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Wspaniała! Wspaniała! 1000 stron narracji Dostojewskiego to może być wciąż za mało.

{} | link |
@lea
2011-01-06
Przeczytane

Sama nie wiem co lepiej wspominam czytanie, czy może sztukę w teatrze.

{} | link |
@lubryk
2008-07-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Genialne:)

{} | link |
@AgataCentkowska
2021-12-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
@Zaneta
2021-12-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
JW
2021-12-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
N-
2021-08-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@dyrcia7
2020-12-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Biesy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl