Wspomnienia z domu umarłych

Fiodor Dostojewski
8.0 /10
Ocena 8.0 na 10 możliwych
Na podstawie 37 ocen kanapowiczów
Wspomnienia z domu umarłych
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.0 /10
Ocena 8.0 na 10 możliwych
Na podstawie 37 ocen kanapowiczów

Opis

Wspomnienia z domu umarłych są najbardziej osobistą książką pisarza. Zawarł on w niej doświadczenia ze swego pobytu na katordze w Omsku, gdzie został zesłany za udział w socjalistycznym kole pietraszewców. Dostojewski pokazuje w swoim utworze różne aspekty katorżniczego życia, maluje całą galerię bardziej lub mniej zindywidualizowanych postaci, kreśli obraz Syberii. Powieść nie jest jednak zwykłym zapisem wspomnień skazańca. Pisarz doświadczenia własnego życia uczynił bowiem przede wszystkim mottem i pretekstem do uniwersalnych rozważań o istocie i sekretach natury ludzkiej, do analizy motywów postępowania człowieka postawionego w sytuacji ekstremalnej.
Tytuł oryginalny: Записки из Мёртвого дома
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7389-275-0, 9788373892750
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Serie: Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa], Złota Seria [Zielona Sowa]
Stron: 267
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Fiodor Dostojewski Fiodor Dostojewski
Urodzony 11 listopada 1821 roku w Federacji Rosyjskiej (Moskwa)
Fiodor Dostojewski był jednym z najwybitniejszych rosyjskich powieściopisarzy. Okrzyknięty został mistrzem prozy psychologicznej. Do jego najwybitniejszych powieści zalicza się ,,Zbrodnię i karę", ,,Biesy", ,,Idiotę", ,,Braci Karamazow" oraz ,,Wspomn...

Pozostałe książki:

Zbrodnia i kara Bracia Karamazow Idiota Biesy Wspomnienia z domu umarłych Gracz Łagodna i inne opowiadania Białe noce Opowieści fantastyczne Biedni ludzie Opowieści niesamowite : groza i niesamowitość w prozie rosyjskiej XIX i początku XX w. Młokos Skrzywdzeni i poniżeni Wieczny mąż Uczciwy złodziej i inne opowiadania Zimowe notatki o wrażeniach z lata Aniele, Stróżu mój. Listy do żony Gracz. Opowiadania 1862-1869 Opowieści Opowieści niepokojące. Od Gogola do Bułhakowa Paskudna historia i inne utwory Sen Wujaszka "Twój bez reszty". Listy do żony Bezimienna miłość. Opowieści z życia pisarzy rosyjskich Cudza żona i mąż pod łóżkiem Dziennik pisarza. Tom 1: 1847-1874 Dzieła wybrane III Notatki z podziemia. Gracz O literaturze i sztuce O miłości Opowieści niesamowite. Literatura rosyjska. Tom 2 Petersburskie senne widziadła wierszem i prozą Sobowtór i inne opowiadania: 1846-1848 Wieczny mąż i inne utwory Wspomnienia z domu umarłych. Gracz Bracia Karamazow. Tom 1 Bracia Karamazow. Tom 2 Królowa pocałunków. Opowiadania o miłości Literatura na świecie 2/1971 (2)
Wszystkie książki Fiodor Dostojewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Literatura prowadzi do literatury

WYBÓR REDAKCJI
9.07.2020

Nasze wspomnienia są ulotne. Pojawiają się szybko i niespodziewanie, ale tak samo odchodzą – wtedy gdy w ogóle się tego nie spodziewamy. Nie jesteśmy w stanie nic na to poradzić. Możemy tylko je przekazywać dalej i spisywać, by pozostały utrwalone. Jednak są też takie wspomnienia, które nigdy nie odchodzą, choć bardzo tego pragniemy. One potrafią ... Recenzja książki Wspomnienia z martwego domu

@Elfik_Book@Elfik_Book × 12

Doświadczenie, które zmienia duszę

7.06.2022

Klasykę albo się uwielbia, albo się jej po prostu nie czyta. Albo staje się kanonem, listą tytułów i autorów wyrytych niemalże na pamięć przez czczących ją, albo staje się listą cenzurowanych pozycji, po które się absolutnie nie sięga. Pomiędzy jest pustka. Lecz, co mnie rani, klasyków, których się nie czytało i których się nie zna skreśla się od ... Recenzja książki Wspomnienia z martwego domu

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@aga.kusi_poczta.fm
2022-05-21
9 /10
Przeczytane

Dla mnie to wyjątkowa powieść, pełna zadumy nad życiem, kontemplacja życia, jako największego daru posiadanego przez człowieka. To nagłe zatrzymanie w sobie i obserwacja, pokora i cierpliwość...

× 15 | link |
@Renax
2020-05-21
10 /10
Przeczytane Posiadam Literatura obca

Zawsze cenię książki Dostojewskiego, ale nie zawsze lektura jest bezproblemowa. Bo to trudny pisarz. I problemy wyskakują z fabuły jak diabeł z butelki. Gadają sobie postacie, odwiedzają się, aż tu nagle jak nie zdarzy się zbrodnia!

'Wspomnienia' to druga książka Dostojewskiego, po 'Biednych ludziach', a przed wielkimi jego powieściami.
Pierwsze co rzuciło mi się w oczy w tej książce to jej zwięzłość. Będąc przez 4 lata na katordze Dostojewski na pewno widział wiele. Mógł więc napisać dwutomowe dzieło w stylu 'Archipelagu Gułag'. A jednak ograniczył się do 200 stron i 14 rozdziałów. Zawarł w nich opowieść o psychice więźnia we wszystkich więzieniach świata. Tak uważam. Opowiada o rozmaitych typach więźniów, o tym jak zamknięcie wpływa na człowieka, jak rozmaicie wpływa. Mówi też o tym, co jest najgorsze w byciu więźniem. Czyni to w formie zwięzłej, wyjątkowo trafnej i dobitnej oraz z satyrycznym zacięciem. Na przykład Icek Blumstein, Pietrow, Suszyłow, czy Akim Akimycz to typy najbardziej charakterystyczne, a przy tym diametralnie różne od siebie. Dostojewski już w tej swojej drugiej książce w pełni pokazał kunszt pisarski i wyjątkowo celny dar obserwowania ludzi, ich zachowań, przyzwyczajeń, przywiązań, charakteru.
Dostojewski pokazał życie katorżników, ich zwyczaje, słabostki i obowiązki. To co im sprawia cierpienie, a co radość. Nawet nie sposób tego streścić. Trzeba przywołać myśl Dostojewskiego. Zwięźle, trafnie, bardziej niż Dante w 'Boskiej komed...

× 12 | Komentarze (3) | link |
@eR_
2019-12-19
8 /10
Przeczytane Współpraca Posiadam

Fiodor Dostojewski to jeden z najwybitniejszych pisarzy rosyjskich, to nie ulega wątpliwości. Zresztą jego dzieła są znane i cenione na całym świecie. Bo kto nie zna "Zbrodnia i kara", "Idiota", czy "Bracia Karamazow". Nakładem Wydawnictwa MG, ukazała się właśnie kolejna jego powieść "Wspomnienia z martwego domu". Jak doszło do napisania tej książki?

W 1849 roku Dostojewski, za przynależność do pewnej organizacji i za "poglądy wywrotowe" został skazany na śmierć przez rozstrzelanie. Cudem uniknął kary, kiedy to car w ostatniej chwili zmienił mu karę śmierci na katorgę, połączoną z ciężkimi robotami. Miało to trwać 4 lata. Pisarz swoje wspomnienia z tamtego okresu zawarł właśnie we wspomnianej przeze mnie opowieści.

Jednak nie on jest jej bohaterem. Jej bohaterem jest pewien szlachcic, który za zabójstwo żony dostaje 10 lat ciężkich robót. W czasie odsiadywania swojego wyroku poznaje ludzi do cna złych, którzy niewątpliwie zasłużyli na swoje położenie. Są tam także niewinni i dobrze, którzy tragicznym zbiegiem okoliczności znaleźli się w takim miejscu. Nasz bohater nawiązuje przyjaźnie, zdobywa nowych wrogów i doświadczenia, których nikomu by nie życzył. Jednocześnie zmienia się jego podejście do życia, do świata. Tyle fabuła.

Słowem podsumowania to dzieło to przede wszystkim analiza działań człowieka i zmian jakie w nim zachodzą, kiedy musi się zmierzyć z rzeczywistością, która daleka jest od ideału. To także odpowiedź na pytanie, czy w ekstremalni...

× 2 | link |
@__Booksayah__
2023-08-04
8 /10
Przeczytane

Dostojewskiego uwielbiam (choć póki co czytałam tylko ,,Zbrodnię i karę"), bo jego styl pisania przyciąga . Dlatego uznałam, że warto sięgnąć po tę książkę. Są to po prostu jego wspomnienia z więzienia na Syberii.

| link |
@Sky
@Sky
2015-09-06
Przeczytane

wspomnienia autora z zesłania na Syberię... calkiem inaczej wyobrażałam sobie te przeżycia, ze względu na historię Polaków.. a Dostojewski opisał to całkiem inaczej.

| link |
@gosiaprive
2024-04-26
9 /10
Przeczytane
@Antoniowka
2024-02-22
7 /10
Przeczytane
@autodydaktyczna
2023-12-31
8 /10
Przeczytane
@Zorg
@Zorg
2022-03-29
1 /10
@rimland
2021-12-29
6 /10
Przeczytane Literatura rosyjska
@HaWanka
@HaWanka
2021-09-27
10 /10
Przeczytane wydanie tradycyjne pomysł na prezent ojcu się spodoba
@ejwa1960
2021-09-03
7 /10
Przeczytane Literatura piękna/faktu/klasyka/biografia 2021
@migaczynka
@migaczynka
2020-11-25
6 /10
Przeczytane
@Beksinska
2020-11-29
8 /10
Przeczytane
@frodo
2020-07-09
10 /10
Przeczytane Rosyjska XIX i XX wiek
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Wspomnienia z domu umarłych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl