Książka autorstwa Grażyny Bąkiewicz to pierwsza część trylogii pieniawskiej. W powieściach poznajemy wielu bohaterów, którymi są młodzi ludzie z charakterystycznymi dla swojego wieku problemami, przyjaźniami i pierwszymi miłościami.
W tej powieści główną bohaterką jest siedemnastoletnia Malina. Dziewczyna mieszka z matką dziennikarką. Mieszka to może za dużo powiedziane, bo mama dużo pracuje i ze względu na charakter jej pracy często się przeprowadzają. Dziewczyna w nic się więc nie angażuje i do niczego się nie przywiązuje. Malina czuje się winna rozpadowi rodziny i odejściu ojca przez… chomika. Bliskimi osobami dla nastolatki są także choleryczna babcia i siostra bliźniaczka mamy. Ciocia Ela długo jest w śpiączce, ale pewnego dnia umiera. Malina jedzie na pogrzeb ciotki, ale nie wraca z rodzicielką do domu, tylko zostaje z babcią w małym miasteczku. W tym miejscu wszyscy się znają i wiedzą o sobie prawie wszystko, a losy mieszkańców niespodziewanie zaczynają się powoli splatać i tworzyć pewną całość. Dziewczyna odkrywa sekret ciotki i dowiaduje się jak wyglądało życie sióstr w dzieciństwie. Tarwid to nazwisko, które znają wszyscy w małym miasteczku, każda osoba mówi coraz to gorsze rzeczy o mężczyźnie, a w pewnym momencie jego osoba stanie się centrum powieści. Malina poznaje także syna Tarwida – Olka, równie podejrzanego jak jego ojciec.
Książka nie jest śmieszną historią. Opowiada o dorastaniu młodej dziewczyny, jej problemach, sekretach z przeszłości i nowyc...