Ojciec Goriot

Honoré de Balzac
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 84 ocen kanapowiczów
Ojciec Goriot
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 84 ocen kanapowiczów

Opis

W „Ojcu Goriot” mamy do czynienia z dwoma zasadniczymi ciągami dramatycznych wydarzeń, aczkolwiek nieraz krzyżują się z sobą i wzajemnie dopełniają. Są bowiem w powieści dwa wyraźne wątki w sensie akcyjnym i psychologicznym. To wątek Eugeniusza i wątek Goriota. Oba są głęboko wmontowane w tło społeczne epoki: pierwszy jest obrazem kariery młodego człowieka z czasów restauracji ze wszystkimi jej implikacjami moralnymi, drugi obrazem namiętności człowieka u schyłku jego życia. Pierwszy stanowi studium socjologiczne należące do typologii społecznej, drugi daje studium charakteru mające zasięg uniwersalny. Balzac okazał się mistrzem tak w jednym, jak i w drugim rodzaju. Jerzy Parvi  
Tytuł oryginalny: Le pére Goriot
Data wydania: 1978
ISBN: 83-07-00513-2, 8307005132
Wydawnictwo: Czytelnik
Seria: Biblioteka Lektur Szkolnych [PIW]
Stron: 280
Mamy 33 inne wydania tej książki

Autor

Honoré de Balzac Honoré de Balzac
Urodzony 20 maja 1799 roku we Francji (Tours)
Honoré de Balzac, Honoriusz Balzak – powieściopisarz francuski, obok Dickensa i Tołstoja jeden z najważniejszych twórców współczesnej powieści europejskiej, autor monumentalnego cyklu powieściowego Komedia ludzka (La comédie humaine).

Pozostałe książki:

Ojciec Goriot Eugenia Grandet Stracone złudzenia Jaszczur Blaski i nędze życia kurtyzany Chłopi Małe niedole pożycia małżeńskiego Bal w Sceaux Kobieta trzydziestoletnia Kuzyn Pons Kuzynka Bietka, ubodzy krewni Francuskie opowiadania o miłości Lekarz wiejski Opowiastki jurne Cierpienia wynalazcy Czerwona Oberża i inne opowiadania Córka Ewy Dwaj poeci Fizjologia małżeństwa Historia wielkości i upadku Cezara Birotteau Historie osobliwe i fantastyczne Kawalerskie gospodarstwo Komedia Ludzka - Tom XVII Studia obyczajowe (Sceny z życia wojskowego) Komedia Ludzka - Tom XX Studia analityczne Komedia Ludzka - Tom XXII Studia filozoficzne Komedia Ludzka - Tom XXIII Studia filozoficzne Komedia Ludzka - Tom XXIV Studia filozoficzne Komedia Ludzka Tom II - Studia obyczajowe (Sceny z życia prywatnego) Komedia Ludzka Tom III - Studia obyczajowe (Sceny z życia prywatnego) Komedia Ludzka Tom IV - Studia obyczajowe (Sceny z życia prywatnego) Komedia Ludzka Tom IX - Studia obyczajowe (Sceny z życia prowincji) Komedia Ludzka Tom VI - Studia obyczajowe (Sceny z życia prywatnego) Komedia Ludzka Tom VIII - Studia obyczajowe (Sceny z życia prowincji) Komedia Ludzka Tom X.Studia obyczajowe (Sceny z życia prowincji) Komedia Ludzka Tom XIV - Studia obyczajowe (Sceny z życia paryskiego) Komedia Ludzka Tom XVI - Studia obyczajowe (Sceny z życia politycznego) Komedia ludzka Tom 13. Studia obyczajowe, sceny z życia paryskiego Komedia ludzka. Tom 1. Dom pod Kotem z Rakietką: Bal w Sceaux; Listy dwóch młodych mężatek; Sakiewka Komedia ludzka. Tom XIX. Studia Obyczajowe - sceny z życie wiejskiego Krzywe zwierciadło historii współczesnej Modesta Mignon Nieznane arcydzieło Opowieści niesamowite. Literatura francuska. Tom 1 Ostatnie wcielenie Vautrina Proboszcz z Tours Pułkownik Chabert Sarrasine i inne opowiadania Stara panna Studium kobiety Szuanie Urszula Mirouët Wielki człowiek z prowincji w Paryżu Znakomity Gaudissart; Kuratela Bank nucingena Bezwiedni aktorzy Blanka Bruyn Chef-d'oeuvre inconnu et autres nouvelles (4202) Dom pod kotem z rakietką Dzieła wybrane Fałszywa kochanka Fałszywa rozkosznica Gobseck Honoryna Jaka wytrwałość w miłości bywa Jako zbytnia niewinność Komedia ludzka - księga pierwsza. Utwory wybrane. Komedia ludzka Tom I Komedia ludzka. Księga pierwsza "Sceny z życia prywatnego". Utwory wybrane Komedia ludzka. Sceny z życia prywatnego - utwory wybrane Kontrakt ślubny Księżna de Langeais Kuratela LE LYS DANS LA VALLEE Macocha Marany Msza ateusza Muza z zaścianka Pierwsze kroki Piotr Grassou Piotrusia Piękna imperia Prawa niewinność Rozpacz miłosna The Memoirs Of Two Young Wives Ubodzy krewni Zamaskowana miłość czyli Nieostrożność i szczęście: romans Zlecenie Znakomity Gaudissart Żegnaj
Wszystkie książki Honoré de Balzac

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy na odbiór książki może wpłynąć postać głównego bohatera? Słów kilka o lekturze w sumie do...

23.02.2022

Pół żartem, pół serio tekst ze specjalną dedykacją dla @LetMeRead i Jej nauczycielskiego oka - za motywację do napisania i wyczekiwanie kiedy to w końcu nadejdzie Po książkę, jako lekturę szkolną na poziomie rozszerzonym, sięgnęłam ze sporą rezerwą i chociaż nie była to najlepsza pozycja z przeczytanych przeze mnie dotychczas z kanonu lektur, ... Recenzja książki Ojciec Goriot

@viki_zm@viki_zm × 13

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@snaky_reads
2021-05-13
3 /10
Przeczytane

O matulu... No co ja mam o tym napisać... Okropne, no... Przebrnąłem przez 30 stron, potem zacząłem słuchać audiobooka z prędkością x2, bo mnie baaardzo wynudziła. Jest to raczkująca powieść obyczajowa. Doceniam za główny wątek, ale totalnie nie rozumiem wątków pobocznych. Tyle dobrego, że czasem się zaśmieję, kiedy będzie jakieś komiczne wyolbrzymienie. Cieszę się niezmiernie, że mam już to za sobą!

× 2 | link |
@viki_zm
2022-02-23
5 /10
Przeczytane 12 klasyków na 12 miesięcy 2022 rok 2022 Książka papierowa Posiadam

Czy na odbiór książki może wpłynąć postać głównego bohatera? Słów kilka o lekturze w sumie dobrej, która jednak nie do końca przypadła mi do gustu

Po książkę, jako lekturę szkolną na poziomie rozszerzonym, sięgnęłam ze sporą rezerwą i chociaż nie była to najlepsza pozycja z przeczytanych przeze mnie dotychczas z kanonu lektur, to nie zawiodłam się całkowicie, a tylko po części.

Kamienica Pani Vauquer, a tam na kolejnych piętrach przekrój całego ówczesnego, dziewiętnastowiecznego społeczeństwa. Pewnie w tym momencie już większości z Was coś świta, więc o fabule nie będę pisać wiele. Trzech głównych, tak różnych od siebie bohaterów, których połączyło wspólne mieszkanie. Jan Joachim Goriot - były handlarz mąką poświęcający cały swój majątek dla skąpych i pazernych córek, Eugeniusz Rastignac- biedny student prawa, który pragnie dostać się do arystokracji, zrobić karierę i zdobyć majątek i Vauturin - zbiegły galernik, przestępca, ale paradoksalnie uczciwy i lojalny człowiek.

Oprócz wspomnianej tematyki społecznej i różnić między biednymi paryżanami a bogatą i opływającą w luksusy arystokracją Balzak porusza również wiele ważnych tematów. Rola pieniądza w otaczającym nas świecie, dążenie za wszelką cenę do bogactwa, a także, a może przede wszystkim ślepa, pełna poświęcenia i błędów, ale przede wszystkim prawdziwego uczucia miłość ojca do swoich dzieci.

Balzak opisuje wydarzenia w ...

× 1 | link |
LO
@Lo76111
2007-10-07
Przeczytane

Powiem szczerze - samo to, że ta książka jest lekturą (o ironio! do znienawidzonej już matury)odpychało mnie skutecznie od przeczytania jej.Co więcej, nawet gry już ją zaczęłam szła mi tak topornie .. ale tlyko do pewnego momentu - od jakiejś połowy (co miało wpływ, że akurat od połowy ? ) zakochałam sie w "Ojcu .." i chyba to co wyróżnia dobrą książkę jest to,że burzy krew, wywołuje emocje i pozostawia pewne wrażenia i "Ojciec" własnie to mi zapewnił! Polecam

× 1 | link |
@Zorg
@Zorg
2012-09-04
1 /10

coś takiego powinno być zakazane "do którego trafia Rastignac młodzieniec liczący na społeczny awans" że niby co? Rastignac jest szlachcicem (z uwagi na nazwisko ma dostęp do różnych ówczesnych VIPów), może zbiedniałym ale też nie za bardzo. Pouczający instruktaż jak wagarować (ściągając od kolegów). Rastignac prosi matkę i siostrę o pieniądze a one wysupłują ostatni grosz i wiedzione intuicją proszą by się nie wdawał w coś pokrętnego. On "wzruszony, tak że łzami zrosił list" a zrobił i tak co zamierzał, bardzo pedagogiczna lektura. Zaś ojciec G przykro, ale wygląda że sam sobie winien. I bezsensowe "polskie wątki" : "ojciec G jest silny jak August Mocny król polski" żal, wymyślone przez autora "polskie przysłowie: do tego trzeba zaprządz 5 wołów" narracja i fabuła bida z nędzą.

| link |
@milalettere
2021-05-22
8 /10
Przeczytane

O twórczości Balzaca słyszałam już dawno, ale ogromnie cieszę się, że mogłam sięgnąć w pierwszej kolejności akurat po "Ojca Goriot". Z pewnością moja przygoda z tym autorem nie skończy się tylko na tej pozycji.

| link |
@Maynard
@Maynard
2010-04-08
Przeczytane Ranking 100 książek wszechczasów dziennika "The Guardian"

Czytałem, jak prawie każdy, dawno temu w liceum. Nie mogę powiedzieć że mi się podobała, ale w końcu klasyka to klasyka, nie może być lekko, łatwo i przyjemnie. Niemniej jednak może skusze się raz jeszcze, kiedyś...

| link |
@ela169
@ela169
2009-03-09
8 /10
Przeczytane

Najbardziej zaciekawiło mnie jakiego wyboru dokona Eugeniusz. Okropne, że jedyną pozytywną postacią wydaje się Vautrin- zbrodniarz i galernik.

| link |
@goniaaa
@goniaaa
2009-02-11
Przeczytane

rzeczywiscie haslo lektura jest mocno odpychajace, ale dobrnelam do konca, co wiecej moge uznac "Ojca.." za interesujaca ksiazke.

| link |
AG
@madderka
2009-05-29
8 /10
Przeczytane

Książka nie jest zła, ale brak podziału na rozdziały i taka narracja dobijają.

| link |
@suavemente
@suavemente
2009-06-04
8 /10
Przeczytane

Książka bardzo ciekawa. Chętnie sięgnę po kolejną część ;)

| link |
KE
@Kellhus
2007-09-01
Przeczytane

To... dość oryginalny powód, by lubić jakąś książkę ;)

| link |
@epka
@epka
2009-01-03
10 /10
Przeczytane

Studium charakterów. Niemalże podręcznik psychologii.

| link |
@lea
@lea
2011-01-24
Przeczytane

Jedna z nielicznych, którą czytałam powoli.

| link |
@mc00makerson
@mc00makerson
2008-08-01
10 /10
Przeczytane

Klasyka literatury!!!

| link |
@Kurtho
2023-08-17
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Na dziesięć nocy, które młodzież obiecuje poświęcić pracy, siedem odpadnie z pewnością na sen. Trzeba mieć więcej niż dwadzieścia lat, żeby móc czuwać.
Serce ludzkie spoczywa niekiedy wspinając się na szczyt przywiązania, lecz prawie nigdy się nie wstrzymuje na stromej pochyłości uczuć nienawistnych.
Życie jest jak kuchnia – aby zrobić w niej cokolwiek, trzeba pobrudzić ręce
Młodzieniec, co się przychyla ku złemu, nie śmie przejrzeć się w zwierciadle sumienia, a człowiek dojrzały nieraz już odważył się w nie spojrzeć; na tym zasadza się cała różnica między tymi dwiema fazami życia naszego.
Kobiety zawsze są prawdziwe, nawet wtedy, gdy postępują najfałszywiej, bo zawsze ulegają jakiemuś uczuciu przyrodzonemu.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl