Ostatni świadkowie

Swietłana Aleksijewicz
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Ostatni świadkowie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

W czasie wielkiej wojny ojczyźnianej zginęły miliony radzieckich dzieci. Rosyjskich, białoruskich, ukraińskich, żydowskich, tatarskich, łotewskich, cygańskich, kozackich, uzbeckich, ormiańskich, tadżyckich. Te, które przeżyły, wojny nie zapomniały nigdy. Dla nich to wspomnienie pierwszego papierosa otrzymanego od Niemca, zapach bzu i czeremchy, zabawa w strzelanie, pierwsze grzyby w lesie, kózka, która miała dawać mleko i zapewnić rodzinie przetrwanie. Ale też sprawy, przed którymi dzieci powinny być chronione ? śmierć, cierpienie, brak ojca, okrucieństwo i głód. Swietłana Aleksijewicz po raz kolejny udziela głosu tym, którzy go dotąd nie mieli. Tym, którzy przez lata byli tylko częścią niemego, anonimowego tłumu, tak zwanej ludności cywilnej, w wielkiej historii zawsze mniej ważnej od żołnierzy. Genialna reporterka udowadnia, że bez ich pamięci ciągle nie wiemy, czym jest wojna.
Data wydania: 2013-03-20
ISBN: 978-83-7536-514-6, 9788375365146
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Stron: 232
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Swietłana Aleksijewicz Swietłana Aleksijewicz
Urodzona 31 maja 1948 roku na Ukrainie (Stanisławów)
Pisarka i dziennikarka tworząca w języku rosyjskim; autorka książek, filmów i sztuk teatralnych; laureatka licznych radzieckich i międzynarodowych nagród, w 2015 roku laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W swojej twórczości porusza temat...

Pozostałe książki:

Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości Wojna nie ma w sobie nic z kobiety Cynkowi chłopcy Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka Ostatni świadkowie Urzeczeni śmiercią Krzyk Czarnobyla Ołowiane żołnierzyki
Wszystkie książki Swietłana Aleksijewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Przepraszam cię piesku...

25.10.2021

Wojna jest okrutna. Nie oszczędza nikogo. Przychodzi niczym najgorsza zaraza. Niszczy domy, łamie wszelkie zasady. Dziś kochasz, jutro nienawidzisz. Dziś jesteś bratem, jutro wrogiem. Jeszcze wczoraj spędzałeś czas przyjaciółmi, a za kilka godzin opłakujesz najbliższych. Jak tę nową rzeczywistość wytłumaczyć dziecku? Ostatni świadkowie, to obraz ... Recenzja książki Ostatni świadkowie

Wojna oczami dziecka

4.08.2020

Swietlana Aleksijewicz odmienia słowo "wojna" przez wszystkie przypadki. W książce "Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy" rozmawia z osobami które w trakcie wybuchu wielkiej wojny ojczyźnianej (czyli w czerwcu 1941 roku kiedy to Niemcy napadły na ZSRR) były dziećmi. Pozycja ta to zapis kilkudziesięciu rozmów z dorosłymi dziś ludźmi ... Recenzja książki Ostatni świadkowie

@Jezynka@Jezynka × 5

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mikakeMonika
2022-05-16
10 /10
Przeczytane

Chciałam ją czytać i nie chciałam.
W świetle dzisiejszych wydarzeń - wojny za naszą wschodnią granicą, czytając ją bałam się o każdego człowieka.
Miałam mdłości.
Chciałam odłożyć tę książkę. Ale nie potrafiłam.
Najgorsze jest to, że dzisiaj może powstać identyczny reportaż... Tak bardzo szkoda, że może... Tak bardzo żal, że człowiek jest zdolny do robienia takich rzeczy... Tak bardzo niepojęte jest to, że ludzie ludziom...

× 20 | link |
@denudatio_pulpae
2022-05-08
10 /10
Przeczytane Reportaż/literatura faktu Literatura obozowa/IIWŚ Mam w domu 📚 Россия

„Pamiętam nocny nalot… Zazwyczaj nocą nie bombardowano, więc pociąg jechał szybko. A tu nagle – lecą. Wielki nalot… Kule bębnią po dachu wagonu. Ryk samolotów. Smugi lecących pocisków świetlnych… Odłamków… Obok mnie zginęła kobieta. Dopiero po jakimś czasie zrozumiałam, że nie żyje… Bo nie upadła, nie mogła upaść, wagon był pełen ludzi. Kobieta stoi między nami i rzęzi, jej krew zalewa mi twarz, ciepła, lepka. Już koszulkę i majtki mam mokre od krwi. Kiedy mama dotknęła mnie ręką i krzyknęła: „Wala, zabili cię?”, nie byłam w stanie nic powiedzieć.

Po tym zdarzeniu nastąpił we mnie jakiś przełom. Pamiętam, że właśnie po tym… Tak… Przestałam drżeć ze strachu. Było mi już wszystko jedno… Ani lęku nie czułam, ani bólu, ani żalu.
Popadłam w jakieś otępienie, obojętność”
.

Co dla dziecka oznacza wojna?

Te historie rozdzierają serce. Nagła utrata domu, rodziców, właściwie całego życia. To nie powinno spotkać nikogo, a już na pewno nie malucha, który zupełnie nie rozumie, co się wokół niego dzieje. Ogrom okrucieństwa, z jakim zetknęły się te dzieci, jest dla mnie niewyobrażalny. Bo jak wyobrazić sobie ten głód, który odczuwały, skoro w kuchni mamy pełną lodówkę jedzenia? Momentami można mieć wrażenie, że czyta się o jakimś fikcyjnym, okropnym świecie, który nie istniał. Chciałoby się wierzyć, że to nie może być prawda, że nikt nie mógł traktować w ten sposób innego człowieka.

...

× 18 | Komentarze (1) | link |
@Grzechuczyta
2020-10-27
10 /10
Przeczytane

Jak dla mnie bardzo przejmująca/wzruszająca historia, którą opowiadają ludzie będący dziećmi podczas II Wojny Światowej. Ich przeżycia są tragiczne i smutne, ale dzięki nim możemy choć w niewielkiej części poznać/poczuć co znaczyło dzieciństwo w tamtym czasie.

× 14 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-04-26
8 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 👨 autor : Aleksijewicz Swiatłana

Za każdym razem kiedy czytam książkę opowiadającą o prawdziwych wydarzeniach , zwłaszcza o TAKICH wydarzeniach , obiecuję sobie więcej nie sięgać po taką literaturę . Zbyt wiele emocji mnie to kosztuje . Zbyt wielki chaos wprowadzają takie lektury w moje pojęcie o ludzkiej kondycji człowieczeństwa . Z jednej strony , jakaś część mnie bardzo się broni , by przyjąć to co czytam do wiadomości , chociaż świadomie wiem że tak się działo , że to ludzie ludziom...Z drugiej strony kiedy czytam że inni ludzie dzielili się wszystkim co mieli , chociaż sami mieli niewiele , ale oddawali ostatni kawałek chleba uciekinierom którym właśnie Niemcy spalili wieś i często najbliższych . To czuję się jak wahadło wychylające się raz w jedną raz w drugą stronę . Najbardziej poraziły mnie wspomnienia o głodzie...do czego głód jest w stanie '' zmusić '' człowieka . Taka lektura jak ta długo '' trawi '' się w mojej głowie i w moich emocjach . Z jednej strony obiecuję , nie chcę więcej , z drugiej strony , w kolejce czeka już Sołżenicyn i to też nie będzie łatwa i przyjemna książka...

× 4 | link |
SP
@speculatio
2019-12-11
6 /10
Przeczytane

 
Rozumiem, że te relacje mogą robić wrażenie. W zasadzie wystarcza jedna, dwie, pięć, dziesięć historii, żeby zrozumieć, że wojna to nie tylko manewry wojskowe. To również strach dzieci. Swietłana Aleksiejewicz spisała dziesiątki krótkich wspomnień osób, które podczas drugiej wojny światowej miały kilka lub kilkanaście lat. 

Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy to właśnie zbiór tych wspomnień. Warto jednak pamiętać, że są przefiltrowane przez kilkadziesiąt lat. Nie znaczy to, że nie są prawdziwe. W żadnym wypadku. Traumy, przeżycia wojenne są bardzo silne. Ale na to nakładają się cudze wspomnienia, sny, wyparcia, złudzenia. 

To co zwraca uwagę, to fakt, że świat przedstawiony w tych historiach jest wyjątkowo czarno-biały. Źli Niemcy i wszędzie pomocni ludzie. Dzielący się nawet kromką chleba, biorący pod opiekę cudze dzieci, wychowujący, chroniący. Oczywiście opowieści tych, którzy nie przeżyli bądź doświadczyli krzywd od innych (nie tylko Niemców) nie usłyszymy, stąd może ta jednostronność.

[...]
całość:
 https://www.speculatio.pl/ostatni-swiadkowie 

| link |
@Czytanna
2021-04-20
10 /10
Przeczytane
@karsob85
2021-02-08
7 /10
Przeczytane
@Zaczytane_koty
2021-10-11
9 /10
Przeczytane
@Jezynka
2020-08-04
8 /10
Przeczytane
@ola1806
2020-02-09
6 /10
Przeczytane Książki o wojnie
@Chassefierre
2019-11-20
9 /10
Przeczytane Reportaże, literatura faktu Literatura rosyjska II wojna światowa

Cytaty z książki

O nie! Książka Ostatni świadkowie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl