Pięć lat kacetu

Stanisław Grzesiuk
9.2 /10
Ocena 9.2 na 10 możliwych
Na podstawie 55 ocen kanapowiczów
Książka Pięć lat kacetu
Książka Pięć lat kacetu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.2 /10
Ocena 9.2 na 10 możliwych
Na podstawie 55 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury. Wspomnienia z obozów koncentracyjnych Dachau, Mauthausen i Gusen. Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem, szczerością i bezpośredniością portretuje nazistowską machinę pracy i śmierci. I próbuje opowiedzieć o cenie człowieczeństwa w miejscu, które z niego odzierało. W maju 1958 roku książka trafiła do księgarń i natychmiast zniknęła z półek. W bibliotekach czekało się w kolejce nawet rok. Czytelnicy pisali do autora z prośbą o interwencję. O książce dyskutowali szeroko byli więźniowie, a Grzesiukowi wytoczono proces o zniesławienie, który zakończył się ugodą. Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono wszystkie fragmenty usunięte prze z cenzurę i wydawcę przy pierwszej publikacji. Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji oraz wypowiedzi samego autora o książce.
Data wydania: 2018-01-18
ISBN: 978-83-8123-106-0, 9788381231060
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kategoria: Biografia
Stron: 616
Mamy 10 innych wydań tej książki

Autor

(ur. 6 maja 1918 w Małkowie koło Chełma, zm. 21 stycznia 1963 w Warszawie) – polski pisarz, pieśniarz (zwany również bardem z Czerniakowa)[1], z zawodu elektromechanik. Autor popularnej, autobiograficznej trylogii literackiej – Boso, ale w ostrogach,...

Książki Stanisław Grzesiuk

Wszystkie książki Stanisław Grzesiuk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Relacja koszmaru

Jeszcze nigdy nie czytałem czegoś takiego. Dobrze napisał ktoś w recenzji kilkadziesiąt lat temu (przytoczonej we wstępie książki), że tą książkę powinien przeczytać każdy kto czytać umie. Nie z potrzeby makabry, bo od tego masz horrory i thrillery, nie z potrzeby podsycania skrajnych nacjonalizmów... czytaj dalej »

Obozowe życie

Tematyka obozowa w książkach jest chyba każdemu dobrze znana. W liceum przerabiało się takie lektury jak "Inny świat" Grudzińskiego czy opowiadania Tadeusza Borowskiego. Były to chyba jedne z najbardziej lubianych przez uczniów książki. Przynajmniej było wiadomo o czym jest mowa ;) Żałuję, że tak m... czytaj dalej »

@nenya89 @nenya89

Pięć lat kacetu

Wracam do tej książki (jak i do całej trylogii Grzesiuka) co jakiś czas i na pewno jeszcze nie raz wrócę. Trudno mi napisać o niej coś od siebie, gdyż są to wspomnienia autora z 5 letniego pobytu w obozach koncentracyjnych Mauthausen i Gusen. Jest to historia pokazująca jak człowiek potrafi upodli... czytaj dalej »

Moja opinia o książce

Opinie
@lavinka
@lavinka
2011-10-17
Przeczytane
Czasem przyda się remont, bo przewracając stare książki walające się w ilościach metrów sześciennych można trafić na Grzesiuka. Najpierw rzuciła mi się żółta okładka Boso, ale w ostrogach i tam wspomniał o pobycie w obozie. Znając go jako starego jajcarza musiałam przeczytać i drugą część wspomnień. Tym bardziej się ucieszyłam, że znalazłam Pięć lat kacetu w innej stercie książek(wydanie z 1985roku). Pomimo przerażającej tematyki i kontekstu czyta się świetnie. Za moich licealnych lat przerabialiśmy jakieś nudne pomyje, a nie wspomnienia z obozów. Dopiero teraz zaczynam rozumieć, co przeżywali ludzie tam żyjący.
{}× 1 | link |
@psychiczna
@psychiczna
2016-07-19
Przeczytane Szczególnie polecam
Książka o tematyce obozowej, ale inna od tych, które musiałam przeczytać w szkole. Bardzo dobra powieść, zaskoczyło mnie to, że główny bohater w tak ciężkich warunkach miał odwagę na szczyptę humoru i ogromnego dystansu do rzeczywistości, do której został wepchnięty siłą. Podziwiam głównego bohatera "Pięciu lat kacetu" za jego szczerość i odwagę, za wcześniej wspomniany, humor i dystans, ale także za niesamowitą inteligencję i spryt. Padły ważne słowa na końcu książki, że nie powinniśmy oceniać zachowań ludzi w tamtym okresie, żyjących bardzo trudnych warunkach, by ich nie skrzywdzić.
{}× 1 | link |
@Sky
@Sky
2013-12-02
Przeczytane
bardzo ciekawa i ważna książka. autor zaskakuje pewnym poczuciem humoru opisując te wydarzenia, pewien dystans, który, myślę, jest potrzebny żeby jakoś żyć po przeżyciu tych czasów. i zadziwia szczera, lojalna przyjaźń ze Stefkiem, która była rzadkim zjawiskiem w takich nieludzkich warunkach. autor wykazał się wiele razy cwaniactwem, sprytem, dzięki któremu udało mu się przeżyć do końca wojny. pozycja obowiązkowa dla ludzi zainteresowanych tematyką obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej :)
{}× 1 | link |
@jasia_
@jasia_
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
To jest książka, którą czyta się godzinami i po nocach, bo nie można się od niej oderwać. Czyta się ją jak jakąś książkę surwiwalową. Bardzo rzeczowa, mnóstwo faktów z życia w obozach. Relacja bez zbędnych słów, za to z humorem. Nie spodziewałam się, że przy książce o tej tematyce będę się śmiać.
To była pierwsza książka Grzesiuka w moich rękach i niebawem, na pewno sięgnę po następną.
{}× 1 | link |
MA
@makowka
2012-01-14
Przeczytane
Tematyka trudna, ale w odróżnieniu od pozostałych pozycji obozowych nie sprawia, że skóra cierpnie. Poczucie humoru? A i owszem. Książka szczera, ukazująca umiejętność przystosowania się człowieka do koszmarnych warunków obozowych. Autor podjął temat w sposób naturalny i otwarty. Polecam
{}× 1 | link |
@AlbertNeri
@AlbertNeri
2008-08-28
Przeczytane
jestem jak najbardziej za obowiązkowym przeczytaniem tej książki na równi z "Innym Światem" Grudzińskiego czy "Medalionami" Ta książka dopełnia całości i uświadamia odmienność ludzkich zachowań, myśli i charakterów w mierzeniu się z obozami!
{}× 1 | link |
@Chantal
@Chantal
2011-01-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
To co ujęło mnie w tej książce to bezpośredniość, bez owijania w bawełnę opisana cała historia życia w obozach. Bardzo ciekawa lektura, nie tylko dla czytelników interesujących się tą tematyką.
{}× 1 | link |
@blazejo
@blazejo
2008-01-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Pan Stanisław Grzesiuk pokazał że w obozach przebywali także zwykli ludzie... dla mnie powinna byc to lektura. Pełen szacunek. Kolejna oraz poprzednia publikacja tylko to potwierdzają.
{}× 1 | link |
@Paulka
2011-06-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Świetna książka. Trafiłam na nią niejako z ,,przymusu", pisząc pracę maturalną o stosunkach polsko-żydowskich, ale zafascynowała mnie... Czytałam z zapartym tchem.
{}× 1 | link |
@szafir
@szafir
2010-12-27
Przeczytane
Książka, która w pewnym sensie ukształtowała moje podejście do obozów i okrucieństwa na jakie stać ludzi. Jedna z najlepszych w swojej tematyce...
{}× 1 | link |
@frodo
@frodo
2010-07-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Nasza Polska w XX - XXI w.
No książka robi wrażenie. Jakże inny sposób pisania o kacetach. Ale równie wstrząsający i przemawiający. Również polecam.
{}× 1 | link |
@Pablopan
@Pablopan
2012-01-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Trzeba przeczytać. Żeby wiedzieć co to znaczyło obóz koncentracyjny.
{}× 1 | link |
@blurppp
@blurppp
2010-11-25
Przeczytane
Najlepsze wspomnienia obozowe jakie w życiu czytałem, porównywalne jedynie z "Anus Mundi" Kielara. Najbardziej zawsze przeraża mnie stwierdzenie "Auschwitz jako duży obóz w porównaniu z Gross-Rosen to było przedszkole"
{} | link |
@ZosiaVelZocha
@ZosiaVelZocha
2010-11-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
Książka godna uwagi , jedyne co mnie denerwowało to monotematyczność( często powtarzające się sytuacje ,jakby pisał o jednym i tym samym)
{} | link |
@lupus13
@lupus13
2009-04-14
Przeczytane
Bardzo dobra książka pokazująca jak autor próbował przetrwać w obozie. Tylko denerwuje mnie w niej sposób pisania o komunistach.
{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Pięć lat kacetu”- Stanisław Grzesiuk

Książka Na marginesie życia
Na marginesie życia Stanisław Grzesiuk
{}8.6/10
Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury. Ostatnia część kul...
Książka Boso, ale w ostrogach
Boso, ale w ostrogach Stanisław Grzesiuk
{}9.0/10
Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury. Przedwojenna Warsz...
Książka Kolacja z zabójcą
Kolacja z zabójcą Aleksandra Marinina
{}7.8/10
Pierwszy kryminał w serii z Anastazją Kamieńską: zabójstwo, ...
Książka Czyż nie dobija się koni?
Czyż nie dobija się koni? Horace McCoy
{}8.3/10
Książka Autobiografia. Okropności
Autobiografia. Okropności Joanna Chmielewska
{}9.2/10
Kolejny tom Autobiografii Joanny Chmielewskiej. „Komu się ni...

Cytaty z książki

O nie! Książka Pięć lat kacetu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}