Pod słońcem

Julia Fiedorczuk
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Pod słońcem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

 
 


Skomplikowane ludzkie losy, a w tle – powojenna Polska.
 Nikt dotychczas nie opowiadał w ten sposób o naszej najnowszej historii!
 Nowa powieść autorki nominowanej do Nagrody Literackiej „Nike”
 
 
 Ludzie zanurzeni w pamięci i historii. Historia zanurzona w zmieniającym się według odwiecznych prawideł świecie przyrody. Proza pulsująca w tym samym zniewalającym rytmie.
 
 Nowa powieść Julii Fiedorczuk – nominowanej m.in. do „Nike” za Nieważkość – to poruszająca saga o ludziach, którym przyszło żyć w trudnych czasach, adaptować się i zmieniać, a jednocześnie wciąż mierzyć z przeszłością – bo to, co odrzucone, zawsze powraca.
 
 „Pamięć (...) jest żywa i płynie przez nas jak ukryta podziemna rzeka, żeby wybić na powierzchnię znienacka, kiedy człowiek wcale się tego nie spodziewa”.
 
 W centrum tej opowieści znajdują się Misza i Miłka, ich niełatwe małżeństwo i życiowa droga, ale za sprawą wspomnień głównych bohaterów czytelnik podróżuje w czasie – do okresu przedwojennego i strasznych epizodów wojennych, oraz w przestrzeni – spod Białegostoku do Warszawy, a nawet za Ural.
 
 Dzięki szkatułkom pamięci ożywają postaci z przeszłości: ojciec Miszy, Zofia – pierwsza wielka miłość Miszy, nauczyciel Franciszek, który rozbudził w nim pasję do literatury, Marianna Zającowa nazywana kochanicą diabła, Jewdokia Ziemakowa rodząca martwe dzieci czy wrażliwiec Jurek Bułka, który nasłuchiwał szumu z wnętrza ziemi.
 
 Wśród opisanych osób znajdziemy postacie żyjące w nierozerwalnej, naturalnej łączności z przyrodą, oraz takie, które zdają się żyć jedynie w świecie lektur, wspomnień i przemyśleń. Julia Fiedorczuk kreśli niezwykle barwne i oryginalne portrety ludzi składające się na esencję wielokulturowego, wielojęzycznego i pełnego sprzeczności Podlasia.
 
 Przekonajcie się, jaka to fantastyczna książka! 
Data wydania: 2020-03-25
ISBN: 978-83-08-07012-3, 9788308070123
Wydawnictwo: Literackie
Stron: 452
dodana przez: ejwa1960

Autor

Julia Fiedorczuk Julia Fiedorczuk
Urodzona 23 lutego 1975 roku w Polsce (Warszawa)
Julia Aleksandra Fiedorczuk-Glinecka − polska poetka, pisarka, tłumaczka i krytyczka literacka, doktor habilitowana, nauczycielka akademicka w Instytucie Anglistyki UW i współtwórczyni (wraz z Filipem Springerem) Szkoły Ekopoetyki przy Instytucie Re...

Pozostałe książki:

Bio Biała Ofelia Nieważkość Psalmy (2014-2017) Nadzieja
Wszystkie książki Julia Fiedorczuk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Pod słońcem. Żyjesz? A wiesz, że świat wokół Ciebie także żyje?

7.05.2021

Polska. Rosja. Rzeki. Bug. Narew. Bagna. Przyroda. Natura. Dzikość. Prosta, normalna historia ludzkich losów opleciona barwnym, literackim językiem. Powieść wielowątkowa. W tle przejawiająsięwojny, wielka, polsko-rosyjska, II wojna światowa. A na ich tle ludzkie życie. Trudne. Łatwe. Barwne. Związane z naturą. Początkowo poznajemy losy Miszy. Wiej... Recenzja książki Pod słońcem

@Czytanna@Czytanna × 2

Moja opinia o książce

Opinie

MA
2022-01-10
6 /10
Przeczytane
@Czytanna
2021-05-06
5 /10
Przeczytane
@Beksinska
2020-12-09
7 /10
Przeczytane Lipiec
@boguslawpiotr12
2020-09-15
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Pod słońcem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl