Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb

Marianna Fijewska
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów
Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów

Opis

Autorka bestsellerowych "Tajemnic pielęgniarek" oraz "Trudnego przypadku" tym razem wchodzi w środowiska policjantek, żeby od środka zobaczyć, jak wygląda prawda o ich pracy. Impulsem do tego śledztwa są szokujące wyznania kobiet, do których dotarła. Chora na seksizm szkoła policyjna, niskie zarobki, brak jasnej drogi awansu i masa papierologii to dopiero początek ich ścieżki zawodowej. Smród, przemoc, narkotyki, agresja i śmierć w swojej najbrutalniejszej postaci – z tym stykają się na co dzień polskie policjantki. Na służbie nie ma ulg, ani kompromisów i o tym właśnie opowiadają rozmówczynie Fijewskiej. To one sprowadzają nieletnich do domów, to one przekazują matkom informacje o tragicznej śmierci ich dzieci, to w ich ramionach chowają się ofiary przemocy domowej. Niejednokrotnie kończąc służbę, zadają sobie pytanie: Czy dam radę dalej? Ale rano znów zakładają mundur i wychodzą do pracy, która bez cienia wątpliwości dla każdej z nich jest czymś znacznie więcej niż pracą.

Data wydania: 2021-03-10
ISBN: 978-83-280-8518-3, 9788328085183
Wydawnictwo: W.A.B.
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 320
dodana przez: Asamitt

Autor

Marianna Fijewska Marianna Fijewska Marianna Fijewska jest absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Pisze dla Wirtualnej Polski, prowadzi swój własny program społeczny "#11 Pytań", w którym porusza trudne tematy jak choroba przestępczość czy śmierć. Ma na swoim konci...

Pozostałe książki:

Trudny przypadek. Prawdziwe historie polskich lekarzy Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia
Wszystkie książki Marianna Fijewska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Policjantki na służbie

28.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Kiedy myślę policja widzę wysokiego, dobrze zbudowanego mężczyznę o twarzy pozbawionej emocji i przenikliwym spojrzeniu. I choć wiem, że to niepełny obraz tej formacji to tak reaguje moja podświadomość. Umyka jej gdzieś, że służbę pełnią też kobiety - nie mniej wyszkolone, inteligentne i sprawne od swoich kolegów. Książka Marianny Fijewskiej ma s... {} Recenzja książki Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb

@nika.mail@nika.mail {}× 10

Służba jest kobietą.

9.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Uproszczone schematy, którymi posługujemy się przy ocenie i kategoryzowaniu innych nazywamy stereotypami. Te natomiast, w przypadku policji, mało mają wspólnego z pochwalnymi opiniami, bliżej im do spływających w stronę funkcjonariuszy negatywnie nacechowanych osądów. O ile męską część wykonującą ten zawód dotykają często bolesne przekonania na ic... {} Recenzja książki Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb

Czy mundur zmienia człowieka?

11.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Dzisiaj chcę Wam krótko opowiedzieć o książce, którą przeczytałam już jakiś czas temu. Jest to reportaż Marianny Fijewskiej „Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb”. Książka miała premierę 10 marca. 🚨 Na temat pracy w policji pojawiło się już wiele książek. Można nawet rzec, że wszystkie arkana tego zawodu ujrzały już światło dzienne. Powszec... {} Recenzja książki Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb

Moja opinia o książce

Opinie

@miedzytytulami
2021-03-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

To, że bycie kobietą oznacza, że trzeba więcej, mocniej i efektywniej, nie jest niczym odkrywczym. To nasza kobieca codzienność, udowadniamy sobie, a przede wszystkim mężczyznom, że jesteśmy im równe, że możemy, a przede wszystkim, że chcemy. Więc czy należy spodziewać się innej rzeczywistości w strukturze opanowanej przez testosteron?
Seksizm, szowinizm, mobbing. To nie zasada i nie wszystkie kobiety w policji doświadczyły dyskryminacji, jednak takie sytuacje mają miejsce, a "Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb." to doskonała lektura, pokazująca tę samą służbę z wielu perspektyw.
Bohaterki reportażu Marianny Fijewskiej dzieli wiele: wiek, stopień, miejsce pracy, ale łączy jedno - wszystkie noszą, bądź nosiły, policyjny mundur. Opowiadają o swoich doświadczeniach, nie tylko tych związanych z mężczyznami, ale również o szarej rzeczywistości dnia codziennego. To momentami głęboko poruszająca historia pierwszych razów, które odciskają piętno na całe życie - pierwszy wypadek, pierwszy samobójca, pierwsza przemoc, bohaterki nie pozostawiają złudzeń, aby móc służyć w policji trzeba mieć jaja!
.
Gorąco polecam Wam ten reportaż - autorka w perfekcyjny sposób balansuje pomiędzy historiami, kreśląc nie jedną, a wiele różnych perspektyw kobiety w mundurze!

{}× 4 | link |
@esclavo
2021-04-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Jakie oblicze mają polskie służby, jeśli praca w policji nie jest dla kobiet? Takie pytanie stawia na autorka tego świetnego reportażu. Być może nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, ale ta książka na pewno otwiera oczy i umysł.

Historie wielu kobiet, jedne dobre, drugie złe. Opowiedziane prawdziwymi głosami funkcjonariuszek, wywiady, opowieści i anegdoty. Na to składa się ta książka. Dobrze poprowadzona, dobrze napisana. Bardzo ciekawiły mnie losy kobiet, którym rzucano kłody pod nogi, ale były też sytuacje budujące i optymistyczne. Trochę tu goryczy, trochę beznadzieii, dużo pasji i chęci niesienia pomocy.

Bardzo podoba mi się ten reportaż, dobrze się czyta, ciekawi i obnaża policyjne tajemnice. Pokazuje, że wszędzie pracują ludzie i że świat nie jest czarno-biały. Polecam.

{}× 2 | link |
PD
2021-03-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Pamiętam, gdy po obejrzeniu filmu #missagent chciałam być jak główna bohaterka 😁
Być nieustraszona i zwalczać przestępczość. Wydawało mi się wtedy, że miałabym szansę spełnić to marzenie, gdy dorosnę. Nienawidziłam różowego, a nosząc sukienki, mama musiała ciagle mi przypominać, że sukienka to nie spodnie i muszę ładnie siedzieć 😅
#policjantki #policjantkikobieceobliczepolskichsłużb to mocny reportaż o kobietach, które spełniły swoje marzenie, powołanie i założyły mundur.
Jednak zanim udało im się dołączyć w szeregi policji, przeszły długą i bardzo bolesną drogę.
Przeszły. Nie przeszła. Bo te kobiety to nie wyjątki, to większość.
Mimo, że reportaż zrobił na mnie piorunujące wrażenie, to nie opisywane historie nie były... szokujące. Tak, kobietom w policji czy w każdej innej służbie jest ciężko. Problem jednak polega na tym, że wciąż dominuje stereotyp, że płeć piękna z natury jest delikatna.

{} | link |
@Syndzia
2021-07-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

O policjantkach mówi się wiele, niestety w większości opinie te nie są pochlebne, często wydając opinię nie zastanawiamy się , że niebieski mundur nosi kobieta. Wychodzi na ulicę bo taka jest jej praca. Ma rodzinę, dzieci , normalne życie, a tu spełnia obowiązki zawodowe. Nikt się jej nie pyta czy to jej się podoba, czy na dany temat nie ma na przykład innego zdania. Wiem, że wybierając akurat taki zawód to Ona dokonała wyboru, ale ktoś to też musi robić. Reportaż Marianny Fijewskiej uświadomił mi, że policjantki to przede wszystkim kobiety, które wykonują bardzo ciężką pracę. Zwykle nie są doceniane jak i w pracy tak i w życiu prywatnym. Bo przecież policji się nie lubi. Dlatego polecam tą książkę każdemu może wtedy zastanowimy się dwa razy zanim kogoś osądzimy.

{} | link |
@_books_and_dog_
2021-08-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2021

Cała książka to zbiór opowieści kobiet pracujących w policji od czasów PRLu, przez lata 90 aż do czasów obecnych. Panie opowiadają swoje wspomnienia ze szkoły, z pierwszych dni pracy aż po emeryturę. Są to przeróżne historie, niektóre potrafią złapać za serce. Najbardziej zaskoczyło mnie mimo wszystko to, że niektórym kobietom w policji jest aż tak pod górkę. Faceci to jednak seksistowskie świnie.
Cytat z książki, który zapadł mi w pamięci: "O przemocy w dobrych domach nie wie nikt. Tam się cierpi w ciszy". I niestety jest to bardzo trafne określenie.

{} | link |
@klaudia.nogajczyk
2021-10-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@AgataGrabowska
2021-09-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Audiobook
@Aleksandra_Kirwiel
2021-08-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@Julia_B31
2021-06-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane E-book
@tugosiap
2021-06-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@girlinthebookspoland
2021-05-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@karsob85
2021-04-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@anettaros.74
2021-04-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@nika.mail
2021-03-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
W|
2021-03-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Znów zacytuję moje rozmówczynie: "Ta praca uczy agresji'. Oczywiście, że uczy. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach. W dzisiejszych? Przecież to lata dziewięćdziesiąte słynęły z przestępczości. ...”
{}
#
“Policję określiłabym jako hermetyczne, zawistne środowisko, w którym każdy każdemu patrzy na ręce i wszyscy sobie zazdroszczą.”
{}
#
“Nie ufam psychologom, a już na pewno nie policyjnym. Nie wyobrażam sobie mieszania życia prywatnego z zawodowym. Komuś, kto pracuje w tej samej firmie, nie chcę opowiadać o kłopotach z mężem i...”
{}
#
“Ale był taki czas w drogówce, gdy szkoliłam nowo przyjętych. Widziałam młodzieńców pięknych z ciała i duszy. Wypełnionych ideałami, miłością i chęcią niesienia pomocy. Nie zliczę, jak często p...”
{}
#
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe