Portret wisielca

Marcin Wroński
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Portret wisielca
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

W 2 poł. lat 30. lubelską jesziwą wstrząsa bunt młodzieży. Wysłany na miejsce komisarz Maciejewski znajduje w mykwie ciało studenta. Mimo dramatycznych okoliczności wszystko wskazuje na samobójstwo, zwłaszcza że młody człowiek miał osobiste powody do desperacji. Gdy jednak na terenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wiesza się polski student, sprawa staje się coraz bardziej niejasna. Obaj zmarli figurowali w aktach policyjnych – młody Żyd jako ofiara antysemickiej napaści, młody Polak jako jeden z chuliganów, którzy go pobili. Że władze obu uczelni starają się wyciszyć sprawę, to ani trochę nie dziwi Maciejewskiego, lecz co mają do ukrycia profesorowie, u których obaj studenci byli nieoficjalnymi asystentami? Ósma powieść z cyklu o komisarzu Maciejewskim to kryminał retro z wątkiem uniwersyteckim. Śledztwo dociera do granicy wyznaczonej kodeksem, ale pod nią jest drugie dno prawdy i ludzkich ambicji.
Data wydania: 2016-01-15
ISBN: 978-83-280-2670-4, 9788328026704
Wydawnictwo: W.A.B.
Cykl: Komisarz Maciejewski, tom 8
Seria: Mroczna Seria
Stron: 320
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Marcin Wroński Marcin Wroński
Urodzony 20 kwietnia 1972 roku w Polsce (Lublin)
W połowie lat 80. odkrył fantastykę i sam postanowił zostać pisarzem. Na szczęście jego ówczesne opowiadania sf ukazały się w nakładzie 3 egz. (tylko tyle dało się wystukać przez kalkę na maszynie do pisania). W latach 90. związany z nurtem trzeciego...

Pozostałe książki:

Morderstwo pod cenzurą Kino Venus A na imię jej będzie Aniela Kwestja krwi Gliny z innej gliny Czas Herkulesów Deszcze niespokojne (Antologia opowiadań) Pogrom w przyszły wtorek Haiti Skrzydlata trumna Portret wisielca Rewers A.D. XIII. Tom 1 Zimno zimniej zbrodnia Officium Secretum Tfu, pluje Chlu! czyli Opowieści z Pobrzeża Tempus Fugit. Tom 1 (Antologia opowiadań) Wąż Marlo. Tom 1 Autor przychodzi wieczorem Opowieści biblijne
Wszystkie książki Marcin Wroński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Portret wisielca aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Eli1605
2021-03-19
7 /10
Przeczytane Polscy autorzy 2021 2021

Po powrocie z Zamościa do Lublina komisarz Zyga Maciejewski dostaje sprawę domniemanego samobójstwa żydowskiego studenta. Dzieje się tak dlatego, że Zyga mówi i rozumie po żydowsku. Jak zawsze autor świetnie odzwierciedlił ówczesne lubelskie środowisko, zarówno polskie jak i żydowskie oraz panujące między nimi stosunki, podziały i animozje. Czytając książkę Pana Marcina widziałam siebie na ulicach Lublina, nie miałam żadnego problemu z lokalizacją akcji. Sama fabuła dość ciekawa, sprawnie poprowadzona i wyjaśniona. Mimo, że Zyga Maciejewski nie jest dla mnie wzorcem do naśladowania ( arogancja, pijaństwo) to polubiłam jego sprawny umysł i jego samego. Z przyjemnością sięgnę po kolejną książkę z cyklu.

× 22 | link |
@Renax
2020-05-03
Przeczytane Kryminały Powieści historyczne

Kolejny świetny kryminał pióra Wrońskiego. Najciekawsze było w nim to 'gonienie króliczka', bo samo rozwiązanie było chyba symbolem losów Zygi i jego ekipy, które znamy z poprzednich tomów? W każdym razie Wroński zanurzył się w świat międzywojennych studentów obu lubelskich uczelni: katolickiego KULu i żydowskiej jesziwy. W typowym dla siebie stylu autor 'obiera' świat przedstawiony z pozorów i dogmatów i szuka prawdziwych motywów postępowania bohaterów. W gruncie rzeczy to w tej części było wiele humoru, bo i te deski, i ta skąpa gospodyni.
Tym razem zwracałam uwagę na dialogi, w których autor zawarł całe retro tej książki. Świetna jest, po raz kolejny.

× 9 | link |
@PonuryDziadyga
@PonuryDziadyga
2021-12-26
4 /10
Przeczytane 2016

Niestety, w przypadku „Portretu wisielca” ciężko nie mówić o dużym rozczarowaniu. Motywacje i zachowanie Maciejewskiego są niejasne, zagadka kryminalna raczej nieciekawa, a niektóre wątki bardzo, bardzo mgliste i niezbyt porywające. Kryminału tu zresztą stosunkowo niewiele, na pierwszy plany wychodzą sprawy obyczajowo – socjologiczne.
Podjazdowa wojna pomiędzy lubelskim jeszybotem, a jego katolickim odpowiednikiem, czyli KUL-em, byłaby ciekawa, gdyby autor bardziej to rozwinął, za to zrezygnował z kabalistycznych wtrętów.
Serio, jak mam dziwną słabość do żydowskiej kultury i klimatu jak u Singera, tak w „Portrecie wisielca” ciężko było się doszukać pozytywów pod tym względem.
Kolejna sprawa, to brak charakterystycznych dla ostatnich części fragmentów, w których widzimy Maciejewskiego w innym czasie i innych realiach – chociażby pierwszych latach PRL-u. Nie wiem jak inni, ale ja jestem bardzo ciekaw jego późniejszych losów.
„Jak zachwyca, kiedy nie zachwyca?” – pytałem sam siebie w trakcie lektury, bo nie jestem przyzwyczajony do wystawiania słabych ocen książkom z tej serii. Co prawda do plusów należy dodać tradycyjną ironię Zygi, ciekawe i dowcipne dialogi, a całość polecić można do czytania w dłuższej podróży, ale to nader słabe pocieszenie.

Ciekawe czy lepiej wypadnie „Czas Herkulesów”, o którym pan Wroński mówi, że: „mniej będzie literatury, za to więcej mordobicia!” – kto wie, może wyjdzie to serii na dobre.

| link |
@jka
@jka
2022-08-04
7 /10
Przeczytane
DA
@Darou
2022-07-05
5 /10
Przeczytane
LE
@alentasa
2020-10-27
6 /10
Przeczytane
BT
@Bozena_T
2020-04-17
7 /10
Przeczytane
@frodo
2020-01-25
10 /10
Przeczytane 2020
@e-ela55
@e-ela55
2019-12-16
7 /10
Przeczytane F/audiobook
@Catta
2019-11-24
8 /10
Przeczytane U mnie Kryminałki retro Półka M
@Betsy59
2019-11-18
6 /10
Przeczytane 2016 E-book
TO
@Tolpynia
2017-03-08
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Portret wisielca. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Morderstwo pod cenzurą
Morderstwo pod cenzurą
Marcin Wroński
7.6/10
Lublin, początek lat 30. Dwa brutalne morderstwa, które następują jedno po drugim: redaktora naczeln...
Kino Venus
Kino Venus
Marcin Wroński
7.4/10
Początek 1931 roku, podkomisarza spotyka bolesna degradacja, z wydziału śledczego trafia do służb...
A na imię jej będzie Aniela
A na imię jej będzie Aniela
Marcin Wroński
7.1/10
Okupacja hitlerowska, komisarz Maciejewski w szeregach niemieckiej Kripo ściga seryjnego zabójcę – p...
Skrzydlata trumna
Skrzydlata trumna
Marcin Wroński
6.5/10
W najnowszej powieści Marcin Wroński raz jeszcze zabiera nas do Lublina. Przedwojennego i powojenneg...
Pogrom w przyszły wtorek
Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
7.2/10
Piąty tom kryminalny z lubelskim policjantem! Zagadkowa śmierć ważnego świadka, seria brutalnyc...
Haiti
Haiti
Marcin Wroński
7.2/10
Akcja powieści toczy się w dwu planach: w 1938 r. i 12 lat później, w ponurych czasach stalinowskich...