Pogrom w przyszły wtorek

Marcin Wroński
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Pogrom w przyszły wtorek
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Piąty kryminał retro z lubelskim gliną! Zygmunt Maciejewski, komisarz przedwojennej policji, już rok spędził w więzieniu i jest rozpracowywany przez okrutnego ubeka. Wprawdzie major Grabarz nie zdołał skłonić Zygi do kolaboracji, lecz wie, że dopnie swego. Maciejewski, policjant oddany swojej pracy i lojalny wobec prześladowanych kolegów po fachu, zgadza się pomóc nawet ubekowi, gdy ten – zupełnie nieoczekiwanie – żąda, by Zyga zapobiegł... mającemu wybuchnąć pogromowi w Lublinie.  
Data wydania: 2014-11-19
ISBN: 978-83-280-1457-2, 9788328014572
Wydawnictwo: W.A.B.
Cykl: Komisarz Maciejewski, tom 5
Seria: Mroczna Seria
Nagrody: Nagroda Wielkiego Kalibru (Zwycięzca), Nagroda Kryminalnej Piły dla najlepszej polskiej miejskiej powieści kryminalnej (Zwycięzca)
Stron: 320
dodana przez: Mirko
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Marcin Wroński Marcin Wroński
Urodzony 20 kwietnia 1972 roku w Polsce (Lublin)
W połowie lat 80. odkrył fantastykę i sam postanowił zostać pisarzem. Na szczęście jego ówczesne opowiadania sf ukazały się w nakładzie 3 egz. (tylko tyle dało się wystukać przez kalkę na maszynie do pisania). W latach 90. związany z nurtem trzeciego...

Pozostałe książki:

Morderstwo pod cenzurą Kino Venus A na imię jej będzie Aniela Kwestja krwi Gliny z innej gliny Czas Herkulesów Deszcze niespokojne (Antologia opowiadań) Pogrom w przyszły wtorek Haiti Skrzydlata trumna Portret wisielca Rewers A.D. XIII. Tom 1 Zimno zimniej zbrodnia Officium Secretum Tfu, pluje Chlu! czyli Opowieści z Pobrzeża Tempus Fugit. Tom 1 (Antologia opowiadań) Wąż Marlo. Tom 1 Autor przychodzi wieczorem Opowieści biblijne
Wszystkie książki Marcin Wroński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wyzwolenie, które nie niesie wyzwolenia.

20.09.2023

Jest wrzesień 1945 roku, w Lublinie wojna się skończyła, ale nastał następny terror tym razem komunistyczny. Nadal są wojska rosyjskie, do tego NKWD, SB i partia komunistyczna Rządzą teraz Lublinem według własnych zasad. Na Zamku Lubelskim, gdzie kiedyś było więzienie gestapo, teraz jest więzienie SB i tortury jeszcze gorsze. W więzieniu tym od ro... Recenzja książki Pogrom w przyszły wtorek

@jatymyoni@jatymyoni × 34

Powojenne porachunki - Marcin Wroński „Pogrom w przyszły wtorek”

11.06.2013

Kolejne spotkanie z Zygą Maciejewskim, prowadzącym śledztwo. Tym razem w jeszcze bardziej nietypowych warunkach niż zwykle. Komisarz Maciejewski otrzymuje zadanie rozwikłania okoliczności zabójstwa Żyda, na którego padło podejrzenie współpracy ze służbą bezpieczeństwa, a jego morderstwo miało być wyrokiem wykonanym przez podziemie poakowskie. Być m... Recenzja książki Pogrom w przyszły wtorek (audiobook)

@zuzankawes@zuzankawes × 2

"Pogrom w przyszły wtorek"

18.10.2013

Marcin Wroński to postać o bogatej pisarskiej przeszłości, która w ostatnim czasie z wyjątkowym sentymentem wraca do dawnego Lublina. Na potrzeby swojej pasji stworzył bohatera serii kryminałów w stylu retro, rozgrywających się właśnie w jego ulubionym mieście. "Pogrom w przyszły wtorek" to już piąta część przygód komisarza przedwojennej policji, Z... Recenzja książki Pogrom w przyszły wtorek

@alison2@alison2 × 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Eli1605
2020-06-01
7 /10
Przeczytane 2020

Czytając książkę Pana Marcina czułam się tak jakbym się przeniosła do innej epoki. Do czasów, w których dzięki Bogu nie przyszło mi żyć. Lublin tuż po zakończeniu II Wojny Światowej. Tak realne opisy, że chwilami miałam wrażenie, że chodzę ulicami tego zniszczonego miasta. Opis układów władzy i stosunków międzyludzkich, międzysąsiedzkich niemal namacalny. Przyznaję ,że nie przepadam za książkami nawiązującymi do historii ale ten cykl mnie wchłonął. I mimo, że ciężko było mi poznać "komisarza" (teraz już nie ) Maciejewskiego to cały czas mu kibicowałam, zarówno w życiu publicznym i osobistym. Żal mi końcówki. Wolałabym inne zakończenie.Polecam. Warto.

× 18 | link |
@Renax
2020-05-03
Przeczytane Kryminały Powieści historyczne

Jak zwykle u Wrońskiego powieść świetnie napisana, choć jak dotąd według mnie najbardziej smutna, bo w całości rozgrywa się po wojnie, gdy Zyga i cała jego ekipa, ba, cały jego świat, legł w gruzach. On czuje się skończony, Róża przechodzi z rąk do rąk jak kwiat, ale i tak świetnie się to czyta, jednym tchem. Nastrój jak w 'Czasie honoru'. Ta Izabela kojarzył ami się z postacią graną przez Bohosiewicz. Major Grabarz miał dla mnie twarz Adama Ferency, i nie chodzi tu o urodę, ale o postać. Według mnie świetnie by zagrał tę postać. W ogóle postać Grabarza została w tej części bardziej rozwinięta niż w poprzeniej. Bardziej go rozumiemy. Według mnie była to najbardziej brutalna ze wszystkich części o Zydze Maciejewskim. Podtrzymuję swój zachwyt.

× 11 | link |
@deana
2016-04-04
Przeczytane

Lublin w 1945 roku jest miastem mrocznym, niebezpiecznym, złowrogim i zupełnie innym od tego jakie zapamiętał komisarz Maciejewski. On sam powraca po rocznym pobycie w ubeckim więzieniu, wraca po roku tortur aby znaleźć odpowiedzialnych za śmierć drobnego żydowskiego geschefciarza. Dla Zygi nowa rzeczywistość będzie szokiem, będzie musiał nie tylko znaleźć znowu swoje miejsce ale pogodzić się ze stratami i nieodwracalnymi zmianami. Jedno jednak pozostało takie samo - zło tkwiące pod powierzchnią, wydobywające się w najmniej spodziewanym momencie. Ciężko jest wrócić do tej serii, szczególnie, że brakuje wielu bohaterów. Wojna zabrała Zielnego, w areszcie siedzi Fałniewicz, Kraft nadal nie pozbierał się po stracie rodziny a Kapranowa przegrywa walkę ze śmiercią. Również Różą próbuje budować nowe życie, odsuwając się najdalej jak to możliwe od przeszłości. Na placu boju pozostał tylko Maciejewski - zdany na siebie i swój instynkt gliny, próbujący dopasować się do brutalnie narzuconych ram. Nie ma już dawnych układów, pozostały resztki starych przysług, na niewiele to się jednak zdaje gdy cały czas demoniczny major Grabarz i nowa władza. ,,Pogrom w przyszły wtorek" to bardzo mocne wejście w nowe czasy. Mroczne tło doskonale prezentuje brutalność i bezprawie tego okresu. Nie ma jeszcze żadnych reguł, każdy pisze swoje i próbuje jak najwięcej na tym ugrać. Autor nie bawi się w niedopowiedzenie. Cały czas zderza nas z tym co najgorsze. Język też się zmienił - jest bardziej wulgarny,...

× 4 | link |
@frodo
2014-03-03
8 /10
Przeczytane

Lubię Zygę Maciejewskiego i jego Lublin. Ten sanacyjny, hitlerowski i sowiecki. Sentymentalna podróż w przeszłość. No i na dodatek autor ma talent do barwnego przedstawienia świata przestępczego Lublina. Polecam.

× 4 | link |
@Mackowy
2019-11-28
6 /10
Przeczytane audiobook

Nie porwała mnie. Temat dobry, tylko coś mi podczas czytania zgrzytało, jakaś chaotyczna.

× 3 | link |
@Bazia13
@Bazia13
2013-07-03
8 /10
Przeczytane zagadki kryminalne ;)

Czytam, bo akcja dzieje się w Lublinie ;) Jednak jak do tej pory najbardziej podobały mi się trzy pierwsze książki z tej serii.

× 2 | link |
@PonuryDziadyga
@PonuryDziadyga
2021-12-25
8 /10
Przeczytane 2013

Kolejna, piąta już część przygód komisarza Maciejewskiego!
No, tym razem ex-komisarza. Zyga, po kilkumiesięcznej gościnie w kazamatach na Zamkowej 9, wraca na ulice Lublina prowadzić kolejne śledztwo. I to z nadania swego niegdysiejszego oprawcy- przypominającego facjatą postać z koszmaru, obywatela majora Grabarza.
Szczegółów fabuły nie będę zdradzał, bo naprawdę warto tę książkę przeczytać, powiem tylko, że jak to u Wrońskiego, nie zabraknie rozgałęzień na inne wątki i niespodziewanych zwrotów akcji.
Fakt faktem pozostaje, że przedwojenny klimat Lublina zdecydowanie bardziej mi pasował, niźli tego "wyzwolonego", ale po raz kolejny realia są odzwierciedlone perfekcyjnie. Maciejewski, sypiąc swoim na poły knajackim i ironicznym dowcipem, mierzy się z trudną dla niego, powojenną rzeczywistością, nie pomijając wspomnień ze szczęśliwszych, sanacyjnych czasów. A nad wszystkim unosi się charakterystyczny smrodek antysemityzmu i instynktu stadnego, w którego oparach musi działać nasz retro- glina.
Miło widzieć autora w tak dobrej formie, tym bardziej, że jako naczelny maruda, trochę na jej zanik utyskiwałem w poprzedniej części. Oby tak dalej, z niecierpliwością czekam na kolejne tomy serii.

× 1 | link |
@jatymyoni
2023-09-20
7 /10
Przeczytane Audiobook Bardzo dobra książka Kryminał, sensacja, horror L. polska
@jka
2022-08-04
7 /10
Przeczytane
@oliwa
2021-07-16
7 /10
Przeczytane Kryminały Polska Żydowskie motywy
@Catta
2020-06-27
8 /10
Przeczytane Półka M Kryminałki retro U mnie
BT
@Bozena_T
2020-04-16
6 /10
Przeczytane
LE
@alentasa
2020-03-21
7 /10
Przeczytane
@e-ela55
@e-ela55
2019-12-16
7 /10
Przeczytane F/audiobook
@alison2
@alison2
2013-10-18
8 /10
Przeczytane Wygrane Audiobook
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Pogrom w przyszły wtorek. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Morderstwo pod cenzurą
Morderstwo pod cenzurą
Marcin Wroński
7.6/10
Lublin, początek lat 30. Dwa brutalne morderstwa, które następują jedno po drugim: redaktora naczeln...
Kino Venus
Kino Venus
Marcin Wroński
7.4/10
Początek 1931 roku, podkomisarza spotyka bolesna degradacja, z wydziału śledczego trafia do służb...
A na imię jej będzie Aniela
A na imię jej będzie Aniela
Marcin Wroński
7.1/10
Okupacja hitlerowska, komisarz Maciejewski w szeregach niemieckiej Kripo ściga seryjnego zabójcę – p...
Skrzydlata trumna
Skrzydlata trumna
Marcin Wroński
6.5/10
W najnowszej powieści Marcin Wroński raz jeszcze zabiera nas do Lublina. Przedwojennego i powojenneg...
Haiti
Haiti
Marcin Wroński
7.2/10
Akcja powieści toczy się w dwu planach: w 1938 r. i 12 lat później, w ponurych czasach stalinowskich...
Kwestja krwi
Kwestja krwi
Marcin Wroński
7.5/10
Rok 1926, malaryczny, brudny Zamość. Zostaje zgłoszone zaginięcie Anny Wołkońskiej, panny z ziemiań...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl