Gliny z innej gliny

Marcin Wroński
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Gliny z innej gliny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Koniec świetnej epoki polskiego kryminału. Wybitny cykl kompletny! Jak zapowiadał Marcin Wroński po opublikowaniu Czasu Herkulesów, dziewiątego i ostatniego kryminału z Zygą Maciejewskim, pomysłowo i ciekawie zamyka swój cykl retro. Na pożegnanie w tomie Gliny z innej gliny zbiera opowiadania, których bohaterem jest niepokorny komisarz oraz Lublin od lat 20. do 80. XX wieku. Wyborna lektura dla miłośników serii z Maciejewskim oraz wielbicieli opowiadań kryminalnych, pełna niespodzianek i ozdobiona utworami m.in. Ryszarda Ćwirleja i Andrzeja Pilipiuka. Po jedenastu latach od premiery pierwszego lubelskiego kryminału dziesiąty tom z Maciejewskim wieńczy dzieło!
Data wydania: 2018-06-06
ISBN: 978-83-280-5034-1, 9788328050341
Wydawnictwo: W.A.B.
Cykl: Komisarz Maciejewski, tom 10
Seria: Mroczna Seria
Stron: 320
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Marcin Wroński Marcin Wroński
Urodzony 20 kwietnia 1972 roku w Polsce (Lublin)
W połowie lat 80. odkrył fantastykę i sam postanowił zostać pisarzem. Na szczęście jego ówczesne opowiadania sf ukazały się w nakładzie 3 egz. (tylko tyle dało się wystukać przez kalkę na maszynie do pisania). W latach 90. związany z nurtem trzeciego...

Pozostałe książki:

Morderstwo pod cenzurą Kino Venus A na imię jej będzie Aniela Kwestja krwi Czas Herkulesów Deszcze niespokojne (Antologia opowiadań) Gliny z innej gliny Pogrom w przyszły wtorek Skrzydlata trumna Haiti Portret wisielca Rewers A.D. XIII. Tom 1 Zimno zimniej zbrodnia Officium Secretum Tfu, pluje Chlu! czyli Opowieści z Pobrzeża Tempus Fugit. Tom 1 (Antologia opowiadań) Wąż Marlo. Tom 1 Autor przychodzi wieczorem Opowieści biblijne
Wszystkie książki Marcin Wroński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Oficjalne pożegnanie z Maciejewskim

12.11.2023

To już oficjalnie ostatni tom sagi o komisarzu Zydze Maciejewskim, tym razem w formie zbioru opowiadań, autorami oprócz Marcina Wrońskiego są Ryszard Ćwirlej, Andrzej Pilipiuk i Robert Ostaszewski. Miło jest spotkać się znowu z samym Zygą, babiarzem Zielnym czy skrupulatnym Kraftem. Przy okazji, książkę radzę czytać tylko po lekturze poprzednich p... Recenzja książki Gliny z innej gliny

@almos@almos × 26

Żegnaj, komisarzu Maciejewski!

3.11.2019

Ostateczne pożegnanie z Zygą Maciejewskim i przyłączenie się do grona sierot po nim. (Pozdrawiam Maćka). Z każdą stroną przeczytanego opowiadania ogarniał mnie coraz większy żal, że to już koniec. Niepowtarzalny klimat przedwojennego Lublina, czasy stalinowskie i powojenne, świetny, zniszczony przez historię bohater... Koledzy Marcina Wrońskiego r... Recenzja książki Gliny z innej gliny

@Betsy59@Betsy59 × 7

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2020-05-03
8 /10
Przeczytane Audiobooki Kryminały Powieści historyczne

Opowiadania obejmują różne okresy życia Zygi. Różne są też rodzaje zagadek kryminalnych, jakie próbują rozwiązać bohaterowie tych opowiadań - bo nie tylko Zyga jest detektywem, ale w drugiej części książki również jego syn.... Część z tych intryg nie jest ciekawa, ale nie to jest tutaj najważniejsze, ale sam klimat książki, postać Zygi, a w drugiej części książki pokręcone losy naszej ojczyzny.
Refleksje o Polsce i jej prawdziwych bohaterach, jakie można wyczytać z tej serii są smutne. Na szczęście uczuciem dominującym w tych opowiadaniach jest spokojne pogodzenie się z losem, zarówno losem ogólnym, jak i jednostkowym. Jest jak jest, życia nie zmieni się, a tylko grób łączy wszystkich i wszystko.
Podsumowując, w sumie jestem zadowolona z tej książki, gdyż po raz kolejny spotkałam się z moimi ulubionymi postaciami i poznałam ich dalsze losy. Językowo, co audiobook podkreśla, wypadło dobrze, a to zrekompensowało mi braki ciekawych zagadek kryminalnych. Dodatkowym plusem jest, moim zdaniem, całościowe pokazanie dalszego ciągu życiorysów rozmaitych postaci drugoplanowych z tej książki, tych pozytywnych, i tych negatywnych. Daje to gorzki obraz Polki, jaki stworzyła na nawo Władza Sowiecka, jaka nastała w 1944 roku... Ale skoro sam Zyga pogodził się z tym, to i my chyba musimy....

× 12 | link |
@ziellona
2021-01-23
Przeczytane __All_IN_One_ __MaM

Nawet nie wiem jak to napisać. Bo moje rozczarowanie tym "oczekiwanym zwieńczeniem cyklu" jest tak ogromne, że aż niewysławialne. Dla poprawności procesowej jednak kilka punktów muszę wyjaśnić.
Otóż:
Po, pożyczonym przypadkowo, Morderstwie pod cenzurą, były dwa kolejne (Kino Venus i Na imię jej będzie Aniela), lepsze / gorsze, ale wciąż wyśmienite, utrzymane w klimacie retro, Lublina różnych okresów historycznych jest tu "akuratnie" i tak dalej, i tak dalej..., zakochałam się w Maciejewskim na amen. Dozuję sobie książka po książce. No, ale pewnego dnia, robiąc dość duże zakupy w Tezeuszu (moim ulubionym antykwariacie) dostałam w prezencie książkę do wyboru. Pod nos podetkano mi dwa wielkie kosze. I jak tu wybrać JEDNĄ?? I wtedy zobaczyłam okładkę.
Marcin Wroński napisano wołami. Czcionką i zgraną z całą resztą cyklu grafiką... Numer tomu (ostatni) mi umknął. Sięgnęłam zachwycona - ha! pomyslałam, w końcu nie będę musiała czekać aż Wrońskiego oddadzą do biblioteki. Mam własnego Wrońskiego!
Wróciwszy do domu chyba nawet butów nie zdazyłam ściągnąć i herbaty zrobić...

Pierwszy rozdział (jak się później okazało, opowiadanie...) był w stylu i całkiem do rzeczy. Drugi okazał się... pisany przez kogoś innego. To było widać i czuć (jak przykładowo zupełnie, w Chmielewskiej. Od pierwszej strony widać, że tego akurat NIE PISAŁA Chmielewska.) Akurat pana Ćwirleja (to opowiadanie było zupełnie inne, dobre, ale "inaczej") i już wiedziałam, że to opowiadania p...

× 5 | Komentarze (2) | link |
@Mackowy
2019-11-21
8 /10
Przeczytane ebook

Zyga Maciejewski to mój ulubiony książkowy detektyw (obok Philipa Marlowa) i przykro mi, że dziesiąty tom jego przygód jest zarazem ostatnim. Z drugiej drugiej strony cieszy, że Wroński nie zdecydował się na odcinanie kuponów, jazdy na renomie i popularności wypalającej się serii i nie wyciska biednego Maciejewskiego jak Krajewski Mocka - lepszy niedosyt niż przesyt, oraz, co najważniejsze, że zbiór opowieści o lubelskim glinie stoi na naprawdę wysokim poziomie.

Przyznaję, że zarówno pomysł aby z ostatniego tomu przygód Maciejewskiego uczynić zbiór opowiadań, jak i dobór współautorów, wydawał mi się dość mocno kontrowersyjny. Niesłusznie. Każde z nich, niezależnie od pisarza, czyta się świetnie, czuć genialny retro klimat przed i powojennego Lublina, nie brakuje czarnego humoru a i sfera kryminalna jest bardzo przyzwoita (moje ulubione to "Trzej przyjaciele z budowy" i tytułowe"Gliny z innej gliny") i mocno trzymam kciuki za Marcina Wrońskiego, żeby jego twórczość po Maciejewskim, była równie dobra.

Żegnaj komisarzu Maciejewski.

× 3 | Komentarze (1) | link |
@Catta
2019-11-24
8 /10
Przeczytane U mnie Opowiadania Kryminałki retro Półka M

Mistrz Wroński po mistrzowsku kreśli także krótkie formy. Jedno opowiadanie lepsze od drugiego i nie sposób wybrać, które najlepsze. Udział innych Autorów w kreowaniu losów mojego ulubionego komisarza zachęcił mnie do zapoznania się z ich twórczością.

Żal, że to już koniec cyklu. Na szczęście wszystkie tomy mieszkają ze mną i mogę powracać do nich w dowolnej chwili i dowolnej kolejności - według numeracji albo według chronologii wydarzeń. I tak też uczynię.

× 1 | link |
@frodo
2020-04-14
10 /10
Przeczytane 2020 Konkursowa/Kryminały retro

Zyga Maciejewski i jego familia trzymają formę. Wroński i zaproszeni koledzy pisarze, sprawnie dopasowali się do realiów lubelskich. Od pierwszego do ostatniego opowiadania jest utrzymany klimat wcześniejszych powieści o komisarzu Maciejewskim. Szkoda, że to już pożegnanie z tym bohaterem.

× 1 | link |
@pebro
2023-05-25
7 /10
Przeczytane

Moje pierwsze większe spotkanie z Maciejewskim, wcześniej z nim się spotkałem w powieści "Wszyscy słyszeli jej krzyk", gdzie nie był głównym bohaterem.
Mam wrażenie, że pierwsze opowiadanie jest najsłabsze, później czytało się lepiej. Opowiadania to właściwie dwóch Maciejewskich: ojciec i syn. Dzieli ich dużo: czasy, w których żyją, ustrój, środowisko, po prostu gliny z innej gliny. Mimo to niektóre cechy pozostają niezmienne, no i obaj pracują w kryminalnej.

| link |
@almos
2023-11-12
7 /10
Przeczytane audiobook kryminał/sensacja/thriller
@jka
2022-08-04
8 /10
Przeczytane
@PonuryDziadyga
2021-12-27
6 /10
Przeczytane 2019
@apo
2021-11-21
7 /10
Przeczytane
BT
@Bozena_T
2020-04-18
8 /10
Przeczytane
@e-ela55
@e-ela55
2019-12-16
7 /10
Przeczytane F/audiobook
@Betsy59
2019-11-03
6 /10
2019
@kotwksiazkach
2019-04-03
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Gliny z innej gliny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Morderstwo pod cenzurą
Morderstwo pod cenzurą
Marcin Wroński
7.6/10
Lublin, początek lat 30. Dwa brutalne morderstwa, które następują jedno po drugim: redaktora naczeln...
Kino Venus
Kino Venus
Marcin Wroński
7.4/10
Początek 1931 roku, podkomisarza spotyka bolesna degradacja, z wydziału śledczego trafia do służb...
A na imię jej będzie Aniela
A na imię jej będzie Aniela
Marcin Wroński
7.1/10
Okupacja hitlerowska, komisarz Maciejewski w szeregach niemieckiej Kripo ściga seryjnego zabójcę – p...
Skrzydlata trumna
Skrzydlata trumna
Marcin Wroński
6.5/10
W najnowszej powieści Marcin Wroński raz jeszcze zabiera nas do Lublina. Przedwojennego i powojenneg...
Pogrom w przyszły wtorek
Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
7.2/10
Piąty tom kryminalny z lubelskim policjantem! Zagadkowa śmierć ważnego świadka, seria brutalnyc...
Haiti
Haiti
Marcin Wroński
7.2/10
Akcja powieści toczy się w dwu planach: w 1938 r. i 12 lat później, w ponurych czasach stalinowskich...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl