Pozostałe opowiadania

Ernest Hemingway
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Pozostałe opowiadania
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Kompilacja dwudziestu siedmiu opowiadań Ernesta Hemingwaya spoza kanonicznej antologii 49 opowiadań stanowi dopełnienie dorobku noblisty w krótkiej formie. Hemingway rozważał opublikowanie kolejnego zbioru już w 1939 roku, ale kiedy zaczął pisać powieść – wydaną później jako Komu bije dzwon – wszystkie pozostałe projekty pisarskie zostały odsunięte na bok.

Znalazły się tu teksty dotyczące hiszpańskiej wojny domowej (ujrzały światło dzienne dopiero po śmierci autora),w których bohaterowie mierzą się z wszechobecną przemocą i śmiercią, a normalności i wytchnienia poszukują w madryckim barze u Chicotego. Inne opowiadania rozgrywają się między innymi na Kubie oraz w północnym Michigan, gdzie Hemingway spędził młodość, stąd podejrzewa się, że przynajmniej część wątków ma podłoże autobiograficzne. Kolejne teksty, osadzone również w Stanach Zjednoczonych, nawiązują do doświadczeń pisarza jako męża i ojca. Wśród Pozostałych opowiadań znalazły się dwie bajki dla dzieci opublikowane w 1951 roku, a zbiór zamyka sześć opowiadań z cyklu o Nicku Adamsie.

Ten tom udowadnia, że Hemingway nie tylko osiągnął mistrzostwo w pisaniu powieści, lecz także potrafił w sugestywny sposób wykreować literackie uniwersum w krótkiej formie prozatorskiej.
Data wydania: 2023-11-15
ISBN: 978-83-67859-05-9, 9788367859059
Wydawnictwo: Marginesy
Stron: 496
dodana przez: effyxcigarettes

Autor

Ernest Hemingway Ernest Hemingway
Urodzony 21 lipca 1899 roku w USA (Oak Park)
Ernest Miller Hemingway – amerykański pisarz i dziennikarz. Jest autorem takich powieści jak Słońce też wschodzi, Pożegnanie z bronią oraz opowiadań Śniegi Kilimandżaro i Stary człowiek i morze. Często jest przedstawiany jako klasyczny przedstawicie...

Pozostałe książki:

Stary człowiek i morze Komu bije dzwon Pożegnanie z bronią Słońce zaś wschodzi Ruchome święto Zielone wzgórza Afryki 49 opowiadań Niepokonany i inne opowiadania Rajski ogród Wiosenne wody Mieć i nie mieć Rajski ogród Światło życia i inne opowiadania Niepokonany Pozostałe opowiadania Śniegi Kilimandżaro 13 opowiadań amerykańskich Motyl i czołg Piąta kolumna i cztery opowiadania z wojny hiszpańskiej Rzeka dwóch serc i inne opowiadania Sygnowano-Ernest Hemingway : artykuły i reportaże 1920-1956 Wyspy na Golfsztormie Za rzekę, w cień drzew Śmierć po południu 18 współczesnych opowiadań amerykańskich ESSENTIAL HEMINGWAY Fiesta Literatura na świecie 4/1973 (24) Men without Women To co prawdziwe o świcie Wiosenne potoki. Romantyczna opowieść ku czci przemijania wielkiej rasy
Wszystkie książki Ernest Hemingway

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Pozostałe opowiadania – Ernest Hemingway

31.01.2024

Ernest Hemingway znów zagościł na ustach i półkach czytelników, a to za sprawą wydawnictwa Marginesy i nowego przekładu Tomasza S. Gałązki. Jest to nie lada gratka dla miłośników klasyki literatury, którzy chcą mieć w swoich zbiorach książki słynnego pisarza. Warto podkreślić, że nowe wydania mają świetną szatę graficzną, twarde oprawy dodają im u... Recenzja książki Pozostałe opowiadania

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@przyrodazksiazka
2024-04-15
8 /10
Przeczytane

To jest piąta książka, która przeczytałam od tego autora. Nadal uważam, że trudno jest się przebić przez jego styl pisarski, gdyż prawie non stop pisze sarkazmami. Czytając trzeba oddzielać treść od przesłania, gdyż bywa, że pod samą treścią nie widać niczego. Było tu jedno na pół strony opowiadanie, które według mnie nie przedstawiało niczego konkretnego, ot pole bitwy, wielu poległych i przyrównanie do patriotyzmu. Czytałam je klika razy i dopiero za którymś dotarłam do przekazu, który mówił, że skoro jesteś patriotą, to normalne jest dla ciebie poniesienie nawet śmierci, bo robisz to dla swojej ojczyzny. Nie ważne, że nic z tego nie masz, broniłeś swój kraj, więc jesteś wielki. I tak jest z każdym innym opowiadaniem. W innym opowiadaniu czytaliśmy o połowie ryb i dłużyło mi się niemiłosiernie, bo ile razy można tłumaczyć w jaki sposób łapie się ryby? Oczywiście i tutaj było ukryte przesłanie. Chciał mu przekazać, że nie ważne kim jesteś i jak bardzo w ciebie nie wierzą. Możesz być zwykłym nieukiem, który gdy jednak postanowi coś z tym zrobić, zachce wyjść ze swojej skorupy bezpieczeństwa i zachce być kimś, to naprawdę może. Nie ważne bowiem jak widzą cię inni, ważne co sam dla siebie robisz i jak bardzo sam chcesz coś osiągnąć, bo nawet kurę można nauczyć grać na fortepianie, jeśli tylko pozwoli się poprowadzić i zechce tego nauczyć.
Każde z opowiadań niby jest inne, ale przewijają się tutaj stwierdzenia pijaństwa, mniejszego zła, poświęcenia, nauki, sprytności um...

× 1 | link |
@mamazonakobieta
2023-12-29
8 /10
Przeczytane

Na wstępie muszę przyznać, że jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością tego autora. Do tej pory Ernest Hemingway był mi nieznany i dlatego podeszłam do czytania z dużą ostrożnością, nutką rezerwy. Tym bardziej że, przeważnie sięgam po zupełnie inny rodzaj literatury. Jakie mam wrażenia po przeczytaniu książki? Bardzo pozytywne. Już po przeczytaniu pierwszego wiedziałam, że na tej książce autora nie poprzestanę. Spodobał mi się zarówno styl, w jakim pisze, jak i treść opowiadań.

W książce znajdziemy dwadzieścia siedem opowiadań. Każde z nich jest inne, każde na swój sposób ciekawe, wciągające. Są to opowiadania, których nie znajdziecie w antologii 49 opowiadań autora.

Wizualnie książka jest naprawdę ładna. Okładka jest twarda i solidna, a do tego z ciekawą grafiką. W środku znajdziemy ładne, proste, przyciągające wzrok ilustracje.

Na początku książki jest spis treści, dzięki któremu łatwiej znaleźć konkretne opowiadanie.

„Pozostałe opowiadania” to książka, która mnie się spodobała, a także sprawiła, że z chęcią poznam inne dzieła autora. Ze swojej strony polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

× 1 | link |
@Poprawnie_napisane
2024-01-31
6 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Pozostałe opowiadania. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl