Prawiek i inne czasy

Olga Tokarczuk
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 122 ocen kanapowiczów
Prawiek i inne czasy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 122 ocen kanapowiczów

Opis

Jedna z najgłośniejszych i najpoczytniejszych powieści Olgi Tokarczuk, przełożona na trzydzieści języków.

Prawiek – wieś w centralnej Polsce – skupia losy pokoleń kilku rodzin, codzienność przeplata tu się z niezwykłością, rzeczywistość z mitem.

„Zmysłowa, poetycka, eksplodująca liryzmem. Krajobrazy duszy przenikają się ze światem przyrody, pokazując, że na życie nie można patrzeć z jednej tylko perspektywy”. „EL MUNDO”

„Jej świat jest magiczny, to niewyczerpany, nierozplątywalny splot narodzin i śmierci, w którym wszystko – od tajemniczych, podziemnych ruchów grzybni, przez człowieka, którego los prowadzi ku cierpieniu i upadkowi, aż po Boga, który w niebie rozmyśla nad swoją samotnością – w niewyjaśniony sposób łączy się w całość”. MICHEL EKMAN „SVENSKA DAGBLADET”

„Ta książka jest metaforą świata, sporem filozoficznym o różne interpretacje rzeczywistości”. KINGA DUNIN

AUDIOBOOK CZYTA MAJA OSTASZEWSKA

Data wydania: 2021-01-27
ISBN: 978-83-08-07345-2, 9788308073452
Rodzaj: audiobook
Wydawnictwo: Literackie
Seria: ...archipelagi...
Kategoria: Literatura piękna
dodana przez: chudini0505
Mamy 13 innych wydań tej książki

Autor

Olga Tokarczuk Olga Tokarczuk
Urodzona 29 stycznia 1962 roku w Polsce (Sulechów)
polska pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni (Flights) oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” z...

Pozostałe książki:

Bieguni Szafa Prowadź swój pług przez kości umarłych E.E. Dom dzienny, dom nocny
Wszystkie książki Olga Tokarczuk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Prawiek....

6.05.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

''To, co się nie porusza, stoi w miejscu. To, co stoi w miejscu, rozpada się'' Bardzo ładnie napisana historia kilkunastu osób z różnych rodzin, mieszkańców miejscowości o trochę dziwnej nazwie, Prawiek. Jest to właściwie wioska, taka prawdziwa wieś z dawnych czasów, taka, która kojarzy się z piosenką Urszuli Sipińskiej ''Chcę wyjechać na wieś'' ... {} Recenzja książki Prawiek i inne czasy

Baśń o każdym z nas - o przemijaniu, walce z czasem i zmierzchu życia

8.03.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Po raz kolejny zostałam oczarowana słowami Olgi Tokarczuk, noblistki nie powinno się recenzować - powinno się ją czytać. Jeśli do tej pory nie mieliście okazji spotkać się z jej twórczością zacznijcie od Prawieku i nie oczekujcie od książki jedynie ciekawej historii - z pewnością zostanie w was jeszcze długo po lekturze. Prawiek to środek wszechśw... {} Recenzja książki Prawiek i inne czasy

@ilona_m2@ilona_m2 {}× 2

"Prawiek" w wersji audio

28.02.2013
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Prawiek to wieś na kielecczyźnie. Wieś jakich wiele na świecie. Ale czy na pewno? "Prawiek i inne czasy" to magiczna powieść pełna metafor i alegorii opowiadająca o życiu, narodzinach, śmierci, wojnie, szczęściu i rozpaczy, czyli krótko mówiąc o wszystkim co może zdarzyć się między narodzinami a śmiercią (a nawet po niej). To po trosze obyczajówka,... {} Recenzja książki Prawiek i inne czasy

Moja opinia o książce

Opinie

@Zuell_Zuell
2019-11-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Literatura piękna -- polska

Książka niezwykła. Artystycznie i fabularnie. Od pierwszych stron urzeka i ekscytuje. Uderza połączeniem ludzkich uczuć, emocji, potrzeb i instynktów — z pierwiastkami metafizycznymi, wizjami ze snów, wyobrażeń, wierzeń; marzeń i obaw; strachów i nadziei. Od początku — wskazując położenie wsi o nazwie Prawiek w środku wszechświata — tworzy Tokarczuk swój mityczny świat, określając swoje Centrum czasu i przestrzeni. I w tym oto Centrum umieszcza swoich bohaterów i snuje spokojną i magiczną opowieść o zwykłych i niezwykłych ludzkich doznaniach oraz nieustannej walce — o dominację? — z naturą, Bogiem, przestrzenią, czasem. A w czytelniku budzą się pytania: Czy człowiek jest zamknięty w przestrzeni? Czy to może czas wyznacza nam granice?

Piękna jest ta opowieść z filozoficzną zadumą nad światem i losem człowieka.
Czyta się jak wspaniałą baśń, w której aniołowie, dusze czy boskie osoby zyskują cechy ludzkie ze wszystkimi niepewnościami, bezradnością, zagubieniem i całą ziemską zwykłością. Chętnie sięga Tokarczuk po elementy religijne, od dogmatów po wiarę w objawienia i moce. Chętnie kreuje też fantastyczne postaci spoza świata rzeczywistego, przedmioty i niezwykłe sytuacje z pogranicza magii. Dzięki tym zabiegom czujemy wyraźnie, że Prawiek, Tokarczukowe Centrum wszechświata, jest wioską absolutnie magiczną, bez zwykłych podziałów na istoty żywe i martwe przedmioty.

Ale najważniejsze są psychologiczno-symboliczne portrety zwykłych ludzi. To głównie one służą...

{}× 4 | link |
@tempestad
2011-05-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Zmasakrowała mnie. Na początku denerwowała mnie troche, nie mogłam się wczuć, miałam wrażenie, że to, co w niej najwazniejsze, gdzies mi umyka,przelatuje między palcami. Ale właśnie to, co najwazniejsze, trzeba wyczytac spomiędzy wersów. Im dalej brnęłam, tym bardziej mnie pochłaniała.Dowsłownie, jak jakaś chłonąca otchłań, której nie potrafię się przecistawić. Z czasem, gotowa byłam przejąć każdą bzdurowatą teorię autorki, na temat Boga, Przyrody, stwarzania i zatracania się Świata, Roślin, Zwierząt i Ludzi. Kiedy skończyłam, poczułam się, jakby ktoś obrał mnie z jakiejś powłoczki, oskubał z nadziei, którą w sobie pilęgnowałam. I rozpłakałam się jak dziecko.

{}× 4 | link |
@ilona_m2
2020-03-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Noblistki nie powinno się recenzować, ale wyrażę choć kilka słów odnośnie moich wrażeń po spotkaniu z Prawiekiem: warta uwagi, szybko się czyta, prawdziwa przyjemność, lektura obowiązkowa, bajka o ludziach, stworzeniach i Bogu.

{}× 3 | link |
@truska93
2012-02-06
Przeczytane

Olga Tokarczuk to bez wątpienia bardzo dobra pisarka. Przykładową, piękną polszczyzną stworzyła "inny świat", Prawiek, gdzie w istocie dzieje się to co zwykle, zwyczajnym ludziom, a jednak znajdujemy coś zupełnie odmiennego. Dostrzegamy rozważania na temat życia, istnienia Boga czy też śmierci. Są przedstawione różne racje, a każda z nich obfituje w głębie, którą jednak udaje się racjonalnie wytłumaczyć. Połączone ze sobą tzw. "sacrum" i "profanum", ich walka. Polska historia z elementami "magii", według polskiej autorki. Naprawdę godna polecenia książka;)

{}× 1 | link |
@threewitches
2007-10-05
Przeczytane

Syntetyczny świat, melancholijny i skłaniający do przemyśleń; poszukujący dobra i wplątujący się w kłamstwo i przemoc...Mała miejscowość staje się centrum hermetycznego mini-wszechświata. W chwili świetności uderza jego niesamowita świeżość i integralność, samodzielność, które słabną w miarę upływu czasu. Ta przestrzeń zmienia się wraz z zamieszkałymi w niej ludźmi, przechodzi transformacje, które zostawiają na niej niezatarte ślady i blizny. Wszystko ma na siebie nawzajem wpływ, a są rzeczy, których się nie da uniknąć...

{}× 1 | link |
@margoz
2021-01-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Przepiękna, liryczna, metafizyczna i równocześnie boleśnie prawdziwa i przyziemna.
Przypomina mój ukochany "Dygot" - jest tu polska wieś, ludzie - niby zwykli, ale nie spotkasz podobnych na swojej drodze, jest historia wyrywająca serce z piersi i nadnaturalne motywy wynoszące wyobraźnię czytelnika w przestworza.

Perełka.

{} | link |
@Anjali
2009-04-20

Początek przygody z prozą Tokarczuk. Mój egzemplarz od wielokrotnego czytania jest porządnie zdezelowany. To mówi samo za siebie. Mam tylko nadzieję, że kiedyś ktoś wpadnie na pomysł nakręcenia ekranizacji "Prawieku". To byłby dopiero film...

{} | link |
@beatta
2009-05-15
Przeczytane

06.01.08 16:16 beatta napisał(-a) o Dom dzienny, dom nocny:Zdarza się,że czytając książkę wchodzimy w nią.Zatracamy się.Zapominamy o otoczeniu.W oczach czujemy bolesny piasek ze zmęczenia-a ona się kończy.Taki jest Prawiek.

{} | link |
@sonyaa
2009-07-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

dla mnie - książka o przemijaniu, o umieraniu, o szukaniu w życiu czegoś ważniejszego niż czas. Sama powieść jest tak skonstruowana, rodzi się, rozkwita, umiera... piękna, urzekła mnie. nie raz do niej powrócę.

{} | link |
@Doszka
2008-04-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Była to pierwsza książka O. Tokarczuk jaką przeczytałam i zachwyciła mnie. Bardzo podobał mi się klimat ten książki i to, jak jest napisana.Szkoda, że żadna inna książka tej pisarki już mi się nie spodobała.

{} | link |
@samo_zUo
2009-04-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Niesamowita bajkowa powieść osadzona w brutalnych realiach okresu wojen i późniejszej komuny. Urzekająco przedstawia subtelne przemyślenia w pozornie drobnych i nieistotnych rzeczach.

{} | link |
@manilla
2009-03-16
Przeczytane

niesamowita lektura, czas kolisty kontra historia, sacrum kontra profanum... w klimacie baśniowości... w Prawieku dużo postaci archetypicznych, z pogranicza jawy i snu... polecam!!!

{} | link |
@malwinka
2008-05-04

świetna proza, zresztą jak wszystkie książki pani Tokarczuk, ale ja najbardziej cenię "Podróż ludzi czasu" za jej baśniowość

{} | link |
@suavemente
2009-06-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Lektury

Niestety, nie podobało mi się. Przez całą książkę towarzyszyło mi uczucie chaosu i egzaltowanej filozofii.

{} | link |
@tusiaaa
2009-06-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Przyjemna, baśniowa książka. Uwielbiam rozmowy staruszki z psami za pomocą przesyłanych widoków. Świetne!

{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Prawiek i inne czasy”- Olga Tokarczuk

Księgi Jakubowe
Księgi Jakubowe Olga Tokarczuk
{}8.8/10
NAGRODA NOBLA 2018 NAGRODA LITERACKA NIKE 2015 ...
Pogrzebany olbrzym
Pogrzebany olbrzym Kazuo Ishiguro
{}5.8/10
Zdobywca Literackiej Nagrody Nobla 2017! Pierwsza po dziesię...
Galapagos
Galapagos Kurt Vonnegut
{}8.1/10
W 1986 roku świat pogrąża się w chaosie, wybucha wielki kr...
Regulamin tłoczni win
Regulamin tłoczni win John Irving
{}8.8/10
Sierociniec prowadzony przez doktora Wilbura Larcha to niety...
Telefrenia
Telefrenia Edward Redliński
{}7.3/10
Andrzej K., pięćdziesięciolatek, choć wykształcony, pracuje ...

Cytaty z książki

“Wojna to pierwsza plaga, po której nadejdą następne.”
{}
#
“Człowiek jest istotą głupią, która musi się uczyć. Dokleja więc do siebie wiedzę , zbiera ją jak pszczoła i ma jej coraz więcej, użytkuje ją i przetwarza. ”
{}× 2
#
“Którejś nocy czy któregoś poranka człowiek przechodzi granicę, osiąga swój szczyt i robi pierwszy krok w dół, ku śmierci. Wtedy pojawia się pytanie: czy schodzić dumnie z twarzą zwróconą ku ci...”
{}
#
“...największym oszustwem młodości jest wszelki optymizm, uporczywa wiara w to, że coś się zmieni, poprawi, że we wszystkim jest postęp.”
{}
#
“Zabijanie polega na odebraniu prawa do ruchu, życie jest przecież ruchem. Zabijane ciało nieruchomiało. Człowiek jest ciałem. I wszystko, czego człowiek doświadcza, ma początek i koniec w ciele. ”
{}× 1
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe