Rozdarta zasłona

Maryla Szymiczkowa
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów
Rozdarta zasłona
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów

Opis

Pod willą Rożnowskich wielkie zbiegowisko – Wisła wyrzuciła na brzeg zwłoki młodej dziewczyny. W domu profesorostwa Szczupaczyńskich nie mniejsza tragedia: Karolcia – dopiero co przyuczona do służby – niespodziewanie złożyła wymówienie.A tu zbliża się Wielkanoc i Zofia Szczupaczyńska musi się zająć całym domem, mając do dyspozycji zaledwie jedną służącą! Wie jednak, że jej obywatelskim obowiązkiem jest pomóc w znalezieniu sprawcy morderstwa nad Wisłą. Nawet jeśli będzie zmuszona złamać większość zasad statecznej matrony. Czy uda jej się zedrzeć zasłonę skrywającą mroczne oblicze Krakowa 1895 roku? Po bestellerowej Tajemnicy Domu Helclów Maryla Szymiczkowa powraca z nowym śledztwem. Jeszcze więcej sekretów skrywanych w krakowskich kamienicach, spora dawka namiętności i jeszcze większa porcja humoru. Maryla Szymiczkowa, wdowa po prenumeratorze „Przekroju”, królowa pischingera, niegdysiejsza gwiazda Piwnicy pod Baranami i korektorka w „Tygodniku Powszechnym”. Po sukcesie Tajemnicy Domu Helclów postanowiła związać się na stałe z kryminałem. Marylę Szymiczkową powołali do życia literaci: Jacek Dehnel (ur. 1980) – pisarz, poeta, tłumacz. Prowadzi bloga poświęconego międzywojennemu tabloidowi kryminalnemu „Tajny Detektyw”. Piotr Tarczyński (ur. 1983) – tłumacz, historyk, amerykanista. Krakus od pokoleń, od dziesięciu lat na emigracji w Warszawie.
Data wydania: 2016-10-12
ISBN: 978-83-240-3687-5, 9788324036875
Wydawnictwo: Znak
Cykl: Profesorowa Szczupaczyńska Zofia, tom 2
Stron: 304

Autor

Maryla Szymiczkowa Maryla Szymiczkowa Profesorowa Maryla Szymiczkowa w całej swojej, podwójnej, krasie. To pseudonim literacki: Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego stworzony na potrzeby cyklu - skoro Panowie chcieli się schować za kobietą, to tak zostawmy :)

Pozostałe książki:

Tajemnica domu Helclów Rozdarta zasłona Złoty róg Seans w Domu Egipskim Śmierć na Wenecji
Wszystkie książki Maryla Szymiczkowa

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Rozdarta zasłona nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Justyna_K
2020-01-09
7 /10
Przeczytane Ebook/Legimi Moja domowa biblioteczka Serie kryminał/thriller

Druga część podobała mi się odrobinę mniej niż pierwsza. Były momenty (druga połowa książki), gdzie troszkę mi się dłużyło i ciągnęło. Na łopatki rozłożyły mnie wywody pana płciownika i jego słownictwo użyte do określania rozmaitych spraw związanych z seksem. Istne słowotwórcze szaleństwo :) 
Całościowo książka wypadła na plus, nic mnie jednak nie zaskoczyło, nie dowiedziałam się niczego nowego. O rany, kłamczucha jestem, dowiedziałam się cóż to takiego jest chronidło zapłodne oraz samienie się :) Sprawa handlu kobietami i cała otoczka z tym związana znana mi już była z innych książek. Duży plusik za smaczki historyczno/obyczajowe. Niedługo czas na kolejną część :) 

× 13 | Komentarze (2) | link |
@Antoniowka
2022-06-17
8 /10
Przeczytane

Książki Szymiczkowej to literacka uczta - na każdej stronie widać kunszt pisarski autorów. Uwielbiam ich styl, to jak portretują Kraków i jego mieszkańców u schyłku XIX wieku.
Lekko popsułam sobie zabawę po przeczytaniu dedykacji (Martinowi Polackowi za "Cesarza Ameryki"), bo już zaczęło mi świtać, jaki będzie temat przewodni tej części.

Genialna jest metamorfoza, jaką przechodzi główna bohaterka, Zofia Szczupaczyńska, która przestaje być typową panią domu, a w jej miejsce rodzi się kobieta bardziej świadoma społecznie.

× 11 | link |
@z_glowawksiazkach
2021-06-07
8 /10
Przeczytane

Z każdą kolejną częścią coraz bardziej uwielbiam profesorową Szczupaczyńską. Tym razem bohaterka stoi przed rozwiązaniem sprawy morderstwa swojej służącej. Intryga kryminalna wciąga i stanowi ciekawy element całości, jednak nie oszukujmy się - to, co czyni tę serię wyjątkową to cudownie oddana panorama mieszczaństwa krakowskiego pod koniec XIX w, a Szczupaczyńska jest idealną przedstawicielką tej grupy. Na kartach książki pojawiają się również wybitni ówczesnej epoki, jak choćby prekursor seksuologii Stanisław Kurkiewicz (wyobraźcie sobie rozmowy Kurkiewicza i Szczupaczyńskiej - zabawa gwarantowana), czy młody student medycyny Tadeuszek Żeleński, którego współcześnie kojarzymy jako wybitnego intelektualistę, tłumacza i krytyka literackiego. Jest to świetny kryminał retro, który przenosi nas do wyjątkowego Krakowa z końca wieku. Ja bardzo mocno wyczuwam tu klimat "Moralności pani Dulskiej", więc polecam każdemu, komu dramat Zapolskiej jest bliski.

× 4 | link |
@Betsy59
2019-11-06
8 /10
Przeczytane 2019

Według mnie najlepsza z dotąd wydanych powieści o profesorowej Szczupaczyńskiej. Jest jak zwykle dowcip, lekkość, erudycja a oprócz tego interesująca akcja. Nasza bohaterka , "galeon flagowy krakowskiego mieszczaństwa" przez rozdartą zasłonę pozorów dostrzega zło, brud i obłudę tego świata. Wyłom w jej mieszczańskim światopoglądzie zostaje dokonany. Nawet nie cieszy jej powitanie na peronie Najjaśniejszego Pana...Znów wspaniale opisany Kraków epoki fin de siecle'u, te drobiazgowe opisy strojów, potraw, ceremoniał smażenia powideł...No i perełki, fragmenty autentycznych "dzieł" tego okresu o "płciowości", "zapachu odziewnym czystej dziewicy", o tym, że nauka doprowadza dziewczęta do zwyrodnienia gruczołów i bezpłodności... Dobrze, ze nie żyłam w tamtych czasach! Książka jest dla mnie majstersztykiem. Czekam z niecierpliwością na następne retrokryminały o profesorowej Szczupaczyńskiej duetu krakus/gdańszczanin na emigracji w Warszawie...

× 2 | link |
@sandrajasona
@sandrajasona
2019-11-06
6 /10
Przeczytane Retro Przeczytane w 2017

W drugiej części pani profesorowa Szczupaczyńska zajmuje się morderstwem swojej służącej, sprawca złapany zostaje dość szybko, jednakże profesorowa czuje, że sprawa ma drugie dno :-)
Tym razem sprawa kryminalna toczy się szybciej, widać pracę naszej pani detektyw, zbieranie nici i łączenie ich w całość.
Nie ukrywam jest to znów bardziej powieść dla wielbicieli historyczno-społecznych wiadomości. Mamy tym razem informacje o kobietach rozwiązłych i światowych. Do śmiechu doprowadzały mnie dywagacje na temat wpływu fizjonomii mężczyzn i kobiet na przyswajanie wiedzy. Były też bardziej poważne dotyczące handlu kobietami i wpływom mężczyzn na ówczesną prostytucję.

× 2 | link |
@ziellona
2020-02-15
8 /10
Przeczytane __Chce przeczytac __All_IN_One_

W czasie świąt... sięgnęłam znów po profesorową Szczupaczyńską. 
O ile pierwsza część była pierwszymi krokami domorosłego detektywa, o tyle druga to pełne dochodzenie - i to w sprawie niebagatelnej i dość trudnej dla profesorowej. Wszystko w otoczeniu XIX wiecznego Krakowa, z jego wadami i zaletami, historią i otoczeniem. Ale największym plusem jest... pani profesorowa bez dwóch zdań. Tak krakowska jak tylko krakowska być może... 

× 1 | link |
@MLB
2021-06-23
7 /10
Przeczytane EbM

W porównaniu z osobą z pierwszego tomu cyklu, profesorowa Szczupaczyńska wyewoluowała w osobę inteligentną, interesującą i myślącą, co jest zadziwiającą metamorfozą, godną uznania. Z wielką przyjemnością będę obserwować dalszy proces emancypacji Zofii z Glodtów Ignacowej Szczupaczyńskiej.
Do tego cracoviana, celne obserwacje, styl, dowcip, podbudowa źródłowa i otrzymujemy świetną książkę.
Tym samym, nic mnie nie powstrzyma przed przeczytaniem dwóch pozostałych tomów - polecam:)

| link |
@jka
2022-07-13
8 /10
Przeczytane
JK
@jkhkowalska
2022-05-07
7 /10
Przeczytane Posiadam
JU
@Justyna_6
2021-06-20
7 /10
Przeczytane
@magdalenapietrucha8
@magdalenapietrucha8
2021-02-01
7 /10
Przeczytane
@czerwonakaja
2019-12-30
8 /10
Przeczytane
@abdita
2019-11-23
8 /10
Przeczytane
@Beata_
2019-11-12
7 /10
Przeczytane E-booki Posiadam
AH
@ahafia
2019-06-20
6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

...desperacja i nieludzka wprost zazdrość mieszkają w jednym ciele z bardzo ludzkim tchórzostwem i wyrachowaniem.
..kaszlała niczym suchotnica, ale podobieństwa do kurtyzany Violetty na tym się kończyły.
...w ogólności miała jak najgorsze zdanie o żakach krakowskich, zainteresowanych, jak twierdziła, wszystkim tylko nie nauką: pijaństwem, burdami, hazardem i, no właśnie, hulankami w towarzystwie pań swawolnych.
...zabójstwa rzadko kiedy są wynikiem...jakby to ująć...wybitnych umysłowości przestępczych i zawiłych planów. Większość ludzi jest prosta i prosto działa. Szuka pani skomplikowanego mechanizmu młockarni tam, gdzie najczęściej mamy do czynienia z cepem.
...wielkość i małość występują wśród ludzi bez względu na pozycję ich rodziców, wysokość posagu czy herbowe tarcze.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Tajemnica domu Helclów
Tajemnica domu Helclów
Maryla Szymiczkowa
6.9/10
Profesorowa Szczupaczyńska ma tysiąc spraw na głowie. Musi pamiętać o pulardzie na obiad, nie zapomn...
Seans w Domu Egipskim
Seans w Domu Egipskim
Maryla Szymiczkowa
7.2/10
Profesorowa Szczupaczyńska na tropie nowej zbrodni. Dekadencja, wirujący stolik i zbrodniarz z zaświ...
Złoty róg
Złoty róg
Maryla Szymiczkowa
6.4/10
PROFESOROWA SZCZUPACZYŃSKA I SENSACJA NA SŁYNNYM WESELU Listopadowy ranek 1900 roku. Pod domem prof...
Śmierć na Wenecji
Śmierć na Wenecji
Maryla Szymiczkowa
7.4/10
Tonący Szczupaczyńskiej się chwyta... Ulewny lipiec 1903 roku. W Rzymie kona papież, a Kraków naw...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl