Rozmowy z psychopatami. Masowi mordercy i szaleńcy

Christopher Berry-Dee
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Rozmowy z psychopatami. Masowi mordercy i szaleńcy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Stale słyszałem strzały. Zmienił magazynek w pistolecie. Był bardzo dobrze przygotowany. Chodził spokojnie po korytarzach.

Jukka Forsberg o masowym morderstwie w Kauhajoki w Finlandii we wtorek 23 września 2008 roku

Christopher Berry-Dee, brytyjski kryminolog, autor bestsellerów o seryjnych zabójcach i psychopatach, analizuje psychikę, motywy i metody działania masowych morderców, sprawców głośnych strzelanin, w których zginęło wiele ofiar.

Omawiane przypadki takich zbrodni to m.in. masakra na kampusie Uniwersytetu Teksańskiego w Austin czy strzelaniny w szkołach w Sandy Hook i Dunblane.

Doświadczenia kryminologiczne i wojskowe autora pozwalają mu spojrzeć na te tragiczne wydarzenia z nowej perspektywy.
Tytuł oryginalny: Talking with Psychopaths and Savages. Spree Killers and Mass Murderers
Data wydania: 2022-02-23
ISBN: 978-83-8143-800-1, 9788381438001
Wydawnictwo: Czarna Owca
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 272
dodana przez: Vernau

Autor

Christopher Berry-Dee Christopher Berry-Dee jest bezpośrednim potomkiem doktora Johna Dee, nadwornego astrologa królowej Elżbiety I. Służył w elitarnej formacji zielonych beretów Royal Marines, założył Instytut Badań Kryminologicznych (The Criminology Research Institute,...

Pozostałe książki:

Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów Rozmowy z seryjnymi mordercami Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła Rozmowy z seryjnymi mordercami. Najgorsi na świecie Rozmowy z seryjnymi morderczyniami Kanibale Rozmowy z seryjnymi mordercami. Głosy zza krat Rozmowy z psychopatami. Masowi mordercy i szaleńcy Rozmowy z seryjnymi mordercami. Stalkerzy Monster. Zrozumieć seryjną zabójczynię Rozmowy z seryjnymi mordercami. Żony i kochanki Jeffrey Dahmer
Wszystkie książki Christopher Berry-Dee

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Co siedzi w umyśle psychopaty?

16.03.2022

Nawet nie zdajecie sobie sprawy jak się ucieszyłam kiedy zobaczyłam zapowiedź tej książki oraz moment, w którym otworzyłam przesyłkę z nią. Dla niewtajemniczonych: uwielbiam tematykę seryjnych morderców, czy psychopatów, więc chcąc nie chcąc, recenzja tej pozycji pojawiała się na moim koncie jako 200 post. Książka Christophera Berry-Dee, która nos... Recenzja książki Rozmowy z psychopatami. Masowi mordercy i szaleńcy

Inne spojrzenie

21.03.2022

Choć kilka książek autorstwa Christophera Berry'ego-Dee mam już za sobą, po każdą kolejną sięgam na swój sposób z zaciekawieniem. Podziwiam autora tego cyklu, że zdecydował się na tak trudne i drastyczne rozmowy, które otwierają wiele ran. Bardzo ciekawi mnie aspekt psychologiczny oraz popędy społeczne, którymi kierują się sprawcy tak brutalnych c... Recenzja książki Rozmowy z psychopatami. Masowi mordercy i szaleńcy

@werka751@werka751 × 3

"Rozmowy z psychopatami. Masowi mordercy i szaleńcy"

22.03.2022

💭 " Najdziksze zwierzę nie jest tak krwiożercze, jak człowiek, kiedy działa pod wpływem niepohamowanych namiętności i rozporządza odpowiednią siłą."💭 Po raz kolejny nie mogłam się oprzeć książce tego autora, kiedy już przy ostatnim poście obiecywałam, że nigdy nie sięgnę po jego kolejne pozycje. Nie wnoszą one nic nowego, a każda kolejna książka ... Recenzja książki Rozmowy z psychopatami. Masowi mordercy i szaleńcy

Masowi mordercy i szaleńcy działający w amoku

19.03.2022

Moim ulubiony autorem piszącym o psychopatach i mordercach jest Christopher Berry-Dee. Jak tylko zobaczyłam jego najnowszą książkę „Rozmowy z psychopatami. Masowi mordercy i szaleńcy.” musiałam ją przeczytać. Od jakiegoś czasu wiecie, że uwielbiam zaglądać w umysły morderców i psychopatów. Ten autor mi to umożliwia. Tym razem mogłam bliżej przyjrz... Recenzja książki Rozmowy z psychopatami. Masowi mordercy i szaleńcy

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

TO
@tobiaszp18
2022-02-27
7 /10
Przeczytane

To moja druga książka Pana Berry-Dee. Pierwsza skupiała się na seryjnych mordercach, ta opowiada o masowych mordercach i szaleńcach.

Nie spodziewałem się takiego podejścia do sprawy. Myślałem, że autor skupi się tylko na charakterystyce „bohaterów” przedstawionych w książce. A tutaj okazuje się, że Christoper Berry-Dee wplata w to wszystko mocny atak na USA w sprawie podejścia do prawa do posiadania broni. „Badania statystyczne dowodzą, że trzysta dwadzieścia siedem milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych (według US Census Bureau, 2018) posiada trzysta dziewięćdziesiąt trzy miliony sztuk broni palnej (mowa jedynie o broni legalnej), co stanowi aż czterdzieści sześć procent broni palnej znajdującej się w rękach ludności cywilnej całego globu”. Nie uświadamiałem sobie takiej skali, to jest straszne. Przykładowo, spis broni znalezionej przy Charlesie Whitmanie budzi przerażenie. W wielu przypadkach jest podobnie. Sprawcy strzelanin zgromadzili taki arsenał, że to się w głowie nie mieści. Wszystko zostało wykorzystane przeciwko bezbronnym ludziom.

Dwa błędy rzuciły mi się w oczy. W jednym pomylenie liczby ofiar (najpierw napisane, że siedemnaście, potem, że jedna). W drugim pomylona data. Ale nie są to jakieś bardzo poważne błędy, można zorientować się w sytuacji. Autor w wielu fragmentach pisze bardzo ostrym językiem. Opisuje wielu morderców, o większości pierwszy raz dowiedziałem się z tej książki. Dla osób interesujących się podob...

× 1 | link |
@Pasjonistka
@Pasjonistka
2022-03-20
7 /10

RECENZJA "Rozmowy z psychopatami. Masowi mordercy i szaleńcy” Christopher Berry-Dee.

Autor, brytyjski kryminolog, napisał już kilka książek, a to kolejna, którą miałam możliwość przeczytać dzięki wydawnictwu Czarna Owca.
Tym razem „bawiłam się” lepiej. Tutaj się zatrzymam. Oczywiście tematyka książki do łatwych nie należy, ale nie jest to również, jak ujął sam autor, książka, która doprowadziła by mnie do nudności. Może za dużo czytam/słucham i oglądam i zrobiłam się lekko nieczuła na to wszystko?
Wracając do samej książki…
Berry-Dee pozwolił nam poznać i spróbować zrozumieć umysł mordercy.
Dla mnie jako osoby, która lubi kryminały, thrillery, horrory, taka książka to miły przerywnik i uzupełnienie pewnych zagadnień. Gdy czytamy lub słuchamy historii związanych z morderstwami, z seryjnymi, gdzie trup ściele się gęsto… nie zawsze mamy świadomość i często nawet ciężko jest się domyślić, co stoi za takim człowiekiem.
Ile razy słyszy się „dlaczego on to zrobił?”. Ano widocznie jakiś powód był.
Niekoniecznie powodem była ofiara, ale to, z czym borykał się lata temu. Z czym boryka się teraz itd. Powodów jest wiele. Pytanie tylko: „czy musiało do tego dojść?” To wydaje mi się trafniejsze.
Rodzice, którzy od naszego poczęcia mają na nas wpływ. Osoby, nam najbliższe, które niszczą nam psychikę swoim zachowaniem, swoimi wyborami. Dorośli, których chcemy naśladować.
Wyobraźcie sobie sytuację, którą przedstawia autor. USA. Masakra w mieście....

| link |
MA
@mamakawaiksiazki
2022-03-18
7 /10

“Rozmowy z psychopatami. Masowi mordercy i szaleńcy” to kolejny reportaż Christophera Berry- Dee- brytyjskiego kryminologa, który spotyka się z seryjnymi mordercami, analizuje ich psychikę i stara się dotrzeć do źródeł i motywów postępowania. Tym razem pod lupę bierze masowych morderców.

Musze przyznać, że nie spodziewałam się, że temat jest o tyle skomplikowany, że istnieje wiele definicji masakry czy masowego morderstwa, jednak żadna nie do końca odpowiada realiom. Podobnie ma się sprawa z samymi szaleńcami dokonującymi ów czynów- ciężko ich zdefiniować, wyodrębnić cechy wspólne, znaleźć przyczyny zachowania by zapobiec takim zdarzeniom w przyszłości. Jedyną rzeczą jaką można zrobić by radykalnie zmniejszyć liczbę masowych morderstw jest ograniczenie dostępu do broni. Szczególnie sytuacja dotyczy Stanów Zjednoczonych, gdzie posiadanie broni nie jest niczym niezwykłym. Byłam w szoku, gdy przeczytałam, że do takich zdarzeń dochodzi średnio raz w tygodniu!
Książka podzielona jest na krótkie rozdziały, jednak nie do końca przypadł mi do gustu sposób prezentowania morderców. W poprzednie książce, którą czytałam, autor skupiał się w jednym rozdziale na jednej osobie, tutaj trochę miesza, porównuje, skacze od jednego mordercy do drugiego, przez co miałam wrażenie chaosu i czasami już gubiłam się o kim czytam. Berry- Dee podaje tez mnóstwo szczegółowych nazw broni, padają one bardzo często i to też momentami lekko wytrącało mnie z rytmu czytania....

| link |
PA
@Park2Read
2022-03-29
6 /10

"Studiuję seryjnych morderców od wielu dziesięcioleci; rozmawiałem i korespondowałem z przeszło trzydziestoma."

Pisałam już przy okazji wcześniejszych części tego cyklu, że z kolejnymi książkami wzrasta poziom zadowolenia autora samym sobą, co staje się już powoli dosyć męczące - nawet jeśli naprawdę szanujemy jego dokonania w ściganiu historii tej, niemałej wszak liczby psychopatów. Jednak w ostatniej odsłonie serii "Masowi mordercy i szaleńcy" powyższe zdanie przewija się niczym refren. Ale to nie jedyny zarzut jaki nasuwa mi się w związku z tą pozycją, która przez swoją większą część przywodziła mi na myśl czytanie spisu magazynu broni palnej!

Należałoby powiedzieć, że najbardziej aktualna książka Christophera Berry'ego- Dee przywodzi na myśl swoisty esej, poparty co prawda konkretnymi przykładami działań masowych morderców, którego punkt ciężkości skupia się jednak przede wszystkim na forsowaniu tezy o konieczności zmiany zapisu dostępności do broni palnej. Swoją myśl rozwija autor przy każdym niemal przykładzie sprawców strzelanin, argumentując przy tym przeciwko legalności posiadania narzędzi zbrojnych, często porównując przy tym prawo amerykańskie z przepisami brytyjskimi.

I żeby było jasne - jest to zajmujące, dodatkowo zgadzam się z większością przytoczonych przez Berry'ego uzasadnień, uważam również, że podobna dyskusja jest ważna a nawet konieczna ale nie wydaje mi się, że właśnie te...

| link |
ZA
@zaczytany.tata
2022-04-24
5 /10

„Szaleństwo jest jak grawitacja, wystarczy tylko lekko pchnąć”… Chyba żadne inne słowa nie pasują lepiej do bohaterów książki „Rozmowy z psychopatami. Masowi mordercy i szaleńcy” napisanej przez Christophera Berry-Dee.

Jak sam tytuł mówi, książka jest przede wszystkim zbiorem rozmów z szaleńcami, które tym razem znany kryminolog przeprowadza między innymi ze sprawcami strzelaniny w szkołach w Sandy Hook, Dunblane czy też słynnej masakry na kampusie Uniwersytetu Teksańskiego w Austin. Christopher Berry-Dee nie szczędzi swoim rozmówcom dosadnych słów, często określając ich rzeczownikami adekwatnymi do czynów. Wydaje się przy tym bardzo szczery i ociekający częstą ironią.

Główną zaletą książki jest przede wszystkim ogromna wiedza autora o tematyce, w której się porusza- czuć, że psychopaci wszelkiej maści, ich motywy i metody działania są mu dobrze znane. Nierzadkie poczucie humoru autora także uznać należy za kolejny jej atut, zwłaszcza kiedy ma się do czynienia z książką o takiej tematyce. Jednak na tym atuty się kończą, a same meritum zachowania szaleńców nierzadko schodzi na drugi plan, ustępując miejsca wywodom politycznym i niemal nieustannym przypominaniem o fakcie możliwości posiadania broni palnej przez każdego mieszkańca USA.

Podsumowując uważam, że autor nie wykorzystał w pełni potencjału tematu, a sama książka wypadła dość mizernie i blado na tle jego wcześniejszych publikacji, co osobiście przyjmuję z lekkim bólem. Christopher Berry-D...

| link |
@izuu_i_ksiazki
2022-05-17
Przeczytane

"Rozmowy z psychopatami. Masowi mordercy i szaleńcy. ", to kolejna odsłona znanego cyklu autorstwa @christopherberrydee
Tym razem brytyjski kryminolog bierze pod lupę tych, którzy poprzez swoje działanie skrzywidzili za jednym razem większą ilość osób. Mamy tu przedstawione sprawy takie jak strzelaniny w szkołach, masakra na kampusie Uniwersytetu Teksańskiego, oraz wiele innych zbrodni, a o których wcześniej nie słyszałam.
Niestety po przeczytaniu tej pozycji nie czuję się usatysfakcjonowana. Po raz kolejny liczyłam na to, że autor pokusi się na te tytułowe "rozmowy" , jednak tak się nie dzieję. Widać duże doświadczenie wojskowe autora, ponieważ 90% procent książki to opisy broni i pocisków jakimi posługiwali się mordercy, jednak samo to co mnie interesuje, czyli dlaczego doszło do zbrodni i jakie są tego konsekwenscje, na te pytania nie dostałam konkretnej odpowiedzi, a gdy nawet się taka pojawiła, to znudzona tym, z jaką prędkością leci nabój wystrzelony z karabinu maszynowego, po prostu mi to gdzieś umykało🙄. Jedyne co zapadło mi w pamięć po lekturze, to fakt, że najwięcej strzelanin, czy to w szkołach, czy w innych miejscach publicznych, popełnianych jest w Stanach Zjednoczonych. Wszystko dlatego, że amerykanie mają zbyt swobodny dostęp do broni. Czego to dowodzi? Myślę, że te wnioski już powinien każdy wyciągnąć sobie sam...🤔

Ta pozycja mnie wymęczyła i gdyby nie to, że było...

| link |
@ksiazka_ukryta_w_puszczy
2022-03-22
3 /10
@werka751
@werka751
2022-03-21
7 /10
Przeczytane
@mommy_and_books
2022-03-19
9 /10
Przeczytane
@zaczytana.archiwistka
2022-03-16
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Rozmowy z psychopatami. Masowi mordercy i szaleńcy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl