Skazana

Ewa Ornacka
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów
Skazana
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów

Opis

Wstrząsająca opowieść z najcięższego w Polsce więzienia dla kobiet.

Na motywach niniejszej książki (wydanej przez REBIS w 2018 roku pod tytułem Skazane na potępienie) powstał scenariusz serialu Skazana dla Player z Agatą Kuleszą w roli głównej.

Zakład Karny nr 1 dla Kobiet w Grudziądzu jest jak Alcatraz. Jego mury skrywają tajemnice, które zwykle nie przedostają się do świata ludzi wolnych. Wiele spośród osadzonych tam kobiet znamy z pierwszych stron gazet. Jaki los spotkał za więziennymi murami matkę małej Madzi z Sosnowca czy siostrę Bernadettę ze zgromadzenia boromeuszek? Jak traktowane są „dziecioboje” i czy to dobrze być „księżniczką na zamku”? Co to znaczy trafić na „dźwięki” lub do „świńskiego transportu”? Czy za kratami możliwe są burzliwe romanse i seks?

Więzienia dla kobiet to w naszej literaturze faktu teren wciąż nieodkryty. Teraz mamy okazję przyjrzeć się mu z bliska. Narratorką najnowszej książki Ewy Ornackiej i jej rozmówczynią jest Beata Krygier, skazana prawniczka, która niegdyś wydawała wyroki w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej, a potem sama trafiła do więzienia.

Data wydania: 2021-08-31
ISBN: 978-83-8188-331-3, 9788381883313
Wydawnictwo: Rebis
Seria: X-Varia
Kategoria: Biografia
Stron: 288

Autor

Ewa Ornacka Ewa Ornacka
Urodzona 2 czerwca 1964 roku w Polsce (Szczecin)
Pedagog, dziennikarka. Pracę dziennikarską rozpoczęła na początku lat 90-tych w redakcji "Głosu Szczecińskiego". Przez lata związana z tygodnikiem "Wprost". O przestępczości zorganizowanej pisała także na łamach tygodników "Prawo i Życie" oraz "News...

Pozostałe książki:

Alfabet mafii Tajemnice zbrodni Skazane na potępienie Pajęczyna strachu Wrobiony w dożywocie. Sprawa Arkadiusza Kraski
Wszystkie książki Ewa Ornacka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Skazana

14.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Skazana" to drugie wydanie książki z 2018 roku i tym razem prezentuje się na półkach w okładce serialowej. Mnie osobiście podoba się bardziej niż poprzednia. A serial już możecie oglądać na platformie player, ja się skuszę, aby sprawdzić co z tego wyszło, ale dzisiaj o książce. Ewa Ornacka wzięła na warsztat temat bardzo trudny i stworzyła z... {} Recenzja książki Skazana

Skazana

30.08.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Beata Krygier z zawodu jest prawniczką, próbowała swoich sił także jako inwestor prywatnej apteki. W 2013 roku została skazana na cztery lata i osiem miesięcy pozbawienia wolności, w więzieniu spędziła dwa lata i sześć miesięcy (wyszła na zwolnienie warunkowe). W książce Ewy Ornackiej „Skazana” (w 2018 roku wydana jako „Skazane na potępienie”) Bea... {} Recenzja książki Skazana

@justyna_@justyna_ {}× 5

Prawdziwy świat za kratami.

6.10.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Skazane" zaczęłam czytać czekając w kolejce u lekarza z synkiem. 1,5 godziny czekania nie poszło na marne. Z pewnym momencie pyta się mnie starszy Pan, czy nie lepiej obejrzeć serial na playerze😁 Stanowczo odpowiedziałam, że nie! Najpierw książka, później serial👍 Za jakiś czas, ten sam Pan podchodzi do mnie po raz kolejny i opowiada mi historię j... {} Recenzja książki Skazana

Skazana na samotność

6.10.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Autorka niniejszej publikacji to doświadczona publicystka śledcza, jako jedyna w historii polskiego dziennikarstwa, została objęta ochroną CBŚ. Jak to się stało, że prawniczka, dawniej sędzia i adwokat trafia do świata, który znała jedynie z praktyki zawodowej? Pani Ewa Ornacka przypomina dzieje skazania Beaty Krygier (jest narratorem naszej op... {} Recenzja książki Skazana

@ladymakbet33@ladymakbet33 {}× 2

Moja opinia o książce

Opinie

@Malwi
2021-10-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

" Skazana" Ewy Ornackiej to literatura faktu napisana w formie sfabularyzowanego reportażu. Książkę czyta się szybko i płynnie a dzieje się tak nie tylko za sprawą ciekawego tematu ale i różnorodności przekazu. Jest tu opowiadanie, dialogi, odpowiedzi na zadane pytania ale również fragmenty wyroku oraz oryginalne zapiski i artykuły.

Główna bohaterka opisuje świat który znajduje się za murami więzienia. Beata skupia się przede wszystkim na emocjach osadzonych tam kobiet. Opisuje historie kobiet przebywających w zamknięciu za najcięższe przewinienia takie jak morderstwa, dzieciobójstwo czy kradzieże. Powieść skupia się na ludziach a nie na warunkach. Nie ma tu męczących, drobiazgowych szczegółów. Narratorka pokazuje że za murami więzienia istnieje świat w którym żyją ludzie mający problemy.
Poznajemy losy " sławnych " osób o których było głośno w mediach.

Przeczytałam książkę, teraz czas na serial.

{}× 5 | link |
@monika8905
2021-09-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

31 sierpnia premierę miała książka „Skazana” Ewy Ornackiej. Jest to nowe wydanie książki „Skazane na potępienie” z 2018 roku. Na playerze możemy również obejrzeć serial na motywach książki.

Narratorką opowieści jest Beata Krygier, prawniczka, która kiedyś wydawała wyroki, a potem sama mogła zasmakować więziennego życia. Dzięki niej możemy sami przekonać się jak okrutne warunki panują za więziennym murem, gdzie przemoc i walka o przeżycie to podstawa. I aż trudno uwierzyć, że dla niektórych osadzonych to prawdziwy dom i nie chcą z niego wychodzić.

„Kochać, tęsknić i mieć swoje potrzeby to podstawa, aby przetrwać więzienie i wciąż widzieć sens życia”.

„W więzieniu trudno nie okazywać strachu. On jest wszechobecny”.

Książka przytacza wiele kryminalnych spraw, o których z pewnością słyszeliśmy, chociażby sprawa małej Madzi z Sosnowca, sprawa siostry Bernadetty, czy afera Amber Gold.

Większość kobiet okazywała skruchę, żałowała tego co zrobiła, inne nie miały innego wyboru jak zabić, żeby uwolnić się od męża tyrana, ale były też kobiety, które o okrutnej zbrodni, której dokonały mówiły tak jakby opisywały dzień ze swojego życia, bez emocji.

Nóż się w kieszeni otwierał jak czytałam te wszystkie historie.

„… świat za kratami jest jak inna planeta, obowiązują w nim twarde reguły. Początek tego świata wyznacza wieżyczka z uzbrojonym strażniki...

{}× 3 | link |
@andrzej.trojanowski
2021-09-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

Ewa Ornacka książką „Skazana” zabiera nas za więzienne mury Zakładów Karnych, w których osadzonymi są kobiety. Jest to drugie wydanie, pierwsze z 2018 r. znane jest z tytułem „Skazane na potępienie”. Opowieść na tyle szczególna bo narratorką jest skazana prawniczka, która sama wcześniej wydawała wyroki, Beata Krygier. Nawet laik w tej materii zapewne zdaje sobie sprawę, że bez wsparcia z zewnątrz, bez wsparcia rodziny ta kobitka trzeciej nocy powiesiła by się w klopie. Świat za kratami rządzi się swoimi prawami. Autorka jest dziennikarką w materii kryminalnej ale i też scenarzystką. I właśnie po książkę sięgnąłem po obejrzeniu zwiastuna serialu. Pani Beata Krygier i autorka umiejętnie oraz z wielkim taktem ukazują świat kobiet za murami. Nie ma tu zbędnej pikanterii, chociaż jest o seksie ale …, nie ma mordobicia, krwi czy spektakularnych prób ucieczek. Jest natomiast bezsilność, bezradność, zakłamanie, dominacja za wszelką cenę, cwaniactwo, wyrachowanie czyli kumulacja zła w jednym miejscu. Spotkamy tu Katarzynę W., pewną siostrę zakonną Bernadettę, nauczycielkę Mariolę i jeszcze kilka pań z pierwszych stron gazet. Ale też jest dużo dobra i wdzięczności. Nawet w piekle można spotkać anioły – jak to ujęła bohaterka zawiązując do więziennych przyjaźni. Warto też zaznaczyć, że książka składa się bodajże z 14 rozdziałów z ciekawymi tytułami, które same w sobie przykuwają uwagę czytelnika.
Wcześniej był „Gad. Spowiedź klawisza” Pawła Kapusty. Jakieś zdanie wyrobion...

{}× 1 | link |
@lukrecja84
2021-09-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane


„SKAZANA”

Ewa Ornacka Dom Wydawniczy Rebis

Dzięki aplikacji @czytamzlegimi miałam możliwość przeczytania wstrząsającej historii kobiet znajdujących się w najcięższym więzieniu w Polsce. Mówię tutaj o Zakładzie Karnym nr 1 dla Kobiet w Grudziądzu. Tutaj jest jak w Alcatraz. Mroczno i strasznie. Tutaj znajdziecie morderczynie i przestępczynie z pierwszych stron gazet. Dzięki Ewie Ornackiej i jej rozmówczyni Beacie Krygier możemy poznać historie jej i innych skazanych.
Tak mało jest książek o kobietach skazanych. Pamiętacie matkę zamordowanej małej Madzi? Tą historią żyła cała Polska. Tutaj o niej też przeczytacie. A pamiętacie co takiego zrobiła pewna siostra zakonna ze zgromadzenia boromeuszek? Szkoda, że dostała tak niski wyrok. Poczytajcie. Kim jest Beata Krygier? Co takiego zrobiła, że trafiła za kratki? Kiedyś sama wydawała wyroki w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej. Wstrząsająca historia.
Najbardziej wstrząsnęła mną historia pewnej ciężarnej dziewczyny, która niestety nie wytrzymała napięcia. Było mi jej żal. Kto w tej sprawie zawinił? Wydaje mi się, że nieugięta pani sędzia.
Ciężkie jest życie ska...

{} | link |
@emilka1984
2021-10-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Kiedy zobaczyłam zwiastun serialu na player, pomyślałam muszę obejrzeć. Po kilku dniach byłam niesamowicie zaskoczona, kiedy wydawnictwo Rebis zaproponowało mi książkę do recenzji, nie miałam pojęcia że serial powstał na motywach książki. W tej sytuacji serial musiał poczekać, książka zawsze ma pierwszeństwo.

Beata Krygier, acesor sądowy, prawniczka, trafia tam gdzie taka kobieta jak ona nie powinna trafić, do więzienia, najpierw w Karmieniu Pomorskim a później do polskiego Alcatraz czyli więzienia w Grudziądzu. Opowiada jak wyglądało dwa lata z jej życia spędzonego za kratami. Poznajemy nie tylko historię Beaty ale również kobiet z nią osadzonych, wspomina matkę małej Madzi z Sosnowca i siostrę Bernadettę, ale inne kobiety które mają na koncie lżejsze i ciężkie przewinienia.

Dzięki tej książce możemy zobaczyć jak wygląda życie za więziennymi murami, z czym muszą się mierzyć osadzone. Są takie co żałują tego co zrobiły, jak i te które powtórzył by to jeszcze raz. Beata przybliża nam proces resocjalizacji jak i zagadnienia typu "Świński transport", zdradza jak wygląda miłość i wiezienny seks. Opowiada o kobietach które nawet w więzieniu potrafią zajść w ciążę.

Książke czyta się szybko, a może to ja tak bardzo się spieszyłam żeby już zacząć oglądać serial. Jestem już po pierwszym odcinku, na razie nie chcę oceniać, obejrzę jeszcze jeden i zobaczę czy będzie dla mnie tym samym co pierwszy.

{} | link |
MA
2021-09-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

"Skazana" to nowe wydanie książki z 2018 roku pt "Skazane na potępienie "

Więzienie. Sędzia nie ma prawa tu trafić.
Zakład karny nr 1 w Grudziądzu jest nazywany Alkatraz dla kobiet.
Książka jest prowadzona z perspektywy Beaty Krygier, która jest prawniczką skazaną w 2013 roku na ponad cztery lata więzienia. Została zwolniona po dwóch latach. Opowiadała o tym jak wygląda świat zza krat wśród osób, które są skazane za przeróżne paragrafy. Opisane jest ich życie codzienne, system jaki tam działa, ten nieoficjalny, kary, znęcania, zwyrodnienie więźniarek,kto rządzi, kto jest poddanym.
Jeśli interesuje Was sprawa matki zamordowanej Madzi z Sosnowca, sprawa siostry Bernadetty, która była diabłem wcielonym. Jest o niej książka i to co robiła dzieciom było przerażające. To tu możecie o tym przeczytać.
Książka zawiera wiele interesujących faktów i sporo można dowiedzieć się o systemie. Niestety czytając miałam wrażenie, że nie ma chrologicznego poukładania. Brak spójności i niektóre informacje były podane tak na odczepnego.
A szkoda bo książka porusza ważne tematy. Bardzo mało jest literatury o więziennictwie kobiecym, a ta mimo kilku minusików jest warta uwagi.
Dodam, że autorka jest dziennikarką śledczą, której udało się dotrzeć do świadka koronnego "Masy" i namówić go na wywiad.

{} | link |
DE
2021-10-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Czy to faktycznie "Wstrząsająca opowieść z najcięższego w Polsce więzienia dla kobiet", to bym polemizował, ponieważ z treści nic takiego nie wynika. Jest to dobry, wciągający reportaż i czyta się błyskawicznie. Historie osadzonych z pierwszych stron gazet ciekawe, ale przedstawione powierzchownie. Zwłaszcza te najciekawsze, jak siostry Bernadetty czy mamy małej Madzi z Sosnowca, o których jest ledwie kilka stron.
Na pewno zaciekawił mnie na tyle, by zabrać się za oglądanie serialu.

{} | link |
@aneta.sawicka05
2021-10-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Zapraszam do przeczytania mojej recenzji http://mama-filipka.blogspot.com/2021/10/mama-czyta-skazana-ewa-ornacka.html
Bardzo dobra książka, nie mogłam się oderwać.

{} | link |
@ulenstwo1990
2021-11-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@megaraa
2021-11-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@ksiazka_ukryta_w_puszczy
2021-10-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@ladymakbet33
2021-10-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@paula_9191
2021-10-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@WystukaneRecenzje
2021-09-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
GA
2021-09-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Skazana. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl