Śmierć pięknych saren. Jak spotkałem się z rybami

Ota Pavel
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów
Śmierć pięknych saren. Jak spotkałem się z rybami
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów

Opis

Zawarte w książce opowiadania z dwóch tomów Oty Pavla Śmierć pięknych saren i Jak spotkałem się z rybami to liryczno - groteskowy powrót do mitycznej krainy dzieciństwa, do symbolizowanego przez baśniowy świat przyrody poczucia wolności i pierwotnej harmonii. Szczególną rolę w tym mikrokosmosie odgrywa najbliższa rodzina młodego bohatera, a zwłaszcza portretowany z czułą ironią ojciec, komiwojażer, filozof i namiętny wędkarz.
Tytuł oryginalny: Smrt' krásných srnců, Jak jsem potkal ryby
Data wydania: 2004
ISBN: 83-88612-68-9, 8388612689
Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca - Świat Literacki
Serie: Biblioteka, Biblioteka Pisarzy Czeskich i Słowackich, Literatura czeska
Stron: 220
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Ota Pavel Ota Pavel
Urodzony 2 lipca 1930 roku w Czechach (Praga)

Pozostałe książki:

Puchar od Pana Boga Bajka o Rašce i inne reportaże sportowe Bajka o Raszku Fialový poustevník Opowiadania pisarzy czeskich XX w.
Wszystkie książki Ota Pavel

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nie jest to książka o sarnach i rybach, chociaż w niej występują.

9.05.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Do przeczytania tej książki zachęciła mnie Bibliotekarka stwierdzając ze zdziwieniem: „To pani jeszcze tego nie czytała?” Miałam ją gdzieś na liście książek do przeczytania, ale na odległym miejscu. Przeczytała więc i jestem zachwycona. Dawno już nie czytałam tak ciepłej i mądrej książki pomimo czasu w jakim się ona dzieje. Bohater jest pochodzeni... {} Recenzja książki Śmierć pięknych saren

@jatymyoni@jatymyoni {}× 7

Do bólu optymistyczna książka

16.09.2012

Odnoszę wrażenie, że literatura czeska jest w Polsce traktowana niemal jak literatura egzotyczna. Wszechobecna literatura angielskiego kręgu językowego zepchnęła piśmiennictwo naszych sąsiadów na margines polskiej świadomości. Mariusz Szczygieł, najpopularniejszy krajowy czechofil, wraz z „Gazetą Wyborczą” postanowił zmienić istniejący stan rzeczy.... {} Recenzja książki Śmierć pięknych saren

@MarKo@MarKo {}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@literackiespelnienie
2021-07-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Czechy Opowiadania Komedia

,,Upij się - będziesz szczęśliwy przez jeden dzień. Ożeń się - będziesz szczęśliwy przez trzy dni. Zostań rybakiem. Pozostaniesz szczęśliwy do końca życia''. Przewrotne opowiadania o łowieniu ryb, gdzie rzeka dyktuje tempo wydarzeń. Morskie stworzenia otrzymują ludzki głos błądząc w ludzkich majaczeniach gdzieś nad brzegiem wspomnień. Brzydkie słowa oddają pokłon słowiańskiej naturze. Jak to w czeskim kinie (w czeskiej literaturze) dużo zgryźliwego humoru, witalnej hecy, pijackiej gry słownej. Zaprawione śliwowicą i pysznymi węgorzami z europejskiej smażalni. Radość życia poplątana ze wzruszeniem i łzą na pożegnanie dawnej wesołkowatości. Mimo prostej formy, gdzie chodzenie nad staw okazuje się największą atrakcją liryczną - kolorytu nadają piosnki, którymi szczycą się panowie i panie. Melodyjny werset wrzucony tu i ówdzie umuzycznia relaksacyjny ton opowieści. Pijaństwo zatacza szerokie kręgi - rum wlewany do pyszczka kręgowca pozostanie synonimem absurdu, gdzie pstrąg nietrzeźwy jest niepożądany. Autor dorzucił narrację wojenną. Naśmiewanie się z żydów, wiarygodny komediodramat, gdzie defetyzm wojenki z impetem ląduje w kabaretach jajcarskiej słowiańszczyzny literackiej. Ota Pavel w gawędziarskim freestyle'u nie rozlicza się z dzieciństwem, jakby mogły wskazywać wstępne zapewnienia. Dla mnie to wycieczka po czeskiej duszy, która pragnie towarzystwa, suto zakrapianego stołu, gospodarskiego ekspresjonizmu, dobrego alkoholu i rodzinnych pasji.

{}× 10 | link |
@bea-ta
2019-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Biblioteka domowa przeczytane 2017

Piękna wyprawa w czas dzieciństwa. Przesiąknięta miłością i wyrozumiałością do najbliższych. Nostalgiczna. Oniryczna. Piękna.

Mimo że opowieść ta obejmuje również lata II wojny światowej, a narrator jest żydowskim chłopcem, to nie cierpienia i sankcje stosowane przez III Rzeszę wobec ludności żydowskiej, przyjmują rolę głównych wydarzeń. Owszem, pojawiają się. Ale tak, jak u dziecka. Bez historycznej świadomości wydarzeń. Wyjazd braci do obozu koncentracyjnego był tu ważny, bo posłużył jako pretekst do opowieści o psie Holanie i polowaniu na rogacza. Ważna była dziecięca duma z osiągnięć ojca i nadzieje dzieci rozbudzane jego marzeniami. Ważne było mocne stąpanie po ziemi przez matkę. Ważny był świat zwierząt, kontakt z naturą. I dziecięce spojrzenie na finansowe krachy i eldorada rodziny.

Moją uwagę zwróciło ówczesne podejście do wychowania dzieci. Fakt, że „mamusia sprała” narratora „pejczem na psy” wyszedł niejako przypadkowo w opowieści o jego talentach kupieckich (a raczej ich braku), jako konsekwencja jedynej dokonanej w życiu transakcji handlowej: sprzedaży, podczas wojny, jedenastu tomów Tarzana, podarowanych wcześniej narratorowi przez ciotecznego brata. I zaraz wyobraźnia podsunęła mi książkę czytaną za kilkadziesiąt lat, będącą wspomnieniami dzisiejszego chłopca potraktowanego pejczem przez matkę.
Książka pełna jest naturalnych przejawów życia będących udziałem dziecka (i jako uczestnika, i jako obserwatora). Próbuję sobie zestawić ówczesne do...

{}× 6 | link |
@Antoniowka
2021-02-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

„Dziesiątki razy chciałem odebrać sobie życie, gdy już nie mogłem dłużej wytrzymać, ale nigdy tego nie zrobiłem. Pewnie w podświadomości pragnąłem jeszcze jeden raz pocałować usta rzeki i łowić srebrne ryby. To właśnie jako rybak nauczyłem się cierpliwości, a wspomnienia pomagały mi żyć”*.

„Śmierć pięknych saren” to książka niezwykła, nie tylko jeśli chodzi o treść, ale przede wszystkim ze względu na biografię Autora. Ota Pavel, Żyd – jak to się utarło mówić – naznaczony piętnem Holokaustu, jako dorosły człowiek zapadł na chorobę psychiczną. Ulgę w chorobie przyniosło mu wspominanie dzieciństwa. I tak powstały zbiory opowiadań „Śmierć pięknych saren” i „Jak spotkałem się z rybami”. Głównymi motywami przewodnimi są tu rodzinne perypetie oraz łowienie ryb.

Ojciec Autora, określany przez krytyków literatury współczesnym Don Kichotem, był człowiekiem wielkiej fantazji i niespożytej energii, co – oględnie mówiąc, nie zawsze wychodziło rodzinie na dobre. Zaszczepił też w synach pasję wędkarską, która dawała ukojenie Pavlowi u schyłku życia.

Opowiadania te są niebanalne też z tego względu, że pod płaszczykiem wesołości kryje się dramat wojny, a śmiech przeplata się z płaczem. Niełatwo jest osiągnąć taki efekt bez wrażenia sztuczności, ale Autorowi się to doskonale udało. Gorąco polecam.

* O. Pavel, Śmierć pięknych saren, Wydawnictwo „Śląsk” Katowice, Katowice 1988, s. 205.

{}× 3 | link |
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Posiadam Top 10 Fiction

O tej książce wiem od dawna, ale czytać o sarnach, a tym bardziej o rybach nie miałam zamiaru - to zupełnie nie mój rewir czytelniczy. Szczerze mówiąc, aż trudno byłoby mi wyobrazić sobie coś bardziej nudnego.
Błąd, okropny błąd.
To książka piękna, ściskała mi gardło i wyciskała łzy w publicznym miejscu tak, że musiałam przerywać lekturę. Jest w niej tyle spokoju, łagodności, zachwytu. Wspominałam ukochanego Dziadka (który chyba ani jednej ryby w życiu nie złowił), wspominałam dzieciństwo, patrzyłam na pola za oknem i myślałam: what a wonderful world :). Czułam wdzięczność za życie. Napisać taką rzecz to coś wspaniałego.

Muszę dla ścisłości dodać, że najpiekniejsza jest pierwsza część "Śmierć pięknych saren" i Epilog, gdyby ktoś uznał, że co za dużo ryb to niezdrowo. Reszta trochę słabsza, stąd 9 a nie 10 gwiazdek.

{}× 2 | link |
@luizko
2021-03-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Jedna z ulubionych i najmądrzejszych książek jakie przeczytałam. Wzruszająca a chwilami tak zabawna... Znakomite te proporcje czeskiego humoru i smutku, który może dotknąć każdego bez względu na narodowość.


{}× 1 | link |
@tutli
2008-07-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Nieco nostalgiczna, zabawna i błyskotliwa. Literatura z najwyższej półki ! Serdecznie polecam !

{}× 1 | link |
GO
2009-01-23
Przeczytane

postuluje się o uwzględnieniu terminu czeski realizm magiczny !

{}× 1 | link |
@gabka123
2020-11-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
ZA
2020-08-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane ulubione książki
@Tamaryszek
2020-06-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane (Nie)rzeczywistość Kundelek (e-book)
@jatymyoni
2020-05-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Bardzo dobra książka Biografie, autobiografie, pamiętniki L. czeska i słowacka
@Oktaryna
2020-02-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane 2014
@tsantsara
2019-11-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Literatura czeska (i słowacka) O Czechach lub Słowacji O Żydach
@abdita
2019-11-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Trzeba do tego wrócić #literatura wszelka Posiadam
@MgorzataM
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Y: 2016
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Dążąc do celu zawierz swojej sile. Wtedy pokonasz nawet długą milę.”
{}
#
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe