Spiżarnia literacka

Czesław Miłosz
Spiżarnia literacka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książka jest zbiorem miniesejów Czesława Miłosza pisanych na przełomie 2003 i 2004 roku i drukowanych w "Tygodniku Powszechnym". Wchodzące w skład zbioru utwory mają bardzo różnorodny charakter a dotyczą zjawisk z pogranicza literatury, historii i sztuki. Noblista z niezwykłą pasją, jednocześnie w sposób żartobliwy a czasem nostalgiczny komentuje np. twórczość Tadeusza Żeleńskiego-Boya, Jana Lechonia czy eksperymenty artystyczne Witkacego. Z przenikliwością wielkiego znawcy pisze o zjawisku filmu, literackiej legendzie Piłsudskiego, wspomina też niezwykłe a zapomniane dziś nieco postaci: Mariana Czuchnowskiego, Józefa Weyssenhoffa czy Jana Parowskiego. Teksty są niezwykłą gawędą o kulturze, gawędą człowieka, który jest symbolem tej kultury. Na pytanie o genezę utworu Czesław Miłosz odpowiedział: "Jest to jakiś 'wariant formy bardziej pojemnej', choć różni się od moich dotychczasowych utworów większą przypadkowością. (... [Jest to] poszukiwanie czegoś, co jest schowane. I przypomina, żeby dopuścić do głosu ciekawość świata"
Data wydania: 2004-05-01
ISBN: 978-83-08-03602-0, 9788308036020
Wydawnictwo: Literackie
Stron: 180
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Czesław Miłosz Czesław Miłosz
Urodzony 30 czerwca 1911 roku na Litwie (Szetejnie)
Czesław Miłosz – polski poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz, dyplomata; w latach 1951–1993 przebywał na emigracji, do 1960 we Francji, następnie w Stanach Zjednoczonych; w Polsce do 1980 obłożony cenzurą; laureat Nagrody Nobla w dz...

Pozostałe książki:

Dolina Issy Zniewolony umysł Rodzinna Europa Poezja naszego wieku
Wszystkie książki Czesław Miłosz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Spiżarnia literacka nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Spiżarnia literacka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl