Widzenia nad Zatoką San Francisco

Czesław Miłosz
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Widzenia nad Zatoką San Francisco
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Jesienią 1960 roku Czesław Miłosz wyjechał do Berkeley na zaproszenie Uniwersytetu Kalifornijskiego, a otrzymawszy po kilku miesiącach stanowisko profesora języków i literatur słowiańskich, osiadł w Stanach Zjednoczonych na stałe. Wydane w 1969 roku "Widzenia nad Zatoką San Francisco" są swoistym eseistycznym podsumowaniem kilkuletnich doświadczeń i obserwacji wyniesionych z pobytu w Ameryce. Głównym bohaterem książki jest właśnie Ameryka drugiej połowy lat sześćdziesiątych oglądana oczami emigranta, przybysza z Europy. Na kulturę i cywilizację amerykańską Miłosz patrzy z mieszaniną fascynacji i lęku, dostrzegając przenikliwie jej kulturowe słabości i zaniechania, a także ideologiczne zauroczenia, widoczne choćby w uniwersyteckim środowisku Berkeley podczas rewolty studenckiej 1968 roku. Jest zawsze, socjologiczna obserwacja i obyczajowy konkret służą Miłoszowi za podstawę do formułowania pytań o wymiarze uniwersalnym, te zaś układają się w formę wielowymiarowej, oryginalnej medytacji nad powinnością i losem dwudziestowiecznego intelektualisty.
Data wydania: 1989-01-01
ISBN: 978-83-08-03040-0, 9788308030400
Wydawnictwo: Literackie
Stron: 272
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Czesław Miłosz Czesław Miłosz
Urodzony 30 czerwca 1911 roku na Litwie (Szetejnie)
Czesław Miłosz – polski poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz, dyplomata; w latach 1951–1993 przebywał na emigracji, do 1960 we Francji, następnie w Stanach Zjednoczonych; w Polsce do 1980 obłożony cenzurą; laureat Nagrody Nobla w dz...

Pozostałe książki:

Dolina Issy Zniewolony umysł Rodzinna Europa Poezja naszego wieku
Wszystkie książki Czesław Miłosz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Widzenia nad Zatoką San Francisco? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@FreeSoul
2009-09-03
8 /10
Przeczytane

Ciekawe spostrzeżenia i przemyślenia, szczególnie ostatni rozdział. Pokazuje powszechną prawdę, że jako Europejczycy nie wszystko jesteśmy w stanie zaakceptować i zrozumieć, gdyż ogranicza nas nasza kultura. Ciekawą rzeczą jest również fakt, iż w Europie bardzo silnie dzielimy się na "naszych" i cudzoziemców - człowiek z innego kraju zawsze pozostanie "obcym", nie ważne jak bardzo by się starał i ile lat mieszkałby w danym kraju. Za to w Ameryce "obcy" to właśnie "swój" - to w końcu, jakby nie patrzeć, kraj składający się w 95% z cudzoziemców, którzy z zapałem w większości starają się ów odmienność zaakcentować i kultywować. Książka skłania do własnych refleksji na ten i wiele innych tematów, jak człowiek wobec sztuki, rewolucji, Natury, Boga czy wobec automatyzacji świata.

| link |
@Zorg
2022-03-30
1 /10
@abdita
2019-11-22
9 /10
Przeczytane Posiadam #literatura wszelka

Cytaty z książki

O nie! Książka Widzenia nad Zatoką San Francisco. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl