Syberiada polska

Zbigniew Domino
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Syberiada polska
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Powieść jest jednym z najobszerniejszych w piśmiennictwie polskim ujęć "tematyki zesłańczej", to znaczy losów ludzi "przesiedlonych" w głąb ówczesnego Związku Radzieckiego. Jest to twór ambitny, zrodzony z autentycznego trudu pisarskiego i wiernej pamięci o własnych doświadczeniach życiowych autora. Będzie dla czytelników nieocenionym źródłem wiedzy o tym dramatycznym rozdziale polskich losów" i silnym, głęboko wzruszającym przeżyciem.
Data wydania: 2001
ISBN: 978-83-88607-15-8, 9788388607158
Wydawnictwo: Studio Emka
Stron: 560
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Zbigniew Domino Zbigniew Domino
Urodzony 21 grudnia 1929 roku w Polsce (Kielnarowa)
Zbigniew Franciszek Domino – pułkownik ludowego Wojska Polskiego, prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej w czasach stalinizmu, pisarz. Syn Stanisława i Antoniny. W lutym 1940 został wywieziony z rodziną w głąb ZSRR w okolice Irkucka. Na zesłani...

Pozostałe książki:

Czas kukułczych gniazd Kraina Smoka. Chiny wczorajsze, Chiny dzisiejsze Młode ciemności Sybiraczka
Wszystkie książki Zbigniew Domino

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Jak to na Syberii bywało

11.03.2020

'' Nie mogłem owej nocy zasnąć, biłem się z myślami . W pamięci miałem obrazy mordowanych na moich oczach ludzi . To było nieludzkie , całkowite upodlenie człowieczej natury . '' Dolinowie , to tylko jedna z polskich rodzin zamieszkujących Czerwony Jar , piękną podolską wioskę . Ludzie w niej pracowici i pomocni sobie nawzajem . Rok 1940 nie jest... Recenzja książki Syberiada Polska

Syberyjska tułaczka

17.11.2019

Książka napisana językiem prostym, plastycznie oddającym klimat tamtego okresu. Czytelnik bardzo łatwo „wchodzi w skórę” postaci, prawie automatycznie utożsamiając się z bohaterami. Od pierwszych stron ciężko się oderwać od czytania. Autorowi bardzo dobrze udało się oddać zarówno mentalność wysiedlonych Polaków, Ukraińców, mieszkańców Syberii i NK... Recenzja książki Syberiada polska

Na syberyjskim zesłaniu

7.02.2022

Noc ciemna, spokojna Jasnym okiem księżyc na Czerwony Jar spogląda Pod osłoną nocy zło do drzwi łomocze Bezpieczną domu przystań każe opuszczać W ciemną noc wyruszać raz dwa się pakować nic nie kombinować Pistolety w dłoni jak nie posłuchacie to was zastrzelimy żeby nie było żeśmy nie mówili ostrzeżenie rzucone życia poniszczone Wyrywa z bez... Recenzja książki Syberiada polska

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2020-11-27
6 /10
Przeczytane przeczytane 2020

W jednej z początkowych scen, kiedy bohaterowie znaleźli się w bydlęcym wagonie, dopadła mnie niemoc. Wiedziałam, że będzie kilkutygodniowa podróż pociągiem, nieludzkie warunki życia w tajdze i praca ponad siły, amnestia i wykraczająca poza wszelkie zrozumienie kilkumiesięczna? kilkuletnia? poniewierka tysięcy ludzi zostawionych samym sobie. Bez środków do życia, bez informacji, bez jakiejkolwiek pomocy. Za to z nadzieją. Dostania się do polskiego wojska. Powrotu do ojczyzny.

I śmierć, jako stały towarzysz każdego etapu tej drogi.

Przeczytałam już wiele na ten temat. Teraz, nie po raz pierwszy zresztą, pomyślałam, że nie dam rady przebyć kolejny raz tej łagrowo-tułaczej drogi… I nie po raz pierwszy, przełamałam się, by jeszcze raz, może od innej strony, może innymi oczami, może dam radę choć odrobinę zrozumieć…

Hm… Autor, Zbigniew Domino, miał skończonych zaledwie 10 lat, gdy w lutym 1940 roku, został wywieziony z rodziną na Syberię, w okolice Irkucka. Tam zmarła jego mama, a tata wstąpił do 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Autor wrócił do Polski latem 1946 r. I echo tych wydarzeń jest bardzo wyraźne w losach książkowych bohaterów. I trudno się oprzeć wrażeniu, że w książkowym Staszku Dolinie jest bardzo dużo autora. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie późniejsze, polskie losy autora. Od 1949 r. Domino należał do PZPR, był pułkownikiem Ludowego Wojska Polskiego i Prokuratorem Naczelnej Prokuratury Wojskowej w czasach stalinizmu. ...

× 13 | link |
@jovi
2021-12-14
9 /10
Przeczytane Syberia Historyczne/wojenne/sagi rodzinne/westerny/historia alternatywna E-booki Ekranizacje

Jakiś czas temu obejrzałam film nakręcony na podstawie "Syberiady" i szczerze powiedziawszy, nie było się czym zachwycać, stanowczo odradzam oglądanie filmu w pierwszej kolejności, bo może skutecznie od tej książki odstraszyć, a to byłaby wielka szkoda.
Literacki pierwowzór to przepięknie i z ogromnym rozmachem napisana historia o Polakach zesłanych w lutym 1940 roku w głąb sowieckiej Rosji. Ludzie z Czerwonego Jaru tylko za to, że są Polakami i bezczelnymi "kułakami" zostają pewnej mroźnej nocy wysiedleni ze swoich domów i w wagonach bydlęcych wywiezieni do zupełnie nieznanego im dotychczas świata, na wieloletnią poniewierkę do obozów pracy.
Rosyjska nieprzebyta tajga, straszliwe mrozy, choroby, nędzne warunki bytowe i sanitarne sieją straszliwe spustoszenie wśród nienawykłych do ciężkiej pracy i mroźnego klimatu ludzi z Czerwonego Jaru.
Oczami nastoletniego Staszka Doliny obserwujemy okrutny świat pełen śmierci i brutalnej walki o przetrwanie na nieludzkiej ziemi.
Rodzina Dolinów jak i wiele innych rodzin stara się przetrwać w nieprzyjaznej tajdze, ale jednocześnie pamięta o Polsce i swoim domu, który został gdzieś tam, wiele tysięcy kilometrów stąd. Dolinowie zrobią wszystko, by wrócić.
Autor bardzo sugestywnie opisuje 6 lat z życia ludzi z Czerwonego Jaru. To prawdziwa saga rodzinna a jej historia rozgrywa się na tle nieprzyjaznej, surowej i okrutnej tajgi.
Porywająca i piękna mimo swojego okrucieństwa. Polecam każdemu wielbicielowi historii, ...

× 2 | link |
MA
2019-11-23
1 /10
Przeczytane

"Co by tu jeszcze spieprzyć, panowie
co by tu jeszcze..."
Otrzymałem tę książkę w charakterze prezentu urodzinowego i nic nie zapowiadało tragedii. Do czasu. Koszmarów językowych jest tam taka ilość, że wołowej skóry zbyt mało.
I jak tu nie ocenić nisko ciekawej książki, gdy korekta SPECJALNIE, dopuściła do druku takie "buraki" jak
(cytuję) " „Ukazem sowietskowo prawitielstwa grażdanie: Kalinowski Julian Feliksowicz razem z całą rodziną pieriesielajetsa w drugoju obłast na teritorii ZSRR" (koniec cytatu). Takich "sadzeniaków" jest tam znacznie więcej. Co to za język? Tak się składa, że rosyjski znam niezgorzej i wiem, że ten zapis nie jest po rosyjsku. I, proszę, aby nikt nie próbował utrzymywać, że to zapis fonetyczny.
Nie zdzierżyłem i zadzwoniłem do wydawnictwa, które zmasakrowało polską (i rosyjską przy okazji) ortografię. Przemiła pani z wydawnictwa raczyła stwierdzić, że czepiam się zbytecznych szczegółów...
Ortografia jest zbyteczna? Ciekawe podejście.
Moja ś.p. Babcia ( harcmistrz RP) nazywała wszelkie błędy szwabskim bredzeniem.

× 2 | link |
@karolina92
2022-02-07
6 /10
Przeczytane
@Remma
2021-04-13
8 /10
Przeczytane Rosja/ZSRR II wojna światowa
@z_glowawksiazkach
2020-06-21
8 /10
Przeczytane
@Siostra_Kopciuszka
2020-03-11
8 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 👨 autor : Domino Zbigniew
GU
2019-10-31
6 /10
Przeczytane
YU
2019-05-02
8 /10
@kamyk1001
2013-12-23
10 /10
Przeczytane II Wojna Światowa Literatura polska Domino, Zbigniew - Syberiada
@Sargento_Garcia
2013-11-25
10 /10
Przeczytane przygodowa
@martitka10
2011-06-25
10 /10
Przeczytane
@Angie162
2011-03-25
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Syberiada polska. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl