Sycylijczyk

Mario Puzo
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 38 ocen kanapowiczów
Sycylijczyk
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 38 ocen kanapowiczów

Opis

Kontynuacja OJCA CHRZESTNEGO: mroczny świat sycylijskiej prowincji, w którym każda zniewaga musi zostać zmyta krwią.
Data wydania: 2006-02-01
ISBN: 978-83-7359-280-3, 9788373592803
Wydawnictwo: Albatros
Stron: 464
Mamy 14 innych wydań tej książki

Autor

Mario Puzo Mario Puzo
Urodzony 15 października 1920 roku w USA (Nowy Jork)
Mario Gianluigi Puzo – amerykański pisarz, dziennikarz i scenarzysta filmowy pochodzenia włoskiego. Urodził się w rodzinie włoskich imigrantów w nowojorskiej dzielnicy Hell’s Kitchen. Jego ojciec był zawiadowcą kolei. Mieszkał z sześciorgiem rodzeńs...

Pozostałe książki:

Ojciec Chrzestny Rodzina Borgiów Sycylijczyk Omerta Ostatni Don Dziesiąta aleja Śmierć frajerom Czwarty K Mroczna arena Rodzina Corleone Sześć grobów od Monachium Mamma Lucia Ojciec chrzestny. Trylogia
Wszystkie książki Mario Puzo

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

KRWAWA BAŚŃ O SYCYLIJSKIM ROBIN HOODZIE

WYBÓR REDAKCJI
4.09.2023

Gdy nieco ponad miesiąc temu po raz "enty" przypominałem sobie "Ojca Chrzestnego", postanowiłem, że w najbliższym czasie sięgnę po wszystkie jedenaście powieści Maria Puzo. Część z nich już kiedyś czytałem, jak choćby "Sycylijczyka", o którym dziś trochę Wam opowiem, inne dzieła dopiero będę poznawał, ot choćby "Mroczną arenę" czy "Dziesiątą Aleję... Recenzja książki Sycylijczyk

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2024-02-10
7 /10
Przeczytane Legimi Thriller/kryminał/sensacja

Po zabiciu Sollozza i McCluskey’ego Michael Corleone ukrywa się na Sycylii. Zanim będzie mógł wrócić do rodziny, dostaje od ojca zadanie – ma przygotować ucieczkę do Ameryki dla młodego awanturnika Salvatore Guiliana i jego ciężarnej żony. Guilian jest traktowany na wyspie jak bohater, ponieważ stawał w obronie słabszych i uciśnionych chłopów, jednak dla rządu jest on poszukiwanym bandytą numer jeden. Czy wobec takiego zaangażowania władz, akcja ma jakiekolwiek szanse powodzenia?

Czy to jest kontynuacja „Ojca Chrzestnego”? Nie do końca się z tym zgadzam. To raczej historia Salvatore Guiliana z drobnym udziałem Michaela Corleone i jego rodziny. Czy przez to jest to zła książka? Również nie, chociaż do poziomu pierwszej części jej trochę brakuje. A może to poprzeczka była za wysoko ustawiona? Jak się czyta jedną po drugiej to jest to odczuwalne. Ciekawe jest, że Salvatore Giuliano to postać historyczna i książka jest fabularyzowaną opowieścią o jego życiu.

P.S. Słuchałam audiobooka i śmiać mi się chciało za każdym razem, jak ktoś wspominał o szefie sycylijskiej mafii, który nazywał się „don Krocze” – za cholerę nie mogłam go sobie wyobrazić jako kogoś groźnego :D To było silniejsze ode mnie!

× 19 | link |
@Anjo
2024-11-08
7 /10
Przeczytane ✅Kryminał, sensacja, horror, thriller.

Zabierając się za drugą część rodziny Corleone, nastawiłam się na jej rzeczywistą kontynuację i oczekiwałam tudzież podobnej narracji. Tymczasem okazało się, że choć książka jest częścią cyklu o Donie Corleone, to dość znacząco różni się od swojej pierwszej poprzedniczki. Michael Corleone odgrywa tutaj jedynie drugorzędną rolę, a o Donie Vito wspomniano zaledwie kilka razy. Różnice stają się zauważalne również w strukturze narracji, jak i w tematyce głównych wątków.

"Ojciec chrzestny" definiuje pewne kanony narracyjne poświęcone mafii — od ukazania złożoności relacji rodzinnych po moralne dylematy związane z władzą. "Sycylijczyk" natomiast będący z jednej strony kontynuacją uniwersum stworzonego przez Puzo, a z drugiej niezależną opowieścią, eksponuje bardziej romantyczną i jednostkową walkę z niesprawiedliwością. Turi Guiliano jako postać tragikomiczna staje w opozycji do Michaela Corleone; jego ideały, nawet jeśli szlachetne, są konfrontowane z brutalnością rzeczywistości, co czyni go bardziej archetypowym bohaterem martyrologicznym.
Różnice dla mnie na tyle znaczące, że
dało się odczuć brak tego samego głębokiego wniknięcia w psychologię postaci i mafijne zawirowania, które zdefiniowały pierwszą książkę. W "Sycylijczyku" ton romantyczny i heroizacja jednostki nadają powieści nieco lżejszy charakter, co może prowadzić do bardziej korzystnych porównań na rzecz "Ojca chrzestnego" będącego takim "opus magnum" Puzo, które ustawiło standardy dla literatury ...

× 18 | link |
@bea-ta
@bea-ta
2019-11-30
6 /10
Przeczytane Biblioteka domowa przeczytane 2016

„Sycylijczyk” czasowo i treściowo wbija się w akcję „Ojca Chrzestnego”. Akcja „Sycylijczyka” rozpoczyna się w ostatnich dniach pobytu Michaela Corleone na Sycylii. Okazuje się, że ojciec powierzył mu bardzo ważną misję: zabrania z Sycylii „najgroźniejszego bandyty owej krainy”, Salvatore Guiliano.
Puzo napisał „Ojca” w 1969 r., „Sycylijczyka” w 1984 r. I to, niestety, widać. Irytowały mnie drobne rozbieżności treściowe - to skutek sięgnięcia po „Sycylijczyka” bezpośrednio po lekturze „Ojca”.
Hm… W sumie pomysł Puzo, by powrócić do bohaterów „Ojca chrzestnego” i uczynić z nich postaci dalszego planu w „Sycylijczyku”, służył chyba tylko celom marketingowym… Moim zdaniem byłoby lepiej, gdyby to nie był Michael Corleone, a np. Michael Jakiśtam. Wtedy nie byłoby, często błędnych, odniesień do „Ojca chrzestnego”… Gdyby tu występował np. Michał Montelepre a nie Michał Corleone, autor uniknąłby wielu wpadek. Ale może książka sprzedawałaby się gorzej?

Wiem, że opowieść zawarta w książce jest fabularyzowaną historią sycylijskiego bandyty Salvatore Giuliano. Mimo tego, trudniej uwierzyć w jego prawdziwość, niż w któregokolwiek fikcyjnego bohatera „Ojca chrzestnego”. Konstrukcja głównego bohatera, jego przemiana, sytuacja, która miała być pretekstem tej przemiany – to wszystko jest takie trochę infantylne, niedopracowane, poziomem przypomina przygodowe czytadełka. Trudno uwierzyć, że postać tę skonstruowała ta sama osoba, która wykreowała ojca chrzestnego.

Sama ...

× 7 | link |
@ziellona
2020-02-15
10 /10
Przeczytane __Chce przeczytac __All_IN_One_

Nie pamiętam, kiedy przeczytałam Sycylijczyka. Na pewno było to bardzo dawno temu. Wówczas, kiedy bunt młodzieńczy wymagał innego zdania niż posiadali rodzice... A ojciec mój zafascynowany był Ojcem Chrzestnym. 
Mój bunt sięgał tak daleko, że nawet nie zainteresowałam się, kto jest autorem tej powieści, tak wspaniale zekranizowanej. Wówczas właśnie jeden ze znajomych zapomniał o książce, którą zostawił u mnie na parapecie. To był właśnie Sycylijczyk. 

Pamiętam, że ogromnie mi się podobał. I akcja, i postacie i sposób pisania. Pamiętam również, że zaskoczyło mnie, że - nieznany mi w ogóle autor (Mario Puzo) napisał coś co w pełni zasługiwało na miano "najlepszej" książki o mafii. Już wtedy zaczęło mi świtać, że Sycylijczyk jest bardzo wzorowany na Ojcu Chrzestnym, którego ekranizację jednak miałam przyjemność obejrzeć. Zaskoczyło mnie też, że o Ojcu Chrzestnym wiedzą wszyscy, a tak wspaniale piszący autor, Mario Puzo, jest tak, w sumie anonimowy.

Wiele lat później wyszła na jaw moja ignorancja i fakt, że Sycylijczyk i Ojciec Chrzestny wyszli spod pióra tego samego autora. Dlaczego przyznaję się do owej ignorancji? Bo świadczy to o tym, ze zarówno książka, jak i autor, porywa czytelnika i przenosi w świat mafijnych intryg, bez obciążenia wyśmienitymi kreacjami Ala Pacino i Marlona Brando. Bez obciążenia genialną reżyserią i świetną muzyką - wymuszającą jednak pewne wyobrażenia o postaciach. 
 Tak - Sycylijczyk obronił zarówno autora, jak i wszystk...

× 3 | link |
@mommy_and_books
2022-12-13
9 /10
Przeczytane

"Sycylijczyk" jest drugim tomem cudownej serii o nazwie "Ojciec chrzestny". Jak na klasykę przystało to całkiem dobre dzieło. Oczywiście tę powieść polecam jedynie czytelnikom pełnoletnim ze względu na słownictwo i niektóre sceny.
Nigdy w życiu nie czytałam "Sycylijczyka" i to był mój błąd. Na szczęście już to naprawiłam. Mam w planach przeczytać pozostałe części "Ojca chrzestnego".
Mario Puzo, stworzył bardzo mroczny świat pełen mafiozów. Jak w takim świecie pełnym przemocy poradzą sobie nasi bohaterowie? Czy tutaj zawsze wszyscy grają fair? Kto zdradzi? Kto zginie, a kto przeżyje? Oczywiście tego dowiecie się, czytając "Sycylijczyka".
Nie powiem, ale tak książka mocno zaszokowała. Było mi żal kilku bohaterów. Ta książka pokazała mi, że o swoje trzeba walczyć, byle nie po trupach, jak to robią niektórzy bohaterowie "Sycylijczyka".
Czy chcielibyście mieszkać na Sycylii na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych dwudziestego wieku?
Powieść "Sycylijczyk" w miarę dobrze się czyta. Dobra akcja nie pozwala na nudę. Bohaterowie dodają uroku całej tej historii.
Nie czytałam "Ojca chrzestnego" dlatego nie mogę porównać go z "Sycylijczykiem". Wiem jedno, że chcę to nadrobić. I zobaczyć na własne oczy jak powstała prawdziwa mafia. Od czego to wszystko się zaczęło. I co doprowadziło bohaterów do tego punktu, w którym znaleźli się w drugiej części.
Wydaje mi się, że powieści Maria Puzo w dość znacznym stopn...

× 1 | link |
@AlbertNeri
@AlbertNeri
2008-08-29
8 /10
Przeczytane

Dobra ale.......Niech mnie Bóg broni jeśli miałbym napisać coś złego o tej książce ale to już trochę nie ten klimat (może oprócz końcówki) choć nadal szalenie wciągająca!!!

× 1 | link |
AN
@heroina
2009-07-08
8 /10
Przeczytane

gorsza od ojca chrzestnego lepsza od ostatniego dona

× 1 | link |
PZ
@haes82
2022-07-24
7 /10
2022

No cóż... powiedzmy sobie od razu wprost: pomimo powiązania fabularnego, drugi "Ojciec Chrzestny" to nie jest. Ale jednak daje nam momentami namiastkę jego klimatu.

Akcja dzieje się na Sycylii w okresie "zesłania" Michaela Corleone. Samego Michaela dużo tu nie ma, z innych znanych czytelnikom "Ojca Chrzestnego" postaci pojawia się również Peter Clemenza (ale jest go jeszcze mniej).

Głównym bohaterem jest autentyczna postać Salvadore Guliano, a głównym motywem - historia jego partyzanckiej walki. Historia, nie powiem, dość ciekawa i wciągająca, do tego jak najbardziej zachowująca klimat ówczesnej (a może nawet i współczesnej) Sycylii.

| link |
@optymistanet
@optymistanet
2008-01-06
Przeczytane

właśnie przeczytałem... rewelacja. zastanawiam się nawet czy nie jest lepsza od Ojca Chrzestnego. Książka jest na faktach :). polecam wszystkim.

| link |
KA
@Kass90
2010-09-09
Przeczytane

Książka cudowna.. tak samo wciągająca jak 'Ojciec chrzestny'..

| link |
@tilia
@tilia
2010-07-28
10 /10
Przeczytane

Piękna powieść. Film oparty na książce z Ch. Lambertem gorszy

| link |
@boogieboga
2024-01-23
8 /10
Przeczytane posiadam sensacja
@Betsy59
2023-07-16
7 /10
Przeczytane 2023
@mrocznestrony
2023-09-02
9 /10
Przeczytane Posiadam
@Justyna_Majewska
2023-04-12
9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

to co jest zapisane na papierze ma wpływ na historię, lecz nie na zycie. Życie to całkiem inna historia.
Żyj nie po to, żeby być bohaterem, ale dla samego życia. Po jakimś czasie bohaterowie zaczynają trochę przypominać głupców.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Rodzina Corleone
Rodzina Corleone
Mario Puzo, Edward Falco
7.4/10
Prequel Ojca Chrzestnego, jednej z najwybitniejszych powieści XX wieku, genialnie zekranizowanej pr...
Ojciec Chrzestny
Ojciec Chrzestny
Mario Puzo
9.4/10
Jedna z najwybitniejszych powieści XX wieku. Jej ekranizacja, stworzona przez Francisa Forda Cop...
Ostatni Don
Ostatni Don
Mario Puzo
7.5/10
Wielki powrót Maria Puzo do tematyki mafijnej – tym razem poza sagą Rodu Corleone. Teraz w nowym...
Omerta
Omerta
Mario Puzo
7.7/10
Ostatnia wielka powieść o mafii autora słynnego Ojca Chrzestnego. Efektowne nowe wydanie w ramac...