Szkice węglem

Henryk Sienkiewicz
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 40 ocen kanapowiczów
Szkice węglem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 40 ocen kanapowiczów

Opis

Sienkiewicz ukazał jaskrawy kontrast między ideologią postępu opartą na pozytywistycznym widzeniu świata, postępu widzianego na zasadzie harmonijnego rozwoju społecznego, a rzeczywistym obrazem wsi, zagubionej w chaosie sprzecznych napięć, wynikających ze zmian, jakie zaszły po uwłaszczeniu, z przełamywania się elementów struktury starego układu społecznego i braku odpowiednio do nich wyrobionych form obyczajowości i mentalności ludzkiej. z posłowia, Anna Reykowska
Data wydania: 1977
Wydawnictwo: PIW - Państwowy Instytut Wydawniczy
Seria: Biblioteka Lektur Szkolnych [PIW]
Stron: 112
Mamy 7 innych wydań tej książki

Autor

Henryk Sienkiewicz Henryk Sienkiewicz
Urodzony 5 maja 1846 roku w Polsce (Wola Okrzejska)
Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz, herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) – polski nowelista, powieściopisarz i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905) za całok...

Pozostałe książki:

W pustyni i w puszczy Krzyżacy Quo vadis Potop 3 tomy Latarnik Ogniem i mieczem Janko Muzykant Pan Wołodyjowski Sachem Szkice węglem Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela Krzyżacy t. 1 Rodzina Połanieckich Krzyżacy t. 2 Potop t.2 Bez dogmatu Bartek Zwycięzca Potop t.1 Ogniem i mieczem t.1 Ogniem i mieczem t.2 Listy z podróży do Ameryki Nowele Potop t.3 Wiry Baśnie i legendy Jamioł Na polu chwały Nowele i opowiadania Orso Ta trzecia. Sachem. Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela Za chlebem Humoreski z teki Worszyłły Trylogia Wspomnienie z Maripozy Baśnie polskie Kwiat paproci i inne baśnie europejskie Niewola tatarska Ogniem i mieczem tom III Ogniem i mieczem tom IV Po prostu miłość Polskie baśnie i legendy Stary sługa. Hania. Selim Mirza Godziny dzieciństwa Hania Krotochwile i maksymy imć pana Zagłoby Latarnik. Bartek Zwycięzca Mezalianse... Mezalianse... Na jasnym brzegu Na marne Nowele wybrane O miłości. Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski Siedmiu z poczuciem humoru Ta trzecia Ach, ci artyści! Baśnie polskie Cerkwie w krainie kościołów Dwie drogi H.K.T. Latarnik oraz Wspomnienie z Maripozy Legiony Listy sienkiewicz tom iii cz. 1/2/3 Listy z Afryki Listy z pustyni i z puszczy Mała trylogia Niesamowite opowieści. Klasyka opowieści grozy cz. 1 Nikt nie jest prorokiem między swymi Nowele t. I Nowele t. II Nowele t. III Opowiadania Orso. Sachem Piwne Mazowsze Przez stepy Pójdźmy za Nim! Rodzina Połanieckich. Tom 2 Rodzina Połanieckich. Tom I Rodzina Połanieckich. Tom III Róże, Cecylie, Florentyny Selim Mirza Siedem opowiadań o Mickiewiczu Stary sługa Szczęśliwe narzeczone Sąd Ozyrysa Utwory W kręgu trylogii We mgle Woda Żywa. Baśnie pisarzy polskich Wybór nowel Wybór nowel i opowiadań Zagłoba swatem Janko muzykant. Latarnik Krzyżacy. Tom I-II Nowele Ogniem i mieczem tom I Ogniem i mieczem tom II Quo Vadis Wspomnienie z Maripozy ; Jamioł ; Organista z Ponikły
Wszystkie książki Henryk Sienkiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Szkice węglem aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Ewelina_Czytalska
@Ewelina_Czytalska
2021-01-10
7 /10
Przeczytane

Znany mi tytuł i przede wszystkim autor skłoniły mnie do przeczytania. Znalazłam ją w piwnicy robiąc porządki. Stare dość zniszczone wydanie nie zniechęciły mnie. Byłam przekonana, że była to lektura, tylko nie bardzo mogę ją skojarzyć. Okazuje się, że byłam w błędzie.

Obraz polskiej wsi nakreślony przez Henryka Sienkiewicza nastraja czytelnika pozytywnie już od pierwszej strony. Nowelka rzecz jasna nie jest długa i można ją pochłonąć w dwie godzinki. Napisana nie prostym językiem, pełna sarkazmu jak i humoru, ale także smutku i żalu. Akcja rozgrywa się we wsi Barania Głowa, gdzie już sama nazwa sugeruje iż muszą się tam dziać cuda. Jakoś skojarzyło mi się to z Koziołkiem Matołkiem nie wiem czemu. Historia śmieszna jak i smutna zarazem, pokazująca w jaki sposób władza góruje nad prostotą chłopa, jak żeruje na jego niewiedzy by napchać swoją kiesę. Końcówka mnie bardzo zaskoczyła. Nie miałam pojęcia, że tak to się skończy. Ludzka znieczulica, zbrodnia, intryga, zazdrość, miłość, wykorzystywanie stanowiska dla własnej korzyści i wreszcie potworna niesprawiedliwość to tematy wokół których kręcić się będzie cała fabuła. Polecam.

× 7 | link |
@mira_krantz
@mira_krantz
2021-08-10
8 /10

Jedną z lepszych lektur, jakie czytałam w liceum. Dzięki niejodkrylam, że Szekspir pisał rzeczy znacznie ciekawsze, niż Romeo i Julia.

× 2 | link |
@zur.magdalena
2011-11-21
8 /10
Przeczytane

Książka zdecydowanie warta przeczytania! Ukazuje prawdę,która jakże aktualna jest również i dzisiaj: rozwarstwienie i niezrozumienie społeczne; brak chęci pomocy w przypadku kiedy osoba proszona o pomoc nic z niej mieć nie będzie itp. Sądzę,że wiele osób przeżywa podobne dramaty, tylko "odziane w inne szaty". Zmusza do refleksji..

× 1 | link |
@zingela
@zingela
2013-08-31
8 /10
Przeczytane Lektury

Nie rozumiem, jak ta książka może się komuś nie podobać. Narracja przegenialna, a i fabuła ciekawa.

× 1 | link |
@MacochaKopciuszka
@MacochaKopciuszka
2010-05-09
8 /10
Przeczytane Lektury

Chociaż napisana już dawno temu, momentami śmieszna, przedstawiająca świat w krzywym zwierciadle, to zawiera przesłanie, aktualne do dziś... :`za dobro nie oczekuj wdzięczności` .

| link |
@misha
@misha
2011-02-11
1 /10
Przeczytane

Według mnie durne jak paczka gwoździ. Już widzę temat wypracowania dotyczącego tej lektury: "co autor miał na myśli pisząc, że pies Kruczek ugryzł pisarza w tyłek?" ...

| link |
@__Booksayah__
2023-08-04
1 /10
Przeczytane

Dosłownie nic tu się nie dzieje

| link |
@Patka55
@Patka55
2011-01-26
Przeczytane

w porządku.

| link |
@objazd.kulturalny
2024-02-18
7 /10
Przeczytane W domowej biblioteczce
@Klosterkeller
2023-08-01
7 /10
Przeczytane
@agnieszka_hrehorowicz
@agnieszka_hrehorowicz
2023-02-15
9 /10
Przeczytane
@panna.zorza
2023-01-23
9 /10
Przeczytane
@rimland
2021-12-25
6 /10
Przeczytane Proza polska
@kramarzradek
2021-11-03
4 /10
Przeczytane
@beatazet
2021-09-18
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Szkice węglem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl