To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze

Klementyna Suchanow
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Czujesz się zagubiona, zagubiony w tym, co się dzieje z naszą rzeczywistością? Zaskakuje cię to, jak bardzo się upodabnia do świata „podręcznych” z powieści Margaret Atwood? Masz rację, od kilku lat dzieje się coś bez precedensu. Czytasz wiadomości z Polski, Argentyny, ze Stanów Zjednoczonych czy Włoch i widzisz te same średniowieczne pomysły, krążące niebezpiecznie szybko po całym globie. Ktoś chce ci odebrać prawo do decydowania o intymności, o twoim ciele, o tym, jak kochać i kogo, i w ogóle jak żyć.

Ta książka opowiada o źródłach tego ciemnego, fundamentalistycznego nurtu, śledzi, kto za nim stoi. Klementyna Suchanow, autorka m.in. głośnej biografii Witolda Gombrowicza, dowodzi, że tu nic nie dzieje się przypadkiem, a kobiece ciała stały się dziś przedmiotem wielkiej politycznej rozgrywki o losy świata.

Równolegle „To jest wojna” opowiada historię międzynarodowego buntu kobiet. To pisany na gorąco dziennik protestów, najnowsza historia feminizmu, który narodził się na nowo w Czarny Poniedziałek 3 października 2016, kiedy Polki, przerażone pomysłem karania za aborcję, wyszły na deszczowe ulice, by walczyć o swoje prawa. A potem szybko okazało się, że muszą tak naprawdę walczyć o wszystko.
Data wydania: 2020-02-26
ISBN: 978-83-268-2929-1, 9788326829291
Wydawnictwo: Agora
Stron: 640
dodana przez: Beata_

Autor

Klementyna Suchanow Klementyna Suchanow
Urodzona 26 lutego 1974 roku w Polsce (Kamienna Góra)
Klementyna Suchanow - od lat zajmuje się badaniem życia i twórczości Witolda Gombrowicza oraz historii i literatury Ameryki Łacińskiej. Autorka Argentyńskich przygód Gombrowicza (2005) i KrólowejKaraibów (2013). Książka Gombrowicz. Ja, geniusz zdob...

Pozostałe książki:

To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze Mój przyjaciel Szymon Gombrowicz. Ja, geniusz (tom 1 i 2) Argentyńskie przygody Gombrowicza Królowa Karaibów O Grzesiu chłopczyku który nie przestawał zadawać pytań
Wszystkie książki Klementyna Suchanow

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

... to opłacani przez Kreml fundamentaliści

7.03.2021

Wiecie o kogo chodzi. Ale na wszelki wypadek tego nie napiszemy. Chociaż podobno tylko jedna osoba w Polsce nie może mówić, że są opłacanymi przez Kreml fundamentalistami. Ale są. Chociaż nie bezpośrednio. Bo to byłoby zbyt proste. Mają za to też bardzo mocne powiązania z brazylijskim oddziałem TFP. Książka Klementyny Suchanow jest kawałem napraw... Recenzja książki To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Betsy59
2021-02-25
8 /10
Przeczytane 2021

O Ordo Iuris usłyszałam po raz pierwszy w 2016 roku przy próbie wprowadzenia w Polsce ustawy karzącej za aborcję. Po powrocie z Czarnego Protestu, zbudowana pozytywną energią tłumu, w większości młodych ludzi, z niedowierzaniem patrzyłam na młodą, ładną, inteligentną kobietę, prawniczkę z Ordo Iuris występującą w sejmie. Wyrzucała ona rządowi, że ów haniebny projekt schował do zamrażarki, przestraszywszy się tłumów kobiet. Nie wiedziałam, że skrajnie ortodoksyjne organizacje mają w Polsce taką siłę. Włos mi się zjeżył. Powiało średniowieczem.

Ta książka bada korzenie Ordo Iuris i jego ojca – założyciela – fundacji Piotra Skargi, kulisy powstania ruchów fundamentalistycznych w Polsce i na świecie, źródła ich finansowania, wpływu na politykę, w tym wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA. Równolegle prowadzona jest kronika feminizmu- historia przyłączenia się do niego autorki, rozmowy z feministkami z innych europejskich krajów. Klementyna Suchanow prowadzi żmudne, dziennikarskie śledztwo, analizuje setki dokumentów, przeprowadza wiele rozmów. Nie ukrywa swoich poglądów, zresztą jest już teraz osobą publiczną, ale stara się być obiektywna. Książkę skończyła pisać w czerwcu 2019, półtora roku przed niesławnym orzeczeniem Trybunału Julii Przyłębskiej i przed falą strajków kobiet. Jednak z tego, co pisała, można było wyciągnąć wniosek, ze wojna ideologiczna dopiero się zaczyna. I że kobiety jak zwykle są w niej najmniej ważne.

× 20 | Komentarze (1) | link |
SP
@speculatio
2020-11-07
8 /10
Przeczytane

Żyjemy w XXI wieku, w świecie, gdzie takie historie wydają się nieprawdopodobne. Więc kiedy spotykamy się z kimś, kto nam o nich opowiada, wolimy, zamiast przejąć się sprawią, zrzucić odczuwany strach na “manię” osoby, od której o tym słyszymy. Co jednak począć z drobiazgowością relacji, raportów, przesłuchań i wyroków sądowych?

Słyszałem same dobre opinie o biografii Witolda Gombrowicza napisanej przez Klementynę Suchanow, jednak nie interesowało mnie życie pisarza na tyle, by sięgnąć do tych dwóch tomów. Z nieco innych powodów nie chciało mi się również zaglądać do jej kolejnej książki To jest wojna, która czasem jest przedstawiana jako historia Fundacji Ordo Iuris. Klementyna Suchanow stała się jedną z twarzy ostatnich protestów w ramach Strajku Kobiet, postanowiłem więc wesprzeć ich działania i może choć odrobinę dołożyć się do rehabilitacji kręgosłupa, po urazie w wyniku policyjnego zatrzymania podczas jednego z protestów.

Podtytuł książki brzmi Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze i jest czymś więcej niż tylko reportażem dotyczącym aktywności i działalności Ordo Iuris w Polsce (i nie tylko). Jeśli Anne Applebaum w swojej książce poświęciła kilka akapitów Rosji i jej modelowi wpływania na świat poprzez działania hybrydowe, lobbying, finansowanie różnych przedsięwzięć, to Klementyna Suchanow rozwija owe ogólne spostrzeże...

× 7 | link |
@ladymakbet33
2023-07-27
1 /10
Przeczytane
@oliwa
2023-04-08
7 /10
Przeczytane Polska
@MLB
2021-06-22
8 /10
Przeczytane EbM
RY
@RyokoTomoka
2021-03-14
8 /10
Przeczytane
@Chassefierre
2021-02-18
7 /10
Przeczytane Literatura polska Nauki społeczne i ich okolice
@Beata_
2020-08-05
7 /10
Przeczytane Posiadam E-booki

Cytaty z książki

Oto więc dochodzi do niezwykłej symbiozy – amerykańscy ewangelicy w Moskwie zostają potraktowani bardzo prestiżowo, na ich spotkania przychodzi śmietanka polityczna kraju. A oni masowo zaczynają wychwalać rosyjskiego prezydenta w zachodnich mediach. Znika antykomunistyczna, zimnowojenna retoryka, Rosja już nie jest zła.
Powiedziałem niedawno pewnej Łotyszce o mojej podróży do Moskwy, że spotkałem się z rosyjskim rządem, żeby podziękować mu za mocną pozycję prorodzinną w ONZ. Wyciągnęła w moją stronę stary kościsty palec i powiedziała: „Nie może pan im ufać. Jeśli w czymś panu pomagają, robią to z innych powodów. To są kłamcy". (s.185).
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl