Topografia pamięci

Martin Pollack
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Topografia pamięci
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

„Co to takiego, co każe tym ludziom sznurować usta? Strach? Przed czym? Przed mordercami i ich następcami? Dlaczego miano by się ich bać jeszcze dzisiaj? A może to strach przed upiorami przeszłości? A przecież wiemy, że nie da się tego zażegnać milczeniem. Wprost przeciwnie” – pisze Martin Pollack, powracając do dręczących go tematów: wypierania pamięci o zbrodni w imię ochrony społeczeństwa, amputowanych traum, dziedziczenia winy, niewidocznego szlaku grobów, którymi naznaczona jest cała Europa Wschodnia. Zwraca też uwagę na historię uchodźstwa w naszej części świata i – co za tym idzie – na długą tradycję różnorodności etnicznej. Obnaża narracje, za pomocą których politycy chcą odgrodzić się dziś od uchodźców, a jednocześnie ujednolicić pamięć i zakłamać historię. Tymczasem ślady wielonarodowego bogactwa przebijają z każdej podróży autora i z kilku tysięcy starych fotografii. Architektura, która interesuje Martina Pollacka, i geografia składa się z permanentnej walki o prawdę, walki z zakłamaniem. To jest inna geografia niż ta, której się uczymy zwykle w szkołach, bo tu jest Babi Jar i Katyń, i Bełżec, i Treblinka, i groby Słowenii, i groby Besarabii, groby zatarte, groby, które miały nie istnieć. Martin Pollack odkopuje te groby, walczy o pamięć, walczy o przywrócenie pośmiertnego głosu ofiarom. Potrafi być bardzo okrutny i szczery wobec własnej rodziny, wobec samego siebie.Adam Michnik, fragment laudacji z okazji przyznania Martinowi Pollackowi „Pióra Wolności”
Data wydania: 2017-01-25
ISBN: 978-83-8049-426-8, 9788380494268
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Sulina
Stron: 184

Autor

Martin Pollack Martin Pollack
Urodzony w 1944 roku w Austrii (Bad Hall)
Tłumacz, eseista, publicysta. Studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej w Wiedniu i Warszawie. Do 1998 roku pracował jako redaktor i korespondent czasopisma „Der Spiegel”, obecnie pisze i tłumaczy (przełożył m.in. na niemiecki wię...

Pozostałe książki:

Ojcobójca Dlaczego rozstrzelali Stanisławów Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu Kobieta bez grobu. Historia mojej ciotki
Wszystkie książki Martin Pollack

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Austriackie trupy w szafie

26.08.2022

W tym zbiorze esejów austriacki pisarz fascynująco opowiada o meandrach pamięci, o tym co pamiętamy, czego się wypieramy, a co fałszujemy. Wszystko to w kontekście doświadczeń historycznych z II wojny: indywidualnych i rodzinnych; doświadczeń zbiorowości lokalnych i narodowych. Zdecydowanie najciekawsza jest pierwsza część książki, w której Polla... Recenzja książki Topografia pamięci

@almos@almos × 27

Pamięć czyli topografia terroru

30.08.2020

Wielką historię łatwiej będzie zrozumieć, kiedy przyjrzymy się jej, że tak powiem, od podszewki, z perspektywy indywidualnych doświadczeń, przeżyć, również tragedii. Już pierwsze zdanie książki zdradza metodę interpretacji historii autora, którą posługuje się w tym zbiorze krótkich esejów i w innych swych książkach. I przekonanie, że oficjalne n... Recenzja książki Topografia pamięci

@tsantsara@tsantsara × 15

Moja opinia o książce

Opinie

@Antoniowka
2021-02-14
7 /10
Przeczytane

„Upiorom przeszłości możemy tylko wyjść naprzeciw z bezgraniczną otwartością. Wszelka próba pozbycia się ich poprzez milczenie, odwracanie głowy, zatykanie uszu skazana jest niechybnie na porażkę”*.

Wielką odwagą jest otwarte opowiadanie o niezbyt chwalebnej historii rodzinnej. Martin Pollack, którego rodzina była zafascynowana Nazizmem, a ojciec zbrodniarzem wojennym, wziął sobie za cel mówienie o tym, uświadamianie ludzi dziś żyjących.

Autor jest poszukiwaczem prawdy, dogłębnym obserwatorem rzeczywistości. Dziwi go fakt, że ludzie tak szybko zapominają o zdarzeniach, których świadkami byli, a czasem nawet – po latach – z niewiadomych względów je zatajają.

Na książkę składają się teksty, które powstawały w różnym czasie. Jedne są dla mnie bardziej ciekawe, inne mniej, jednak ogólny wydźwięk całości sprawia, że lektura nie była czasem straconym.

* M. Pollack, Topografia pamięci, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2017, s. 93.

× 2 | link |
@almos
2022-08-26
7 /10
Przeczytane ebook eseje/felietony/wywiady
@elutka_a
2020-12-15
7 /10
Przeczytane
@tsantsara
2020-08-30
8 /10
Przeczytane Literatura niemiecka Reportaż, proza dokumentalna
@abdita
2019-11-23
8 /10
Przeczytane
@polokokta
2019-11-18
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Topografia pamięci. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl