Traktat o łuskaniu fasoli

Wiesław Myśliwski
9.0 /10
Ocena 9.0 na 10 możliwych
Na podstawie 71 ocen kanapowiczów
Książka Traktat o łuskaniu fasoli
Książka Traktat o łuskaniu fasoli
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.0 /10
Ocena 9.0 na 10 możliwych
Na podstawie 71 ocen kanapowiczów

Opis

Wielka powieść Wiesława Myśliwskiego. Narrator w monologu skierowanym do tajemniczego przybysza dokonuje bilansu całego życia. W jakim stopniu sam wpłynął na swój los, a jak bardzo ukształtowały go traumatyczne doznania z dzieciństwa i zakręty polskiej historii? Powieść Myśliwskiego to swoista medytacja nad rolą przeznaczenia i przypadku w ludzkim życiu. Piękna, mądra książka, do której chce się powracać. Nagroda Literacka Nike 2007. Nagroda Literacka Gdynia 2007. Książka roku 2006 Magazynu Literackiego "Książki”. Wiesław Myśliwski jest autorem dwukrotnie uhonorowanym Nagrodą Nike (Widnokrąg w 1997 r. i Traktat o łuskaniu fasoli w 2007 r.). Jego utwory były wystawiane na scenach teatrów, a także w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia, jak również filmowane ("Przez dziewięć mostów", "Pałac", "Klucznik", "Kamień na kamieniu"). Najnowsza powieść Wiesława Myśliwskiego, Ucho Igielne (październik 2018), to poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią.
Data wydania: 2018-10-31
ISBN: 978-83-240-5532-6, 9788324055326
Wydawnictwo: Znak
Seria: Proza
Stron: 400
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Wiesław Myśliwski Wiesław Myśliwski
Urodzony 25 marca 1932 roku w Polsce (Dwikozy)

Książki Wiesław Myśliwski

Wszystkie książki Wiesław Myśliwski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Aktualnie nie ma ogłoszeń, ale 1 osoba szuka tej książki.
{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Traktat o łuskaniu fasoli

1.12.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Snuj się, snuj bajeczko... a było tak:...”. Tak zaczynała się jedna z moich ulubionych bajek, której w dzieciństwie słuchałam z płyty gramofonowej. Ten wstęp, wywołujący lata temu tajemniczy nastrój oczekiwania i pobudzający dziecięcą wyobraźnię pobudził znów moje emocje. Tym razem nie za sprawą bajki, a za sprawą powieści Wiesława Myśliwskiego. ... {} Recenzja książki Traktat o łuskaniu fasoli

@zuszka60@zuszka60 {}× 9

Wyłuskany

7.08.2013

Traktat o łuskaniu fasoli (2006) kategoria: literatura współczesna liczba stron: 400 cena: 35,00 wydawnictwo: ZNAK ocena: 8/10 “Nieraz tylko to z całego życia zostaje, czego się nie sprzeda.” WYŁUSKANY „Niech pan zauważy, co znaczył zawsze powrót z wojny. Ktoś wrócił, ktoś nie wrócił, już to samo wyznacza skalę naszemu doświadczeniu. Ktoś wrócił... {} Recenzja książki Traktat o łuskaniu fasoli

@Recenzencki@Recenzencki {}× 1

"Książki to także świat, i to świat, który człowiek sobie wybiera, a nie na który przychodzi. "

8.05.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Poruszająca, niezwykle piękna, przepełniona życiową mądrością powieść w stylu gawędziarskim. Długo się do niej zbierałam, zachęcana przez wielu, ale odkładałam to spotkanie bojąc się, że się rozczaruje. Nie rozczarowałam się! Książkę czytałam urywanymi fragmentami, bo ją się smakuje, każde zdanie brzmi niemal jak poezja. Na pozór treść prosta, ale... {} Recenzja książki Traktat o łuskaniu fasoli

@mariantonina@mariantonina {}× 1

Traktat o życiu

14.09.2013
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Traktat o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego, za który pisarz zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym Nagrodę Nike, leżał na mojej półce jakieś dwa lata. Co jakiś czas zerkałam na książkę, chciałam zabrać się za czytanie, ale w ostateczności odkładałam tom. W końcu postanowiłam, że muszę poznać tę powieść, otworzyłam tom na pierwszej stronie i... {} Recenzja książki Traktat o łuskaniu fasoli

@MarKo@MarKo {}

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2020-02-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Biblioteka domowa Gdybym miała tylko jedną półkę... dzieła moich ulubinych przeczytane 2020

 Książki Myśliwskiego stanowią dla mnie odrębną półkę literacką. Nieodmiennie zachwycona jestem pięknem języka, precyzją słów, konstruowaniem monologu, przechodzeniem z jednej myśli do drugiej. Nieodmiennie poruszona jestem zwyczajnością, a jednocześnie niepowtarzalnością rozmyślań, wydarzeń i skojarzeń, którymi dzielą się z czytelnikiem bohaterowie Myśliwskiego. Zdumiewa mnie prostota, mądrość i dotarcie do dna.

Głównym bohaterem "Traktatu o łuskaniu fasoli" jest przypadek.

Piękno słowa, piękno snucia opowieści…, aż chciałoby się westchnąć: „snuj się, snuj bajeczko”. Bo spokojnie, w tonie snucia się bajeczki, toczy się monolog bohatera traktatu, którego słucha tajemniczy nieznajomy. Bohater ubiera w słowa nigdy nie wypowiedziane myśli i pytania, zarówno te nurtujące go na co dzień, jak i te wyciągane z zakamarków pamięci oraz rodzące je wydarzenia. I niech nikogo nie zmyli ten ton, rytm i spokój bajeczkowy: to nie będzie opowieść lekka i miła. Bo i życie bohatera, tak jak życie wielu mu współczesnych pod tą szerokością geograficzną, nie było lekkie i miłe.

Mądra, metafizyczna, pobudzająca do rozmyślań, tak bardzo podobna do innych dzieł Myśliwskiego, a tak bardzo inna.

Polecam. 

{}× 15 | Komentarze (1) | link |
@Libro
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam

" Czy skończyłem jakaś szkołę, pyta pan ? To zależy, co pan rozumie przez szkołę. Według mnie skończyłem niejedną,choć nie mam żadnych świadectw. Bo też żeby coś umieć , czy musi się latami siedzieć w ławce ? Wystarczy, że chce się umieć ."

Cały czas mam wrażenie , że swoją opinią nie wniosę nic nowego, bo chyba wszystko co można było powiedzieć o jego twórczości , zostało powiedziane. Mogę się jedynie z tym zgodzić.

Czytanie tego przyjemnego monologu było dla mnie niczym rejs po spokojnym oceanie i przyznam szczerze, że kilkakrotnie kołyszące mną fale treści były w stanie wprowadzić w stan bliski błogości. Co jest kontrastowym osiągnięciem zważywszy na niektóre momenty opowieści.

Autor porusza sprawy istotne praktycznie dla każdego , snując nad nimi głębokie refleksje choć w towarzystwie zwykłości dnia codziennego - przynajmniej do pewnego momentu. Co z kolei jest dla mnie niezwykłe. Z niektórych linijek , zwłaszcza tych w których więcej było pytań aniżeli odpowiedzi , przebijała się mądrość filozoficzna Myśliwskiego , dzięki której krążył wokół pojęcia egzystencji i sensu istnienia.
Sprzedawca fasoli , prowadząc retrospekcję swojego życia, pozostaje całkiem szczery a jak na własną introspekcję podchodzi do niej w sposób uczciwy, bez wyraźnej stronniczości .Wszystko zostaje tak opowiedziane , że oczami wyobraźni przeżywa się z opowiadającym praktycznie każdą scenę którą przywołuje , tak prawdziwie i blisko.

Ta książka jest n...

{}× 3 | link |
@Patryka
2008-03-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Posłużę się cytatem z okładki: "takiego traktatu młody człowiek nie napisze." Książka purusza ważne tematy, jednak czyni to w sposób taki, że zarazem bardzo łatwo się ją czyta. Właściwie jest to monolog opowiedziany podczas tytułowego łuskania fasoli - historia życia. Czasy wojny, lata powojenne... To wszystko przeplata się z bardzo licznymi dygresjami. Polecam każdemu lubiącemu dobre książki - ta jest świetna.

{}× 3 | link |
@SYSTEM
2008-12-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Chcę przeczytać

Mądra opowieść mądrego człowieka u schyłku życia. Pięknie usnuty monolog poruszający istotne kwestie. Napisana bardzo płynnie, tak też się ją czyta.Ciekawe czy do napisania tej prozy wystarczy sama inteligencja i lekkość słowa? Czy też do tego trzeba się zestarzeć i poważnie naprzeżywać;) Chciałabym jeszcze jeden dzień z nimi połuskać fasolę. polecam

{}× 3 | link |
@TiTiUu
2011-04-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Niezwykła książka - mądra, a przy tym genialna pod względem literackim. Autor nawiązuje z czytelnikiem jakiś niesamowity, intymny kontakt. Byłam oczarowana. I tak jak "takiego traktatu młody człowiek nie napisze", tak też podejrzewam, że niejeden młody człowiek nie będzie potrafił go zrozumieć i docenić.

{}× 3 | link |
@annam
2009-07-13
Przeczytane własne, osobiste, niepożyczalne :-)

Bardzo mi się podobała, chociaż jest to książka specyficzna. Napisana płynnie, czyta się ją przyjemnie, czasami zastanawiająca...

{}× 2 | link |
@ryszpak
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane A.D. 2018 E-booki

Nie żałuję ani jednej chwili spędzonej z tą książką. Komplet gwiazdek całkowicie zasłużony.
Bardzo gorąco polecam.

{}× 2 | link |
@Doszka
2008-04-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Powiem tylko tyle: więcej takich książek! Takich mądrych, ciepłych, poruszających ważne tematy w tak normalny sposób.

{}× 2 | link |
@zuszka60
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadam Ulubione
@karolas2
2010-09-29
Przeczytane

Książka, którą choć płynnie się czyta, wbrew pozorom nie jest "lekka i łatwa". Podoba mi się klimat, prostota języka i monolog tak skonstruowany, że doskonale wiadomo jak zachowuje się i co mówi towarzysz łuskający fasolę.

{}× 1 | link |
@aggi406
2013-02-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Dzieło wielkiego formatu. Podobnie jak wcześniejsze "Kamień na kamieniu" i "Widnokrąg".

{}× 1 | link |
AN
2009-12-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Numer 1 na mojej liście ukochanych lektur. Jestem zachwycona, oczarowana, zakochana!!!!

{}× 1 | link |
@Alaska1118
2014-11-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Absolutnie cudowna, ubrana w piękne, acz proste zdania. Polecam :)

{}× 1 | link |
@malwinka
2008-05-03

Przeczytałam na początku roku. Odczucia mieszane. Z książek tego wybitnego autora najlepszą jest moim zdaniem "Pałac".

{} | link |
@ida
2007-09-04

Książka została nominowana do tegorocznej nagrody NIKE.

{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Śmiech to zdolność człowieka do obrony przed światem, przed sobą. Pozbawić go tej zdolności to uczynić go bezbronnym.”
{}× 1
#
“Prawdziwa miłość jest raną. I tylko tak ją można odnaleźć w sobie, gdy czyjś ból boli człowieka jako jego ból.”
{}× 1
#
“Nie ma czegoś takiego jak przypadek. Cóż to bowiem jest przypadek? To tylko usprawiedliwienie tego, czego nie jesteśmy w stanie zrozumieć.”
{}× 2
#
“W jednym zdaniu może się dużo zmieścić. Może się wszystko zmieścić. Może się całe życie zmieścić.”
{}× 1
#
“Bo też nie ma większej nienawiści, niż zrodzona z bliskości.”
{}× 1
#
Przeglądaj
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe