Tylko matka

Roy Jacobsen
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Tylko matka
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Kameralna i nastrojowa opowieść o życiu w powojennej Norwegii

Nie była jeszcze na to gotowa. Szła dalej, kierując się ku wysuniętemu najbardziej na południe punktowi Barrøy, ku Ławce, jak nazywali ogromny rosyjski modrzew, wyrzucony niegdyś na brzeg przez sztorm w czasach jej dzieciństwa; tam zwykle rozprawiała się ze swoimi najbardziej osobistymi przemyśleniami, tam szła, gdy wyspa groziła, że stanie się za mała, gdy życie groziło, że się zatnie.
Po długiej podróży przez Norwegię Ingrid w końcu wróciła do Barrøy. Życie się ustabilizowało, ale wojna nadal rzuca długie cienie na cały kraj.
Wkrótce na maleńką wyspę przypływa pięcioletni Mathias. Jego ojciec znika w tajemniczych okolicznościach, a Ingrid decyduje się przygarnąć dziecko. Życie zaczyna się teraz toczyć wokół nowego mieszkańca.

Tymczasem odcięta od świata Ingrid z listów od przyjaciół dowiaduje się, jak dramatyczne zmiany zachodzą właśnie w powojennej Norwegii. Co powinna zachować dla siebie, a o czym odważy się powiedzieć bliskim?

Czwarty tom doskonale przyjętej przez czytelników sagi Barrøy opowiada o wyzwaniach macierzyństwa, ciężkiej, samotnej pracy i życiu w cieniu bolesnych wspomnień.
Data wydania: 2021-09-01
ISBN: 978-83-66839-96-0, 9788366839960
Wydawnictwo: Poznańskie
Cykl: Ingrid Barrøy, tom 4
Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 320
dodana przez: mewaczyta

Autor

Roy Jacobsen Roy Jacobsen
Urodzony w 1954 roku w Norwegii
Jeden z najbardziej uznanych współczesnych norweskich pisarzy. Debiutował w 1982 r. zbiorem opowiadań Fangeliv (Więzienne życie). Był dwukrotnie nominowany do nagrody literackiej Rady Nordyckiej. W 2017 roku jego powieść Niewidzialni trafiła do fina...

Pozostałe książki:

Izmael Cudowne dzieci Niewidzialni Białe morze Oczy z Rigela
Wszystkie książki Roy Jacobsen

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zdążyłam już zatęsknić za wyspą Barroy...

1.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Już nie mogłam się doczekać, kiedy wreszcie wrócę na wyspę Barroy. Zatęskniłam za tym mikroświatem, w którym wszystko ma swój czas i swoje miejsce, gdzie życie płynie nieśpiesznie, tak jakby się wahało zaburzyć ten wszechogarniający spokój, a kiedy zdarzają się jednak sztormy, te miotające wiatrem i te życiowe, dosłownie wirują emocje. Brakowało m... {} Recenzja książki Tylko matka

Surowa, naturalna i szczera

21.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Wyspa Barrov to najbardziej nieucywilizowane miejsce na świecie, pustkowie z jałową ziemią wśród skał i niesprzyjającą pogodą. Kto by pomyślał, że mieszkają tu ludzie, a jednak! Mieszkańcy tego rejonu są małomówni i skryci pod grubym pancerzem, jaki wykształciła w nich codzienna, ciężka praca fizyczna i trudne warunki, w jakich przyszło im żyć. Ws... {} Recenzja książki Tylko matka

@ilona_m2@ilona_m2 {}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@gosia_myst
2021-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

"Tylko matka" to czwarta część sagi Roy'a Jacobsena, gdzie już od pierwszych stron możemy znowu poczuć surowość i bezkompromisowość wyspy tak dobrze znaną z poprzednich części. Już pierwsze zdanie urzeka i nawiązuje do pierwszej części.

„Na wyspie, na której nie mieszka prawie nikt, przybicie każdej łodzi, nawet nędznego kutra z mleczarni, coś wszczyna".

Życie na Barroy pełne jest ciężkiej pracy, cierpienia, smutku ale i radości z drobiazgów. To przede wszystkim historia o poczuciu przynależności, macierzyństwie, o blaskach i cieniach życia w powojennej Norwegii. Język powieści jest niezwykle delikatny, konkretny ale i poetycki dzięki czemu porywa. To prozą bez zbędnych ozdobników czy opisów ale szczera i naturalna. Życie mieszkańców wyspy jest ściśle związane z cyklem pór roku. Tak naprawdę przyroda odgrywa tu ogromną rolę bo to ona dyktuje w większości co będę robić. Z każdej strony uderza surowy skandynawski klimat, wręcz można poczuć powiew wiatru i pomilczeć wraz z jej mieszkańcami. To cudowna saga do której z przyjemnością będę wracać.

{}× 3 | link |
@ksiazka_w_pigulce
2021-08-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane


Seria dzieł pisarzy skandynawskich w moim przypadku rozpoczęła się właśnie od cyklu o rodzinie Barrøy. Stąd może sentyment, z jakim wspominam losy mieszkańców wyspy i z niemałą przyjemnością sięgnęłam po kolejną część.

Życie bohaterów pędzi nieubłaganie do przodu - kolejny raz czytelnik jest obrzucony lekcją pokory, w której narodziny i śmierć tworzące normalną kolej rzeczy są aż tak namacalne. Ingrid będąca główną postacią w "Tylko matka" jawi się jako głowa rodziny; odpowiedzialność przytłacza tę styraną życiem kobietę, a życie na wyspie mimo upływu lat ani na jotę nie jest łatwiejsze. Obowiązki związane z porą roku i te całkowicie od niej niezależne są niczym sygnał od wyspy, którą można odebrać jako niezależny byt wymagający pielęgnacji, karmienia, pieszczot. Wyspa daje swe schronienie, kolejny raz jest azylem i wentylem bezpieczeństwa, choć dla niektórych młodych mieszkańców w ich mniemaniu po latach świetności staje się więzieniem. Upływ czasu, postępujący rozwój cywilizacyjny i tocząca się na lądzie historia, która dyktuje warunki światu, a jakby omijała wyspę rodziny Barrøy skazując na odrzucenie, a może i oszczędzając przed nieuchronnym.

Roy Jacobsen z charakterystyczną dla siebie swobodą ponownie brnie w losach wyspy i bezlitosnego morskiego żywiołu, z którym nie ma dyskusji. To właśnie morze kolejny raz udowadnia, jak bardzo człowiek jest względem niego bezbronny i maluczki.
Autor jednocześnie obok głównej postaci i kluczowego wydarz...

{}× 1 | link |
@ilona_m2
2021-09-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cechą charakterystyczną tej prozy jest jej surowość, szczerość i oszczędność. Autor potrafi uchwycić to, co najistotniejsze, bez zbędnych opisów. Czuć skandynawski klimat.
Kto nie czytał niech żałuje.

{}× 1 | link |
MA
2021-11-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Po długiej podróży przez Norwegię Ingrid wraca do Barroy. Niby wszystko jest ułożone, jednak widać jeszcze cień wojny.
Na wyspę przypływa pięcioletni Mathias.
Jego ojciec znika w tajemniczych okolicznościach, a osłabionego chłopca przygarnia Ingrid.
Staje się matką wszystkich. Otacza swoimi skrzydłami jak matka wszystkich, którzy tego potrzebują.
Czy wszyscy odnajdą spokój? Co będzie z chłopcem? Jaką rolę odgrywają tu listy?
Czytając mamy wrażenie, że czas się zatrzymał. Wszystko ma swój czas i miejsce. To piękna powieść, która daje dużo emocji, ale też potrafi wyciszyć.
Autor pięknie nas otula i przenosi do Norwegii. Ingrid nie da się nie lubić. Jest to cudowna bohaterka, która wzbudza w nas pozytywne, ciepłe uczucia.
Autor ma wyjątkowy styl, który niejako jest oszczędny w zbędne ozdobniki, a jednocześnie idealnie potrafi nas wciągnąć w klimat swoich powieści.
Czy powrócimy jeszcze do Barroy?

{} | link |
@StartYourDayWithBooks
2021-09-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Człowiek może zniknąć na morzu również w ten sposób. Morze jest niezbadane. Z reguły niszczy człowieka brutalną siłą, ale od czasu do czasu wciąga go w siebie swoją ciszą.”
{}
#
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Niewidzialni
Niewidzialni
Roy Jacobsen
{}8.1/10
Doskonała norweska powieść, która trafiła do finału Międzynarodowej Nagrody Bookera 2017! „Nikt nie...
Białe morze
Białe morze
Roy Jacobsen
{}7.9/10
Poruszająca kontynuacja nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera Niewidzialnych. Życie miesz...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl