Niewidzialni

Roy Jacobsen
8.0 /10
Ocena 8.0 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów
Niewidzialni
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.0 /10
Ocena 8.0 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów

Opis

Doskonała norweska powieść, która trafiła do finału Międzynarodowej Nagrody Bookera 2017!

„Nikt nie może opuścić wyspy, wyspa to miniaturowy kosmos, w którym gwiazdy śpią w trawie pod śniegiem. Zdarza się jednak, że ktoś podejmuje próbę”.

Rodzina Barrøy jest biedna, ale na pewno nie brak jej odwagi i chęci przetrwania. Żyją z uprawy niewielkiej ziemi, mają trochę żywego inwentarza, łowią ryby i korzystają z tego, co fale wyrzucą na brzeg. Gdy dorastająca Ingrid decyduje się opuścić wyspę, nie zwiastuje to niczego dobrego.

„Niewidzialni” to powieść odznaczająca się uniwersalnością, prostotą i zrównoważeniem z jednej strony, z drugiej szokuje majestatem rodem z Szekspira w oślepiających opisach burz i sztormów. Umieszczając akcję na wysepce tak małej, że miejsca wystarcza tylko dla jednej rodziny, Jacobsen obnaża świat i pozbawia nas wszelkich złudzeń w marzeniach o utopii.  
Tytuł oryginalny: De usynlige
Data wydania: 2018-10-03
ISBN: 978-83-7976-048-0, 9788379760480
Wydawnictwo: Poznańskie
Cykl: Ingrid Barrøy, tom 1
Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Stron: 280
dodana przez: kazal_ka

Autor

Roy Jacobsen Roy Jacobsen
Urodzony w 1954 roku w Norwegii
Jeden z najbardziej uznanych współczesnych norweskich pisarzy. Debiutował w 1982 r. zbiorem opowiadań Fangeliv (Więzienne życie). Był dwukrotnie nominowany do nagrody literackiej Rady Nordyckiej. W 2017 roku jego powieść Niewidzialni trafiła do fina...

Pozostałe książki:

Izmael Cudowne dzieci Białe morze Oczy z Rigela Tylko matka
Wszystkie książki Roy Jacobsen

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Płacz do siebie

30.10.2021

"Niewidzialni"odebrali mi mowę. MI! Oczytanemu i zakopanemu w książkach nałogowemu czytelnikowi. Zaniemówiłam ze słowami w sobie. Płakałam też w sobie, do wnętrza, bo niemoc blokowała wszystko. Emocje mną wstrząsnęły. I zapytasz dlaczego? Dlaczego, skoro to dramat społeczny, dramat, gdzie prawie nic się nie dzieje, bo co się może dziać na wyspie o... Recenzja książki Niewidzialni

Sztorm uczuć

25.09.2020

Nie wiem, czy wiecie, ale to od Roya Jacobsena zaczęła się Seria Skandynawska w Wydawnictwie Poznańskim. Oszczędna w słowach literatura, która trafia do samego środka czytelnika. To nie są łatwe przeżycia. Musimy stanąć twarzą w twarz z prawdą. Nie kontrolujemy uczuć. Wnikamy w skandynawską historię i choć w niektórych momentach sprawia nam to ból... Recenzja książki Niewidzialni

Niewidzilani dla świata, dobrze widziani przez bliskich

24.08.2020

Wydawnictwo Poznańskie po latach wznawia serię dzieł pisarzy skandynawskich. Seria ta lata temu cieszyła się dużą popularnością, a nie bez znaczenia jest fakt posłużenia się czołowymi autorami, których nazwiska okryte są skandynawskim Noblem czy stoją na szczycie klasyki literatury. Seria ta to staranie dobrane perełki, które przypominają, jak pię... Recenzja książki Niewidzialni

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-05-30
7 /10
Przeczytane L. skandynawska Dobra ksiązka

Trochę zmylił mnie i odstraszył napis na książce: „Nikt nie może opuścić wyspy…” Jednak przekonałam się, że jest to wspaniała norweska saga opowiadająca o mieszkańcach małej wyspy. Wyspa jest tak mała, taka że może utrzymać tylko jedną rodzinę. Wyspa ta jest jakby małym kosmosem dla tej ciężko pracującej rodziny , gdzie dzieci muszą bardzo szybko dorastać. Czy jednak jest ktoś, kto tę wyspę chce opuścić? Nostalgiczna i prosta historia o życiu napisana pięknym językiem. Jest to powieść uniwersalna , pokazującą niby zwyczajne życie, wypełnione ciężką pracą, chwilami tragicznymi, ale i radosnymi, Czy jednak na pewno zwyczajne? Opowiada o sile rodziny i jej wzajemnym oddaniu. Niby akcja toczy się wolni, jednak nie sposób się od niej oderwać.
Gorąco polecam.

× 6 | link |
@kryminal_na_talerzu
2020-11-21
7 /10

„Niewidzialni” Roya Jacobsena to pierwszy tom cyklu o mieszkańcach wyspy Barrøy. To też pierwsza książka, która po 28 latach przerwy ukazała się pod szyldem Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich Wydawnictwa Poznańskiego.
Jest to historia o małej rodzinie zamieszkującej małą norweską wyspę, która jest na tyle nieistotna, że nawet nie zawija tam prom przywożący i odbierający mleko, a która jednak dla rodziny Ingrid stanowi wszystko. To ich świat, ich wszechświat, ich życie. Toczące się w zgodzie z naturą, w rytmie pór roku, pełne pielęgnowania zwierząt, zaplatania sieci rybackich i wykopywania torfu na opał. Mam wrażenie, że „Niewidzialni” to taki wstęp, początek historii, zapoznanie z bohaterami i wyspą, rytmem ich życia i sposobem myślenia. To też początek życia Ingrid, dziewczyna w tym tomie z małego dziecka przeradza się w zaradną, dorosłą młodą kobietę, zdolną do podejmowania decyzji nie tylko za siebie, ale i całą rodzinę. To powieść napisana prostymi słowami, które jednak po złożeniu ukazują głębię i sens życia. To coś nasuwającego na myśl „Małego księcia” - tu jednak mamy jeden osobny świat, jedną planetę. To powieść spokojna, statyczna, dająca czytelnikowi wytchnienie i spokój ducha. Ja skończyłam jej lekturę wczoraj, dzisiaj już za nią tęsknię. Na pewno niedługo powrócę na wyspę Barrøy!

× 5 | link |
@gosia_myst
2020-03-04
9 /10
Przeczytane

"Niewidzialni" to historia rodziny Barrøy żyjącej na małej norweskiej wyspie zgodzie z rytmem natury i pogody. Powieść opisuje ich codzienne życie, rozterki, walkę z naturą i problemy na przestrzeni lat. Dla nich ten mały skrawek lądu gdzieś na krańcu świata jest wszystkim. Całość została napisana pięknym językiem, który wprost urzeka. Mimo iż z pozoru niewiele się w niej dzieje to dzieje się dużo. Książka, co sugeruje sam jej tytuł opowiada o ludziach, którzy są tak zwyczajni, że aż niewidzialni, zlani z masą innych podobnych im ludzi. Powieść pozwala odpocząć, skupiając się na opisach, rozważaniach poszczególnych bohaterów i ich postępowaniu. Jest to również piękny obraz relacji ludzkich tak samo surowych i oszczędnych jak ich codzienne życie. Klimat powieści mnie oczarował, a całość pozwala nabrać dystansu do dzisiejszego świata, żeby zrozumieć, co jest w życiu ważne. To także uniwersalna opowieść o pracy, przyrodzie, postępie, ujarzmianiu świata i miłości rodzinnej. Można w tę historię wejść i czuć się w niej świetnie ale jestem pewna, że część czytelników będzie powieścią znużona. Jak dla mnie rewelacja.

× 5 | link |
@pierwszyrozdzial
2020-08-20
9 /10

Roy Jacobsen jest jednym z moich ulubionych skandynawskich pisarzy - świat przez niego kreowany jest surowy, jednak właśnie na tym polega jego piękno i uniwersalność!

„Niewidzialni” to opowieść o rodzinie Barrøy, która żyje na malutkiej wysepce; tak małej, że mieści się tam tylko jedna rodzina i kilka zwierząt.
Życie na Barrøy jest do bólu powtarzalne - nudna i trudna codzienność sprowadza się do dbania o inwentarz, drobne domowe porządki, naprawy sieci i codzienne połowy. Nowinki techniczne są niechętnie przyjmowane, a wszelkie spotkania z cywilizacją są z dużą dozą podejrzliwości.

Jackobsen stwarza codzienność, która jest ścisłe zależna od natury - pory roku decydują o wszystkim - od częstotliwości połowów, przez rzadkie wizyty w mieście, na wyborze sypialni kończąc.

Styl Autora określiłabym jako oszczędny. Jednocześnie opisy przyrody zawarte w powieści są uderzająco piękne w swojej naturalności. Nie ma tu miejsca na zbędne słowa, tak jak między bohaterami nie ma miejsca na zbędne uczucia. Podglądając (właśnie tak się czułam podczas lektury) życie wyspiarzy byłam zafascynowana swoistą walką, którą codziennie toczą. Wyspa jest ich domem, do którego są silnie przywiązani, ale jest równocześnie jest więzieniem samotności.

Cudownie było czytać „Niewidzialnych”! Niespieszne opisy, intymne szczegóły życia bohaterów, potężne sztormy i powolne zachodu słońca sprawiły, że niechętnie odłożyłam tę książkę na półkę.
Uwielbiam, po pros...

× 4 | link |
@Antoniowka
2021-02-12
8 /10
Przeczytane

Kolejna świetna książka z serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich! Muszę przyznać, że opis fabuły z okładki niezbyt zachęcił mnie do lektury, powieść jest o wiele lepsza, głębsza i skłaniająca do refleksji.

Roy Jacobsen przedstawia historię rodziny Barrøy zamieszkującej małą wyspę. Choć nie są ludźmi bogatymi – można nawet powiedzieć, że ocierają się o biedę – ich zmagania z surową i nieraz okrutną przyrodą oraz żywiołami nadają ich egzystencji rysu szlachetności.

Rodzina Barrøy nie należy też do ludzi przesadnie wyedukowanych. Rozumieją jednak prawa natury, są głęboko moralni i to życie uczy ich przetrwania. Nie buntują się przeciwko niesprawiedliwości losu, tylko przyjmują go i starają się dostosować do nowych warunków.

„Niewidzialni” to piękna, ale zarazem dojmująco smutna książka ucząca pokory i tolerancji. Z pewnością sięgnę po kolejny tom!

× 2 | link |
@czerwonakaja
2020-09-16
9 /10
Przeczytane

Roy Jacobsen "Niewidzialni"⁣

Zmobilizowana tym, że 2 września będzie miała swoją premierę 3 część historii rodziny Barroy sięgnęłam po pierwszą 🙂⁣

Kiedyś tam życie na całym świecie toczyło się nieśpiesznie w rytmie pór roku, przyrody, pracy i najprostszych potrzeb, ale mijający czas i rozwój cywilizacyjny zmienił utarte schematy, rozwinął technologię, a wraz z tym potrzeby ludzi wzrosły.⁣

Gdzieś tam na norweskich wodach jest mała wyspa Barroy, na której od pokoleń żyje jedna rodzina. Otoczona zimnym morzem, poddana żywiołom surowym i szorstkim, nie znającym kompromisu, ma ustalony rytm w zgodzie z naturą.⁣
To w jej rytmie rodzą się i umierają mieszkańcy z dala od nowoczesności i pośpiechu. Przyjmują z pokorą to, co oferuje im wyspa i żyją tak od pokoleń.⁣
Nie planują zmian, a na wszelkiego rodzaju nowinki techniczne patrzą krytycznie. "Przywództwo" jest w ręku mężczyzn. ⁣
Z czasem, gdy rośnie nowe pokolenie muszą i tutaj nastąpić zmiany.⁣
Ich zapalnikiem staje się Ingrid, która jako pierwsza zdobywa się na to, by negować rodzinne tradycje, podważa przywództwo i ma odwagę by chcieć opuścić wyspę na stałe i żyć inaczej, po swojemu, wśród innych ludzi.⁣
Czy jej upór wystarczy? Czy jej się uda?⁣

To spokojna opowieść o z pozoru niewidzialnej rodzinie i jej zespoleniu z naturą. Dzięki temu, że autor osadził fabułę na niewielkiej przestrzeni, w niemalże zamkniętej społeczności zyskuje ona dodatkowy wydźwięk.⁣
Mimo,...

× 1 | link |
MA
2022-01-10
6 /10
Przeczytane
@aga.kusi_poczta.fm
2021-10-30
10 /10
Przeczytane
DO
2021-10-01
7 /10
Przeczytane
@beznazwy
2021-06-20
10 /10
Przeczytane Literatura skandynawska - przeczytane
@zkotemczytane
2020-09-21
8 /10
Przeczytane
@Asamitt
2021-04-14
6 /10
Przeczytane Obyczajowe/Przygodowe/Dramaty ✿ Cykle / Sagi / Wielotomowe Skandynawskie/Nordyckie tereny
@oliwa
2020-08-28
9 /10
Przeczytane
@ksiazka_w_pigulce
2020-08-24
8 /10
Przeczytane
@BagatElka
2020-08-24
7 /10
Przeczytane 📚 Posiadam 2020
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“(...) i nie rozumie, że jeśli już raz zamieszkało się na wyspie, to nie można się z niej wydostać, że wyspa wszystkimi swoimi siłami trzyma to, co do niej należy.”
× 1
#
“Ale cisza na wyspie jest niczym. Nikt o niej nie mówi, nikt o niej nie pamięta ani nie nazywa, bez względu na to, jak mocno ją przeżywają. Jest jak maleńka szparka, przez którą mogą zobaczyć ś...”
× 1
#
“Maria podniosła się na łokciach i powiedziała, że dzieci to nie coś, co się ma, lecz coś co się dostaje, są darem. Ingrid spytała więc, dlaczego niektórzy je dostają, a inni nie, chociaż coś p...”
× 1
#
“Ingrid chciała się dowiedzieć, jak ma to rozumieć, jakby pragnęła jeszcze raz usłyszeć, że samotność jest coś warta, ale po jej twarzy przesunął się cień, to Lars podszedł do nich bezszelestni...”
× 1
#
“Ingrid żałowała, że nie wybuchnęła płaczem wcześniej, bo teraz, kiedy nikt jej nie widział, było już za późno.”
× 1
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Białe morze
Białe morze
Roy Jacobsen
7.7/10
Poruszająca kontynuacja nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera Niewidzialnych. Życie miesz...
Oczy z Rigela
Oczy z Rigela
Roy Jacobsen
8.1/10
SUBTELNA I EMOCJONUJĄCA NORWESKA SAGA RODZINY BARRØY. „Ingrid znalazła się teraz na początku tej p...
Tylko matka
Tylko matka
Roy Jacobsen
7.8/10
Kameralna i nastrojowa opowieść o życiu w powojennej Norwegii Nie była jeszcze na to gotowa. Szła ...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl