Wszystko dla Ciebie

Katarzyna "Caty" Ryrych
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów
Wszystko dla Ciebie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów

Opis

Saga rodzinna o kilku pokoleniach pewnej znanej odeskiej rodziny, wielkich wojnach tego świata, burzliwych uczuciach, niekonwencjonalnych związkach.
Historie ludzi, którzy żyjąc blisko siebie, nie mieli o sobie pojęcia.

Lwów, koniec XIX wieku. W niewielkim sierocińcu prowadzonym przez siostry zakonne pojawia się noworodek, śliczny chłopczyk, o którym wiadomo tyle tylko, iż matka nadała mu imię Izaak.

Opiekę nad dzieckiem przejmuje osiemdziesięcioletnia siostra Agłaja.
Rodzicami chrzestnymi małego Mikołaja zostaje przypadkowo przechodząca obok klasztoru para - piękna aktorka z teatrzyku objazdowego i czarujący złodziej, umiejący otworzyć każdy sejf.

Mikołaj, obdarowany przez chrzestnych tajemniczą pamiątką, którą otrzymać ma w dniu swego ślubu, i sporą sumą pieniędzy, opuszcza wkrótce sierociniec ze swoim nowym ojcem - bogaty kupcem Konstantym Brodskim, bezdzietnym filantropem.
W podróż do Odessy wyrusza wraz z nimi młoda mamka, Chaja, która przed kilkoma dniami straciła synka.
Jak potoczy się życie tych, których zetknął ze sobą nieprzewidywalny los?

Pierwsza część sagi rozgrywa się w latach 1900 -1916, wielkie wydarzenia historyczne stanowią tło dla opowieści o dwóch parach małżeńskich, dwójce dzieci i prostej, niepiśmiennej dziewczynie, która z cichej niańki zmienia się w fascynującą kobietę.
Napisana z rozmachem, dowcipem i wyobraźnią powieść przenosi nas w niepowtarzalne klimaty Odessy początków XX wieku. Są tu dramatyczne sytuacje, barwne, krwiste postacie, jest tajemnica i seks, realizm magiczny przeplata się z subtelną kpiną, a wszystko to sprawia, że czyta się tę książkę jednym tchem, smakując znaczenia poszczególnych scen.


Data wydania: 2022-02-08
ISBN: 978-83-8234-364-9, 9788382343649
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Czarna walizka, tom 1
Stron: 252
dodana przez: Jagrys
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Katarzyna "Caty" Ryrych Katarzyna "Caty" Ryrych
Urodzona 26 lutego 1959 roku w Polsce (Kraków)
Ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od lat uczy angielskiego, maluje obrazy i pisze książki. Ma dwóch synów, kota i psa. Lubi rowerowe wyprawy, dwuosobowe plenery i truskawki ze śmietaną. I dobre książki, które kupuje nałog...

Pozostałe książki:

Lato na Rodos Wszystkie kolory świata Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach Dalej niż daleko Wyspa mojej siostry
Wszystkie książki Katarzyna "Caty" Ryrych

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Życiowy bagaż

WYBÓR REDAKCJI
24.02.2022

ŻYCIOWY BAGAŻ „Człowiek jest jak nóż, znajdziesz sprężynkę , naciśniesz, otworzy się”. Trudno mi by było odpowiedzieć na pytanie, co mnie zafascynowało, jak zobaczyłam tę książkę. Okładka, opis, a może to, że wydawca wspomniał, iż to saga rodzinna o kilku pokoleniach pewnej znanej odeskiej rodziny, wielkich wojnach tego świata, burzliwych uczuci... Recenzja książki Wszystko dla Ciebie

@gala26@gala26 × 27

Czarna walizka. Wszystko dla Ciebie.

WYBÓR REDAKCJI
13.02.2022

Jak to się dobrze czytało! 8 lutego miałam miejsce premiera pierwszego tomu sagi rodzinnej, a ja, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Prószyński i S-ka miałam tę przyjemność, by już się z tą powieścią zapoznać. Tak naprawdę czytanie zajęło mi dwa wieczory, choć gdybym odłożyła obowiązki na bok, pochłonęłabym tę powieść w jeden dzień. Dlaczego? ... Recenzja książki Wszystko dla Ciebie

@Morella@Morella × 7

Saga inna niż wszystkie

7.03.2022

Kiedy widzę nazwisko Katarzyna Ryrych, mam gwarancję niezapomnianej lektury. Kiedy do tego widzę taką okładkę, nic nie jest mnie w stanie powstrzymać przed rzuceniem się na książkę i pochłonięciem jej w okamgnieniu. I tu pojawia się problem, bo już przeczytałam, a chciałabym jeszcze, a nie wiem, jak długo przyjdzie mi czekać na kontynuację. Muszę ... Recenzja książki Wszystko dla Ciebie

@Nina@Nina × 26

Przeznaczeniu nie należy się przeciwstawiać

15.12.2022

„Czarna walizka. Wszystko dla Ciebie” Katarzyny Ryrych to opowieść niezwykła. Autorka stworzyła w tej książce niezapomnianych bohaterów i dała im życie w jakże klimatycznych miastach – Odessie i Lwowie. Ich tajemnicze, poplątane losy obserwujemy z wielkim przejęciem od pierwszych stron powieści. Podczas lektury zadajemy mnóstwo pytań, na niektóre ... Recenzja książki Czarna walizka. Wszystko dla ciebie

@Strusiowata@Strusiowata × 23

Moja opinia o książce

Opinie

@wfotelu
2022-02-16
8 /10
Przeczytane

Zachwyciłam się tym, że Pani Katarzyna tak lekko oddała klimat i stylistyką przeniosła mnie do Odessy. Powiedzieć, że czekam na kontynuację to jakby nic nie powiedzieć… Jestem bardzo ciekawa dalszych losów Mikołaja i jego burzliwej rodziny. Polecam serdecznie! I nie, nie mówię że MUSICIE ją przeczytać. Pamiętajcie – ja Was nigdy do niczego zmuszać nie zamierzam. Mogę jedynie rzec – ZACHĘCAM. A zachęcam, bo warto!

× 4 | link |
@paulinkusia1991
2022-12-29
8 /10

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, słyszałam o powieściach Pani Kasi, jednak nie miałam okazji żadnej przeczytać, postanowiłam to zmienić właśnie przy okazji sagi rodzinnej z cyklu #czarnawalizka. Seria ta będzie liczyła sobie cztery tomy, trzy zostały już wydane, natomiast premiera czwartego zaplanowana jest na luty 2023. Stylistyka i język jakim się posługuje autorka jest przyjemny w odbiorze, ale również specyficzny, a to pewnie ze względu na to, że akcja powieści toczy się na przełomie XIX i XX wieku. Zatem czytając tą książkę moim zdaniem należy się dobrze skupić. Ja początkowo nie mogłam się przyzwyczaić i wkręcić w tą historię, jednak z każdą kolejną przeczytaną stroną ten stan zaczął mijać i z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem śledziłam losy bohaterów powieści. Fabuła książki została w bardzo ciekawy sposób nakreślona, dopracowana, przemyślana i równie dobrze poprowadzona, zaś bohaterowie jakich wykreowała są niezwykle różnorodni i bardzo autentyczni. Historia została przedstawiona z perspektywy kilkorga bohaterów, co pozwoliło mi lepiej ich poznać, dowiedzieć się co czują, myślą, z czym się mierzą, a tym samym lepiej zrozumieć ich postępowanie oraz decyzję. Myślę, że w tym przypadku był to świetny zabieg, ponieważ tym sposobem każda z postaci odegrała tutaj istotną rolę, dostarczając tym samym wielu emocji. Losy bohaterów idealnie się tutaj ze sobą zazębiają, splatają tworząc idealną całość, która naprawdę mocno wciąga. Będą tajemnice, zazdr...

| link |
@madbed
2022-03-14
9 /10
Przeczytane

"Czarna walizka" to pierwszy tom cyklu "Wszystko dla ciebie".
Jest to moje pierwsze spotkanie z piórem autorki. Skusiła mnie piękna okładka, opis i czas w którym dzieje się historia.

Saga rodzinna o kilku pokoleniach, wszystkich wojnach tego świata, burzliwych uczuciach i niekonwencjonalnych związkach.
Historia ludzi, którzy byli blisko, nie mając o tym pojęcia

Lwów, koniec XIX wieku.
W sierocińcu prowadzonym przez zakonnice pojawia się noworodek, chłopczyk o którym wiadomo tylko tyle, że matka nadała mu imię Izaak.
Pod swoją opiekę bierze go osiemdziesięcioletnia siostra Agłaja.
Rodzicami chrzestnymi zostaje przypadkowo przechodząca para.
Na pamiątkę dają mu tajemniczy przedmiot, który ma otrzymać w dniu swojego ślubu i znaczną sumę pieniędzy.
Opuszcza sierociniec z bogatym, bezdzietnym kupcem Konstantym i wyruszają do Odessy, do żony wraz z Chają, mamką, która straciła swoje dziecko.
Jak potoczą się losy chłopca i jego opiekunów? Czy jego pochodzenie będzie miało wpływ na jego dalsze życie?

Autorka napisała niebanalną historię, której akcja rozgrywa się w trudnych czasach, w latach 1900-1916. Tłem powieści są wydarzenia historyczne tamtego czasu.
Bohaterowie są świetnie wykreowani, realistyczni, zagadkowi, barwni i niebanalni.
To powieść o dwóch małżeństwach, dwójce dzieci oraz niani, która jest prosta i biedną dziewczyną.
To właśnie ona skradła moje serce. Pewna tajemniczość wokół jej osoby, szczyp...

| link |
@asiazaleska
2022-05-10
7 /10
Przeczytane

Lekka i przyjemna opowieść o pewnym podrzuconym do żeńskiego klasztoru chłopcu,który miał niebywałe szczęście że trafił na wyjątkowych ludzi.W opowieści przenosimy się wraz z bohaterami ze Lwowa do Odessy,poznajemy niezwykłego złodzieja którego nazywają Arbuzem,aktorkę Lidię,żydowską dziewczynę Chaję i całą plejadę niesamowitych postaci,a wszyscy skupieni wokół Mikołaja porzuconego chłopca.Warto!!

| link |
@Amarisa
2022-03-26
5 /10
Przeczytane

Zachęcam do zapoznania się z moją recenzją dostępną na moim blogu: https://magicznyswiatksiazki.pl/recenzja-czarna-walizka-wszystko-dla-ciebie-katarzyna-ryrych/

| link |
@MalaMi_2
2023-09-21
7 /10
Przeczytane
@Catta
2023-08-18
9 /10
Przeczytane Powieść o XIX i XX U mnie Saga Lit. bardzo piękna Półka M
@adam_miks
2023-03-03
9 /10
Przeczytane
@Czytamybokochamy
2022-12-04
7 /10
Przeczytane
@canis.luna
2022-07-13
7 /10
Przeczytane Posiadam
AN
2022-11-28
8 /10
Przeczytane Cykle/trylogie/sagi Literatura obyczajowa/romans Literatura polska Z historią w tle Literatura piękna
@alinaz5
2022-05-19
7 /10
Przeczytane
@mommy_and_books
2022-03-30
9 /10
Przeczytane
@Nina
2022-03-07
9 /10
Przeczytane 2022 E-book
@Strusiowata
2022-12-15
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Wszystko dla Ciebie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Dalej niż daleko
Dalej niż daleko
Katarzyna "Caty" Ryrych
8.2/10
Kiedy przemija świat, w którym każdy dzień był jak kadr awanturniczego filmu, pozostaje jedynie tęs...
Drugi raz do tej samej rzeki
Drugi raz do tej samej rzeki
Katarzyna "Caty" Ryrych
8/10
Czy można wejść po raz drugi do tej samej rzeki? Czy da się przywrócić dawny czas, łudząc się, że w...
Porwie nas wiatr
Porwie nas wiatr
Katarzyna "Caty" Ryrych
7.3/10
Finałowy tom sagi „Czarna walizka”. Dobry autor dba, aby doprowadzić do końca wszystkie wątki. "Ka...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl