Pan Apoteker

Katarzyna Ryrych
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Pan Apoteker
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Pan Apoteker to po części opowieść o Tadeuszu Pankiewiczu, człowieku, który zdecydował się pozostać na terenie getta krakowskiego i nieść pomoc jego mieszkańcom podczas II wojny światowej. Apteka pod Orłem, dziś zamieniona w niewielkie muzeum, za jego sprawą stała się w tamtych strasznych czasach wyspą na wzburzonym oceanie, Arką pozwalającą przeżyć potop. Mała Bluma, jej siostra Dorina i starszy brat, Arik niejednokrotnie znajdą tam pomoc lub schronienie. Ale jak wyjaśnić sobie to wszystko, co dzieję się dokoła? Bluma ucieka w świat wyobraźni, obserwuje, próbuje tłumaczyć rzeczywistość i żyć w świecie, w którym być może jedynie szaleńcy czują się szczęśliwi.
Data wydania: 2018-09-18
ISBN: 978-83-7672-640-3, 9788376726403
Wydawnictwo: Literatura
Seria: Wojny dorosłych - historie dzieci
Stron: 120

Autor

Katarzyna Ryrych
Urodzona 26 lutego 1959 roku w Polsce (Kraków)
Ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od lat uczy angielskiego, maluje obrazy i pisze książki. Ma dwóch synów, kota i psa. Lubi rowerowe wyprawy, dwuosobowe plenery i truskawki ze śmietaną. I dobre książki, które kupuje nałog...

Pozostałe książki:

Wszystko dla Ciebie Dalej niż daleko Wyspa mojej siostry Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach Lato na Rodos Wszystkie kolory świata Psia Gwiazda Życie motyli Drugi raz do tej samej rzeki Wilczek Hodowla Jasne dni, ciemne dni Król Pan Apoteker Philo- kot w drodze Tercet prowincjonalny Mała Jerzego Porwie nas wiatr Wdowie wzgórze Bachor Chuligania Denim blue Dziura w serze Gorzka czekolada. Nowe opowiadania o ważnych sprawach Mała wojna Pas startowy Pepa w raju. Najkrótsza opowieść o miłości Trzeci etap Piąta babcia Dominika Skrzydłak Tuba i Patefon. Detektywi na tropie Tuba i Patefon. Detektywi na wakacjach Wojna w Kuropatkach Wyżej niż wysoko Zginęła mi sosna Zyg-zyg marchewka Łopianowe pole Bajdy Bajbary Bombka babci Zilbersztajn List od... Maneki-neko O Stephenie Hawkingu, Czarnej Dziurze i Myszach Podpodłogowych Siedem sowich piór Tylko dla Twoich oczu Wilczy księżyc Za wszelką cenę Zupełnie inna bajka Eviva l'arte! Jedyne kocię Kot Philo i złota Bastet Linka w mysim mieście List od…Święta przez cały rok Na psa urok! Opowiadania o psach O dzielnym Myszaku spod Mądrego Drzewa Opowiadania z kluczem Pamiętnik Babuni Siedem odcieni miłości Sprzedawca marzeń Używane koty Złociejowo Będę jak Patron Dogonić siebie Koniec świata nr 13 Latający talerz List od...Ratujemy Święta Maki na sniegu Niebajki O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podłogowych Oddech smoka Siódma piszczałka Wiersze z pazurkiem
Wszystkie książki Katarzyna Ryrych

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Pan Apoteker nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Bibliotecznie
2019-11-02
8 /10
Przeczytane

Tytułowy Pan Apoteker to postać prawdziwa, czyli Tadeusz Pankiewicz, aptekarz, który podczas II wojny światowej postanowił zostać w getcie krakowskim, by móc pomagać zamkniętym w nim Żydom. Akcja książki rozgrywa się między marcem 1941 a czerwcem 1943 roku. Narratorką tej opowieści jest mała Żydówka o imieniu Bluma, która obserwuje wszystko, co dzieje się wokół niej. Dziewczynka dostrzega wiele sytuacji, nad którymi zastanawia się i zadaje sporo trudnych pytań. Interesują ją sprawy, o których w czasie pokoju zapewne w ogóle by nie pomyślała. Rozważa kto jest dobry, a kto zły, jakie są podobieństwa i różnice między ludźmi, a także szuka odpowiedzi na pytania związane z zasadnością wojennej zawieruchy. Wszystkie te rozmowy, które Bluma przeprowadza z dorosłymi sprawiają, że postrzegana jest jako bardzo bystra i mądra dziewczynka.

„– Czy gdyby wszyscy Żydzi (…) wszyscy razem, zaczęli tańczyć i śpiewać, i prosić Boga o cud, czy ten cud by się wydarzył?
Lazar Panzer spojrzał na mnie poważnie (…).
– Dzisiaj cudem jest otworzyć oczy następnego dnia – powiedział – czyli jest tyle cudów, ilu nas żywych tutaj. Rozumiesz mnie?
Skinęłam głową.
Zatem życie było cudem!”

Niesamowite jest porównanie, którego dokonuje starszy brat Blumy, Arik. Kiedy wraz z rodziną i innymi Żydami musieli przenieść się za mury getta, chłopiec potraktował tę przeprowadzkę jak wejście do Ziemi Obiecanej. Niestety, z czasem okazało się, że za murem żyje się coraz trudniej, w oc...

× 1 | link |
@apo
2024-04-01
8 /10
Przeczytane

Narratorką książki jest mała Bluma, która wraz z rodziną przenosi się do getta. Najstarszy bart Arik próbuje "ułatwić" dzieciom podróż do nowego miejsca i przypominając im o wędrówce Starozakonnych do Ziemi Obiecanej. Dziewczynka jest dobrym obserwatorem, choć nie do końca rozumie sytuację w jakiej się znalazła. Zastanawia się nad różnymi zdarzeniami, który zauważa i zadaje sporo trudnych pytań. Zastanawia się nad dobrem i złem, nad różnicami pomiędzy ludźmi (Żydami i gojami). Jest bystra i mądra, co doceniają dorośli.
Autorka oczami dziecka pokazuje zmieniającą się rzeczywistość w krakowskim getcie. Coraz częściej pojawia się głód, miej jest momentów zapomnienia (np. dziecięcych zabaw czy tańców).


Tytułowy Pan Apoteker to aptekarz, Tadeusz Pankiewicz. To postać prawdziwa, historyczna. To jedyny "aryjczyk", który dostał zezwolenie by przebywać na terenie krakowskiego getta. Miał dość ostre wytyczne... Ale nie stosował się do nich. Pomagał Żydom, nie tylko sprzedając leki - ukrywał ich przed aresztowaniem, rozdawał bezpłatne leki, wspomagał ubogich, przechowywał dorobek naukowy, pamiątki i zwierzęta. Został uhonorowany medalem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

Za stronę graficzną odpowiada Autorka i jest to majstersztyk. Trójkolorowe - czarno-szaro-białe ilustracje nawiązują do kultury żydowskiej. Sama treść daje nam także możliwość do poznania głębiej religii. Znajdziemy tam też zwroty w języku hebrajs...

| link |
@polokokta
2022-08-12
7 /10
Przeczytane 2022
@MargaritaCzyta
2021-01-16
8 /10
Przeczytane O wojnie dla dzieci
@Krasnoludek
@Krasnoludek
2020-07-22
7 /10
Przeczytane
@Catta
2019-12-07
10 /10
Przeczytane U mnie Półka M Judaica Arcydzieła Lit. bardzo piękna

Cytaty z książki

O nie! Książka Pan Apoteker. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl