Wyspa skazańców

Wyspa skazańców
4.17
Ocena 4.17 na 5 możliwych
Na podstawie 29 ocen kanapowiczów
Sztorm zatapia statek turystyczny. Na bezludną wyspę trafia siedmioro rozbitk...
Sztorm zatapia statek turystyczny. Na bezludną wyspę trafia siedmioro rozbitków: pięciu mężczyzn i dwie kobiety. W otoczeniu dziwnej, nieprzychylnej przyrody, wśród wszechobecnych jaszczurek i ślepych białych ptaków, nękają ich nie tylko głód i pragnienie, lecz także przyniesione z dawnego życia ...
Pełny opis
Data wydania: 2010
ISBN: 9788306032765
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Napisz swoją opinię

Opinie

@Soshy
@Soshy 2011-04-09
Przeczytane (2011-03-13)
Dobra książka, a największy plus z całą pewnością należy się autorowi za dwuznaczne i niejasne zakończenie. Ta niewiadoma nie irytuje jednak i nie sprawia, że człowiek zastanawia się na koniec, po co czytał tę książkę, skoro i tak nie wiadomo, o co chodzi. Tutaj z całą pewnością tak nie jest i właśnie ta niejednoznaczność sprawia, że całość nabiera kolorku. Poza tym autor drwi troszkę z czytelnika, któremu wydaje się, że poznaje i śledzi kryminalną zagadkę i na końcu wie już wszystko, tymczasem okazuje się, że rzeczywistość może być zupełne inna, niż nam wydaje. Filmowa adaptacja nie jest już moim zdaniem tak zagadkowa i jest to kolejny przykład na to, że zawsze warto przeczytać najpierw książkę.
@keskese87
@keskese87 2011-04-22
Przeczytane (2011-08-10)
Dobra książka, czyta się szybko i przyjemnie, Do sięgnięcia po nią skłonił mnie film, nakręcony na jej podstawie, a mianowicie "Wyspa tajemnic" z Leonardo DiCaprio w roli głównej. Niestety ta odwrotna kolejność zapoznawania się z treścią (najpierw film, potem książka), sprawiała że w trakcie lektury cały czas porównywałam opisywane wydarzenia do tego, co zapamiętałam z filmu. Zdecydowanie wolę najpierw czytać, ale samo wyszło. Książka z pomysłem, intrygująca fabuła i coś, co wprost uwielbiam: niejednoznaczność. Tak do końca nie wiadomo co było prawdą, a co fikcją, choć w książce ostateczne rozwiązanie jest zarysowane zdecydowaniej niż w filmie. Godna polecenia.
WA
@wanillia 2011-08-06
„Wyspa Skazańców” jest jedną z tych powieści, którą się jednym tchem. Czytelnik zostaje wciągnięty w mroczny klimat wyspy, na której toczy się akcja i w grę, którą prowadzi z nim autor. Możemy domyślać się zakończenia, ale tylko po to, żeby na koniec przekonać się, że nic nie jest takie, jakie wcześniej się wydawało. Polecam nie tylko wielbicielom thrillerów, ale też książek psychologicznych. I wszystkim tym, którzy po obejrzeniu filmu o tym samym tytule, nadal zastanawiają się, o co tak naprawdę chodziło.
@Wawiurka
@Wawiurka 2010-12-29
Przeczytane (2010-12-29)
Według mnie świetna książka, tajemnicze zniknięcie pacjentki, dziwne podpowiedzi, i nieoczekiwane zakończenie. Mój brat tez to przeczytal i przez kilka tygodni sprzeczaliśmy sie na temat zakończenia. Każdy z nas myślał inaczej. To naprawdę fajna książka, dużo lepsza od filmu ! ;)
@Midnight_Reader
@Midnight_Reader 2007-10-24
Przeczytane (2007-10-22)
Ta ksiazka jest przerazajaca... W sumie to nie wiadomo do konca o co chodzi, ale nie jest to irytujace, jak w innych ksiazkach, kiedy czytasz, czytasz i czytasz i nic to nie daje, ciagle nic nie wiadomo. Tutaj jest po prostu duzo mozliwosci rozwiazania fabuly.
@Jenny_89
@Jenny_89 2011-04-07
Przeczytane (2011-01-01)
Autor po raz kolejny serwuje nam świetny kryminał, który im bliżej końca, tym bardziej zaczyna przypominać psychologiczny dreszczowiec (jeśli można go tak nazwać). Ciekawy pomysł na fabułę i jej rozwiązanie. Warto przeczytać!
@molik14
@molik14 2009-12-08
Przeczytane (2007-08-07)
Świetna,strasznie wciągająca książka.Podobało mi się to napięcie i zaskakujący koniec,to było coś.Serdecznie polecam tą książkę wszystkim bez względu na to jaki gatunek uważają za najlepszy.
@Martin
@Martin 2008-12-27
Przeczytane (2008-12-27)
Świetna książka, z jakże zaskakującym zaskoczeniem. Lehane jak zwykle pokazał na co go stać. Polecam każdemu.PS. Już nie mogę się doczekać filmu. Mam nadzieję, że go nie zepsują.
@boopoland
@boopoland 2008-08-15
zakonczenie zaskoczylo mnie jak malo ktora ksiazka. a zanim czytelnik dochodzi do rozwiazania trzymany jest w napieciu. to moja ulubiona ksiazka piora Lehane'a. polecam!
@Ensis
@Ensis 2009-12-15
Przeczytane (2007-08-07)
Ha! Czytasz i nie możesz się oderwać. Nie wiesz kto ma rację, a kto nie... Najzabawniejsze, że tak naprawdę nigdy się tego nie dowiesz ;)
Wyspa skazańców

Sztorm zatapia statek turystyczny. Na bezludną wyspę trafia siedmioro rozbitków: pięciu mężczyzn i dwie kobiety. W otoczeniu dziwnej, nieprzychylnej przyrody, wśród wszechobecnych jaszczurek i ślepych białych ptaków, nękają ich nie tylko głód i pragnienie, lecz także przyniesione z dawnego życia obsesje, lęki, wyrzuty sumienia. Poczucie winy z powodu niezasłużonego zbytku, próba ucieczki przed brzemieniem olśniewającej kariery, nienawistna skomplikowana miłość, fałsz i wstyd, emocjonalna oziębłość – wyspa wydobywa ciemne strony ludzkiej egzystencji z przerażającą mocą.
Skondensowana, miejscami odrealniona akcja, klaustrofobiczna atmosfera i wielkie nagromadzenie symboli upodabniają powieść do koszmaru sennego, pełnego odrażających obrazów. Jej lekturę można porównać do zapadania się w bagno, którego trujące opary mają właściwości halucynogenne. Myśl tonącego podąża różnymi tropami, podejmuje rozważania filozoficzne, ucieka w barwny i groźny świat snu – a wszystko niespodziewanie się ze sobą splata, jedno gładko wypływa z drugiego według koszmarnego scenariusza. Wyspa skazańców wciąga, jak wciągać potrafi tylko to, co związane z najmroczniejszymi pokładami ludzkiej podświadomości.

Stig Dagerman (1923­1954) to jeden z największych szwedzkich autorów, rozgłos w kraju i na świecie przyniosły mu cztery powieści, zbiór opowiadań, kilka sztuk, setki wierszy, eseje. Jego twórczość porównywano do dokonań Kafki i Faulknera. Cierpiący na depresję Dagerman popełnił samobójstwo. W Polsce dotychczas nie był szerzej prezentowany; jedyną jego książką przełożoną na polski są Weselne kłopoty. W Szwecji działa stowarzyszenie jego imienia; każdego roku przyznaje ono prestiżowe nagrody literackie. Wśród laureatów są nobliści Elfriede Jelinek i J.M.G. Le Clézio.

Autorzy
Dennis Lehane
Amerykański pisarz i scenarzysta, autor cyklu kryminałów z detektywem Kenzie-Gennaro w roli głównej oraz kilku innych powieści sensacyjnych. Jego debiut literacki „Wypijmy zanim zacznie się wojna” ...
Inne książki:
Książka Rzeka tajemnic
Książka Ciemności, weź mnie za rękę
Książka GONE BABY GONE
Książka SHUTTER ISLAND
Książka Miasto niepokoju
Współtworzący tą stronę
puchar @Midnight_Reader @Midnight_Reader pierwsza opinia