Zapałka na zakręcie

Zapałka na zakręcie
4.26
Ocena 4.26 na 5 możliwych
Na podstawie 118 ocen kanapowiczów
Mada poznaje chłopaka innego od wszystkich dotychczas jej znanych: jest nieuf...
Mada poznaje chłopaka innego od wszystkich dotychczas jej znanych: jest nieufny, samotny, tajemniczy, niechętnie opowiada o sobie, szczególnie o przeszłości... "Zapałka na zakręcie" to książka o sprawach ważnych i niełatwych - o skomplikowanym języku uczuć, o tym, jak trudno o miłości mówić, jak ...
Pełny opis
Data wydania: 2010
ISBN: 9788360773543
Wydawnictwo: AKAPIT PRESS

Recenzje

Nasza recenzja książki "Zapałka na zakręcie"
Recenzja pochodzi z bloga z recenzjami książek MyBooks - Nasze recenzje „Zapałka na zakręcie” to powieść obyczajowa z 1966r., jednak nadal aktualna w sercach tych, którzy sięgnęli po debiut Krystyny Siesickiej. Kim są te osoby? Teraz już zapewne osobami ‘tamtego pokolenia’. Ale czy na pewno? Prze...
"Uważaj! Zapałka na zakręcie!"
Krystyna Siesicka jest polską pisarką, autorką wielu książek dla młodzieży mi. „Jezioro osobliwości”, „Opowieści rodzinne”, „Dziewczyna Mistrza Gry”. W 1966r. zadebiutowała utworem „Zapałka na zakręcie”, który przyniósł jej największą sławę. Jest ona laureatką wielu kultowych nagród literackich m...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Mun
@Mun 2011-11-01
Przeczytane (2011-11-01)
Przez długi czas była to jedna z moich ulubionych książek. "Zapałka na zakręcie" ma w sobie coś co trzeba samemu odkryć.
@daimon
@daimon 2011-10-07
Przeczytane (2011-10-07)
Dokładnie pamiętam chwilę, kiedy wzięłam po raz pierwszy Zapałkę do ręki. Jedna z moich przyjaciółek dostała ją na rozdaniu nagród w podstawówce. Oczywiście zaplanowałyśmy wymianę książkami po przeczytaniu własnych. I tak pierwsza Siesicka trafiła do mnie. Późniejsze jej pozycje przemawiały do mnie z różnym skutkiem. Nieraz byłam zła, że smuci, czasem złościłam się na rozdmuchane problemy. Zapałka jednak od pierwszych stron zdobyła moją miłość. Może po części był to urok nowości, ale chyba nie do końca. Do dziś pamiętam, że główną bohaterką była Mada. Do dziś wspominam całość z sentymentem. Kiedy dowiedziałam się, że powieść ma kontynuację od razu pobiegłam do księgarni ją kupić. Jednak, jak większość odgrzewanych tematów, nie była już tym, czego się spodziewałam. "Pejzaż sentymentalny" zdecydowanie mnie rozczarował. Ale "Zapałka na zakręcie" pozostanie dla mnie klasyką literatury dziewczęcej. W późniejszym czasie na podobnej pozycji znalazło się jeszcze "Jezioro osobliwości".
@ola1709
@ola1709 2011-06-23
Przeczytane (2011-01-01)
Spodobała mi się. Nawet bardzo! Trudne uczucia, jeszcze trudniejszy sposób ich wyrażania. Do czego może doprowadzić "niedokończona prawda"? Niedopowiedzenia są najczęstszym źródłem nieporozumień. Ta książka potwierdza tę regułę. Uczucia... tak trudno zdefiniować to słowo. Miłość, przyjaźń, nienawiść, kłamstwo,... uczucia gubią człowieka, ale nie możemy bez nich żyć. Są jak narkotyk. Tyle że od nich nie ma odwyku. Możemy jedynie zdecydować, z którym chcemy mieć najbliższy kontakt. Choć czasami zdarza się niespodzianka i czy chcemy czy nie, i tak stanie nam na drodze nieoczekiwane uczucie. Jak dużo głupstw możemy popełnić z obawy, że druga osoba nas nie zaakceptuje. Nie zdajemy sobie sprawy, że ta osoba chce nas NAPRAWDĘ poznać. Nie pozory. Książka ta może być przestrogą, odbiciem lustrzanym naszych zachowań lub ich zapowiedzą. Dlatego przeczytajcie ją, aby wiedzieć co nas czeka co nas ominęło w życiu. A może właśnie TO przeżywamy...?
@szarikow
@szarikow 2011-06-28
Przeczytane (2011-01-01)
Może zacznę od początku, a raczej od końca, bo tak będzie łatwiej. Książka jest wspaniała i mimo, że moja koleżanka (patrz komentarz muriel) nagadała mi "jaka to ona wstrętna" pokochałam tę opowieść Siesickiej tak jak Jezioro Osobliwości. Kocham te książki K. Siesickiej, w których pisze ona o relacjach młodzieży, o ich ludzkich sprawach, o ich małych, wielkich problemach. Potrafi ona stworzyć niesamowitą atmosferę, zapadającą nam w pamięć na długie lata. Braknie mi słów pochwał dla tej powieści. Na początku zauważałam wiele powiązań pomiędzy Zapałką a Jeziorem Osobliwości, jednak po niedługim czasie przekonałam się o unikatowości tego utworu. Czytałam z zapartym tchem od 1 do 182 strony i czekam zniecierpliwiona kiedy to będę mogła pożyczyć od mojej pani od niemieckiego Pejzaż Sentymentalny. Polecam bardzo serdecznie wszystkim szczególnie w wakacje, gdyż znajdziecie tam niesamowitą atmosferę wspaniałą na upalne, letnie dni.
@Paradoks
@Paradoks 2010-02-15
Przeczytane (2007-07-28)
po pierwsze nie podoba mi się imię głównej bohaterki... Mada... (no dobra, zdrobnienie xD. Bo na imię miała Magdalena), ale takie o! Zdrobnienie w sensie ;). i wgl. xD. Na początku myślałam, że wszystko będzie się opierało bardziej na Tomku, a tu niespodzianka - Marcin. Książka fajna, fajna. Ale zakończenie... W sumie łatwo się domyśleć, co było potem, ale i tak czuję lekki niedosyt ;>>. No i stwierdzam, że w dawnych czasach było inaczeej ; ). Przez to, co Marcin zrobił, zawaliło mu się całe życie. ;p. Myślałam, że ma gorsze przestępstwo na sumieniu ;p Tak trochę nie tak . Ale ogólnie książka baaardzo fajna ;)
@possession-girl
@possession-girl 2010-08-31
Przeczytane (2010-08-31)
Ja podobnie myślałam, jak parę osób niżej, że Marcin popełnił inne przestępstwo, więc prawda mnie zaskoczyła. "Zapałka na zakręcie" to jedna z wielu powieści mówiących o tym, że przez jedno głupstwo możemy zawalić swoją przyszłość. Jeden błąd będzie w życiu za nami chodził jak cień. Książka opowiada też o tym, że czasami warto zaryzykować i nie powinno się wstydzić swoich uczuć i emocji. Siesicka w swoich książkach porusza ważne tematy dla nastolatek, a poza tym ma lekkie i przyjemne pióro. Bardzo mi się podobała i na pewno sięgnę po kontynuację "Pejzaż sentymentalny". Polecam ;)
@basiek_1985
@basiek_1985 2010-12-28
Przeczytane (2010-12-28)
Pierwsza książka Siesickiej, po którą sięgnęłam i bardzo mnie wciągnęła:) Także polubiłam postać Marcina. Podobało mi się zakończenie - pozwalało czytelnikom na gdybanie, co mogło być dalej... Dlatego zawiodłam się faktem, że powstała druga część. Nie przepadam za kontynuacjami i w tym przypadku nie było inaczej. Fakt, przeczytałam ją, ale już bez większego entuzjazmu...
@marago
@marago 2010-11-20
Przeczytane (2010-11-20)
Pierwsza książka Siesickiej po jaką sięgnęłam na maminą półkę. Podobała mi się wówczas bardzo, ale było to w okolicach szkoły podstawowej, więc pewnie teraz oceniłabym ją inaczej. Niemniej jednak nie sięgam - wolę, żeby na zawsze pozostała taką piękną opowieścią, jaką zapisała się pamięci młodej dziewczynki.
@boopoland
@boopoland 2008-07-20
kagda napisala, ze to pierwsza ksiazka siesickiej, jaka dala jej mama. mi mama dala "ludzie jak wiatr", a "zapalke na zakrecie" odnalazlam w bibliotece miejskiej.swietna ksiazka, do ktorej milo sie wraca. ode mnie 5.polecam wszystkim!
@awokadoo
@awokadoo 2010-11-20
Przeczytane (2009-01-01)
Bardzo mi się podobała. Autorka nie rozwleka się nad jakimś etapem opowiadania tylko wyraźnie akcja ma tempo. I to jest u mnie na plus. Poza tym nie mogę się doczekać kiedy sięgnę po drugą część.
Współtworzący tę stronę
puchar @naai @naai pierwsza opinia

Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Popraw tę książkę
Autorzy
Krystyna Siesicka
ur. 22 listopada 1928 w Dęblinie – prozaik, autorka utworów dla młodzieży. Podczas II wojny światowej działała w ZHP, brała udział w powstaniu warszawskim. Ukończyła Studia Dziennikarskie ANP w War...
Inne książki:
Książka Przez dziurkę od klucza
Książka Fotoplastykon
Książka Między pierwszą a kwietniem
Książka Wróć, Aleksandrze!