Zdążyć przed Panem Bogiem

autor: Hanna Krall
Zdążyć przed Panem Bogiem
4.29
Ocena 4.29 na 5 możliwych
Na podstawie 171 ocen kanapowiczów
'Tytuł: Zdążyć przed Panem Bogiem to słowa Marka Edelmana, bohatera książki H...
'Tytuł: Zdążyć przed Panem Bogiem to słowa Marka Edelmana, bohatera książki Hanny Krall. Opowieść o nim jest literackim dokumentem z tragicznych dziejów polskich Żydów. Edelman był zastępcą komendanta Żydowskiej Organizacji Bojowej, potem pracował jako kardiochirurg, zdobywając międzynarodowy roz...
Pełny opis
Data wydania: 2007
ISBN: 9788385568919
Wydawnictwo: A5 K. Krynicka

Recenzje

"...Przecież nie piszemy historii. Piszemu o pamiętaniu."
Hanna Krall to polska dziennikarka i pisarka. Urodzona w 1937r. w Warszawie w rodzinie żydowskiej Polka, w czasie II wojny światowej straciła wszystkich bliskich. Sama reporterka tylko cudem uniknęła śmierci, ponieważ szczęśliwie została wykradziona z transportu. Pisarskim debiutem Krall jest zió...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Sun.shine
@Sun.shine 2012-03-17
Przeczytane (2012-03-17)
Jest to zdecydowanie niekonwencjonalna książka i według mnie to jest jej urok. Moczarski miał swoje wspomnienia rozmów, Borowski opowiadania, a Edelman świetne wyznania w formie "wywiadu". Jest to dobitna, prawdziwa opowieść o człowieku, który tyle widział, tyle przeszedł, a wciąż walczy, chociażby o jeden dzień dłużej, jeden tydzień, jeden miesiąc. Rzeczywiście ściga się z Panem Bogiem i nie wiadomo dlaczego, ale udaje mu się to dość często. Książka może się wydawać zbyt mało emocjonalna, sucha, zdystansowana, ale tak naprawdę jak ktoś chce to dojrzy wachlarz uczuć ukryty pomiędzy wersami. Kapitalne i według mnie obowiązkowe dla każdego przyzwoitego świadomego człowieka.
@Castiel
@Castiel 2012-03-21
Przeczytane (2012-03-21)
Wspomnienia Edelmana robią wrażenie. Aż cieżko jest uwierzyć, że po tym wszystkim co przeszedł w życiu, co widział, co przeżył, był w stanie opowiedzieć o tych tragicznych wydarzeniach niemal ze stoickim spokojem, bez patosu, bez skrajnych emocji. I choć sam nieco ujmuje sobie zasług, mówiąc o powstaniu, walce i śmierci tak, jakby nie były niczym nadzwyczajnym, ja mam do niego ogromny szacunek i podziwiam go za jego działalność. O ludziach, takich jak Marek Edelman naprawdę warto pamiętać.
@Nancy
@Nancy 2014-04-01
Przeczytane (2014-04-01)
To chyba jedna z najlepszych książek jakie czytałam w swoim życiu. Ciężko powiedzieć o niej, że jest "piękna" bo przemawia przez nią brutalność i realizm, ale ja osobiście chłonęłam z niej każde słowo. Po skończeniu książki miałam taką chwilę, że siedziałam w milczeniu pozbawiona wszelkich myśli. Ta historia to rzecz okrutna, ale i prawdziwa. Jedna z wybitniejszych lektur.
@Michalangelo
@Michalangelo 2012-01-16
Przeczytane (2012-01-16)
Jak czytałem ją pierwszy raz, to wydała mi się dziwna i nie mogłem czasami zrozumieć, o co chodzi. Dopiero gdy przeczytałem ją drugi raz i już wiedziałem mniej więcej, co się stanie, to byłem w stanie docenić inność tej książki i wyjątkowość, która pokazuje powstanie w getcie i ludzi w nim żyjącym z zupełnie obcej, nieznanej perspektywy.
@a_panko
@a_panko 2012-02-18
Przeczytane (2012-02-18)
Po omówieniu opowiadań Borowskiego i Innego świata Herlinga, Zdążyć przed Panem Bogiem było zaskoczeniem. Pani Krall zrobiła kawał naprawdę dobrej książki. Przeczytałam w jeden wieczór. Robi wrażenie tak jak wszystkie książki o takiej tematyce, ale również skłania do refleksji. Bardzo porównało mi się porównanie ze świeczką.
@taodwinyla
@taodwinyla 2010-10-23
Przeczytane (2010-07-18)
Przeczytałam z zapartym tchem. Możliwe, że będzie moją lekturą, ale sięgnęłam po nią wcześniej, zafascynowana tematyką wojenną. Wspomnienia pokazują prawdziwość, okrutność wojny, ale i ludzi, którzy przecież musieli ją jakoś przeżyć, przetrwać. Polecam każdemu, kto chce się dowiedzieć nieco o realiach getta.
@Ania.Kitty
@Ania.Kitty 2014-02-06
Przeczytane (2014-02-06)
Bardzo ciekawa, napisana w bardzo oryginalny, według mnie, sposób. Podczas czytania czasem można się zagubić między poruszanymi wątkami, ale nie przeszkadza to w ogólnym odbiorze, ponieważ przedstawione wspomnienia są bardzo wstrząsające, ale też interesujące i wciągające
@frodo
@frodo 2008-05-22
Przeczytane (2008-05-22)
Książka obok której nie można przejść obojętnie. Getto, Holocaust, Ostateczne Rozwiązanie to zdarzenia w historii ludzkości bezprecedensowe w swojej okrutności i barbarzyństwie. Oby się nie powtórzyły i oby zawsze znaleźli się tacy ludzie jak Marek Edelman. Ważna lektura.
@paulaB
@paulaB 2007-10-14
Przeczytane (2007-10-14)
wstrząsająca lektura. przez pierwsze 2-3 strony wydaje się jako by to było zwyczajne 'czytadło', ale później. budzą się różne uczucia. szczególnie te żalu i smutku. jak niżej - osoby interesujące się kulturą żydowską i czasami II wojny światowej powinny przeczytać
@Aiwlys
@Aiwlys 2012-03-15
Przeczytane (2012-03-15)
Tak jak dobrze autorka stwierdziła, to nie jest książka z fabułą, to są wspomnienia. Od razu mi się przypominają opowiadania mojej babci, z różnych okresów jej życia, bez chronologii, ale równie ciekawe, wstrząsające. Według mnie obowiązkowa lektura, dla każdego.
Autorzy
Hanna Krall
ur. 20 maja 1935 w Warszawie Jedna z najwybitniejszych polskich reporterek. Pracowała w „Życiu Warszawy” i „Polityce” (odeszła z „Polityki” w stanie wojennym). Była zastępcą kierownika literackiego...
Inne książki:
Książka Hipnoza
Książka Taniec na cudzym weselu
Książka Dowody na istnienie
Książka Spokojne niedzielne popołudnie
Książka Wyjątkowo długa linia
Współtworzący tą stronę
puchar @hotaru @hotaru pierwsza opinia