Zdążyć przed Panem Bogiem

autor: Hanna Krall
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 181 ocen kanapowiczów
Książka Zdążyć przed Panem Bogiem
Książka Zdążyć przed Panem Bogiem
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 181 ocen kanapowiczów

Opis

'Tytuł: Zdążyć przed Panem Bogiem to słowa Marka Edelmana, bohatera książki Hanny Krall. Opowieść o nim jest literackim dokumentem z tragicznych dziejów polskich Żydów. Edelman był zastępcą komendanta Żydowskiej Organizacji Bojowej, potem pracował jako kardiochirurg, zdobywając międzynarodowy rozgło...

'Tytuł: Zdążyć przed Panem Bogiem to słowa Marka Edelmana, bohatera książki Hanny Krall. Opowieść o nim jest literackim dokumentem z tragicznych dziejów polskich Żydów. Edelman był zastępcą komendanta Żydowskiej Organizacji Bojowej, potem pracował jako kardiochirurg, zdobywając międzynarodowy rozgło... przeczytaj pełny opis
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-85568-91-9 ( 9788385568919 )
Wydawnictwo: A5 K. Krynicka

Autor

ur. 20 maja 1935 w Warszawie Jedna z najwybitniejszych polskich reporterek. Pracowała w „Życiu Warszawy” i „Polityce” (odeszła z „Polityki” w stanie w...

Inne książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.
Moja Biblioteczka
Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"...Przecież nie piszemy historii. Piszemu o pamiętaniu."

Hanna Krall to polska dziennikarka i pisarka. Urodzona w 1937r. w Warszawie w rodzinie żydowskiej Polka, w czasie II wojny światowej straciła wszystkich bliskich. Sama reporterka tylko cudem uniknęła śmierci, ponieważ szczęśliwie została wykradziona z transportu. Pisarskim debiutem Krall jest ziór r... czytaj dalej »

Twoja Opinia
Opinie
@Sun.shine
@Sun.shine 2012-03-17
Jest to zdecydowanie niekonwencjonalna książka i według mnie to jest jej urok. Moczarski miał swoje wspomnienia rozmów, Borowski opowiadania, a Edelman świetne wyznania w formie "wywiadu". Jest to dobitna, prawdziwa opowieść o człowieku, który tyle widział, tyle przeszedł, a wciąż walczy, chociażby o jeden dzień dłużej, jeden tydzień, jeden miesiąc. Rzeczywiście ściga się z Panem Bogiem i nie wiadomo dlaczego, ale udaje mu się to dość często. Książka może się wydawać zbyt mało emocjonalna, sucha, zdystansowana, ale tak naprawdę jak ktoś chce to dojrzy wachlarz uczuć ukryty pomiędzy wersami. Kapitalne i według mnie obowiązkowe dla każdego przyzwoitego świadomego człowieka.
serce
AG
@Castiel 2012-03-21
Wspomnienia Edelmana robią wrażenie. Aż cieżko jest uwierzyć, że po tym wszystkim co przeszedł w życiu, co widział, co przeżył, był w stanie opowiedzieć o tych tragicznych wydarzeniach niemal ze stoickim spokojem, bez patosu, bez skrajnych emocji. I choć sam nieco ujmuje sobie zasług, mówiąc o powstaniu, walce i śmierci tak, jakby nie były niczym nadzwyczajnym, ja mam do niego ogromny szacunek i podziwiam go za jego działalność. O ludziach, takich jak Marek Edelman naprawdę warto pamiętać.
serce
@Nancy
@Nancy 2014-04-01
Przeczytane (2014-04-01)
To chyba jedna z najlepszych książek jakie czytałam w swoim życiu. Ciężko powiedzieć o niej, że jest "piękna" bo przemawia przez nią brutalność i realizm, ale ja osobiście chłonęłam z niej każde słowo. Po skończeniu książki miałam taką chwilę, że siedziałam w milczeniu pozbawiona wszelkich myśli. Ta historia to rzecz okrutna, ale i prawdziwa. Jedna z wybitniejszych lektur.
serce
@Michalangelo
@Michalangelo 2012-01-16
Przeczytane (2012-01-16)
Jak czytałem ją pierwszy raz, to wydała mi się dziwna i nie mogłem czasami zrozumieć, o co chodzi. Dopiero gdy przeczytałem ją drugi raz i już wiedziałem mniej więcej, co się stanie, to byłem w stanie docenić inność tej książki i wyjątkowość, która pokazuje powstanie w getcie i ludzi w nim żyjącym z zupełnie obcej, nieznanej perspektywy.
serce
@a_panko
@a_panko 2012-02-18
Przeczytane (2012-02-18)
Po omówieniu opowiadań Borowskiego i Innego świata Herlinga, Zdążyć przed Panem Bogiem było zaskoczeniem. Pani Krall zrobiła kawał naprawdę dobrej książki. Przeczytałam w jeden wieczór. Robi wrażenie tak jak wszystkie książki o takiej tematyce, ale również skłania do refleksji. Bardzo porównało mi się porównanie ze świeczką.
serce
@taodwinyla
@taodwinyla 2010-10-23
Przeczytane (2010-07-18)
Przeczytałam z zapartym tchem. Możliwe, że będzie moją lekturą, ale sięgnęłam po nią wcześniej, zafascynowana tematyką wojenną. Wspomnienia pokazują prawdziwość, okrutność wojny, ale i ludzi, którzy przecież musieli ją jakoś przeżyć, przetrwać. Polecam każdemu, kto chce się dowiedzieć nieco o realiach getta.
serce
@Ania.Kitty
@Ania.Kitty 2014-02-06
Przeczytane (2014-02-06)
Bardzo ciekawa, napisana w bardzo oryginalny, według mnie, sposób. Podczas czytania czasem można się zagubić między poruszanymi wątkami, ale nie przeszkadza to w ogólnym odbiorze, ponieważ przedstawione wspomnienia są bardzo wstrząsające, ale też interesujące i wciągające
serce
@frodo
@frodo 2008-05-22
Przeczytane (2008-05-22)
Książka obok której nie można przejść obojętnie. Getto, Holocaust, Ostateczne Rozwiązanie to zdarzenia w historii ludzkości bezprecedensowe w swojej okrutności i barbarzyństwie. Oby się nie powtórzyły i oby zawsze znaleźli się tacy ludzie jak Marek Edelman. Ważna lektura.
serce
@paulaB
@paulaB 2007-10-14
Przeczytane (2007-10-14)
wstrząsająca lektura. przez pierwsze 2-3 strony wydaje się jako by to było zwyczajne 'czytadło', ale później. budzą się różne uczucia. szczególnie te żalu i smutku. jak niżej - osoby interesujące się kulturą żydowską i czasami II wojny światowej powinny przeczytać
serce
@Aiwlys
@Aiwlys 2012-03-15
Przeczytane (2012-03-15) Lektury
Tak jak dobrze autorka stwierdziła, to nie jest książka z fabułą, to są wspomnienia. Od razu mi się przypominają opowiadania mojej babci, z różnych okresów jej życia, bez chronologii, ale równie ciekawe, wstrząsające. Według mnie obowiązkowa lektura, dla każdego.
serce
@narratorka
@narratorka 2013-03-27
Przeczytane (2013-03-27)
Książka sama w sobie ciekawa, tylko bardzo chaotyczna. Taki niby powinien być reportaż. Same wspomnienia Marka Edelmana sa tragiczne, a opowiada o nich z takim dystansem, jakby opisywał obraz, który widział kiedyś w galerii. Polecam!
serce
@Annie
@Annie 2008-01-30
Przeczytane (2008-01-30) Lektury
Pisana bez emocji. Ludzie nie znający historii mogliby to uznać za wyjątkowo drastyczny felieton. Ta skrupulatność w zapisie słów Edelmana i bezosobowość wywołują grozę. Dla czytelników o słabszych nerwach: nie czytajcie przed snem.
serce
RR
@RenataRat3 2008-10-27
Przeczytane (2009-02-12)
Jedna z najlepszych książek, które przeczytałam. Niesamowity temat , niesamowity styl. Czytałam kilka razy. Nawet teraz, gdy piszę komentarz i myślę o niej mam " gęsią skórkę". Wnika głęboko w człowieka i pozostaje w pamięci.
serce
@Millenia
@Millenia 2008-12-08
Przeczytane (2008-12-08)
Genialna! Cudownie napisana, aż przechodzi dreszcz, wzrusza dogłębnie, ma niesamowity klimat i zakończenie... po prostu mistrzowskie! Zmusza do myślenia i refleksji, jedna z najlepszych książek jakie czytałam
serce
GI
@Giovanna 2007-12-30
Przeczytane (2007-12-30)
Wstrząsająca. Pisana specyficznym, suchym, reporterskim stylem. I chyba dlatego czuje się tę grozę jeszcze mocniej. Przyciąga. I sprawia, że idziesz poszukać następnej książki Autorki.
serce