Zdążyć przed Panem Bogiem

Hanna Krall
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 182 ocen kanapowiczów
Książka Zdążyć przed Panem Bogiem
Książka Zdążyć przed Panem Bogiem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 182 ocen kanapowiczów

Opis

'Tytuł: Zdążyć przed Panem Bogiem to słowa Marka Edelmana, bohatera książki Hanny Krall. Opowieść o nim jest literackim dokumentem z tragicznych dziejów polskich Żydów. Edelman był zastępcą komendanta Żydowskiej Organizacji Bojowej, potem pracował jako kardiochirurg, zdobywając międzynarodowy rozgłos. Rozmowa, jaką przeprowadziła z nim autorka, stała się kanwą książki, będącej relacją z okresu likwidacji getta warszawskiego (od 22 lipca do 8 września 1942) i powstania, które w nim wybuchło w 1943 roku. Krall powiedziała, że Marek Edelman zawsze miał ambicję zdążyć - jako żołnierz podczas wojny i jako lekarz w czasach powojennych. Chciał być punktualnie na miejscu wtedy, gdy zjawiała się śmie...
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-85568-91-9, 9788385568919
Wydawnictwo: A5 K. Krynicka
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

ur. 20 maja 1935 w Warszawie Jedna z najwybitniejszych polskich reporterek. Pracowała w „Życiu Warszawy” i „Polityce” (odeszła z „Polityki” w stanie wojennym). Była zastępcą kierownika literackiego Zespołu Filmowego „Tor”, współpracowała z Krzysztofe...

Książki Hanna Krall

Wszystkie książki Hanna Krall

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"...Przecież nie piszemy historii. Piszemu o pamiętaniu."

Hanna Krall to polska dziennikarka i pisarka. Urodzona w 1937r. w Warszawie w rodzinie żydowskiej Polka, w czasie II wojny światowej straciła wszystkich bliskich. Sama reporterka tylko cudem uniknęła śmierci, ponieważ szczęśliwie została wykradziona z transportu. Pisarskim debiutem Krall jest ziór reportaży z 1972r. "Na wschód od Arbatu" , ale największy rozgłos przyniosła jej tłumaczona na wiele języków książka "Zdążyć przed Panem Bogiem" - zapis rozmowy z Markiem Edelmanem, lekarzem i ostatnim żyjącym przywódcą powstania w getcie warszawskim. Najznamienitsze dzieło pani Krall ma formę repor... czytaj dalej »

AN
@aniusiaczek92
✍️ Napisz swoją recenzje
✍️ Napisz swoją recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@Sun.shine
@Sun.shine 2012-03-17
Przeczytane (2012-03-17) Przeszłość dziś. Historia
Jest to zdecydowanie niekonwencjonalna książka i według mnie to jest jej urok. Moczarski miał swoje wspomnienia rozmów, Borowski opowiadania, a Edelman świetne wyznania w formie "wywiadu". Jest to dobitna, prawdziwa opowieść o człowieku, który tyle widział, tyle przeszedł, a wciąż walczy, chociażby o jeden dzień dłużej, jeden tydzień, jeden miesiąc. Rzeczywiście ściga się z Panem Bogiem i nie wiadomo dlaczego, ale udaje mu się to dość często. Książka może się wydawać zbyt mało emocjonalna, sucha, zdystansowana, ale tak naprawdę jak ktoś chce to dojrzy wachlarz uczuć ukryty pomiędzy wersami. Kapitalne i według mnie obowiązkowe dla każdego przyzwoitego świadomego człowieka.
serce | link |
AG
@Castiel 2012-03-21
Przeczytane (2012-01-01) Responsabilités scolaires...
Wspomnienia Edelmana robią wrażenie. Aż cieżko jest uwierzyć, że po tym wszystkim co przeszedł w życiu, co widział, co przeżył, był w stanie opowiedzieć o tych tragicznych wydarzeniach niemal ze stoickim spokojem, bez patosu, bez skrajnych emocji. I choć sam nieco ujmuje sobie zasług, mówiąc o powstaniu, walce i śmierci tak, jakby nie były niczym nadzwyczajnym, ja mam do niego ogromny szacunek i podziwiam go za jego działalność. O ludziach, takich jak Marek Edelman naprawdę warto pamiętać.
serce | link |
@Nancy
@Nancy 2014-04-01
Przeczytane (2014-04-01)
To chyba jedna z najlepszych książek jakie czytałam w swoim życiu. Ciężko powiedzieć o niej, że jest "piękna" bo przemawia przez nią brutalność i realizm, ale ja osobiście chłonęłam z niej każde słowo. Po skończeniu książki miałam taką chwilę, że siedziałam w milczeniu pozbawiona wszelkich myśli. Ta historia to rzecz okrutna, ale i prawdziwa. Jedna z wybitniejszych lektur.
serce | link |
@Michalangelo
@Michalangelo 2012-01-16
Przeczytane (2012-01-16)
Jak czytałem ją pierwszy raz, to wydała mi się dziwna i nie mogłem czasami zrozumieć, o co chodzi. Dopiero gdy przeczytałem ją drugi raz i już wiedziałem mniej więcej, co się stanie, to byłem w stanie docenić inność tej książki i wyjątkowość, która pokazuje powstanie w getcie i ludzi w nim żyjącym z zupełnie obcej, nieznanej perspektywy.
serce | link |
@a_panko
@a_panko 2012-02-18
Przeczytane (2012-02-18)
Po omówieniu opowiadań Borowskiego i Innego świata Herlinga, Zdążyć przed Panem Bogiem było zaskoczeniem. Pani Krall zrobiła kawał naprawdę dobrej książki. Przeczytałam w jeden wieczór. Robi wrażenie tak jak wszystkie książki o takiej tematyce, ale również skłania do refleksji. Bardzo porównało mi się porównanie ze świeczką.
serce | link |
@taodwinyla
@taodwinyla 2010-10-23
Przeczytane (2010-07-18)
Przeczytałam z zapartym tchem. Możliwe, że będzie moją lekturą, ale sięgnęłam po nią wcześniej, zafascynowana tematyką wojenną. Wspomnienia pokazują prawdziwość, okrutność wojny, ale i ludzi, którzy przecież musieli ją jakoś przeżyć, przetrwać. Polecam każdemu, kto chce się dowiedzieć nieco o realiach getta.
serce | link |
@Ania.Kitty
@Ania.Kitty 2014-02-06
Przeczytane (2014-02-06)
Bardzo ciekawa, napisana w bardzo oryginalny, według mnie, sposób. Podczas czytania czasem można się zagubić między poruszanymi wątkami, ale nie przeszkadza to w ogólnym odbiorze, ponieważ przedstawione wspomnienia są bardzo wstrząsające, ale też interesujące i wciągające
serce | link |
@frodo
@frodo 2008-05-22
Przeczytane (2008-05-22)
Książka obok której nie można przejść obojętnie. Getto, Holocaust, Ostateczne Rozwiązanie to zdarzenia w historii ludzkości bezprecedensowe w swojej okrutności i barbarzyństwie. Oby się nie powtórzyły i oby zawsze znaleźli się tacy ludzie jak Marek Edelman. Ważna lektura.
serce | link |
@paulaB
@paulaB 2007-10-14
Przeczytane (2007-10-14)
wstrząsająca lektura. przez pierwsze 2-3 strony wydaje się jako by to było zwyczajne 'czytadło', ale później. budzą się różne uczucia. szczególnie te żalu i smutku. jak niżej - osoby interesujące się kulturą żydowską i czasami II wojny światowej powinny przeczytać
serce | link |
@Aiwlys
@Aiwlys 2012-03-15
Przeczytane (2012-03-15) Lektury
Tak jak dobrze autorka stwierdziła, to nie jest książka z fabułą, to są wspomnienia. Od razu mi się przypominają opowiadania mojej babci, z różnych okresów jej życia, bez chronologii, ale równie ciekawe, wstrząsające. Według mnie obowiązkowa lektura, dla każdego.
serce | link |
@narratorka
@narratorka 2013-03-27
Przeczytane (2013-03-27)
Książka sama w sobie ciekawa, tylko bardzo chaotyczna. Taki niby powinien być reportaż. Same wspomnienia Marka Edelmana sa tragiczne, a opowiada o nich z takim dystansem, jakby opisywał obraz, który widział kiedyś w galerii. Polecam!
serce | link |
@Annie
@Annie 2008-01-30
Przeczytane (2008-01-30) Lektury
Pisana bez emocji. Ludzie nie znający historii mogliby to uznać za wyjątkowo drastyczny felieton. Ta skrupulatność w zapisie słów Edelmana i bezosobowość wywołują grozę. Dla czytelników o słabszych nerwach: nie czytajcie przed snem.
serce | link |
RR
@RenataRat3 2008-10-27
Przeczytane (2009-02-12)
Jedna z najlepszych książek, które przeczytałam. Niesamowity temat , niesamowity styl. Czytałam kilka razy. Nawet teraz, gdy piszę komentarz i myślę o niej mam " gęsią skórkę". Wnika głęboko w człowieka i pozostaje w pamięci.
serce | link |
@Millenia
@Millenia 2008-12-08
Przeczytane (2008-12-08)
Genialna! Cudownie napisana, aż przechodzi dreszcz, wzrusza dogłębnie, ma niesamowity klimat i zakończenie... po prostu mistrzowskie! Zmusza do myślenia i refleksji, jedna z najlepszych książek jakie czytałam
serce | link |
GI
@Giovanna 2007-12-30
Przeczytane (2007-12-30)
Wstrząsająca. Pisana specyficznym, suchym, reporterskim stylem. I chyba dlatego czuje się tę grozę jeszcze mocniej. Przyciąga. I sprawia, że idziesz poszukać następnej książki Autorki.
serce | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Zdążyć przed Panem Bogiem”- Hanna Krall

Książka Inny świat
Inny świat Gustaw Herling-Grudziński
8.9/10
Najciekawsze teksty polskiej i światowej literatury z koment...
Książka Przedwiośnie
Przedwiośnie Stefan Żeromski
7.3/10
Rodowód. Utwór rozpoczyna zwięzły "Rodowód", stanowiący jak ...
Książka Kamienie na szaniec
Kamienie na szaniec Aleksander Kamiński
8.7/10
Opowieść o Bohaterach Szarych Szeregów - Rudym, Alku, Zośce,...
Książka Tango
Tango Haas Ken, Sławomir Mrożek
8.6/10
Nic w tej sztuce nie jest na swoim miejscu. Wnętrze pokoju, ...
Książka Lalka
Lalka Bolesław Prus
8.0/10
Napisanie i wydanie u schyłku XIX wieku powieści takiej jak ...

Kategorie

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się