Zdążyć przed Panem Bogiem

Hanna Krall
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 202 ocen kanapowiczów
Książka Zdążyć przed Panem Bogiem
Książka Zdążyć przed Panem Bogiem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 202 ocen kanapowiczów

Opis

'Tytuł: Zdążyć przed Panem Bogiem to słowa Marka Edelmana, bohatera książki Hanny Krall. Opowieść o nim jest literackim dokumentem z tragicznych dziejów polskich Żydów. Edelman był zastępcą komendanta Żydowskiej Organizacji Bojowej, potem pracował jako kardiochirurg, zdobywając międzynarodowy rozgłos. Rozmowa, jaką przeprowadziła z nim autorka, stała się kanwą książki, będącej relacją z okresu likwidacji getta warszawskiego (od 22 lipca do 8 września 1942) i powstania, które w nim wybuchło w 1943 roku. Krall powiedziała, że Marek Edelman zawsze miał ambicję zdążyć - jako żołnierz podczas wojny i jako lekarz w czasach powojennych. Chciał być punktualnie na miejscu wtedy, gdy zjawiała się śmierć, żeby ją, jeśli to tylko możliwe, uprzedzić. Edelman ''ma swoje sprawy z Panem Bogiem, mam wrażenie, że i Pan Bóg ma z nim swoje sprawy'' , stwierdziła po latach pisarka w jednym z wywiadów. Sprawa śmierci była w tym czasie równie ważna jak kwestia przeżycia. Różnica sprowadzała się jedynie do wyboru. ''Chodziło przecież o to, żeby się nie dać zarżnąć'', kiedy przyjdą gestapowcy. ''Chodziło tylko o wybór sposobu umierania'', podkreślał bohater Hanny Krall.'
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Urodzona 20 maja 1935 roku w Polsce (Warszawa)

Jedna z najwybitniejszych polskich reporterek. Pracowała w „Życiu Warszawy” i „Polityce” (odeszła z „Polityki” w stanie wojennym). Była zastępcą kierownika literackiego Zespołu Filmowego „Tor”, współpracowała z Krzysztofem Kieślowskim. Uczyła zawodu...

Książki Hanna Krall

Wszystkie książki Hanna Krall

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"...Przecież nie piszemy historii. Piszemu o pamiętaniu."

Hanna Krall to polska dziennikarka i pisarka. Urodzona w 1937r. w Warszawie w rodzinie żydowskiej Polka, w czasie II wojny światowej straciła wszystkich bliskich. Sama reporterka tylko cudem uniknęła śmierci, ponieważ szczęśliwie została wykradziona z transportu. Pisarskim debiutem Krall jest ziór reportaży z 1972r. "Na wschód od Arbatu" , ale największy rozgłos przyniosła jej tłumaczona na wiele języków książka "Zdążyć przed Panem Bogiem" - zapis rozmowy z Markiem Edelmanem, lekarzem i ostatnim żyjącym przywódcą powstania w getcie warszawskim. Najznamienitsze dzieło pani Krall ma formę repor... czytaj dalej »

Moja opinia o książce

Opinie
@denudatio_pulpae
2019-11-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Lektury szkolne - ponowne starcie Literatura obozowa/IIWŚ

"Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall to moja lektura z klasy maturalnej. Mimo zainteresowania tematem IIWŚ i Holokaustu, nie przeczytałam wtedy, tej dość krótkiej książki, ze zbyt szczególnym zainteresowaniem, późniejsze wałkowanie jej na lekcjach również pozostawiło mało pozytywne wrażenia. Zabierałam się za nią po raz drugi z jednej strony z ciekawością, ale z drugiej z trochę negatywnym nastawieniem.

Jak wypadło to spotkanie po latach? Na pewno lepiej niż zapamiętane wrażenia po przeczytaniu w liceum. Mimo wszystko jednak nadal wolę książki o tej tematyce bardziej nastawione na przedstawianie faktów, opracowania naukowe. Z tych mniej na to nastawionych wyjątkowo wysoko oceniam "Medaliony" Nałkowskiej, chyba z sentymentu.

"Zdążyć przed Panem Bogiem" oczywiście nie jest książką złą czy niewartą uwagi. Powinniśmy pamiętać o tamtych wydarzeniach, więc czytanie o nich w każdej formie jest słuszną sprawą. Wspomnienia Marka Edelmana są bardzo ważne, jak każde świadectwo o okrucieństwie tamtych czasów. Wszystkie wydarzenia opisane są językiem oszczędnym, dla wielu czytelników stanowi to duży plus. I ja zgadzam się z tym, że przesadna heroizacja powstańców była zbędna, bo prawda o nich jest wystarczająco tragiczna, cenię Edelmana za odwagę mówienia prawdy bez ubarwiania, nawet jeżeli niektórym ludziom się to nie podobało. Nie dziwię się też, że wolał on opowiadać o pracy lekarza niż o piekle przeżytym w getcie.

{}× 2 | link |
@Sun.shine
2012-03-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Przeszłość dziś. Historia

Jest to zdecydowanie niekonwencjonalna książka i według mnie to jest jej urok. Moczarski miał swoje wspomnienia rozmów, Borowski opowiadania, a Edelman świetne wyznania w formie "wywiadu". Jest to dobitna, prawdziwa opowieść o człowieku, który tyle widział, tyle przeszedł, a wciąż walczy, chociażby o jeden dzień dłużej, jeden tydzień, jeden miesiąc. Rzeczywiście ściga się z Panem Bogiem i nie wiadomo dlaczego, ale udaje mu się to dość często. Książka może się wydawać zbyt mało emocjonalna, sucha, zdystansowana, ale tak naprawdę jak ktoś chce to dojrzy wachlarz uczuć ukryty pomiędzy wersami. Kapitalne i według mnie obowiązkowe dla każdego przyzwoitego świadomego człowieka.

{}× 2 | link |
AG
2012-03-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Responsabilités scolaires...

Wspomnienia Edelmana robią wrażenie. Aż cieżko jest uwierzyć, że po tym wszystkim co przeszedł w życiu, co widział, co przeżył, był w stanie opowiedzieć o tych tragicznych wydarzeniach niemal ze stoickim spokojem, bez patosu, bez skrajnych emocji. I choć sam nieco ujmuje sobie zasług, mówiąc o powstaniu, walce i śmierci tak, jakby nie były niczym nadzwyczajnym, ja mam do niego ogromny szacunek i podziwiam go za jego działalność. O ludziach, takich jak Marek Edelman naprawdę warto pamiętać.

{}× 2 | link |
@Nancy
2014-04-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

To chyba jedna z najlepszych książek jakie czytałam w swoim życiu. Ciężko powiedzieć o niej, że jest "piękna" bo przemawia przez nią brutalność i realizm, ale ja osobiście chłonęłam z niej każde słowo. Po skończeniu książki miałam taką chwilę, że siedziałam w milczeniu pozbawiona wszelkich myśli. Ta historia to rzecz okrutna, ale i prawdziwa. Jedna z wybitniejszych lektur.

{}× 2 | link |
@a_panko
2012-02-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Po omówieniu opowiadań Borowskiego i Innego świata Herlinga, Zdążyć przed Panem Bogiem było zaskoczeniem. Pani Krall zrobiła kawał naprawdę dobrej książki. Przeczytałam w jeden wieczór. Robi wrażenie tak jak wszystkie książki o takiej tematyce, ale również skłania do refleksji. Bardzo porównało mi się porównanie ze świeczką.

{}× 2 | link |
@taodwinyla
2010-10-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Przeczytałam z zapartym tchem. Możliwe, że będzie moją lekturą, ale sięgnęłam po nią wcześniej, zafascynowana tematyką wojenną. Wspomnienia pokazują prawdziwość, okrutność wojny, ale i ludzi, którzy przecież musieli ją jakoś przeżyć, przetrwać. Polecam każdemu, kto chce się dowiedzieć nieco o realiach getta.

{}× 2 | link |
@Michalangelo
2012-01-16
Przeczytane

Jak czytałem ją pierwszy raz, to wydała mi się dziwna i nie mogłem czasami zrozumieć, o co chodzi. Dopiero gdy przeczytałem ją drugi raz i już wiedziałem mniej więcej, co się stanie, to byłem w stanie docenić inność tej książki i wyjątkowość, która pokazuje powstanie w getcie i ludzi w nim żyjącym z zupełnie obcej, nieznanej perspektywy.

{}× 1 | link |
@Ania.Kitty
2014-02-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Bardzo ciekawa, napisana w bardzo oryginalny, według mnie, sposób. Podczas czytania czasem można się zagubić między poruszanymi wątkami, ale nie przeszkadza to w ogólnym odbiorze, ponieważ przedstawione wspomnienia są bardzo wstrząsające, ale też interesujące i wciągające

{}× 1 | link |
@frodo
2008-05-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Książka obok której nie można przejść obojętnie. Getto, Holocaust, Ostateczne Rozwiązanie to zdarzenia w historii ludzkości bezprecedensowe w swojej okrutności i barbarzyństwie. Oby się nie powtórzyły i oby zawsze znaleźli się tacy ludzie jak Marek Edelman. Ważna lektura.

{}× 1 | link |
@Aiwlys
2012-03-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Lektury

Tak jak dobrze autorka stwierdziła, to nie jest książka z fabułą, to są wspomnienia. Od razu mi się przypominają opowiadania mojej babci, z różnych okresów jej życia, bez chronologii, ale równie ciekawe, wstrząsające. Według mnie obowiązkowa lektura, dla każdego.

{}× 1 | link |
@narratorka
2013-03-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Książka sama w sobie ciekawa, tylko bardzo chaotyczna. Taki niby powinien być reportaż. Same wspomnienia Marka Edelmana sa tragiczne, a opowiada o nich z takim dystansem, jakby opisywał obraz, który widział kiedyś w galerii. Polecam!

{}× 1 | link |
@Annie
2008-01-30
Przeczytane Lektury

Pisana bez emocji. Ludzie nie znający historii mogliby to uznać za wyjątkowo drastyczny felieton. Ta skrupulatność w zapisie słów Edelmana i bezosobowość wywołują grozę. Dla czytelników o słabszych nerwach: nie czytajcie przed snem.

{}× 1 | link |
RR
2008-10-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Jedna z najlepszych książek, które przeczytałam. Niesamowity temat , niesamowity styl. Czytałam kilka razy. Nawet teraz, gdy piszę komentarz i myślę o niej mam " gęsią skórkę". Wnika głęboko w człowieka i pozostaje w pamięci.

{}× 1 | link |
@Millenia
2008-12-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Genialna! Cudownie napisana, aż przechodzi dreszcz, wzrusza dogłębnie, ma niesamowity klimat i zakończenie... po prostu mistrzowskie! Zmusza do myślenia i refleksji, jedna z najlepszych książek jakie czytałam

{}× 1 | link |
@paulaB
2007-10-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

wstrząsająca lektura. przez pierwsze 2-3 strony wydaje się jako by to było zwyczajne 'czytadło', ale później. budzą się różne uczucia. szczególnie te żalu i smutku. jak niżej - osoby interesujące się kulturą żydowską i czasami II wojny światowej powinny przeczytać

{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Zdążyć przed Panem Bogiem”- Hanna Krall

Książka Inny Świat. Zapiski sowieckie
Inny Świat. Zapiski sowieckie Gustaw Herling-Grudziński
{}8.9/10
Nowe wydanie z okazji Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. ...
Książka Kamienie na szaniec
Kamienie na szaniec Aleksander Kamiński
{}8.6/10
Opowieść o Bohaterach Szarych Szeregów - Rudym, Alku, Zośce,...
Książka Lalka
Lalka Bolesław Prus
{}8.0/10
Książka Tango
Tango Sławomir Mrożek
{}8.5/10
Wydając Tango w nowej szacie graficznej chcieliśmy przypomni...
Książka Przedwiośnie
Przedwiośnie Stefan Żeromski
{}7.2/10
Stefan Żeromski to twórca znany z umiejętności wnikliwej i k...

Cytaty z książki

O nie! Książka Zdążyć przed Panem Bogiem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}