Żegnając umarłych. Pamiętnik rodzinny

Lisa Appignanesi
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Żegnając umarłych. Pamiętnik rodzinny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Weryfikacja mitów i stereotypów o Polsce, Holokauście i antysemityzmie w interpretacji angielskiej intelektualistki żydowskiego pochodzenia. Historia rodziny Borensztejnów, która przeżyła okupację w Polsce i wyemigrowała do Kanady, opowiedziana przez ich dorosłą córkę, kontestującą rodzinne tradycje. Inicjacyjna wyprawa autorki do Polski, kraju wspominanego i przeklinanego przez jej rodziców. Terapeutyczne spotkanie z przeszłością dziadków i rodziców zatrutych wojennymi przeżyciami. Zrozumienie tych którzy przeżyli i pożegnanie umarłych. Mądre, pozbawione uprzedzeń spojrzenie na żydowską przeszłość wplecioną w historię Polski. Lisa Appignanesi jest angielską pisarką, polskiego pochodzenia, także wykładowcą uniwersyteckim i producentem filmowym. Jako wiceprzewodnicząca brytyjskiego PEN Clubu broni prawa do wolności słowa pisarzy i artystów. Urodziła się w 1946 roku, w Łodzi, wychowała w Paryżu i Montrealu. Obecnie mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii, gdzie jest autorytetem w dziedzinie współczesnych zjawisk kultury i autorką powieści z gatunku psychologicznych thrillerów. Zajmuje się również literaturą faktu, jak uhonorowana nagrodą francuskiego Ministerstwa Kultury biografia Simon de Beauvoire, czy wydane w Polsce Kobiety Freuda i Kabaret. Autobiograficzna książka Żegnając umarłych. Pamiętnik rodzinny, została nominowana do Nagrody im. Charlesa Taylora dla najlepszej powieści w kategorii literatury faktu.
Data wydania: 2007-01-01
ISBN: 978-83-08-03934-2, 9788308039342
Wydawnictwo: Literackie
Stron: 340

Autor

Lisa Appignanesi Lisa Appignanesi
Urodzona 4 stycznia 1946 roku w Wielkiej Brytanii
Jest brytyjską pisarką i działaczką na rzecz wolności wypowiedzi. Przewodniczącą Królewskiego Towarzystwa Literackiego, byłą Przewodniczącą angielskiego PEN i byłą Przewodniczącą Powierników Muzeum Freuda w Londynie. Jest profesorem wizytującym na W...

Pozostałe książki:

Kabaret Kobiety Freuda Szalone, złe i smutne. Kobiety i psychiatrzy
Wszystkie książki Lisa Appignanesi

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Żegnając umarłych. Pamiętnik rodzinny aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@ocelot
2009-05-16
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“-Polska to cmentarz! - mówił mój ojciec, mrużąc oczy z zajadłą nienawiścią. -To sprofanowany cmentarz. Błoto, gnój, kości, popioły i splądrowane grobowce. Nie można udawać turysty wśród gnoju....”
× 1
#
“Aby budować przyszłość, musimy odkryć nowe znaczenie przeszłości. Przeszłości, która była ukrywana przez represyjne reżimy lub zniekształconea przez politykę zimnej wojny. Albo po prostu przes...”
#
“Pamięć jest klimatem emocjonalnym, bogatym zestawem widoków i zapachów, dźwięków i utrwalonych poglądów, które mogą nie tylko wyjaśniać, lecz również zaciemniać obraz rzeczywistości.”
#
“Wydaje się, że źródłem powszechnej jedności jest cierpienie lub wspomnienie o cierpieniu.”
#
“Na pamięć, podobnie jak na historię, nie mamy wpływu. Objawia się ona w nieuporządkowany sposób. Kaskadowo przepływa przez pokolenia w postaci serii nieracjonalnych lęków, tajemniczych ran, dz...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl