Żegnając umarłych. Pamiętnik rodzinny

Lisa Appignanesi
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Żegnając umarłych. Pamiętnik rodzinny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Weryfikacja mitów i stereotypów o Polsce, Holokauście i antysemityzmie w interpretacji angielskiej intelektualistki żydowskiego pochodzenia. Historia rodziny Borensztejnów, która przeżyła okupację w Polsce i wyemigrowała do Kanady, opowiedziana przez ich dorosłą córkę, kontestującą rodzinne tradycje. Inicjacyjna wyprawa autorki do Polski, kraju wspominanego i przeklinanego przez jej rodziców. Terapeutyczne spotkanie z przeszłością dziadków i rodziców zatrutych wojennymi przeżyciami. Zrozumienie tych którzy przeżyli i pożegnanie umarłych. Mądre, pozbawione uprzedzeń spojrzenie na żydowską przeszłość wplecioną w historię Polski. Lisa Appignanesi jest angielską pisarką, polskiego pochodzenia, także wykładowcą uniwersyteckim i producentem filmowym. Jako wiceprzewodnicząca brytyjskiego PEN Clubu broni prawa do wolności słowa pisarzy i artystów. Urodziła się w 1946 roku, w Łodzi, wychowała w Paryżu i Montrealu. Obecnie mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii, gdzie jest autorytetem w dziedzinie współczesnych zjawisk kultury i autorką powieści z gatunku psychologicznych thrillerów. Zajmuje się również literaturą faktu, jak uhonorowana nagrodą francuskiego Ministerstwa Kultury biografia Simon de Beauvoire, czy wydane w Polsce Kobiety Freuda i Kabaret. Autobiograficzna książka Żegnając umarłych. Pamiętnik rodzinny, została nominowana do Nagrody im. Charlesa Taylora dla najlepszej powieści w kategorii literatury faktu.
Data wydania: 2007-01-01
ISBN: 978-83-08-03934-2, 9788308039342
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Stron: 340

Autor

Lisa Appignanesi Lisa Appignanesi
Urodzona 4 stycznia 1946 roku w Wielkiej Brytanii
Jest brytyjską pisarką i działaczką na rzecz wolności wypowiedzi. Przewodniczącą Królewskiego Towarzystwa Literackiego, byłą Przewodniczącą angielskiego PEN i byłą Przewodniczącą Powierników Muzeum Freuda w Londynie. Jest profesorem wizytującym na W...

Pozostałe książki:

Szalone, złe i smutne. Kobiety i psychiatrzy Żegnając umarłych. Pamiętnik rodzinny Kabaret Kobiety Freuda
Wszystkie książki Lisa Appignanesi

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Żegnając umarłych. Pamiętnik rodzinny aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ocelot
@ocelot
2009-05-16
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

-Polska to cmentarz! - mówił mój ojciec, mrużąc oczy z zajadłą nienawiścią. -To sprofanowany cmentarz. Błoto, gnój, kości, popioły i splądrowane grobowce. Nie można udawać turysty wśród gnoju. Nie można mieć do gnoju stosunku sentymentalnego.
Aby budować przyszłość, musimy odkryć nowe znaczenie przeszłości. Przeszłości, która była ukrywana przez represyjne reżimy lub zniekształconea przez politykę zimnej wojny. Albo po prostu przeszłości którą wyparto do otchłani niepamięci, ponieważ myślenie o niej było zbyt bolesne.
Pamięć jest klimatem emocjonalnym, bogatym zestawem widoków i zapachów, dźwięków i utrwalonych poglądów, które mogą nie tylko wyjaśniać, lecz również zaciemniać obraz rzeczywistości.
Wydaje się, że źródłem powszechnej jedności jest cierpienie lub wspomnienie o cierpieniu.
Na pamięć, podobnie jak na historię, nie mamy wpływu. Objawia się ona w nieuporządkowany sposób. Kaskadowo przepływa przez pokolenia w postaci serii nieracjonalnych lęków, tajemniczych ran, dziwnych nawyków. Dziecko przyswaja sobie te lęki i nawyki, nie wiedząc, że są one pamięcią.
Dodaj cytat