Zgodnie z prawdą

Danuta Awolusi
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów
Zgodnie z prawdą
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów

Opis

Kiedy Patrycja dowiaduje się, że jest w ciąży, ma powód do zmartwień. Wie doskonale, że jej mąż nie jest ojcem dziecka, ale nie ma zamiaru go o tym informować. W obawie przed konsekwencjami pozwala, by Miłosz wychowywał nie swoją córkę, pozostając w niewiedzy. Nie ma jednak pojęcia, że mąż również ma swój mały sekret. Czy prawda wyjdzie na jaw? I kto w tym związku ma najwięcej do ukrycia?

"Zgodnie z prawdą" to opowieść o wielkim poczuciu winy i o budowaniu relacji na kłamstwie. To także historia o tym, jak późno dojrzewamy i jak wiele musimy się w życiu nauczyć, zanim zyskamy pewność siebie.

To jednak przede wszystkim piękne ukazanie miłości ojca do dziecka, która jest w stanie znieść niemal wszystko i której nic nie jest w stanie zatrzymać.

Ciepła, wzruszająca, zabawna książka, w której każdy znajdzie małą cząstkę siebie.


Data wydania: 2021-06-08
ISBN: 978-83-8234-176-8, 9788382341768
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 448
dodana przez: chudini0505

Autor

Danuta Awolusi Danuta Awolusi
Urodzona w 1986 roku w Polsce
Ślązaczka, mieszkająca obecnie w Warszawie. Pisarka, copywriterka, blogerka (Książki Zbójeckie, The Fit Project). Wokalistka Gospel w warszawskim chórze Soul Connection Gospel Group. Absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowica...

Pozostałe książki:

Macochy Twoja wina Nie mówiąc nikomu Blisko, coraz bliżej Mam już dość. Jak pokonałam domowego hejtera
Wszystkie książki Danuta Awolusi

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Pomyłka małżeńska

WYBÓR REDAKCJI
22.06.2021

„[…]rozdzieliło nas kłamstwo. Było jak niewidzialna cieniutka tarcza, która nie przepuszcza wszystkich promieni słonecznych, ale je filtruje”. W powieściach Danuty Awolusi jest coś takiego, że gdy zacznie się je czytać, nie da się ich odłożyć aż do końca. Życie pisze najlepsze scenariusze, to prawda stara jak świat, a autorka potrafi czerpać... Recenzja książki Zgodnie z prawdą

@gala26@gala26 × 23

Recenzja książki "Zgodnie z prawdą"

29.06.2021

Witajcie Kochani. Jak Wam mija to wtorkowe popołudnie? Ja korzystając z chwili wolnego pisze zaległe recenzje. :) Dzisiaj opowiem Wam trochę o książce Danuty Awolusi "Zgodnie z prawdą". Wydawnictwu Prószyński S-ka bardzo serdecznie dziękuję za możliwość przeczytania i zrecenzowania tej lektury. "Zgodnie z prawdą" to historia pełna emocji i tajemn... Recenzja książki Zgodnie z prawdą

Zgodnie z prawdą

29.06.2021

"Zgodnie z prawdą" to książka, która jest moim pierwszym spotkaniem z twórczością Danuty Awolusi. Już po kilkunastu stronach lektura przekonała mnie do siebie życiowym realizmem oraz skłoniła do wielu refleksji nad związkami. Mamy tu szeroko rozbudowany motyw kłamstwa. Każdy z nas miewa mniejsze lub większe sekrety i tajemnice. I chyba każdy z na... Recenzja książki Zgodnie z prawdą

@iza.81@iza.81 × 2

Zgodnie z prawdą - pod patronatem CzBK

26.04.2022

Gdy raz kłamstwo zakorzeni się w związku, mimo jego wyplenienia stale będzie powracać, jak niechciany chwast. Przypominać o swojej obecności, wzbudzać poczucie winy, strach, lęk. Z czasem do tajemnicy można się przyzwyczaić, jednak zapętlająca się na szyi pętla, każdego dnia coraz bardziej daje o sobie znać, uwiera, a towarzyszący mu stres staje s... Recenzja książki Zgodnie z prawdą

Moja opinia o książce

Opinie

@Mirka
2021-07-16
10 /10
Przeczytane

To opowieść wyłamująca się spoza znanych schematów, gdyż o ile można było przewidzieć, że prawda wyjdzie w końcu na jaw, to trudno było spodziewać się tego w jaki sposób potoczą się dalej losy bohaterów. Mimo niezbyt łatwych tematów książka napisana została lekkim stylem, który nie pozwala zbyt szybko odłożyć ją chociażby na chwilę, gdyż wciąż w niej coś się dzieje, zarówno na planie fizycznym jak i mentalnym. Dzięki naprzemiennej narracji, odczucie uczestniczenia w fabule jest jeszcze bardziej realistyczne i pełne. Zakończenie było dla mnie zaskakujące, gdyż wyobrażałam go sobie zupełnie inaczej, ale na pewno można je zaliczyć do oryginalnych i nietypowych rozwiązań.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2021/07/829-zgodnie-z-prawda.html

× 3 | link |
@przyrodazksiazka
2021-06-07
10 /10
Przeczytane

,, Miłosza spotkałam na dwóch kolejnych weselach. Oceniałam, że nie bardzo mi pasuje na fotografa ślubnego. Wyglądał na kogoś, kto się zajmuje raczej wielką sztuką niż chałturami".

,, Nie wiedziałem, gdzie ją spotkam: na ulicy, w pracy, na wernisażu czy na plaży. Kiedy jednak zobaczyłem Patrycję, od razu pomyślałem, że ta dziewczyna ma w sobie coś, co sprawia, że chcę na nią patrzeć".

Uwielbiam książki pani Danusi, gdyż wnoszą w moje życie wiele dobrego. Dodatkowo w bardzo delikatny sposób zawsze nas o czymś pouczy. Akurat tutaj mamy temat zdrady. Podobno, kiedy w grę wchodzi alkohol, to człowiek powinien czuć się bezkarny. Co jednak, kiedy ta chwila zapomnienia niesie za sobą konsekwencje?

Patrycja jest piękną dziewczyną z bardzo ciętym językiem. Jej atuty, czy też wady, są doskonale widoczne, przez co musiała nauczyć się walczyć ze wzrokiem płci przeciwnej. Pracuje jako makijażystka w domu weselnym swoich rodziców, lecz marzy o czymś zupełnie innym. Kiedy spotyka na swojej drodze Miłosza jest zbyt roztargniona by się nim zainteresować. Dopiero gdy zauważa go po raz drugi, zapada jej w pamięci.

Miłosz jest bardzo utalentowanym mężczyzną. Rzadko się uśmiecha, a jego oczy przesłania cień tajemnicy. Jest fotografem ślubnym, choć zdecydowanie stać go na więcej. Czy zatem to on zrobi pierwszy krok w kierunku Patrycji? Czy w ogóle mają zamiar wyjawić swoje głęboko skrywane tajemnice, które druzgocząco mogą zakłócić ich dotychczasowe życie?
...

× 1 | link |
@czytaniezprzyjemnoscia
2021-06-22
8 /10

Kłamstwo ma krótkie nogi, ukrywanie przed kimś prawdy na dłuższą metę wywołuje wyrzuty sumienia i uniemożliwia zbudowanie trwałej relacji, gdyż zawsze gdzieś w podświadomości będą pojawiały się uporczywe myśli i obawy przed tym, co się stanie, gdy wszystko wyjdzie na jaw.

Patrycja ma u swego boku kochającego mężczyznę, zaczyna rozwijać wymarzony, własny biznes. Kiedy odkrywa, że spodziewa się dziecka, zamiast radości czuje niepokój, gdyż ojcem maleństwa, które rośnie pod jej sercem, nie jest jej mąż.
Postanawia zataić przed nim ten fakt, jednocześnie jest nieświadoma tego, że jej małżonek również coś przed nią ukrywa.

Czy w obliczu tylu sekretów i niedomówień stworzą szczęśliwy związek? Jak długo będą mogli żyć w niepewności, że ich tajemnice w każdej chwili mogą wyjść na jaw i zburzyć tak mozolnie zbudowany, pozorny ład?

Przyznam, że już od pierwszych stron bardzo zaintrygowała mnie ta historia, która opowiadana jest z perspektywy dwóch osób: Patrycji i jej męża Miłosza. Możemy więc poznać punkt widzenia obydwojga małżonków. Autorka powieści nie faworyzuje żadnego z nich, nie usprawiedliwia i nie ocenia. Jednak na przykładzie tej dwójki pokazuje, że mijanie się z prawdą to coś, co niszczy człowieka od środka i pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji.

Warto dodać, że w książce przedstawiony został przykład wyjątkowego ojca, który dla dziecka jest w st...

× 1 | link |
@edyta.kyziol
2021-08-25
8 /10
Przeczytane

Pióro Danuty Awolusi poznałam podczas czytania jej wcześniejszej książki pt. "Nie mówiąc nikomu". Pisałam wtedy, że to najlepsza książka przeczytana przeze mnie w tym roku. Dlatego, gdy dowiedziałam się o nowej powieści tej autorki, wiedziałam, że muszę ją przeczytać i utwierdzić się w przekonaniu, że warto sięgać po Jej książki.
Głównym tematem powieści "Zgodnie z prawdą" jest kłamstwo.
Czy można na nim budować życie? Czy lepiej skłamać i nic nie zmieniać w swoim życiu, czy może powiedzieć prawdę ryzykując, że stracimy poczucie bezpieczeństwa, stracimy to, co do tej pory zbudowaliśmy? Może wczesne przyznanie się do kłamstwa spowoduje, że unikniemy przykrych konsekwencji? A może lepiej brnąć w to i w duchu bać się, że prawda wyjdzie na jaw?
Główną bohaterkę, Patrycję, poznajemy w momencie, gdy jest w ciąży i właśnie zaczyna się poród. Następnie cofamy się w czasie i dowiadujemy się, że ma ona za sobą małżeństwo, które skończyło się rozwodem, po czym poznaje idealnego mężczyznę - Miłosza, który zostaje jej drugim mężem. Życie cudowne, wręcz usłane różami. Patrycji nie brakuje niczego. Pracuje w rodzinnej firmie rodziców, jej mąż jest wziętym fotografem. Pewnego dnia Patrycja dowiaduje się, że jest w ciąży. Jednak... ta ciąża jest efektem zdrady małżeńskiej. Kobieta postanawia ukryć ten fakt przed mężem, gdyż boi się go stracić. Okazuje się, że Miłosz również ukrywa przed Patrycją pewną bardzo ważną rzecz. Czy gdyby o tym powiedział jej wcześniej, ich życie tak...

| link |
@aniabex
2021-06-14
9 /10

„(…) życie to scenarzysta, który nie znosi nudy lub zbyt pomyślnej passy ”.

Życie pisze najlepsze scenariusze. Prawda stara jak świat i wciąż aktualna.

Patrycja po raz drugi wyszła za mąż. Niby mądrzejsza. Dojrzalsza. Ukierunkowana na szczęście i stabilizację u boku, tym razem właściwego mężczyzny. Kiedy dowiedziała się, że jest w ciąży, zaklinanie rzeczywistości na nic się zdało. Patrycja doskonale wiedziała, że jej mąż nie jest ojcem dziecka. Postanowiła jednak przemilczeć ten fakt i żyć normalnie. Jak się okazało, jej mąż również miał swoją tajemnicę, która też nie została w porę wypowiedziana. Oboje nie do końca jednak wzięli pod od uwagę, że życie z poczuciem winy, to dość koszmarna sprawa.

Mamy tu zatem z pozoru szczęśliwe małżeństwo, które rozmawia o wszystkim, tylko nie o swoich emocjach. Patrycja i Miłosz – żadne z nich nie potrafi zdobyć się na szczerość, choć każde chce być uczciwym wobec siebie i innych. Ich życie składa się z ciągłych napięć i małych ulg. Pełno tu kłamstw, strachu, egoizmu, ale i miłości.

Czy rodzina zbudowana na kłamstwie i niedomówieniach może być szczęśliwa?

Czy przemilczenie jest gorsze niż kłamstwo?

Prawda niszczy czy daje wybór?

Ile można znieść dla dobra dziecka i w imię miłości?

I czy zawsze trzeba wybrać drogę w prawo lub w lewo? Może czasami trzeba po prostu iść prosto przed...

| link |
@madbed
2021-08-03
9 /10
Przeczytane

Przychodzę do Was z najnowszą książki Danuty Awolusi.
Poznajemy Patrycję i jej drugiego męża Miłosza. Małżeństwo pozornie szczęśliwe. Kiedy Patrycja zachodzi w ciążę postanawia zataić fakt, że nie jest to dziecko Miłosza . Jej mąż również ma przed nią tajemnicę.
Czy prawda ujrzy światło dzienne? Co spędza sen z oczu naszej bohaterce?
To moje kolejne spotkanie z piórem autorki.
Autorka ponownie stworzyła piękną obyczajową powieść. Powieść naszpikowaną emocjami. Porusza bardzo ważny temat budowania relacji na kłamstwie. Jak bardzo poczucie winy może nam ciążyć. Ukazuje piękne uczucie ojca do córki.
Autorka rozpieszcza nas zabawnymi dialogami i rozbudza ciekawość,a to największa broń pisarza i ogromny sukces.
Jeśli lubisz obyczajówki z przesłaniem, do zastanowienia, do przemyśleń ta napewno spełni Twoje oczekiwania.

| link |
@mysilicielka
2021-06-19
7 /10
Przeczytane Współprace

Podobało mi się, jak na początku poznawałam osobne losy głównej pary i widziałam, że dążą ku sobie. Kibicowałam im i cały czas miałam nadzieję, że sprawa wyjaśni się w bardziej odpowiedzialny sposób. Świat przedstawiony został tak skonstruowany, że niejako pomaga bohaterom w pleceniu kłamstw, dlatego długo wydaje im się, że to wygodne. Zakończenie jest zaskakujące, jeszcze silniej naładowuje czytelnika emocjami.

Polecam osobom, które lubią nietuzinkowe życiowe historie, wobec których nie sposób pozostać obojętnym.

| link |
KS
2021-09-06
9 /10
Przeczytane B/STW 2021

Autorka nie zmiennie mnie zachwyca. To moja druga książka tyj pisarki, ale muszę nadrobić poprzednie i czekam na kolejną. Mocno wciąga i trudno się od niej oderwać. Historia na faktach. Styl pisania taki jak lubię. Polecam bardzo.

| link |
@Czytamybokochamy
2022-04-26
8 /10
Przeczytane
@kami2002polan
2022-03-19
9 /10
@ogrod.ksiazek
2021-09-08
8 /10
Przeczytane
@ewazia64
2021-08-17
8 /10
Przeczytane
@farmerwiththebook
2021-08-11
10 /10
Przeczytane
@angell15
2021-07-19
10 /10
Przeczytane
@Izzi.79
2021-07-06
9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Zgodnie z prawdą. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl