Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie

Halszka Witkowska, Szymon Falaciński ...
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

(Wydanie I, Wydawnictwo Prószyński Media, Warszawa, 2022)

"Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie" - Każdy z nas słyszał o kimś, kto odebrał sobie życie. Ale czy każdy z nas rozumie, dlaczego?
Czy zastanawiałeś się, o czym myśli człowiek na chwilę przed targnięciem się na swoje życie? A może sam stanąłeś kiedyś na krawędzi i wiesz to z doświadczenia? Nieważne, czy podpiszesz się pod pierwszym, czy pod drugim zdaniem – w obu przypadkach ta książka jest dla Ciebie.

Halszka Witkowska, znana polska specjalistka w dziedzinie suicydologii, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oraz garść statystyk, wyjaśnia, co kryje się za słowem „samobójstwo”. W „Życiu mimo wszystko” odpowiada na wiele pytań dotyczących tego niezwykle trudnego, od lat uznawanego za społeczne tabu tematu. Z jej opowieści dowiesz się…

• …czy to prawda, że co roku więcej Polaków traci życie w wyniku samobójstwa niż w wypadkach drogowych,
• …co zawierają listy pożegnalne samobójców,
• …dlaczego jedną z największych grup ryzyka są weterynarze,
• …jaki wpływ na samobójstwa dzieci i młodzieży mają internetowi influencerzy,
oraz
• …co sprawia, że człowiek przestaje chcieć istnieć?

Halszka Witkowska – suicydolog, a także pomysłodawczyni i koordynatorka pierwszej w Polsce platformy edukacyjno-pomocowej dla osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich „Życie Warte Jest Rozmowy”. Za swoją misję uważa upowszechnianie wiedzy na temat zapobiegania samobójstwom, co czyni zarówno jako badaczka i wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim, jak i aktywistka społeczna. Jest sekretarzem Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego i ekspertem Ministerstwa Zdrowia. Dotąd opublikowała między innymi dobrze przyjętą pracę naukową „Samobójstwo w kulturze dzisiejszej. Listy samobójców jako gatunek wypowiedzi i fakt kulturowy” (2021) oraz była jednym z redaktorów naukowych publikacji „Autodestrukcja. Sytuacje graniczne we współczesnej kulturze” (2020) i „Nikt nie chce umierać. Autodestrukcja w perspektywie kulturowej” (2022). Trenuje jeździectwo, uczestniczy w zawodach.

Szymon Falaciński – dziennikarz freelancer, od niedawna związany z „Newsweek Polska”. Aktywny harcmistrz oraz pracownik planów teatralnych i filmowych. Wierzy w możliwość interdyscyplinarnej wymiany doświadczeń. Mieszka w Warszawie z psem Chałką, a wolne chwile stara się spędzać z dala od zgiełku miasta.
Spis treści:

  • Stulecia bólu i pogardy
  • Zrozumieć samobójstwo
  • Smutne statystyki
  • Ostatnie słowa
  • Fałszywe przekonania
  • Małe końce świata
  • Zaplątani w sieć
  • Wkraczając w dorosłość
  • Męska sprawa
  • Pomóc trzeba nie tylko zwierzętom
  • Ból, bieda i samotność
  • Wojna i wirus
  • Pierwsza pomoc emocjonalna
  • Przywrócić życiu sens
  • Kiedy zostaje pustka i niekończące się pytania
  • Pokazać światu
  • Dawne uprzedzenia, nowe możliwości
  • Miła pani od samobójstw
  • Słownik
  • Podziękowania


Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Halszka Witkowska Halszka Witkowska Halszka Witkowska - suicydolog, a także pomysłodawczyni i koordynatorka pierwszej w Polsce platformy edukacyjno-pomocowej dla osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich „Życie Warte Jest Rozmowy”. Za swoją misję uważa upowszechnianie wiedzy na temat...

Pozostałe książki:

Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie Niewysłuchani
Wszystkie książki Halszka Witkowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ciężko pisać i rozmawiać o samobójstwach...

WYBÓR REDAKCJI
27.09.2022

...bo temat ten jest zawsze trudny. I to niezależnie od tego, czy chcemy go poruszyć na gruncie naukowym, prywatnym czy artystycznym. Wciąż też jest dość często tematem tabu – nie rozmawiamy o nim ze strachu (bo nie wiemy jak, bo boimy się, że poruszając ten temat niejako samobójstwo możemy w jakiś magiczny sposób sprowokować), nie rozmawiamy o ni... Recenzja książki Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie

Życie mimo wszystko

WYBÓR REDAKCJI
14.10.2022

Sięgając po tę książkę nie przypuszczałam, że o tak trudnym temacie, jakim jest samobójstwo można mówić tak rzeczowo a jednocześnie z wyczuciem i empatią. "Zycie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie" to pozycja, która nie jest tanią sensacją nie żeruje na ludzkiej tragedii i nie pławi się w makabrycznych szczegółach opisujących sposoby odbierania... Recenzja książki Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie

@Jezynka@Jezynka × 13

Rozmowy o samobójstwie

30.10.2022

„Osoba my­ślą­ca o sa­mo­bój­stwie mie­rzy się z wiel­kim cier­pie­niem, które bar­dzo czę­sto jest nie­wi­dzial­ne dla in­nych. Każdy dzień przy­no­si ból, po­czu­cie bez­rad­no­ści i bez­na­dziei. Ten stan izo­lu­je ją od świa­ta, od bli­skich, a przede wszyst­kim także od moż­li­wo­ści uzy­ska­nia po­mo­cy. Wy­czer­pa­ni, opusz­cze­ni, po­zba­w... Recenzja książki Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie

@mewaczyta@mewaczyta × 14

Rozmowy o samobójstwie.

13.09.2022

Witajcie. Dzisiaj przychodzę do was z bardzo ciężkim i trudnym tematem, jakim jest samobójstwo. Na początku podam ważne numery telefonów: 112 - numer alarmowy 116 123 - bezpłatny kryzysowy numer zaufania dla dorosłych (można dzwonić codziennie od 14 do 22) 116 111 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla młodzieży i dzieci 800 12 12 12 - be... Recenzja książki Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

ON
@onaczytanoca
2022-10-04
9 /10
Przeczytane

Tę książkę czytało mi się ciężko. W sensie emocjonalnym, wstrząsnęła mną. Bo napisana jest takim prostym i łatwym językiem. Czyta się ją błyskawicznie, ale naprawdę otwiera oczy na problem samobójstw.

Przede wszystkim ta książką pokazała mi jak rozmawiać z osobami w kryzysie psychicznym. Takiej osobie nie można mówić, że ktoś ma gorzej, że przesadza. Bardzo ważne jest aby pokazać takiej osobie, że nie jest sama i może liczyć na naszą pomoc.

Moim zdaniem to jest najważniejsza część książki, pokazanie jak pomóc. Ale książka też obala niektóre mity związane z samobójstwami czy przedstawia jakie osoby są w grupie ryzyka.

W „Życie mimo wszystko” podobało mi się również zwrócenie uwagi na osoby zmagające się ze stratą osoby, która popełniła samobójstwo. Bo często takie osoby, zamiast dostać wsparcie są wytykane palcami. Często padają słowa: Jak rodzice mogli dopuścić do samobójczej śmierci dziecka? Czy: „Ta rodzina była patologiczna”. Niestety najbliższa rodzina , czy przyjaciele oprócz rozpaczy, żalu, smutku, muszą zmagać się z obgadywaniem i wytykaniem palcami.

Moim zdaniem tę książkę powinien przeczytać każdy. Może dzięki niej temat samobójstwa nie będzie tematem tabu i przede wszystkim dzięki niej uda się komuś pomóc.

Z całego serca polecam Wam tę książkę.

| link |
@arkadiuszmusic
2023-09-09
10 /10
Przeczytane Rozwój osobisty
@Proteus
2023-04-25
7 /10
Przeczytane -E-KSIĄŻKI- -POSIADAM- =Socjologia I Pokrewne=
@Jezynka
2022-10-14
8 /10
@kubera_anna
@kubera_anna
2022-09-29
8 /10
@Chassefierre
2022-09-26
9 /10
Przeczytane Popularno- i okołonaukowe Nauki społeczne i ich okolice Poradniki
@sarzynskikacper
@sarzynskikacper
2022-09-14
8 /10
Przeczytane
@mewaczyta
2022-10-30
8 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃
@mommy_and_books
2022-09-13
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat